Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pstrągi 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
698 odpowiedzi w tym temacie

#661 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 11 sierpień 2009 - 20:59

Witam Panów Pstrągarzy.


1. Czy ilość kotwic przy woblerze ma duże znaczenie? Wystarczy jedna, czy lepiej dwie? Pytam, bo zauważyłem, że pstrąg zaczepiony np. tylko na tylnią kotwicę podczas walki wbija sobie czesto drugą poza pysk, rani się.
2. Jakie rozmiary kotwic są dobre? Lepiej używać większych czy mniejszych?
3. Zadziorowe czy bezzadziorowe? Tu chodzi mi o ilość spadów podczas holu?
4. Żyłka czy plecionka?

p.s. Dziękuje za odpowiedź. W załączniku, moje pierwsze pstrążki. Pozdrawiam

Moje doświadczenie jest jeszcze dosyć skromne ale odważę się nakreślić mój punkt widzenia:
ad.1
Wystarczy jedna (brzuszna), o ile wobler nie jest dłuższy niż 4-5 cm
ad.2
Dobrej jakości w rozmiarze nr 8 są dość uniwersalne. Do mniejszych wabików oczywiście mniejsze, np. nr 10, do większych a na takie łowię dość często bywa, że nawet rozmiar nr 6. To kwestia dość indywidualna, zależna bardziej od wielkości i charakteru przynęty niż priorytetów własnych.
ad.3
Raczej bezzadziorowe. Nie odczuwam dyskomfortu, po zagięciu grotów a łatwiej, bez większych szkód, wyhaczać drobnicę.
ad.4
Preferuję żyłkę. Z reguły średnicy 0,22-0,25 mm ale, to chyba bardziej kwestia preferencji indywidualnych. Plecionka a jeszcze lepiej plecionka z krótkim przyponem z fluocarbonu, jest równie skuteczna, co udowadnia wielu kolegów, łowiących pstrągi.

Gratuluję kropasów


#662 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 11 sierpień 2009 - 22:28

Witam,
wg moich obserwacji w 80% przypadków pstrąg siada na przednią kotwicę i w związku z tym ja zamiast tylnej stosuje bezzadziorowe haki Ownera.
A wielkość - no cóż najmniejszy wobler jaki stosuje to 6-cio centymetrowy Siudak pit-bull a najczęściej siedmiocentymetrowe też Siudaki ( swoją drogą świetne przynęty ) więc i kotwice słusznych rozmiarów ( 6 i czasami 4 ).
Do spiningu stosuje żyłkę 0,25 i 0,28 , a do castingu 8-mio funtową, czerwoną Power-Pro.

#663 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 11 sierpień 2009 - 23:12

Odp 1 ... jezeli uzyjemy jednej kotwiczki to przy malym woblerze istnieje wtedy prawdopoobienstwo ze pstrag zazre gleboko i to dopiero bedzie problem . Musisz przejsc do porzadku dziennego ze Pstrag sie szarpiac zaczepia druga kotwica na zewnatrz pyska . Zaczep na zewnatrz zawsze jest bezpieczniejszy od wewnetrznego .
Odp 2 ...chcesz delikatnie je traktowac to zacisnij zadziory ...zawsze to cos
Odp 3 ...probowalem zylki tylko raz i nie wroce do niej . Teraz juz tylko Power Pro 10 lb moss green
Lowiac pstragi po dwoch latach doswiadczen nastawiam sie zawsze sprzetowo na branie 50cm a wiec wobler z dwoma ostrymi kotwiczkami , wedzisko min do 3/4 oz , linka o wytrzymalosci 10 lb .
Widze pierwsze objawy :lol: zycze powodzenia :mellow:

#664 OFFLINE   Chub

Chub

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • LokalizacjaLondon

Napisano 11 sierpień 2009 - 23:39

Czy kolor tej plecionki( Power Pro) oryginalnie na opakowaniu występuje pod nazwą DARK GREEN? Nie mogłem takiej znaleźć na ebayu.

#665 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 11 sierpień 2009 - 23:43

Pewnie chodziło o moss green. Ja przynajmniej innej ciemno zielonej PP nie znam.
O, taką: http://powerpro.com/publish/content/global_fish/en/nl/powerp ro/products/powerpro_family_of/powerpro_super_lines.html

Pozdrawiam
Grzesiek

#666 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 11 sierpień 2009 - 23:47

Tak , tak ..chodzi o moss green , mialem malowanie w domu i troche mi sie miesza :lol:

#667 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 12 sierpień 2009 - 00:24

Jerry
Malowałeś na ciemnozielony, czy jakoś... w kropki?!? :lol:


Chub
Nie wiem jak z pstrągami jest, bo ich nie łowiłem, ale niemal z każdą inną rybą w spinningu jest tak, że linka (i rodzaj, i grubość) bardzo zależą od konkretnego łowiska.
Od niego zależy na jakie przynęty będziemy łowić, ile mocy potrzebujemy / możemy użyć w zestawie, czy w końcu jakie zastosować kotwice, może haki..
Jak dokładniej opiszesz swoje miejscówki, Koledzy pewnie podpowiedzą coś więcej ze swoich doświadczeń.

Pozdrawiam
Grzesiek

#668 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 12 sierpień 2009 - 00:53

Mysle ze kazdy powinien wyprobowac jak mu sie lowi plecionka a jak zylka i wtedy wybrac . Pomjam tu jakie lowiska obsluguje . Mysle ze pewnym osobnikom cechy charakteru pozwola na ten wybor . Jednym bedzie lezec zylka a drugim plecionka ...

#669 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 12 sierpień 2009 - 07:28

[quote]
[
Nawet bardzo dobra :mellow: . Po dokładniejszych oględzinach i przeszukaniu neta i książek cofam to co napisałem wyżej. Raczej jest to jakaś mieszanka z ww pstrągiem. Ale mimo wszystko piękny.
[/quote]

Pablom- to jest normalny potokowiec. Łowiłem takie właśnie linki(zwłaszcza na Podlasiu)- zmienność ubarwienia potokowców jest bardzo duża. Widziałem ryby prawie czarne, brązowe, żółte, srebrne. Z paroma kropkami i z olbrzymią ilością kropek. Z kropką na płetwie tłuszczowej i bez.

Rasa myślenicka to dosyć kontrowersyjny pomysł pana Jeleńskiego :D.
Pstrąg śliczny- ja jadę w piątek. Ryby się biorą, w tym roku poziom wód jak i termika na pstrągowych ciekach są optymalne nawet w lecie :mellow:.

[/quote]


Piotrek, być może i kontrowersyjny. Ja jestem tylko samoukiem, Ty fachowcem. Niemniej przyznasz, że różnice są spore. Co do ubarwienia, to się zgadzam w 102%
Pozdrawiam

#670 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 30 sierpień 2009 - 18:56

Cisza zapadła w wątku jakby nikt nikt nie kończył sezonu? Ja w końcu wybrałem się na poważne ryby.

.

Cały dzień zapylałem po wspaniałych miejscówkach i strasznych krzakach, ale efekty były mizerne..

Załączone pliki



#671 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 30 sierpień 2009 - 19:03

Aż w końcu w miarę przyzwoita rybka zameldowała się na cofce z prawie stojącą wodą B)

.

No więc sezon rozpocząłem całkiem dobrze :mellow:

Załączone pliki



#672 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 30 sierpień 2009 - 19:49

efik ponoć prawdziwego chlopa poznaje się nie po tym jak zaczyna a jak kończy. w twoim wypadku to początek i koniec

#673 OFFLINE   Efex

Efex

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Gdańsk

Napisano 30 sierpień 2009 - 20:14

No może jeszcze nie koniec bo zastanawiam się czy nie poprawić jutro

#674 OFFLINE   Chub

Chub

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • LokalizacjaLondon

Napisano 01 wrzesień 2009 - 15:28

Mój wczorajszy, nowy personal best 46cm. Uderzył na przelewie w wobler Kennart w kolorze pstrąga.

.

Załączone pliki



#675 OFFLINE   stella

stella

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • LokalizacjaPolska Północna
  • Imię:Tadeusz

Napisano 01 wrzesień 2009 - 21:55

Niezłe zakończenie :D

#676 OFFLINE   pitfish

pitfish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 289 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 02 wrzesień 2009 - 08:49

wobler Kennart w kolorze pstrąga.


Taki wobler przyniósł mojego pierwszego w życiu pstrąga, potem pierwszego w życiu wymiarowego pstrąga, a potem go urwałem :mellow:

Gratulacje, piękne ryby na koniec polskiego sezonu. Do stycznia, a gdzieniegdzie do lutego, teraz post od ryb z wysypką. Czas się wziąć za normalne ryby

#677 OFFLINE   ssamer

ssamer

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 wrzesień 2009 - 08:24

Ja tez byłrm zmuszony ostatni week spędzić z pstrągami. Masa maluszków i jeden o oczko większy. Do następnego roku.
https://www.corona-fishing.pl/forum_foto/foto-zoom/26258DSC02042.JPG

#678 OFFLINE   Zaworek

Zaworek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaDybowo
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Gałka

Napisano 03 wrzesień 2009 - 10:08

[quote]
wobler Kennart w kolorze pstrąga.
[/quote]

Taki wobler przyniósł mojego pierwszego w życiu pstrąga, potem pierwszego w życiu wymiarowego pstrąga, a potem go urwałem :mellow:

Gratulacje, piękne ryby na koniec polskiego sezonu. Do stycznia, a gdzieniegdzie do lutego, teraz post od ryb z wysypką. Czas się wziąć za normalne ryby
[/quote]

Do postu od ryb z wysypką to jeszcze miesiąc pozostał, nie zapominaj o Pani Troci i Panu Łososiu :mellow:

#679 OFFLINE   ŁukaszGD

ŁukaszGD

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 04 wrzesień 2009 - 11:21

Ładne ryby na koniec sezonu!!! Gratuluję!

No i mamy już wrzesień :(

Mi udało się złapać rybę w samej końcówce...była szansa na naprawdę godne zakończenie sezonu, no ale zabrakło szczęścia B) Teraz trzeba czekać do stycznia :angry:

A to moja ryba...cieszy podwójnie bo z oklepanego miejsca ;)

.

Pozdrawiam

Łukasz

Załączone pliki



#680 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 08 grudzień 2009 - 18:20

Nasze dzisiejsze tluszczaki, prawie jak amerykanskie steelheady :lol:

http://i260.photobucket.com/albums/ii2/lukomat/DSCF1903.jpg

http://i260.photobucket.com/albums/ii2/lukomat/DSCF1905.jpg

http://i260.photobucket.com/albums/ii2/lukomat/DSCF1902.jpg