Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lekki kij castingowy, ciekawa propozycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 11:12

No własnie, skoro doszliśmy do konsensusu, i każdy będzie sobie łowił pstragi na to co lubi to proponuję wrócić do meritum watku i porozmawiać o lekkim castingu w ogóle, najlepszych kijach do tego celu i samych rybach które łowimy na ten cały nasz majdan.

Może macie jakieś inne ciekawe propozycje na lekki kij castingowy?


od tej chwili usuwam z wątku, każdą wypowiedź nie na temat lub zawierajacą osobiste wycieczki do biorących udział w dyskusji
B)


pozd JW :D

#42 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 11:26

Czesc Jerzy
To dlaczego jedne wedki sa bardzo sztywne , a drugie tzw. krowie ogony (dwie skrajne sytuacje). Mysle o wedkach o tej samej mocy minimalnej. Przeciez najwieksze ryzyko zerwania linki istnieje przy zacieciu. :unsure:

#43 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 11:28

Czesc Jerzy
To dlaczego jedne wedki sa bardzo sztywne , a drugie tzw. krowie ogony (dwie skrajne sytuacje). Mysle o wedkach o tej samej mocy minimalnej. Przeciez najwieksze ryzyko zerwania linki istnieje przy zacieciu. :unsure:


Daro

odpowiedziałem Ci na ile potrafiłem najlepiej. Dla mnie dolny parametr mocy kija jest praktycznie nie istotny. Moze wiecej na ten temat powiedzą ci rodbuilderzy. :D

#44 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 listopad 2008 - 11:38

@Daro, myślę, że podobnie jak z ciężarem wyrzutu, producenci blanków określają optymalne parametry linki.
Teoretycznie przecież dolny cw. również jest jakby mało istotny.
Zakładam, na swój uzytek, że linka poniżej podanych parametrów jest bardziej narażona na zerwanie i odwrotnie linka zbyt mocna naraża na uszkodzenie wędzisko.


#45 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 29 listopad 2008 - 11:40

Nie wiem o co chodzi Jerzemu w tym czerwonym tekście ale mam pomysł.
Na początku przyszłego roku rozpocznie się nowy sezon pstrągowy.
Może uczestnicy tej wymiany poglądów spotkają się wraz z innymi kolegami i omawianymi kijami nad pstrągową wodą. Przećwiczymy to w praktyce.
Przeciesz w sumie wszyscy lubimy łowić ryby.

pozdrawiam :D

#46 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 29 listopad 2008 - 17:03

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 17:02


#47 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 17:06

Jozek, wrzuć zdjecia tego kija i jakies dodatkowe info o samej wędce. Kto zbroił, jak w co itd. Chętnie zobaczymy. :D

#48 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 29 listopad 2008 - 17:11

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 17:02


#49 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 18:29

Ponizej zdjecia pstrągów jakie dostałem od Łukasza Masiaka z rodmas.pl i które zostały złowione na spinjigi ATC o mocy 10 i 12 lbs.

Warunki w jakich zostały złowione te ryby widać na jednym ze zdjeć. B)

Sami oceńcie jak wszechstronne w kontekście budowy lekkiej wedki castingowej mogę być nowoczesne blanki typi spin jig. LSJ 781 który jest prezentowany w pierwszym poście ma bardzo podobne własciwości do swoich odpowiedników shikari/ATC.

o szcegóły pytajcie Łukasza.. :D

.

pozd JW :D





Załączone pliki

  • Załączony plik  6.JPG   96,05 KB   402 Ilość pobrań
  • Załączony plik  5.JPG   102,29 KB   412 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.JPG   54,22 KB   418 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.JPG   132,94 KB   419 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.JPG   118,09 KB   433 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1.jpg   82,93 KB   437 Ilość pobrań


#50 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 listopad 2008 - 18:57

Ponizej zdjecia pstrągów jakie dostałem od Łukasza Masiaka z rodmas.pl i które zostały złowione na spinjigi ATC o mocy 10 i 12 lbs.

12 lb, to już moc bardzo przyzwoita jak na pstrągi. Powiedziałbym standard w warunkach krajowych.
Na wędzisko, tej mocy, ryby do 50 cm po prostu i dosłownie wyjmuję z wody.

#51 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 29 listopad 2008 - 19:09

ale np. 12 funtowy St Croix z serii Elite to w porównaniu z spinjigiem ATC kij do bilarda albo pych do łodzi. :o

Miałem w rekach nie raz 12 funtowego SHX`a i poppinga ATC. Pierwsze wrażenie to troszkę mocniejsza okoniowka. Mój 4S70MLF ma tylko 10 funtów a od wspomnianych ATC jest sporo mocniejszy :D

#52 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 listopad 2008 - 19:17

Pewnie masz rację Jerzy.
Obecnie, mój najlżejszy kijek ma właśnie 10 lb i 12g wyrzutu. Myślałem, że jest już bardzo delikatny, do momentu, kiedy zabrałem go nad wodę.
W trakcie łowienia dopiero uznałem, że moc wędziska, niezależnie od faktycznego opisu, to cecha bardzo indywidualna.

#53 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 29 listopad 2008 - 19:46

Propozycja Thymallusa - jak najbardziej za
Pytanie Jerzego o inne do UL casta - odpowiedział Józek, lówię chyba kijem na tym samym blanku, ale bez przycinania. Spokojnie rzucał z tego co pamiętam u Peresady 1,5 czy 2g duele, jednocześnie taki zapas mocy ze w PL spokojnie bym z nim jechał na WIĘKSZOŚĆ wypraw na pstragi. Kij jest naprawdę super, jedyny minus dla mnie to że jest za krótki, wolę dłuższe wędki do nie-jerkowania. Mocno mysłę nad podobnym kijem na 7stopowym blanku. W IE trochę brakuje mu powera gdyby się nastawiać na np łososia, dosć szybko osiągnął granicę i przestał amortyzować - musiałem rybę odpuścić i po kilku skokach było po rybie. ale to moja wina bo z nieodpowiednim zestawem poszedłem nad wodę. Z metanium MG miotał bez problemu na pstrągowe odległosci hornety4 czy executory5. Na łódce radził sobie z małymi swisterkami jak mnie naszło ze złowię okonia...

#54 ONLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 listopad 2008 - 19:53

Popperze , kij 12 lb to moim zdaniem taki gruby standard . Odpowiada to mw użyciu żyłki typu 0.30 . Jeśli chcieć oczywiście wykorzystać pełna moc kija.
Jaką przynętą , właściwie jakim hakiem zakończyć zestaw , aby podołał tej mocy ? Kutą trójkę , 2/o pogrubione ?
Kij 8-10 lb nie czyni takiego dysonansu . Zresztą większość firm dedykuje na trout taki właśnie szereg . Latami łowiłem polskie pstrągi półuncjowa Suecią i Diplomatem i 0.22 żyłką , co oczywiscie nie jest zadnym wzorem , i nigdy nie miałem wrażenia braku mocy . Przy castingu i plecionce pojawia się czasem możliwość odstrzelenia , ale to pomijalna ,uważam , przypadłość . Ale jak wiemy , jest tutaj wiele poglądów ..


#55 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 29 listopad 2008 - 20:36

Jak napisał @Sławek 12 lb to grubo –ja stosuje taki zestaw tylko dlatego ,ze przy długości 6’6” lub 7’0” spinjig mocy 10 ATC nie chce pociągnąć dużych wobków . Przy dłuższym kiju 8-10 lb to sporo . A żyłki używam 0,26 –0,30-tak aby moc kija wykorzystać . Niewiele osób zdaje sobie sprawę że 10 lb z odpowiednią żyłką wyciągnie rybę szybciej niż 17 lb z niedobraną –za cienką żyłką lub nawet plecionką . Co do plecionki to moim zdaniem jej zalety kończą się przy braniu pstrąga .Oczywiście co do mocy lb zdarza mi się stosować kije mocniejsze niż 10-12lb .Pokrótce postaram się wytłumaczyć dlaczego na przykładach moich prywatnych wędzisk:

Moc lb najczęściej dobieram do przynęty .

Moje kije :
10 lb casting IWX601 lub cb662 moc około12-15 -lb woblery do 8 cm głównie prowadzone z prądem –żyłka 0,26- 0,30 lub przypon dowiązany do plecionki czyli ogólnie o mocy 6- 8 lb –świetne narzędzie do obławiania precyzyjnego szczególnie jak mogę wejść do rzeki.

Spin jig mocy 10 lub 12 lb lub is703 10 lb o długości około 2 metrów zbrojony pod spina moje najbardziej uniwersalne narzędzie - żyłka jak wyżej

Popping 15 lb pe693 do zadań specjalnych duże obrotówki 3-4 woblery powyżej 8 cm –mocy potrzebuje do sprowadzenia woblera np. na krótkim odcinku w zawalisku .

Do Jigów stosuję muchówkę klasy 8 2,70cm uzbrojoną pod spina , oraz spinjiga mocy 8 lb na Ciurki -żyłka 0,26 6lb

Na łąki mam kijek 8’6 do 10 ‘0” 10-12 lb –stosuję taką moc tylko i wyłącznie dlatego że jak wystawie kijek zza traw , to rybę holuję na 1/3 kija nie wykorzystując jego pełnej mocy , a czasami jedyna opcja to wziąć rybę balonem na klatę . żyłka 0,28-0,30 8lb

Na wspomniane zestawy w życiu pstrąg nie zabrał mi więcej niż parę cm żyłki . Pstrągi , które łowię nie mają szczękościsku i raczej z wyjątkiem jigów zacinają się same podczas ataku przy moim niedużym aczkolwiek energicznym udziale. Przy dobrze ustawionym kiju pstrąg sobie skoczy 2-3 razy -co bardzo lubię i za chwile jest podebrany . Główny problem wędkarzy to zbyt sztywne wędzisko za słaba źle dobrana żyłka i ostatnimi czasy jakby zatracenie czy wręcz odrzucenie sztuki holu ryby. Raczej podejście słabo strzelam to wezmę zamiast strzelby, czołg w coś tam trafię :mellow: .

Pozdrawiam

Łukasz



#56 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 listopad 2008 - 20:44

Tak sobie przeczytałem wszystko co zostalo napisane i zaktualizuję to co usunąłem. Nie dotyczy to akurat w pełni castingu ale pstrągów i owszem ;)

W/g mnie, dobór sprzętu, do połowu pstrąga, dyktują przede wszystkim warunki, rodzaj/charakter wody, rodzaj i sposób podawania przynęty i dopiero wielkość spodziewanej ryby.

Oczywiście wszystko, lub prawie wszystko się da, jednak wymaga to czasem znacznie więcej wysiłku, od pstrągarza, np:
- wejścia do wody, tam gdzie jest to możliwe /śpiochy/
- karkołomnego zejścia do linii wody, po stromej burcie brzegowej /kondycja/
- itp. itd.

Dlatego m.in.
-zbudowałem krótkie wędzisko poniżej 2,3 m aby łowić pod nawisami drzew, brodząc (lato).
-dlatego używam nawet 2,9 m i 12 lb, na dolnej Kwisie i Bobrze, przy normalnej i wysokiej wodzie.
-dlatego na zimowe, trudne warunki gdzie wysoka rwąca woda i zwaliska, użyję z powodzeniem właśnie wyśmianego kijka o mocy 17 lb (X86MTS albo XC661 w castingu) i wyjmę pstrąga na pukiel, tylko dlatego, że uważam podjęcie balonem, za mniej szkodliwe, niż wleczenie ryby, po zaśnieżonej i zmrożonej skarpie brzegowej.

Myślę, że z tych samych powodów właśnie, Łukasz zaznaczył, iż dla pstrągów ma całe mnogo własnych precjozów, które dostosowane są do wody, warunków itd.

Jeśli ktoś zechciałby porównać wypowiedzi kolegów pstrągarzy, przypisać do terenów, gdzie głównie łowią/mieszkaja, wielkość spodziewanych ryb, spokojnie da się narysować mapę sprzętową

Gdybym obecnie, miał budować pstrągowy casting, zapewne wybrałbym progresywny szybki kijek, z linii SCIV, o mocy max 10lb lub Batsonika IWX czy SB 780. Dołożyłbym lekki młynek w rodzaju Scorpiona 1001 i łowił, w dogodnych warunkach i na wiosenno-letniej wodzie:p .



#57 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2134 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 29 listopad 2008 - 21:28

no to Łukasz pozamiatał :huh: .

#58 ONLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 29 listopad 2008 - 21:46

Bardzo podoba mi się post Łukasza Masiaka o poprawnym sparowaniu zestawu castingowego. Jest to bardzo ważny element całkowicie pomijalny w różnych wypowiedziach.
Bo przeciesz nie jest w sumie istotne co kij ma napisane na blanku lub nawet ile on może. Liczy się moc całego zestawu i zoptymilizowanie poszczególnych elementów zestawu pod kątem założonej wytrzymałości. Począwszy od kotwicy przez kółka łącznikowe przez linkę, ustawienia kołowrotka do wytrzymałości samego wędziska.
Nad wodą jest to najczęściej teoria.
Jednak w niektórych fragmentach widzę odstępstwo od temtu wątku.
Dlatego zasugerowałem spotkanie z różnymi opisanymi tu zestawami. Niestety pomysł jak widzę nie budzi większego zainteresowania.
Ale może potrzeba na to trochą więcej czasu?

pozdrawiam :D

#59 ONLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 29 listopad 2008 - 22:01

Zgadza się @Thymallusie w moim poście są wymienione zestawy spinningowe nie tylko castingowe. Jednak chciałbym zaznaczyć ,że jestem castingowcem niewierzącym aczkolwiek praktykującym i różne zestawy w zależności od sytuacji stosuje . Muchówka też ma swoje wody . Dla równowagi zaznaczę ,że jeden nieśmiały kolega Tarłoś(nie chce wstawić zdjęć ) skopał mnie jakościowo castingiem 10lb okrutnie –ilościowo gorzej , ale tez mniej łowił choć z drugiej strony na łąkach też w szranki nie stanął <_< . Zlot pstrągowy to bardzo fajny pomysł –choć z drugiej strony znaleźnie rybnej wody i jej reklama to takie pstrągowe samobójstwo .

@Tofik

Dzięki -ale te ryby przy niektórych moich kolegów to szprotki :mellow:

Pozdrawiam

Łukasz

#60 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 29 listopad 2008 - 23:03

Główny problem wędkarzy to zbyt sztywne wędzisko za słaba źle dobrana żyłka i ostatnimi czasy jakby zatracenie czy wręcz odrzucenie sztuki holu ryby. Raczej podejście słabo strzelam to wezmę zamiast strzelby, czołg w coś tam trafię :mellow: .


Łukasz, dzięki za opis pstrągowych wędek i inspirujący post, wiele celnych uwag. Świetne podsumowanie...

Ogólnie, bardzo ciekawa dyskusja!
Pozdrawiam,
Marcin.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych