Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kijek nadaje się na pstrąga?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 29 grudzień 2008 - 21:31

Witam

Będzie to mój pierwszy sezon pstrągowy, więc mam do Was pytanko.
Posiadam HM80 Silver Demona 2,75 2-14g, chyba parametry są OK, ale akcja jest Med-Fast i stąd moja obawa czy nie będzie za miękki...?
Alternatywą jest St.Croix Avid AVS90MHF 2,74m do 28g z akcją Fast.
Który będzie lepszy na pstrągowe wyprawy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Maciej B)

#2 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 29 grudzień 2008 - 21:33

Mod-fast jak najbardziej...pierwsza opcja jak znalazł...da radę...

#3 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 29 grudzień 2008 - 22:53

Witam,
pierwsza opcja w sam raz na polskie pstrągi.
No, a druga to na potwory z Albion-u i Eire <_<


#4 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4436 postów

Napisano 29 grudzień 2008 - 23:34

Witam,
pierwsza opcja w sam raz na poskiepstrągi.
No, a druga to na potwory z Albion-u i Eire <_<


Witam,

Tak a najlepszy to bedzie 6' kijek, 10lbs. Pstragi 70 cm same wyskakuja z wody bo dostaja dwa sygnaly:
- ze uzbrojony spiralnie
- ze nie istniejacej juz firmy

W odroznieniu od ciebie lowilem pstragi takze w Polsce. Ty w Irlandi czy Uk chyba nie wiec znowu piszesz......

Bujo

#5 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 29 grudzień 2008 - 23:40

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 17:19


#6 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 29 grudzień 2008 - 23:43


No, a druga to na potwory z Albion-u i Eire <_<

Hmm...kumpel ma HM62 Trouta, kijek bodajże do 30g i ok. 2,5m i jest jak sama nazwa mówi przeznaczony do pstrągów.CW jest rzeczywisty do podanego, więc chyba Avid dużo nie odstaję jeśli chodzi o CW...mogę się mylić bo długość też robi swoje...


#7 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:03

2-14 gr przysporzy ci siwych włosów na głowie,chyba że chcesz łowić na paprochy które pstrągi będą łykać głęboko. Kiedyś ,dawno temu próbowałem łowić kijem 4-15gr.Naczytałem się Kolendowicza o ultra lightach ;) .Jednego dnia kiedy ryby świetnie żerowały nie wyjąłem na woblera 6-ciu pstrągów pow 40cm. Albo nie dałem rady zaciąć albo zacięte były za słabo i spadały w holu. Myślałem,że połamię go na kolanie. Ostał się na jeziorowe okonie.
Optymalny kijek wg mnie to 1/4 do 3/4 uncji, akcja fast. B)
No chyba że będziesz łowił tylko plecionką :wacko:

#8 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:04

sorry, co ma tzw. szeroko pojeta akcja do szybkosci ugiecia calego blanku w stosunku do jego dlugosci ... a przede wszystkim pod ryba?

#9 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:08

Powiem szczerzę, że na początku stawiałem na Avida, kijek jest bardzo lekki 165g, dosyć delikatny, świetnie przenosi drgania a przede wszystkim ma lekki zapas mocy co przy pstrągach może mieć duże znaczenie.

#10 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:15

sorry, co ma tzw. szeroko pojeta akcja do szybkosci ugiecia calego blanku w stosunku do jego dlugosci ... a przede wszystkim pod ryba?

Chyba ta wypowiedź została skierowana do mnie...więc odpowiem, że nie znam się tak dobrze na blankach i wszystkim co jest z tym związane, dlatego napisałem że mogę się mylić. :D


#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:15

biorac pod uwage, ze ten avid rzuca lekka pita nawet dwa razy 28 garm, to rzeczywiscie masz lekki zapas mocy ...
ja na twoim miejscu poszedlbym raczej w innym kierunku: kij o dlugosci 2.10 do 2.30, o realnej mocy ca. 12-14 lb i realnym cw. 17-21 gram, szerokopojetej akcji med-fast do med i pieknym pelnym ugieciu pod ryba, oczywiscie z duza moca w dolniku ... choc specem od pstragow nie jestem ...

#12 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:19

@pitt nie stać mnie w tej chwili na kolejny kijek z pracowni...a tandety nie kupuję...wolę poczekać i kupić raz a dobrze.Muszę zadowolić się tym co mam :D

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:19

@pitt nie stać mnie w tej chwili na kolejny kijek z pracowni...a tandety nie kupuję...wolę poczekać i kupić raz a dobrze.Muszę zadowolić się tym co mam :D

przeciez nikt nie kaze kupowac, to tylko moja propozyja, do przemyslenia ... powiedzmy na najblizsza przyszlosc

#14 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 30 grudzień 2008 - 01:32

@Pitt dobrze prawi, wez to pod rozwage.
Co do tych dwóch kijów, to raczej tego dragona - jeśli zaczynasz, to przynajmniej masz szansę rybę poczuć ( a o to chodzi ) a z kijem który realnie pewnie coś koło 50gr wyrzuci, nie jest najlepszym rozwiązaniem na początek. No chyba że masz u siebie w rzece same potwory 70+ to wtedy będzie idealny.

Spiralne zbrojenie spina - podoba mi się ta koncepcja, chyba se zrobię <_< a poważnie i niestety OT - to ma ktoś tego magicznego kija w spinie tanio sprzedać??????? albo pożyczyć <_< ????? Wszelkie info proszę na priv - piszę poważnie

#15 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 30 grudzień 2008 - 09:46

Pitt ,masz racje z ta akcja . Ja tez temu uległem, wryło się w pamięć jak sie wszędzie o tym czyta ;)
Powiem więc po naszemu- wędka na pstrąga musi być sprężysta
Obecnie łowię ST.croix 1/4 do 3/4oz 2,15m i muszę powiedzieć po 20 latach łowienia pstragów, że w życiu lepszym spiningiem nie łowiłem. Nie ma problemów z zacięciem i przecudnie trzyma rybę ,praktycznie 0 spadów. Oczywiscie chodzi mi o ryby wymiarowe czyli pow 1kg. Przy takim pstragu w silnym nurcie kijek pokazuje ile jest wart. A sporo takich ryb w mijającym sezonie złowiłem więc nie jest to teoretyzowanie :D

#16 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 30 grudzień 2008 - 11:03

biorac pod uwage, ze ten avid rzuca lekka pita nawet dwa razy 28 garm, to rzeczywiscie masz lekki zapas mocy ...
ja na twoim miejscu poszedlbym raczej w innym kierunku: kij o dlugosci 2.10 do 2.30, o realnej mocy ca. 12-14 lb i realnym cw. 17-21 gram, szerokopojetej akcji med-fast do med i pieknym pelnym ugieciu pod ryba, oczywiscie z duza moca w dolniku ... choc specem od pstragow nie jestem ...

tu jako przykład mogę podać blank Lamiglasa LP843. miałem ten kijek zupełnie do czego innego niż pstrągi ,ale spełnia parametry podane przez @pitta. akcje ma opisaną jako fast,jednak pod ciężarem ryby pięknie pracuje z zachowaniem mocy w dolniku :D dał rade kilku fajnym rybkom z rzeki i pamiętam że kilku kolegów widziało by go właśnie jako pstrągówke.

#17 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 30 grudzień 2008 - 11:23

......blank Lamiglasa LP843. miałem ten kijek zupełnie do czego innego niż pstrągi ,...........i pamiętam że kilku kolegów widziało by go właśnie jako pstrągówke.

Pewnie o mnie mowa. Ale ja mam takie skrzywione podejście do łowów pstrągowych ;)


#18 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 30 grudzień 2008 - 11:33

myślę że to wcale nie jest skrzywienie Waldku. każdy powinien łowić tym na co chce i wierzy że ma to sens :D ja na przykład bym tego wyżej wymienionego lamiglasa wział prędzej na pstrągi niż przedstawionego dragona do 14g. byłem z podobnym kijem tej firmy równiez do 14g i 2,7długości nad wodą w ten weekend.........mocy to nie ma wcale......... :wacko:

#19 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 30 grudzień 2008 - 14:09

Postanowiłem na pierwszą wyprawę wziąć HM.Kije jest sprężysty, jak na razie sprawdził się we wszystkich warunkach (rzeka,jeziora,kanały).Zaczynając od paprochów a kończąc na Rapalach 5-7cm łowiąc nocne klenie, wspomnę jeszcze obrotówki nr 2-3, też daje radę...więc trzeba go zabrać i przetestować :D

#20 OFFLINE   rapia

rapia

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 482 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Baranowski

Napisano 30 grudzień 2008 - 14:42

Czesc.Maniak.Wez na pierwsza wyprawe jeden z tych kijow i zobaczysz na zywo czy jest ok czy potrzebujesz czegos innego.Ja lowie kijem 2.90 i 10-21g zreszta wiesz ktorym i jestem zadowolony choc nie do konca.PZDR.Piotr