Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lekki kij castingowy, ciekawa propozycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 02 grudzień 2008 - 16:54

Witam.
@Bujo napisał
...Po raz kolejny powtarzam- piszac o kijach castingowych podaliscie przyklady zylki 0.25-0.30mm i jak to kij wytrzyma lowienie nia. Jaki to ma zwiazek z castingiem pstragowym wie doskonale taki laik jak ja bo 0.30 to wejdzie na szpule CC51SS pewnie z 15-20 metrow. ...


Mój zestaw na pstrągi, a raczej potworek i typowe przynęty.



.

Załączone pliki



#142 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 02 grudzień 2008 - 17:31

I opis o który Jerzy prosiłeś
Najczęściej łowię w rzekach (na jeziorach nie mam wyników).
Rzeki małe i średnie, na dużych górskich łowiłem pstrągi raptem kilka razy. Rzeki mają na ogół podłoze muliste, torfowe lub ilaste (co ciekawe są podobne bardzo do rzek na których łowiłem w okolicy Krakowa), więc brodzenie odpada, chyba ze ktoś ma skłonności samobójcze. Są na ogół mocno zadrzewione, co niestety uniemożliwia zejście z rybą w inne miejsce i wymagania spacyfikowania w warunkach jakie są, w jakich ryba wzieła. Często miejsca jest tyle zeby wpełznać na kolanach i oddać rzut dwa (ale to są raczej wyjątkowe sytuacje, na ogół z rzutami nie ma problemu). Kolejną cechą wspólną polsko-irlandzkich miejsc gdzie łowię są dość wysokie brzegi, podniesione przez regulacje w latach +-70. Tutaj często drzew nie ma ale za to są albo pojedyncze głazy nie do obejscia za schodzącą rybą albo gąszcze z jeżyn, w których naprawdę nie jestem w stanie się poruszyć. Jednym słowem - mamy wyciętą/wydeptanę dziurę z której łowimy i ew holujemy rybę. Uciąg wody jest na ogół równy, dość spory, choć zdażają się progi spiętrzajace wodę, przy samym progu jest na ogół dojście, następne w połowie prostki. Nurt tutaj jest ekstremalnie szybki, ale zalegające pod wodą głazy mocno wodę mieszają dając rybom schronienie i jednocześnie dobrą widoczność. Bardzo utrudnia to ew hol, bowiem ryba wystarczy ze wyjdzie w górę i da się unieśc nurtowi i już jest problem. Drugi brzeg jest obficie porośnięty drzewami, korzeniami, wiszącymi w wodzie jeżynami i innymi rzeczami które zapięte ryby bardzo lubią ja jakoś mniej. Rybę niestety muszę holowac do siebie pod prąd, nie mam możliwości zejścia ponizej ryby.
Co do samych pstrągów - stacjonarne ryby to okolica 30-35cm góra, na nie spokojnie wystarczy zestaw 10lb. Od pierwszych wysokich przyborów w czerwcu - lipcu wchodzą w te rzeki zarówno łososie jak i grube pstrągi jeziorowe - kroneeny. Wypasione na jeziorowej diecie idą szybko pod prąd aby osiągnąć górny bieg rzeki nim woda się skończy. Więc łowienie jest zasadniczo na podniesionej, czyszczącej się wodzie, dodatkowo utrudniającej zadanie. Wchodzące ryby są duze, okolica 45-60paru cm. Są opowieści (można nawet zobaczyć zdjęcia a nawet spreparowane ryby) ponad 70cm. W zeszłym sezonie kiedy nie miałem akurat wędki (jedna sprzedana, druga w drodze) więc ze dwa razy byłem z premierem 10lb. Za drugim razem trafił mnie pstrąg zdrowo ponad 60. Nie za wiele mogłem z tą rybą zrobić, nieukrywam ze udało się mi ją podcholować w moją okolicę ale wtedy niestety ryba już odmówiła współpracy i poszła do domu. Dodatkowo sporadycznie jest szansa na trafienie zarówno szczupaka pod 80cm jak i łososia. Z łososiem jest tak ze często małe 60cm pare cm ryby potrafią zerwać przy braniu 0,35 fluorocarbon (zdażyło się mi to kilka razy w czasie łowienia na muchę).
Ryby lokalne mnie niezbyt interesują bo są małe, kroneeny są tylko okresowo, na nie staram się polować, niestety póki co z mizernym skutkiem. Podobne łowienie było w Polsce, gdzie jeździło się czesto upatrzoną rybę, jeżdżąc do niej kilka razy i modląc się przez pozostałe dni zeby była, zarła i nikt jej w między czasie nie sfiletował. Nie ma miejsca na powtórki.
Przynęty na które łowię to executory 5 i 7 (głównie 7, zwykłe i sdry), gumy, frisky 8cm, bullheady 6 sdry i tym podobne wynalazki z jp i usa. Do tej pory najbliższym ideału kijem jest ten od Łukasza Masiaka - cg662? czyli kompozyt, do 14lb, jedyny problem to troszkę mało mocy w ekstremalnych sytuacjach i za krótki, wolałbym ponad 7ft.

Mam nadzieję że jest to wyczerpująca odpowiedź.

#143 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 grudzień 2008 - 18:06

Ooo.. Tradycji krajowych portali staje się jak zwykle zadość . W myśl niewyszukanej logiki ; ja Tobie o dialektyce , a Ty , że mi z pyska śmierdzi . Albo poplujmy na PZW ..
Więc obcesowo powtórzę , że standardem trout rod przyjętym w krajach - kolebkach współczesnego fishingu , jest kij 10 lb i #5 . I trzeba to przyjąć jak mężczyzna , a nie szukac wygodnych paraleli . Średnice żyłek podawano dla unaocznienia jaki to rozmiar i moc , oraz dla przypomnienia że żyłka jest ok ! Niedowiarek może je łowić na salmony .
I dobrze mu tak ..



#144 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 grudzień 2008 - 18:36

Ooo.. Tradycji krajowych portali staje się jak zwykle zadość

mysle, ze nikt z nas ... nigdy ... kazdemu na 100% nie dopasuje ... ale wiem, ze mozemy lepiej ... ahhhhh ... i bez off topa, koledzy, bez pajkowego off topa :mellow:

#145 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4446 postów

Napisano 02 grudzień 2008 - 20:34

Witam,

Slawku- generalnie moze i masz racje ale sam zapewne wiesz ze nie zawsze i nie wszedzie sie to sprawdzi. Kij kijowi nie rowny, muchowka muchowce. Przyklady nie sa chyba konieczne.

Piszesz o krajach, kolebkach swiatowego fishingu- a czy Polska tak od nich odstaje? Osobiscie jestem dumny chociazby z rodzimego rod-buildingu. Jest wiele pracowni, reprezentuja rozne style aczkolwiek moga byc dumne ze swoich osiagniec. Dotyczy to rowniez wedek zbrojonych przez Ciebie. Czasem dokuczamy troche na forum roznym '' castingowym baronom'' mlodym, czasem zagubionym troche w mnogosci kolowrotkow i wedek. Ja w ich wieku lapalem na Mikado, czy wymarzonym wtedy Dragonem Tournament, kupionym gdzies w osiedlowym sklepiku na Widzewie. Poszlo to strasznie do przodu. Dyskusje takie jak ta swiadcza tylko o wysokim poziomie naszego portalu jak i calego wedkarstwa w Polsce tak samo jak to ze nie kopiujemy bezmyslnie cudzych schematow. Czy istnieje duzo krajow gdzie pstragi lapie sie na casting? Za wielka woda nawet tak nie jest.

O spiningu juz nie wspomne. Tu gdzie mieszkam, poza lowieniem pajkow cala reszta doslownie raczkuje w porownaniu do naszego kraju. Sprzet, przynety czy techniki jakie stosujemy w porownaniu do lokalnych sa mistrzostwem swiata.

Pozdrawiam,

Bujo



#146 OFFLINE   MichalB

MichalB

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 02 grudzień 2008 - 20:44

Czy 10 lb. to dużo czy mało? Kiedy poszedłem do pewnej pracownii dobrać przelotke szczytową do blanku St. Croix 3S66MLF2 - 10lb - to usłyszałem opinie, że jest to kij na szczupaka z pontonu lub łódki na mniejsze przynęty. To oczywiście przesada i się nie zgodziłem, ale 10 lb. to niesą słabe kije.

ISJ Shikari to bardzo udane konstrukcje. Spinjigi innych firm nie mają takiego ugięcia, ani - jak napisał Łukasz - stosunku mocy do wagi.

#147 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 02 grudzień 2008 - 21:23

Widze jednak, że Sławek O.B i pitt mieli rację taka juz nasza cecha, że generujemy Of Topic. Wątek był o lekkim castingu na blanku Lamiglasa LSJ 781 kończy się jakimis kompletnie nie majacymi wspólnego z tematem osobistymi wrażeniami


#148 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 07 grudzień 2008 - 11:05

Jako, ze emocje już opadły otwieram ponownie wątek. B)

Dostałem kilka wiadomości, które były kontynuacją dyskusji rozpoczętej w tym wątku. wydaje się wiec, że warto temat kontynuować.

Jeśli macie jakieś ciekawe wedziska do lżejszego castingu to dzielcie się informacjami. Prosiłbym tylko, aby nie odchodzić zbyt daleko od meritum wątku. Wszelkie sugestie, spostrzeżenia z rozpoczynającego się niebawem sezonu pstrągowego, czy z ostatnich połowów grubych zimowych okonii mile widziane. Fotki pięknych ryb złowionych na lżejsze kije castingowe też.

pozd JW

#149 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 04 lipiec 2009 - 14:03

tak jakos przegladalem oferte E-baya i znalazlem cos takiego. Przypomnial mi sie rowniez ten watek i dosc burzliwa dyskusja jaka w nim sie toczyla, a ktora wywolal tytulowy lamiglas z pracowni ART ROD.

Tu macie rowniez lekki kijek pod multipliktor na letnie lekkie lowienie. Cena tez zacheca.

Moze jest na forum ktos kto uzywa takiego wedziska?

http://cgi.ebay.pl/Lamiglas-Guides-Choice-7-ft-Ultra-Light-C asting-Rod-NEW_W0QQitemZ370223699507QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item56330d5633&_trksid=p3286.m63.l117 7&_trkparms=240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50#eb ayphotohosting

pozd JW :D

#150 OFFLINE   piatras

piatras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów
  • LokalizacjaKacergine, Kaunas
  • Imię:Robertas
  • Nazwisko:Rimkus

Napisano 08 lipiec 2009 - 21:50

Moze jest na forum ktos kto uzywa takiego wedziska?

Niestety, ale u japonczykow 1/8-1/2oz to ML prawda dlugoscz tylko 6'3 :( TCS uchwyt w UL... cosz tu nie gra...??? :unsure:

#151 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 lipiec 2009 - 09:13

Tu masz lepsza:

http://cgi.ebay.com/Lamiglas-IM-7-Graphite-Kokanee-Salmon-Ca sting-Rod-NEW_W0QQitemZ350223807793QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item518af73531&_trksid=p4634.m332.l126 2

jako kokanee będzie kijek-kluseczka, o pełnym ugięciu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych