Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Boleń – zarybienie Narwi 2008 - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 październik 2008 - 16:13

Witam,
Zeszłoroczne udane zarybienie boleniem zachęciło nas do kolejnych prac. Nie zastanawialiśmy się zbyt długo i postanowiliśmy powtórzyć to także w tym roku. Zabraliśmy się do przygotowań. Tegoroczny plan był podobny, ale poza narybkiem bolenia, dodatkowo chcieliśmy kupić małe sumki. Niestety mała dostępność odpowiedniego materiału zarybieniowego w naszych okolicach spowodowała, że chcąc nie chcąc musieliśmy skoncentrować się tylko na boleniu.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Kubson

Kubson

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 październik 2008 - 17:59

Super sprawa.

Naprawdę wpuszczając te rybki do wody uczucie jest niesamowite !!
Aż serce rośnie :D

Mam nadzieje że w przyszłym roku uda się zorganizować taka akcję ponownie, niestety potrzeba do tego wiele pomocy, przedewszystkim użytkowników naszego forum.

Pozdrawiam
Kuba

#3 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 28 październik 2008 - 20:45

hej

ja mam inne pytanie, czy zarybianie akurat boleniem jest czymś szczególnym podyktowane? Pamietam przed laty Narew uchodziła za wodę szczupakową. Czy pogłowie tego drapieżnika jest tam nadal tak wysokie, ze trzeba pomagac boleniowi? Czy inne gatunki ryb też wpuszczacie do Narwii?

pozd JW :D

#4 OFFLINE   Maras

Maras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 28 październik 2008 - 21:23


Z czystej ciekawości zapytam ile rybek kupiliście i ile to kosztowało . Może jakiś namiar na ośrodek . mnie interesuje narybek lipienia ,mam z kumplami plan co do niego więc wszelkie info mile widziane.
Gratuluję Panowie to naprawdę super inicjatywa -
tak trzymać pozdrawiam

#5 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 28 październik 2008 - 21:34

hej

ja mam inne pytanie, czy zarybianie akurat boleniem jest czymś szczególnym podyktowane? Pamietam przed laty Narew uchodziła za wodę szczupakową. Czy pogłowie tego drapieżnika jest tam nadal tak wysokie, ze trzeba pomagac boleniowi? Czy inne gatunki ryb też wpuszczacie do Narwii?

pozd JW :D

Jerzy
Każda woda posiada operat wodno-prawny. Nie można zarybiać danej wody według własnego widzimisie. Skoro to zarybienie doszło do skutku, to organizatorzy mieli na to zgodę dzierżawcy wody. Takiej zgody by nie było, gdyby zarybienie boleniem było w jakikolwiek sposób niezgodne z prawem.
A że koledzy bardzo lubią bolenie to już inna sprawa :D

#6 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 październik 2008 - 10:52

Super sprawa.

Naprawdę wpuszczając te rybki do wody uczucie jest niesamowite !!
Aż serce rośnie :D

Mam nadzieje że w przyszłym roku uda się zorganizować taka akcję ponownie, niestety potrzeba do tego wiele pomocy, przedewszystkim użytkowników naszego forum.

Pozdrawiam
Kuba


Jak się wpuszcza te ryby do wody, to ma się tak samo dużą satysfakcję (jak nie większą), jak podczas samego łowienia ryb.
To naprawdę mocne przeżycie i wspaniała sprawa :mellow:

W przyszłym roku na pewno zadziałamy.
Pomoc forumowiczów jest głównie potrzebna przy zbiórce pieniędzy. Im więcej pieniążków, tym więcej rybek do zarybienia.



#7 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 październik 2008 - 11:03

hej

ja mam inne pytanie, czy zarybianie akurat boleniem jest czymś szczególnym podyktowane? Pamietam przed laty Narew uchodziła za wodę szczupakową. Czy pogłowie tego drapieżnika jest tam nadal tak wysokie, ze trzeba pomagac boleniowi? Czy inne gatunki ryb też wpuszczacie do Narwii?

pozd JW :D


Odcinek Narwi, który zarybiamy jest typowo boleniowy (szybszy nurt, przelewy, rafy, opaski, przykosy).
Populacja bolenia w tym rejonie zawsze była mocna, jednak w ostatnich czasach, coraz więcej tych ryb jest wyławianych.
W związku z tym powstała inicjatywa, aby odnowić populację bolenia na tym odcinku Narwi. Odcinek ten został wytypowany w porozumieniu z ichtiologiem PZW Ostrołęka.



#8 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 październik 2008 - 11:08

Z czystej ciekawości zapytam ile rybek kupiliście i ile to kosztowało . Może jakiś namiar na ośrodek . mnie interesuje narybek lipienia ,mam z kumplami plan co do niego więc wszelkie info mile widziane.
Gratuluję Panowie to naprawdę super inicjatywa -
tak trzymać pozdrawiam


W sprawie szczegółów tegorocznego zarybienia zapraszam na prv.

Jeżeli chodzi o lipienia to nie będzie łatwo. Tylko kilka ośrodków zarybieniowych w całej Polsce produkuje materiał zarybieniowy lipienia. Są to głównie ośrodki w górach.
Warunki hodowli lipienia są podobno bardzo trudne. Lipień jest podatny na wszelkiego rodzaju choroby i zmiany w środowisku.



#9 OFFLINE   dzidek2644895

dzidek2644895

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaPłock

Napisano 14 grudzień 2008 - 11:37

Sposób zarybienia godny polecenia. Ryba ma większe szanse przeżycia. Żeby zrobić taką akcję potrzebna jest mobilizacja wielu osób w tym samym czasie. Z własnego doświadczenia wiem , że to trudne. Od 4 lat w taki właśnie sposób zarybiamy Zbiornik Soczewka w Okręgu Płocko-Włocławskim. To się opłaca dla wędkarzy. Wymaga tylko poświęcenia wolnego czasu, czasem kosztem wędkowania. Zdjęcia można zobaczyć w galerii na stronce www.pzwplock.pl. NIC JEDNAK NIE ZASTĄPI NATURALNEGO TARŁA RYB. Pozdrowienia dla kolegów znad Narwi

#10 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2008 - 12:44

Sposób zarybienia godny polecenia. Ryba ma większe szanse przeżycia. Żeby zrobić taką akcję potrzebna jest mobilizacja wielu osób w tym samym czasie. Z własnego doświadczenia wiem , że to trudne. Od 4 lat w taki właśnie sposób zarybiamy Zbiornik Soczewka w Okręgu Płocko-Włocławskim. To się opłaca dla wędkarzy. Wymaga tylko poświęcenia wolnego czasu, czasem kosztem wędkowania. Zdjęcia można zobaczyć w galerii na stronce www.pzwplock.pl. NIC JEDNAK NIE ZASTĄPI NATURALNEGO TARŁA RYB. Pozdrowienia dla kolegów znad Narwi


Dokładnie. Nic nie zastąpi naturalnego tarła.
Jednak u nas w kraju jest z tym coraz większy problem... Grupy tarłowe ryb są coraz mniejsze i coraz bardziej przetrzebione.
Mało kto się przejmuje, że ryb jest coraz mniej i zupełnie nie ogranicza swoich połowów.
Dlatego pewnym rozwiązaniem jest sztuczna pomoc, czyli zarybienie.
Mam jednak nadzieję, że dożyjemy czasów, kiedy w ogóle nie trzeba będzie zarybiać, a populacje ryb będą się powiększać co roku, dzięki dużemu i udanemu tarłu :D



#11 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 17 grudzień 2008 - 14:39

Mamy niestety czasy ze Rzeka sama sie nie ,, obroni ,, , miejmy nadzieje ze degradacja wod siegnela maksimum i moze z wielkim trudem uda sie poprawic ten stan.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych