Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Naprawa stradicka - potrzebna pomoc.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 22 grudzień 2008 - 21:24

Hello
Posiadam 2 kilkuletnie kołowrotki Shimano Stradicki gtm. Z obu chciałbym korzystac jeszcze kilka sezonow.
Niestety jeden z kołowrotkow ma mała ,, awarie ,,.
Chodzi chyba o łozysko wstecznego biegu, nazbyt czesto przepuszcza i stradic ,, jedzie ,, do tyłu.
Jaka jest diagnoza i co z tym zrobic?
Moze ktos z forumowiczow zechciałby pomajsterkowac w zimie w nim.
Wszystkie rady mile widziane.




#2 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 22 grudzień 2008 - 21:51

Witaj.

Może 17 post od góry pomoże rozwikłać ten problem :D
http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=5868& ;prevloaded=1&&start=0

#3 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 22 grudzień 2008 - 23:25

Nie wiem czy masz ten sam objaw ale w moim przy mocniejszym zacięciu nieraz właśnie korbka, szpulka i wszystko się cofa <_< Mi on upadł. Zadzwoniłem do znajomego, który rozkręcał wcześniej moje Stradiki i stwierdził, że mogła przesunąć się jakaś zapadka czy coś, albo łożysko. Po sezonie czyli niebawem postaram mu się dostarczyć w celu usunięcia usterki

#4 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 23 grudzień 2008 - 07:53

Marcel look at priv...

#5 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 grudzień 2008 - 09:46

To typowa przypadlosc w tego typu maszynkach...najprawdopodobniej do lozyska oporowego odpowiedzialnego za blokade obrotow wstecznych dostal sie smar albo oliwka.
Trzeba to rozebrac i wrzucic do benzyny ekstr...wynik niepewny...moj Aero moczyl sie ze 2 m-ce ale sukces zostal osiagniety.
Od tamtej pory trzymalem smar z dala od tego mechanizmu...

Czy to jest az tak wysublimowane, ze nie mozna o tym napisac wprost na forum tylko trzeba na priva??

Gumo

#6 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 23 grudzień 2008 - 11:31

Również przyłączam się do odpowiedzi @Biosterona, gość zna się na rzeczy...oddałem już 2 czarnuchy i wszystko OK :D

Pozdrawiam
Maciej B)

#7 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 23 grudzień 2008 - 12:21

Dzieki wszystkim za odpowiedz. Juz wiem co mam czynic :D

#8 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 23 grudzień 2008 - 12:45


Czy to jest az tak wysublimowane, ze nie mozna o tym napisac wprost na forum tylko trzeba na priva??

Gumo[/quote]
Gumo nie jest, podałem namiary do kogoś kto może pomóc...swego czasu zamieszczone były równiez przez @szpiega...

#9 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 grudzień 2008 - 14:02

W tym przypadku samemu mozna sobie pomoc, wystarczy to odmoczyc najprawdopodobniej...

Gumo

#10 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaŁężyca

Napisano 23 grudzień 2008 - 14:26

Elementów kołowrotka się nie myje w benzynie, tylko wyciera zużyty smar, lub oliwkę. Łożyska oporowe przy zbyt gęstym smarowidle zacinają się, bo rolki nie cofają się w kliny w obudowie, tylko się do niej przyklejają. Rozwiązaniem jest wytarcie elementów łożyska i delikatne przesmarowanie porządnym syntetycznym olejem silnikowym. Proponuję też przesmarować wnętrze kołowrotka, bo stary smar prawdopodobnie ma już taką konsystencję, że bez problemu ponownie przeniknie przez stalową podkładkę pod łożyskiem i problem będzie się powtarzał. Świeży smar nie penetruje, tylko lepi się do trybów. Dlatego też łożysko należy przesmarować dobrym olejem silnikowym, bo oliwki, które sprzedają producenci, lub wszelkiego rodzaju oliwy do maszyn penetrują smarowane elementy i dochodzi do mieszania się smarowideł.
Jeśli zależy Wam na kołowrotku, to jeszcze raz napiszę, żebyście nie myli go w benzynach. Docieranie zaczyna się praktycznie od nowa.

#11 OFFLINE   Robcyk

Robcyk

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg

Napisano 23 grudzień 2008 - 15:06

Marcel w tych nowych Shimano jest tak ze mają tzw łożysko wałeczkowe. Jest możliwe że po wysuszeniu , przetarciu, usunięciu smaru wszystko będzie ok. Gorzej jeśli sprężynki sie wyrobiły i nie dociskają odpowiednio tych wałeczków. Miałem kiedyś do roboty takiego stradica co niestety nic się nie dało z nim zrobić.Trzeba było wymienić w nim całe łożysko wałeczkowe. Znajomy wysłał do serwisu i wszystko było ok po wymianie. Powiem ci że ten stradic to było dla mnie wyzwanie żeby go naprawić. Doginałem te sprężynki i cudowałem i aż mnie telepało bo niestety nic nie wychodziło z tego. Mam nadzieję że w twoim sprzęcie wyczyszczenie tego łożyska sprawi że znów będzie ok. Pozdrawiam.

#12 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaŁężyca

Napisano 29 grudzień 2008 - 15:06

Marcel w tych nowych Shimano jest tak ze mają tzw łożysko wałeczkowe. Jest możliwe że po wysuszeniu , przetarciu, usunięciu smaru wszystko będzie ok. Gorzej jeśli sprężynki sie wyrobiły i nie dociskają odpowiednio tych wałeczków. Miałem kiedyś do roboty takiego stradica co niestety nic się nie dało z nim zrobić.Trzeba było wymienić w nim całe łożysko wałeczkowe. Znajomy wysłał do serwisu i wszystko było ok po wymianie. Powiem ci że ten stradic to było dla mnie wyzwanie żeby go naprawić. Doginałem te sprężynki i cudowałem i aż mnie telepało bo niestety nic nie wychodziło z tego. Mam nadzieję że w twoim sprzęcie wyczyszczenie tego łożyska sprawi że znów będzie ok. Pozdrawiam.

W łożysku wałeczkowym w Shimano żadne sprężynki nie dociskają wałeczków. Jeśli doginałeś elementy wianka podtrzymującego wałki, to nie dziwię się, że trafił do serwisu. Moim zdaniem nieprecyzyjnie osadziłeś łożysko, stąd problem z jego działaniem. Przed włożeniem łożyska trzeba go zblokować, czyli znaleźć położenie, w którym ruch wsteczny jest niemożliwy i dopiero wtedy go włożyć. Jeśi się tego nie wykona, to przy braku doświadczenia pomylą się położenia zapadki do blokady obrotów wstecznych i przełączanie jej nic nie daje, bo wałeczki są źle ustawione względem obudowy łożyska, w którym znajdują się kliny. A tak na marginesie, to w łożysku wałkowym nie ma co się popsuć, jeśli oczywiście nie jest zabrudzone, np piaskiem.

#13 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 02 styczeń 2009 - 14:45

Oj zdziwiłbyś się. Są takie mikroskopijne wręcz brzdące z wąsami. Raz mi takie łożysko upadło i rozsypało w drobny mak. Cztery godziny szukałem elementów (głównie tych sprężynek). Łożysko ze Stradica FH. Może miałeś z jakiegoś innego modelu?

Pozdrawiam

Paweł

#14 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaŁężyca

Napisano 03 styczeń 2009 - 14:48

Hehe, no to przepraszam. Rzeczywiście miałem ładnych parę razy w częściach shimaniaki, ale o starszej budowie łożysk. Zwracam w takim razie honor. Dawniej na wianku były wąsy, które podtrzymywały rolki. Ale w ciemno powiem, że nawet w tych nowych nie ma się co zepsuć, a jak podaje Twój przykład raczej zgubić :mellow: .
Znacznie lepsze, maoim zdaniem, jest łożysko stosowane w Daiwie( mam Team D). Zamknięta konstrukcja, w całości się wyciąga bez groźby pogubienia części.

#15 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 04 styczeń 2009 - 08:57

Dziekuje za podpowiedzi :D

#16 OFFLINE   dawm84

dawm84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 styczeń 2009 - 18:05

Witam.
Mam pewnen problem z rozkręceniem Shimaniaka i w związku z tym mam pytanie. W jaki sposób rozmontować hamulec? Generalnie chce kołowrotek rozebrać na części pierwsze a bez demontażu pokrętła hamulca jest to niemożliwe.
Poniżej fota kołowrotka:
http://img129.imageshack.us/img129/5397/moto0322ck6.jpg
http://img129.imageshack.us/img129/moto0322ck6.jpg/1/w1600.png

#17 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2009 - 21:10

Fotka niewiele mowi. Stawialbym na to, ze aby zdjac pokrywe trzeba odkrecic srube mocujaca rotot (od czola, nie widac na zdjeciu). Wtedy odsunac rotor i zdjac pokrywe.
Co tam konserwowac i jak bedzie zalezalo od stanu. Hamulca, jesli dzialal sprawnie i nie widac zanieczyszzcen nie ruszalbym.

Gumo

#18 OFFLINE   Robcyk

Robcyk

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg

Napisano 17 styczeń 2009 - 22:58

Gumofilc jeśli nie rozkręcisz hamulca nie rozłożysz na części kołowrotka.Dawm84 to zdjęcie jest kijowe ale miałem kołowrotki Shimano tego typu do smarowania ale nie stradica(ten chyba stradic jest)tylko gt-ra i jakies catany z tylnym hamulcem. W tamtych kołowrotkach tam gdzie tu masz tą złotą obrączkę (tam nie była złota) na niej były takie dziurki po przeciwległych stronach. I jak skontrowałeś je (ja np szczypcami z okrągłymi końcowkami)i kręcąc pokrętłem odkrecał sie hamulec. Bo tak to wszystko razem sie kreciło( to obrączka i pokrętło)Ale to było nie w stradicu tylko w innych shimaniakach. Wydaje mi się że i tu jest takie rozwiązanie ale nie dam sobie głowy uciąć. Jakby lepsze zdjęcie było to prędzej coś bym doradził. Pozdrawiam.

#19 OFFLINE   dawm84

dawm84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 styczeń 2009 - 23:27

robcyk: do rozebrania mam stradica. Na tej złotej obręczy nie ma otworów o których piszesz. Jest tylko rowek przez jej środek. Jutro sprawdzę czy da się rozebrać hamulec tak jak piszesz.

#20 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 postów

Napisano 18 styczeń 2009 - 10:14

...


Użytkownik w.d.wobler edytował ten post 21 styczeń 2014 - 10:36