Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lekki kij castingowy, ciekawa propozycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 29 listopad 2008 - 23:21

Odnosze wrażenie że dochodzimy wspólnie do pewnych wniosków. Im lżej tym większe mistrzostwo w sztuce okazane. 12lb to już ciężki zestaw na pstrągi, nawet największe rozkłada się na łopatki w góra półminuty - minutę używając 10lb.
Cóz nie czuję się wystarczajaco doswiadczony aby w to wątpić, z drugiej strony po co więcej skoro wg logiki nawet 4kilowego pstrąga można na balona z wody wytachać na 10lb bo wytrzyma i linka i wędka i kółeczka i agrafki, byle wobler dał rady tym przeciążeniom.
Idąc dalej tym tropem okazuje sie, że pan Kolendowicz miał rację. Na pstragi rzeczywiście z kijem góra 15g, na łososia 25g. Na szczupaki góra 15, no w porywach 20lb, więcej nie trzeba nigdy nikomu (i koniecznie ze 3 metry). Na głowatkę 1oz i żyłka 0,30 też powinno styknąć, bo przecież rzadko się łowi ryby ponad 8 kilo. To i zapas mocy ze 2 funty zostaje, można drzeć na klatę :unsure:
I na koniec fotka z rybą w dobrej kondycji i do wody.
Idzie nowy sezon - nowe wyzwania. Muszę nowych dla mnie trendów spróbować. Mam nadzieję, że ludzie z którymi jeżdżę śmiechem nie zabiją i na zawał nie zejdą, bo samemu nad wodą strasznie smutno.

#62 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 29 listopad 2008 - 23:40

Kuba
Nie doradzam 0,3 na głowtkę raczej dużo więcej . Idąc takim uproszczonym tokiem myślenia to na muchę radze chodzić na pstruych z klasą 12 a co tam nawet 14. A tak poważnie na Twoje wody wybrał bym sobie dwa kije cb702 i IST865 15 lb - smukły, ustępliwy ale nabity mięsem - i raczej mod-fast jest.

Pozdrawiam

Łukasz


#63 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 listopad 2008 - 23:47

Nie stresuj się Kuba , nie ma urawniłowki . Jeśli jest przyjemność łowić ciężko , wybór masz jasny ..
Ale nie w tym rzecz , aby zamienic wymianę poglądów w nawalankę banda na bandę . Ale przyznać mógłbyś , że jest w tym podejściu logika . Ja staram się unikac przesady w obie strony , raczej staram się dopasować . Jednako mnie bawi 0.16 jak i 17 lb lina na te niewielkie przecież ryby .
I hol od wleczenia za ryj to chyba się nieco różnią . O lobie na pukiel nie wspominając ..

#64 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 29 listopad 2008 - 23:51

Łukasz - cb702 - sam wiesz ze ten kij mnie korci
Sławek - Ale co to za fun bez strzału w pukiel... to jakby sie na rybach nie było :mellow:

#65 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 30 listopad 2008 - 06:45

witam z rana.

Mnie cieszy, że dyskusja o castingu zwłaszcza w lżejszym wydaniu na jerkbait.pl ma jeszcze sens. Ciekawe, że w odróżnieniu od podobnych watków z przeszłosci zaczynamy dochodzić do jakis wniosków. Standerus, jak obaj bedziemy w Polsce to chętnie Cie poznam osobiscie i pokażę moje 10 funtowe wędki castingowe. Może też będzie okazja do wspólnych ryb. Co do mocy sprzętu w relacji do umiejętności, na co zwrócił uwage Łukasz M i Sławek O.B. to nasuwa mi się jedna analogia. Kiedy pierwszy raz jechałem na pustynię swoim małym prostym SUV-em wszyscy bardziej doświadzczeni pukali sie w głowe, ze to nie mozliwe, głupota i wogóle bez LC 4500 nieda rady. W rzeczywistosci okazało się, że to niedosć że możliwe to jeszcze całkiem przyjemne. Mam na to swiadków i dowody.

Z dużymi rybami łowionymi na lżejszy sprzęt jest podobnie.

pozd JW :D

#66 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 30 listopad 2008 - 07:03

Widzę, że słoneczko nad Półwyspem Arabskim wschodzi wcześniej niż u nas....

pozdrawiam :D

#67 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 30 listopad 2008 - 09:57

Jerzy - ryby - jak najbardziej
Co do suva, no to trzeba by komisję śledczą powołać, świadków przesłuchać, dowody przebadać :mellow:

#68 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 30 listopad 2008 - 21:54

Ciekawa dyskusja. Łukasz słusznie zwrócił uwagę na to, że nie jest wykorzystywana moc wędek i zestaw w związku z tym nie pracuje optymalnie - 10 lb to żyłka 0.25 mm, na to można wyciągnąć sporą rybę.
Kuba zapytaj Bigosa o naszego wspólnego kumpla Jacka, on stosuje na pstrągi totalne witki, ale dokłada do nich mocny sznurek, tak lubi i daje radę.

Najlepsze jest to, że pstrągi tak potrafią rozpalić dyskutantów :mellow: .

#69 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 30 listopad 2008 - 22:37

@Mysha

10 lb u takich producentów jak Berkley czy Stren ma 0,28 do 0,31 - mówię o tych zapakowanych i ometkowanych w USA. To już naprawdę mocna żyłka .

Pozdrawiam

Łukasz

#70 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 30 listopad 2008 - 22:59

Cześ Mysza, chodzi Ci o tego Jacka ?

#71 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 01 grudzień 2008 - 07:29

@Mysha

10 lb u takich producentów jak Berkley czy Stren ma 0,28 do 0,31 - mówię o tych zapakowanych i ometkowanych w USA.


Masz rację- 0,25 mm to 8 lb. Nie sprawdziłem przed napisaniem.

Tarłoś- Jacka znasz.


#72 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 01 grudzień 2008 - 08:41

Mysha@ Myślę, że nie sprawdziłeś przed napisaniem ani po napisaniu :lol:

pozdrawiam :D

#73 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 grudzień 2008 - 10:32

Te pstragi! Jerzy zlituj się proszę :D Jeszcze ... tylko miesiąc.

Pozdrawiam
Remek

#74 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 11:22

Witam,

Pojedzie czlowiek polowic lipienie w Walii a tu sie dzieja takie ciekawe rzeczy :D :D :D

Tak szybko- odwazne deklaracje jak to pstragi kazdej wielkosci wyciaga sie na wedki 10 lbs- sorry no comments. Napiszcie tylko ze siurek na jakim lapiecie ma 3 metry szerokosci a pstrag kreci sie w dolku bo doskonale wie ze i tak nie ma gdzie uciec. Nikt nie napisal albo nie doczytalem ze lowi na rzekach duzych.

Piszecie o zylkach 0.26-0.30 mm. Rozumiem ze nawieniete sa na 51SS badz podobny multik i do tego woblerek 4 gramy??? Troche powagi.

Pozdrawiam serdecznie,

Bujo



#75 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 01 grudzień 2008 - 11:45

@Bujo
Łowię i na ciurkach ,średnich rzekach ale bardzo często na takich co mają 15-20 m szerokości . Moje woblery , obrotówki ważą od 6 g wzwyż. Jak łowię na nieobciążone jigi i inne popierdułki to mam spina zrobionego na muchówce 8 , czy poppinga 10 lub 12lb . Na moje metanium mg żyłki wchodzi mi wystarczająco , pisałem też o tym ,ze często dowiązuję przypon z żyłki do plecionki . Mam też zdjęcia Boba Loomisa z pięknymi dużymi tęczami złowionymi na wędzisko spinningowe zrobiony na blanku muchowym klasy 6. Jak już za argument podajesz” powagę „ to weź pod uwagę ,że są osoby które mogą mieć większe doświadczenie od Ciebie co do konstrukcji blanków ich wytrzymałości i tego jak je stosować .Czytaj tez proszę posty dokładnie , a nie wybiórczo .

Pozdrawiam

Łukasz


#76 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 12:11

Witam,

@Lukasz Masiak- czy ja gdzies pisalem ze znam sie na konstrukcji blankow? To nie jest moj zawod, podobnie jak zbrojenie wedek. Lapalem za to '' pstragowka'' jaka zrobiles koledze na ATC 12 lbs i w moim odczuciu sie do tego nie nadawala. Podobnie myslalo pare innych osob. Osobnym faktem jest ze pieknie sie z niej rzucalo lekkimi wabikami.

Wez tez pod uwage ze jest sporo osob,nawet na naszym Portalu, ktore maja sporo wieksze doswiadczenie od Ciebie i nie wyglaszaja tak kategorycznych stwierdzen.

......

Bujo

zgodnie z zapowiedzią usuwam z tego wątku wszystkie osobiste wycieczki i treści rozmijajace się z tematem.

JW


#77 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 01 grudzień 2008 - 12:42

Witam,

Pojedzie czlowiek polowic lipienie w Walii a tu sie dzieja takie ciekawe rzeczy :D :D :D

Tak szybko- odwazne deklaracje jak to pstragi kazdej wielkosci wyciaga sie na wedki 10 lbs- sorry no comments. Napiszcie tylko ze siurek na jakim lapiecie ma 3 metry szerokosci a pstrag kreci sie w dolku bo doskonale wie ze i tak nie ma gdzie uciec. Nikt nie napisal albo nie doczytalem ze lowi na rzekach duzych.

Piszecie o zylkach 0.26-0.30 mm. Rozumiem ze nawieniete sa na 51SS badz podobny multik i do tego woblerek 4 gramy??? Troche powagi.

Pozdrawiam serdecznie,

Bujo



Mam taką prośbę - czy kolega może napisać jakim zestawem łowi ( konkretnie jaki kij, multik - kołowrotek, linka - żyłka ).
Może się czegoś nauczę?



#78 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 grudzień 2008 - 12:57

Ja mam takie jedno pytanie jeszcze.
Skoro kij powiedzmy 14lb rzuca małymi wabiami tak samo dobrze jak ten 12 czy pewnie i 10, skoro plecionka 14lb mało się rózni od tej 10lb... to co za róznica czy się doda trochę mięcha na te nieoczekiwane sytuacje??

#79 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 13:01

Witam,

Tarlos- ostatnio lowilem wedka Daiwa Pixy 6'6'' 6-15 lbs 1/8-3/8 , multik- stare ABU 1601C stuningowane, plecionka- Stren 14 lbs. Niestety zestw nie nalezal do mnie i jak kolega zobaczyl co sie z nim dzieje pod ryba 55 cm to mi go zabral bo szkoda mu bylo wedki ( praktycznie niemozliwa do kupienia). Zdecydowanie za slaba wedka przy sporej rybie, na szerokiej rzece, gdzie pstrag ma szanse poplynac z pradem.

Nie sadze tez zebym byl w stanie Ciebie czegokolwiek nauczyc :D Skoro piecdziesiataki wyskakuja na klate przy wedce 10 lbs to raczej ja musze pobrac sporo lekcji u Ciebie.

Pozdrawiam,

Bujo


#80 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 01 grudzień 2008 - 13:50

Napisałeś, że 10 lb wędzisko jest za słabe, hm ja twierdzę inaczej.
Jeżeli przy dziesięciofuntowym kiju i ośmiofuntowej Power pro po jednominutowej walce z pstrągiem około 55 centymetrowym mam wyprostowane kotwice Ownera nr 4 to jestem przekonany, że na kiju 15 lb i plecionce 14 lb kotwice te wyprostowałyby się od razu po uderzeniu tegoż pstrąga( dodam, że łowię scorpionem mg i hamulec nie należy w tym modelu do najmocniejszych ).

Jeżeli uważasz, że: Brda w Woziwodzie, Wda w Kasparusie, Gwda w Lędyczku, Wierzyca w Pelplinie, Łupawa w Smołdzinie, to małe siurki - no to chyba nie widziałeś tych rzek ( a warto, bo to ładne wody, na pewno ładniejsze od słynnej rzeki Test ).
Oczywiście są jeszcze San - duża rzeka, Dunajec - jeszcze większa rzeka, także nie łowię wyłącznie w malutkich siurkach, które można przeskoczyć w każdym miejscu.

Na bardzo podobnym forum ( kiedyś zaprzyjaźnionym ) jest artykuł o połowach wielkich tęczaków i nie tylko na wędki castingowe zbudowane na blankach czterofuntowych - powiem szczerze jak obejrzałem film z holu takiego misia to byłem mocno zdziwiony :huh: :huh:, oczywiście nie jestem zwolennikiem stosowania tak lekkich wędek, ale jak pokazuje praktyka można z powodzeniem.


A może pstrągi z wysp są na dopingu???????? <_< <_<



Jeszce jeden raz napiszę to, co napisałem już chyba ze dwa razy:
Ja łowię letnie pstrągi, na dziesięcio funtowy kij ATC SJ 601 i twierdzę, że można takim sprzętem skutecznie wyholować 55 - 60 centymetrowego letniego kabana z większości miejsc, w których łowię ( powyżej napisałem gdzie łowię ). Nikogo nie namawiam do takiego łowienia, nie chcę nic udowadniać - każdy może łowić sobie jak chce ( np. podlodówką, muchówką na rezonansie <_< , lub na jerkówkę ) .

Dla równowagi, w zimie łowię na 12 funtowy kij o długości 2,60 i cw. do 21 gram z żyłką 0,28. Zbrojony pod spining a konkretnie ATC ST864.

Acha i jeszce jedno najmniejszą przynętę, jaką używam na pstrągi to sześciocentymetrowy tonący wobler Siudaka, największe zaś to 9 Salmo-trouty.








Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych