Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lekki kij castingowy, ciekawa propozycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 grudzień 2008 - 21:46

Jerzy - porównujesz hol morskiej ryby do holu pstrąga na rzeczce? czy ja czegoś tu nie zakumałem??

Jeśli chodzi o muchówki to jednak trochę inaczej chyba działają - nie uważasz ze długość, akcja itd to trochę mało wspólnego z łowieniem 6 stopowym kijem castingowym?

Bo powoli to przypomina wrzucanie do jednego worka różnych metod, niezbyt związanych z tematem, ale byle udowodnić tezę.

#102 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 01 grudzień 2008 - 21:55

Kuba

Gwarantuję Ci ,że spinjig mocy 10 lb przy długości 6’0” wyciągnie tego samego pstrąga tak samo albo szybciej niż muchówka klasy 5 czy 6# . Kwestia podejścia do tematu blank to blank i nie wie co z niego się zrobi czy ze spina muchówkę czy odwrotnie . Łowienie morskich ryb w płytkich zatokach między krzakami mangrowca –było o tyle podobne ,że nie mogłem oddać za dużo linki bo były w krzakach .

Pozdrawiam

Łukasz


#103 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 21:58

Standerus

hol to hol, ja nie widze różnicy miedzy targaniem pstrąga z zwalonych drzew na 3m2 pomorskiej rzeki od wydzierania breama z pomiędzy skał czy rafy. W obu przypadkach rybcia chce uciec i się wypiać. Obie robią to mniej wiecej tak samo, uciekajac w zawady. B) z tą różnicą, że na breama juz 10 funtów nie polecę napewno B)

co do porównania muchówki z 6 castem masz racje. Skrajne typy. Jednak odnosze wrażenie, ze jednym z argumentów jakoby na pstraga nie nadawały się 10 funtowe spinjigi to fakt, że silny pstrąg w zaczepowym łowisku bedzie na takim delikatnym kiju fikał a słaby kij uniemożliwi zatrzymanie ryby. 3 metrowa muchówka #8 przy swojej miękkości i ustępliwiości jest wg. mnie kijem dajacym rybie sporo wieksze szanse niz sztywny w dolniku krótki spinjig ATC czy Lamiglas.
Takie sa moje odczucia wynikajace z używania i obserwacji takiego sprzętu i posługujących się nim wedkarzy :D

pozd JW :D

#104 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 grudzień 2008 - 22:14

Hol to hol.... czyli nie ma róznicy miedzy morskim breamem a pstrągiem :unsure:
Wiecie Panowie, nieobraźcie sie ale ja z takiej dyskusji wysiadam... nie lubię jak się mi wciska teorię na siłę, tym bardziej ze niestety wielokrotnie moje doświadczenie mówi inaczej, choć nie jest słuszne ideowo.
Wiadomo ze nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji, tym bardziej tu na forum :unsure:
To już do niczego nie prowadzi. Kiedyś mieliśmy podobną dyskusję o szczupakach i też wiele teori z róznych miejsc... a jakoś mało poważnych szczupakowców widzi się z 20lb zestawami, mimo ze teoria na siłę była lansowana ze więcej nie trzeba, właśnie różnymi bóg-wie-jakimi-fishami z mangrowców, skał czy plaż. Niech sobie każdy łowi jak chce a pogadać możemy o tej stronie co mają duże martwe szczupaki, albo jak PZW zmienić...

#105 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 22:31

Kuba wrzuć na forum zdjecia ryb jakie łowisz w swoich rzekach, opisz łowiska, lokalne zwyczaje, najlepsze wabiki, sposoby ich prezentacji, sprzęt itd. Wówczas posłuchamy Twoich argumetów.

jak narazie zainicjowałeś w wątku o lekkim cascie dyskusje o kiju stricte pstrągowym. OK. Ale zamiast opisac nam swoje doswiadczenia zacząłes od zdania

.. z 10lb na pstragi..... no comments


no to co się dziwisz, ze dyskusja idzia tak jak idzie :unsure:

Co do holu to nadal nie widze różnicy. Mam branie to .. robię wszystko, zeby nie starcić ryby. Wg. mnie w warunkach łowiska płytkiego z masa zaczepów czy ograniczonej przestrzeni zachowanie pstrąga i morskiej ryby jest bardzo podobne. Przecież nic nie piszę o łowieniu na otwartej plaży :mellow:

#106 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 01 grudzień 2008 - 22:32

Kuba chyba znowu się dąsasz :D . Szczupaka nawet rekordowego można wyjąć na 20 lb chyba ,ż imb705 masz na okonie <_< –jest tez kwestia przynęt jak używa się klocków potrzeba mocniejszego kija ot co . Co do pstrągów i doświadczenia za guru się nie uważam –ale trochę sobie już ich złowiłem te na zdjęciach to ostatni sezon wielu też nie sfotografowałem bo nie było jak samemu -poprostu lubię wiedzieć co polecić. Jak napisałem mam znajomych co łowią duże pstruchy i to ich całe życie i w skrajności nie popadają . Mam też znajomych łowiących duże szczupłe na 17 -20 lb bo stosują małe przynęty –jeden z nich po przełowieniu sezonu wędką TL704 20 lb travel inshore powiedział ,że mu nie leży bo metrówy ślizgiem idą.

Pozdrawiam

Łukasz


#107 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 23:04

[quote title=Łukasz Masiak napisał(a) dnia Mon, 01 December 2008 10:32]Kuba chyba znowu się dąsasz :D . Szczupaka nawet rekordowego można wyjąć na 20 lb

Witam,

Mialem juz nie pisac nic w tym watku jako ze niepotrzebnie wywolalem nieciekawa dyskusje.

Lukasz- nie bede pisal juz o moich doswiadczeniach w polowach szczupakow bo i tak zostane zaszczuty przez kilka osob naraz. Prosze bardzo zwrocic sie do moich angielskich guru w polowach tej ryby jak chociazby Mick Brown czy Dave Lumb. Z 20 funtowym kijem na wszystkie szczupaki powiedza ci zebys mocno stuknal sie w glowe najwiekszym jerkiem i przemyslal co piszesz!!! Ludzie ci maja na rozkladzie sztuki powyzej 40 funtow i dziesiatki 30 a sprzet od jakiego zaczynaja to plecionka 50 funtow i takie tez wedki.Napisz smialo post na forum totalcoarsefishing.com to zobaczysz jaki bedzie odzew.

Pozdrawiam i zycze milej nocy,

Bujo


P.S. Kijem 25 lbs to mozna zatrzymac rybe 80 cm zeby gdzies nie wlazla. Wieksza troche juz sobie poplywa.

#108 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 23:10

Szczupaka nawet rekordowego można wyjąć na 20 lb –jest tez kwestia przynęt jak używa się klocków potrzeba mocniejszego kija Mam też znajomych łowiących duże szczupłe na 17 -20 lb bo stosują małe przynęty –jeden z nich po przełowieniu sezonu wędką TL704 20 lb travel inshore powiedział ,że mu nie leży bo metrówy ślizgiem idą.


Bujo to zapytaj swoich angielskich guru czy używaja na szczupaka małych wabików :unsure:


dobranoc B)

#109 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 23:13

Witam,

Jerzy- ich nie interesuja siedemdziesiatki czy osiemdziesiatki :D :D :D

Pozdrawiam,

Bujo

#110 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 23:18

[quote]
.. z 10lb na pstragi..... no comments

[/quote]

no to co się dziwisz, ze dyskusja idzia tak jak idzie :unsure:

Co do holu to nadal nie widze różnicy. Mam branie to .. robię wszystko, zeby nie starcić ryby. Wg. mnie w warunkach łowiska płytkiego z masa zaczepów czy ograniczonej przestrzeni zachowanie pstrąga i morskiej ryby jest bardzo podobne. Przecież nic nie piszę o łowieniu na otwartej plaży :mellow:
[/quote]

Moderatorze,

nie jestem niczyim adwokatem, ale śledząc pilnie wątek zauważyłem, że standerus nie tylko napisał to z no comments...,
ale również parę innych,mających znaczenie zdań. Więc proszę łaskawie zerknąć okiem również naprzód.
A że hol to hol? Może i tak, może i nie... . Ważne, żeby cała moc kija była w pysku ryby... . Póki co, Wyspiarze mają inny gust. Fajnie się różnią. Czytam dalej.
Pozdrawiam.
RP.


#111 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 01 grudzień 2008 - 23:23

Wiesz co @Bujo sam nie umiesz przedstawić żadnych argumentów , zasłaniasz się ciągle znajomymi z sieci , albo jakimiś ogólnie niedostępnymi wędziskami . Jedyne co potrafisz to obrażać innych jak Ci argumentów brakuje . Z Jerkiem się stukać nie będę może ty musisz , albo lubisz :D . Powtórzę jeszcze raz jak ktoś łowi na duże przynęty to musi używać przynajmniej dwa razy mocniejszego kija bo blank jest ładowany przez ciężką przynętę i uniemożliwia następny ruch jak ktoś łowi na mniejsze przynęty dobiera blanki inaczej -po to jest kilkaset balnków w katalogu . Tej samej wielkości bassy łowi się na kije 12 lb do 12g i 30 lb do 150 g jak ktoś stosuje swimbaity. Co w tym Ciebie dziwi . Jakiej mocy według ciebie powinno być wędzisko na dużo większe sumy 100 lb

Pozdrawiam

Łukasz


#112 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 01 grudzień 2008 - 23:34

Witam,

Lukasz- szczupakow i to duzych zlowilem juz troche. Uwierz mi ze argumentow mam duzo. Nie porownuje szczupakow do bassow bo tych ostatnich nie lowilem oprocz dwoch sztuk w morzu. Obrazasz za to ty uzytkownikow wypisujac rozne stwierdzenia bardzo dalekie od prawdy.Do jakiego momentu wedzisko 20 lbs bedzie amortyzowalo zrywy duzej ( jak dla mnie 20 lbs+) sztuki? Czy jestes czyms takim w stanie zatrzymac zdecydowany odjazd ryby gdy tego potrzeba bo powiedzmy sa zatopione jakies krzaki? Jak selektywne sa male rippery. Jarkowkami jakie mam badz mialem spokojne dalo sie rzucac od 20 gram czyli glowka 12 gram + 10 cm ripper.

Sumow nie lowie od bardzo dawna. Ostatnio byla to ruska katuszka i Germina z pelnego wlokna ( bardzo dawno temu).

O jakich to niedostepnych wedziskach pisalem?

Bujo

#113 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 01 grudzień 2008 - 23:53

Bujo

To fajnie ,że złowiłeś ładne szczupaki . Gdzie piszę nieprawdę -byłem świadkiem holu dużych szczupaków na blank MBV703 704 oraz IMB705 . Szczupaki czasami żerują na mniejszych rybach bo maja ich akurat dużo pod nosem . Na 20 lb mam złowione duże ryby morskie na mniejsze przynęty –moc lb to moc lb tyle wytrzyma blank jest jeszcze dobór materiałów ugięcie akcja i sztywność i umiejętność obsługi wędziska . Każdy szuka w wędkarstwie innych wrażeń i to jest fajne . Różnica między nami polega na tym ,że ja nie mówię ,że kij 50 lb nie nadaje się na szczupaki a 15 lb na pstrągi . Ty natomiast wygłaszasz niczym nie poparte tezy ,że lżejsze zestawy nie dadzą rady . Jak będziesz kiedyś w jakiejś pracowni to niech Ci dadzą dobry Amerykański blank 20 lb i go wygną –nie utrzymasz go w dłoniach . Przy pstrągach podparłeś się jakąś tam niedostępną daiwą ,tyle było Twoich propozycji.

TL704-3 20 lb obławia @Słoniu w Omanie , może będzie miał ochote wypowiedzieć się na temat jego możliwości amortyzacji odjazdu ryb.

Pozdrawiam

Łukasz


#114 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 grudzień 2008 - 00:26

Panowie, postrajcie się bez osobistych wycieczek :wacko: wątek na tym z pewnością zyska

#115 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 02 grudzień 2008 - 00:29

Witam,

Lukasz- ja nie pisze o rybach morskich tylko o szczupakach. Nie wazne zreszta. Roznic i tak nie ma a jesli sa to tylko na niekorzysc szczuplych- przeciez tak waleczne nie sa.

W pracowniach bylem, blanki tez uginalem. Nie musze zreszta sie tam wybierac - za szafa mam ich kilka od 17 do 30 funtow, juz uzbrojonych. Mocniejsze tez. Utrzymac tez je utrzymam- zboczenie poprzedniego zawodu. A dlaczego jak myslisz zdecydowalem sie na mocniejsze wedki? Czy lubie targac jakies paly i naparzac nimi caly bozy dzien gdy moglbym miec w reku cos lekkiego? Stracilem pere duzych, naprawde duzych ryb przez za delikatne wedki. 20 funtow nie dalo rady zatrzymac poteznego szczupala przed wejsciem w wyspe z krzaczorami ( Linear Fisheries, Oxfordshire), w tym tylko roku dwie ryby grubo ponad metr nie zaciete przez za delikatna wedke ( 7' 25 lbs)- moje tajne jezioro, gdzie Butch pobijal kolejno swoje rekordy, przyneta maly jerk Salmo. MB Mefisto poradzil sobie z zacieciem i holem podobnej ryby bez problemow.
Prubuje czasem napisac cos tam na forum, doradzic najlepiej jak potrafie ale mam coraz mniej checi. Oponuje tylko na kategoryczne stwierdzenia w moim mniemaniu nie majace odzwierciedlenia w rzeczywistosci. Jesli mi pokazesz kiedys ze wyjales 40 lbs na taki kij w ciezkich warunkach, fair play uwierze i przeprosze za wypisywanie bzdur. Jak na razie moje doswiadczenie mowi inaczej.

Pstragow na casta nie lowie za czesto. Wole spiningi, glownie poprzez metody, np dryfu do jakich potrzebne mi jest cos dluzszego. Mam ich kilka, od 12 do 17 lbs. Kazda ma jakies tam zastosowanie. Wkleje jutro zdjecia krociaka pod holem duzej ryby z kropkami. Dziwnie wyglada, na prawde.

Pozdrawiam,

Bujo







#116 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 02 grudzień 2008 - 06:02

Zdaje się, nie zawsze w US łowiono tak lekko. Do dzisiaj mam mocno w pamięci, przepiękny, nieosiągalny już dzisiaj blank Talon 8'0 TROUT15 2,44 m, 15 lb i c.w. 8-25g ;)
Przy swoim parabolicznym, ugięciu byłby (zdaje mi się) świetnym materiałem, na wędzisko castingowe średniej mocy.

#117 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 02 grudzień 2008 - 07:36

Pstragow na casta nie lowie za czesto.




a to szkoda

Bo my w tym wątku chcemy porozmawiać o lekkim castingu właśnie, i chętnie czytamy argumenty praktyków w tej materii.

Czytajac forum na j.pl można sie sporo nauczyć

Bujo a tak by the way w innym wątku polecasz na szczupaki kij batson do 28g :o

Gdzie tu logika? :wacko:

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=7590& ;start=0&

pozd JW :D

#118 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 02 grudzień 2008 - 08:00

@Bujo szczupak 40 lb fiu fiu jak spadać to z wysokiego konia :lol: .
A Poważnie to chyba taka dyskusja nie ma sensu , gdzie podawane są skrajne sytuacje . Ja napisałem ,że łowi się rekordowe –duże szczupaki na 20 lb Ty piszesz o krzakach i 40 funtowcach . Masz takie łowisko to musisz stosować mocny kij – czekam na zdjęcie Twojego 40 lb szczupaka nie musi być z trudnych warunków . Ja na 40 lb za cienki jestem :D .

@Popper masz rację i nadal się tak łowi –mają tam łowiska gdzie można trafić potwory większe od aktualnego rekordu Polski.

Pozdrawiam

Łukasz


#119 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 02 grudzień 2008 - 10:26

Witam,

Jerzy- logika jest bardzo prosta. Forumowicz szuka kija na bardzo lekkie przynety. Tym Batsonem o jakim napisalem wyjalem sporo ryb i wiem ze nie zrobi sie z niego wersja travel lub smuggler po jednej wiekszej rybie. Pokaze mu tez idealnie brania w opadzie, rzuci i poprowadzi lekka obrotowke o jakiej pisalem. POdparte jest to ponad dwu letnim uzytkowaniem kija.

Skoro juz piszemy o lekkim castingu na pstragi to w przeciwienstwie do Omanu wystepuja one pospolicie w UK gdzie mieszkam. Moj juz przywilej jak zamierzam je lapac. W zdaniu, ktorego nie zacytowales bylo to wyjasnione najbardziej prosto jak mozna. Nie widze za to wypowiedzi jak lapac kijkami 6'.

Lekki casting- jak najbardziej wezcie tylko czasem tez pod uwage inne opinie.

W tym watku zrobil sie caly przeglad wszystkich odstepnych wedek. Mowione bylo o zylce 0.30. I co ona ma byc do lekkiego casta???

Czesc osob uwaza sie tutaj za zbsolutnych guru i nie mam mozliwosci dyskusji bo przeciez kto ja jestem zeby podwazac ich argumenty. Nie wazne ile wyciagnalem szczupakow czy pstragow.Nie wazne skad pochodza moje doswiadczenia wszak szczupak z UK jest dalszy od polskiego niz bluefish. I tak przeciez podacie mi przyklad snappera, stripped bassa czy wieloryba uwazajac za bardziej waleczne od ryb o jakich rozmawiamy.

@Lukasz- nie wiem ile szczuplych zlapales w swoim zyciu. Nie interesuje mnie to. Pisz tylko o swoich doswiadczeniach a nie o cudzych skoro o to samo mnie oskarzasz. 40 lbs pozostaje moim marzeniem podobnie jak wielu innych lowcow szczupakow. Czy kiedys sie spelni- nie sadze, wiem za to ze jesli taki mi wezmie bede przygotowany a wedka 20 lbs to raczej nie bedzie.

Na czym bazujesz piszac ze kazdego da sie wyciagnac? Czyje sa to doswiadczenia?

Bujo




#120 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 02 grudzień 2008 - 10:41

Witam.


Miałem już nic nie napisać ale jedna mała dygresja, skoro...Pstragow na casta nie lowie za czesto. Wole spiningi, glownie poprzez metody, np dryfu do jakich potrzebne mi jest cos dluzszego. Mam ich kilka, od 12 do 17 lbs. Kazda ma jakies tam zastosowanie. Wkleje jutro zdjecia krociaka pod holem duzej ryby z kropkami. Dziwnie wyglada, na prawde. ...
To poco ta cała przepychanka? :unsure: :unsure:
Przecież w tytule jest jasno napisane Lekki kij castingowy...







Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych