Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowa technologia rękojeści zza oceanu - wątek wyłączony z tematu Pracownia budowy wędzisk RODMAS.pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bezel

Bezel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 18 listopad 2008 - 17:37

Witam, mam pytanie odnośnie rękojeści a niechce tworzyć nowego watku bo krótkie pytanie :D

jak się nazywa taka rękojeść ?! może jeszcze jakaś infomacja o niej :mellow:


zdjęcie ze strony RodBuidling.org

Załączone pliki



#2 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 18 listopad 2008 - 19:11

Się to nazywa muchowa ogólnie typu half wells dokładniej, wykonana z woven graphite'u czyli po naszemu z nawiniętej na odpowiednią kształtkę plecionej maty węglowej z przerobinym uchwytem typu DPS. Jak na mój gust i poczucie muchowej estetyki to porażka... Ale kazdy lubi co innego;)

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2008 - 19:21

Akurat ta rękojeść, pomijając kwestię estetyki, jest przykładem ciekawego i nowatorskiego podejścia, które może mieć znaczenie praktyczne. Koszulka z maty węglowej jest naciągnięta na kształtke z odlewanej w formie pianki - skutkiem czego powstaje rękojeść o dużej twardości kilkadziesiąt % leżejsza od rękojeści korkowej. Podobno. W jednym z ostatnich Rodmaker Magazine jest obszerny artykuł poświęcony produkcji tych rękojeści, autorzy uważają to za jeden z bardziej przełomowych kroków w dziedzinie rodbuildingu w ostatnich kilku latach. Myślę że tak jak w przypadku wszystkich nowości, również ich poglądy zweryfikuje czas.... ale pomysł ciekawy.

#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 18 listopad 2008 - 19:24

no do takiej rekojesci to juz chyba tylko multik z procesorem pasuje i weglowa korbka ;)

#5 OFFLINE   Sith

Sith

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaPyrzyce

Napisano 18 listopad 2008 - 19:28

Wizualnie paskudztwo i tandeciarstwo. W życiu bym czegoś takiego nie założył do jakiegokolwiek kija.

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2008 - 19:32

chodzi o to że taka rękojeść, wdług pomysłodawców, jest (i) bardzo lekka (ii) dobrze przenosi drgania. Oczywiście czy w wędce muchowej takie właściwości mają największe znaczenie można dyskutować, ale opisane jest to wszystko dosyć sensownie i myślę że jak ktoś jest zainteresowany budową lekkich, czułych wędek to może warto spróbować? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a w tym przypadku w różnych rodzajach pianek jakie należy stosować w zależności od rodzaju wędki/blanku. Autorzy wspominają że rękojeści budowane w tej technologii nie nadają się do budowowy ciężkich wędek, np. morskich

#7 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 18 listopad 2008 - 19:37

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 17:05


#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2008 - 19:43

Na pewno jest to śliskie, bo skarpeta z maty grafitowej którą naciąga się na kształtkę jest lakierowana. Ale, weź pod uwagę, że jak coś nie chłonie wody - to szybko również wysycha.

Dla mnie ten problem jest o tyle iluzoryczny, że pomijając szczególne rozwiązania (np. rękojeśc typu tennessee, uchwyt IPS) tak naprawdę dłoń trzyma się z reguły na grafitowym reelseacie a fore a zwłaszcza dolnik ma charakter w zasadzie dekoracyjny a nie użytkowy. Z wyjątkiem dla foregripu, bo ja akurat przy kijach spinningowych potrafie tu trzymać dłoń, czasem przy holu również - tak naprawdę dużo zależy od tego jaką ktoś ma indywidualną technikę trzymania kija/łowienia :unsure:

EDIT: to jednak ciekawy temat, wyłączam go do nowego wątku

#9 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 18 listopad 2008 - 19:51

Witam

Tak jak wspomnieli poprzednicy jest to skóra grafitowa naciągnięta na formę poliuretanową . Moim zdaniem wygląda ciekawie , jednak testy jakie robiłem w swoim zakresie , wykazały ,że nie jest za wygodna . Trzeba matę pokryć jakimś lakierem . Gotowa rękojeść uwiera w dłoni. Sam poliuretan stosuje często do zbicia wagi rękojeści szczególnie przy pełnych rękojeściach z korka burl czy egzotycznego.

PS. @Sith powiem szczerze ,że nie lubię określeń na czyjąś ciężką pracę zaprezentowaną w Twoim stylu. Jak dla mnie jest nie na miejscu . Zwłaszcza ,że wykonała ją osoba , która ma naprawdę sporą wiedzę i talent .

Pozdrawiam

Łukasz

#10 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 18 listopad 2008 - 19:52

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 17:05


#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2008 - 19:56

Oczywiscie, w przypdaku muchówki to dłoń będzie spoczywać na takiej rękojeści. Jasna sprawa. Od razu widać że nie łowię na muchę B)

Jak kogoś to interesuje bliżej to mogę wyszperac ten numer, czy dwa, RM, gdzie o tym czytałem.

#12 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 18 listopad 2008 - 20:10

Friko - poproszę

Sam pomysł ciekawy, szczególnie w kontekście kurczących się zapasów korka.
Łukasz - skoro jest to niewygodne bez lakieru, a lakier który widać na zdjęciu raczej nie zdobi tej rękojeści (choć live zapewne wygląda lepiej niż na zdjęciu ) można pomyśleć o innych rozwiązaniach, choć by ten sam lakier co na soft touch'ach

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2008 - 20:12

lakier musi przesiąknąć przez skarpetę i powiązać ją z pianką.

@pablom

przyniosę odpowiednie numery RM na jutrzejsze spotkanie w Tawernie - wszystko jest opisane.

#14 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 18 listopad 2008 - 20:15

Ja nie jestem zanwcą lakierowania, ale przypuszczam że da radę jakoś ten problem rozwiązać.

Mam nadzieję że dam radę dotrzeć - wędkę muszę zrobić B)

#15 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 18 listopad 2008 - 20:17

@Pablom

Źle sformułowałem zdanie . Rękojeść po pokryciu lakierem , trochę szczypie. Bez lakieru to jest jak papier ścierny :mellow: . Pomysł z lakierem soft touch ciekawy -jednak jest bardzo nie trwały i bardzo szybko się wyciera. Aktualnie pracuje nad różnymi nowymi wzorami rękojeści , jak i materiałów dla pracowni –na razie na pierwszym miejscu jest korek egzotyczny stosowany do podłóg korkowych . Ma znacznie lepszą przyczepność od korka naturalnego jak zmoknie . A na poliuretanowej formie jest bardzo lekki.

Pozdrawiam

Łukasz




#16 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 18 listopad 2008 - 20:22

[quote title=Łukasz Masiak napisał(a) dnia Tue, 18 November 2008 08:17]@Pablom

Źle sformułowałem zdanie . Rękojeść po pokryciu lakierem , trochę szczypie. Bez lakieru to jest jak papier ścierny

Możesz to rozwinąć - szczypie?????? To z czego ten lakier? z kwasu? :mellow:
Bez lakieru to przypuszczam że niezbyt różni się od rury z woven graphite'u.
ps. Z tymi soft touch'ami toróżnie bywa - ja mam 3 kije z takim rozwiązaniem i nie na wszystkich schodzi lakier - chyba kwestja parti

#17 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 18 listopad 2008 - 20:29

@Pablom
Jest to kwestia odczucia -to tak jak z drewnianymi rączkami pokrytmi lakierem uwierają w skórę z powodu twardości-nie wiem jak to inaczej określić :mellow:

@Friko

Nie prenumeruje R.M. .Więc robiłem to trochę inaczej . Skórę naklejałem żywicą , która po opaleniu rurki termokurczliwej uaktywniała się i wyłaziła przez pory . Potem całość szlifowałem i pokrywałem poliuretanowym lakierem . Z doświadczenia wiem , że mata woven strasznie pije lakier i jak doprowadzimy do zbyt dużego przesączania redukcję wagi trafi cholera.
Pozdrawiam
Łukasz



#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2008 - 20:32

pje fakt, na zdjęciach w gazecie widać że gruba warstwa lakieru idzie. Może zgłoś to Łukasz jako development do pomysłu do RM - będzie polski wkład :mellow:

#19 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 18 listopad 2008 - 20:35

@Pablom
Jest to kwestia odczucia -to tak jak z drewnianymi rączkami pokrytmi lakierem uwierają w skórę z powodu twardości-nie wiem jak to inaczej określić :mellow:



A tu się nie zgodzę <_< mam drewniaka i jest wygodniejszy niż DPS (odczucie subiektywne) - być może to kwestia stosowanego lakieru

#20 OFFLINE   Sith

Sith

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaPyrzyce

Napisano 18 listopad 2008 - 20:36

PS. @Sith powiem szczerze ,że nie lubię określeń na czyjąś ciężką pracę zaprezentowaną w Twoim stylu. Jak dla mnie jest nie na miejscu . Zwłaszcza ,że wykonała ją osoba , która ma naprawdę sporą wiedzę i talent .

Pozdrawiam

Łukasz


Wyraziłem tylko swoją opinię o wizualnym aspekcie tej rękojeści. Nie podoba mi się i tyle.
Przepraszam Łukasz, ale sam fakt, że ktoś się napracował nad nią (co nie ulega wątpliwości) nie jest powodem do tego, żeby nie móc tego czegoś krytykować. Również to, że wykonała to osoba o dużej wiedzy i talencie - dla mnie nie jest to żaden wyznacznik - po prostu nie poszło tej osobie w tym wypadku, co nie umniejsza jej talentowi i wiedzy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych