Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Urlop w Chorwacji rzeka Cetina prośba o info


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pszemo

Pszemo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • Lokalizacjazahaczeni.net/wpwsblog

Napisano 15 lipiec 2014 - 09:51

Cześć wszystkim

 

Od 30 sierpnia do 9 września będę na wywczasie w Makarskiej :)

Rozejrzałem się po okolicy i wpadła mi w oko rzeka Cetina która przepływa niedaleko.

 

Wstępnie wytypowałem odcinek typowo górski płynący w kanionie między miejscowością Zadvarje a ujściem do Ardriatyku.

Wygląda to mniej więcej tak

https://www.google.p...aPtuQ!2e0?hl=pl

 

Z tego co udało mi się znaleźć w necie koszt zezwolenia za 1 dzień to 20 euro od osoby.

 

Planuje pośmigać tam z muchówką oczywiście

 

Jeśli ktoś był w okolicy, miał przyjemność łowić na tej rzece będę wdzięczny za wszystkie informacje:

- gdzie można kupić zezwolenie

- jakieś przynęty które się sprawdzały ( lepiej streamer czy może sucha lub nimfa? )

- może lepszy będzie jakiś inny odcinek w górę rzeki

- czy można się spodziewać tam lipienia czy raczej tylko pstrąg i kleniska ?

itp itd

 

Za wszelkie info będę bardzo wdzięczny :)


Użytkownik Pszemo edytował ten post 15 lipiec 2014 - 10:53


#2 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 15 lipiec 2014 - 09:54

W czwartek wróciłem po tygodniowym pobycie z Korculi, lowilem jedynie w morzu ale jeśli rzeka jest chociaż w 10% tak rybna jak wybrzeża to będziesz Pan w szoku :D

za pozwolenie 3 dniowe zapłaciłem 130 Kun. Ale nie wiem czy to samo jest ważne na rzekach.

Użytkownik Qowax001 edytował ten post 15 lipiec 2014 - 09:55


#3 OFFLINE   Pszemo

Pszemo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • Lokalizacjazahaczeni.net/wpwsblog

Napisano 15 lipiec 2014 - 10:00

Czyli wyjazd udany :)

 

A jakie rybki udało się połowić w słonej wodzie ?

Łowiłeś z brzegu na spina  ?



#4 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 15 lipiec 2014 - 15:46

Na spina z brzegu to ciężki temat, ogólnie ryby są wszędzie gdzie nie ma ludzi, wystarczy odplynac 1 - 2 km od plaż i na rafach miedzy wyspami jest sporo różnych rybek lucjano okonio podobnych nie wglebialem się w nazwy, dalej na wodzie powyżej 5m głębokości można trafić spore wargacze i tuńczyki a wieczorami z brzegu ludzie lowia konkretne kongery. Mnie tam pochlonal inny rodzaj lowienia ryb którego nie będę opisywał. Za łódkę z daszkiem i silnikiem 5-7 hp placilismy 400 Kun za 8-9 godzin. Jeśli chodzi o inne metody połowu to Artur @Pepso mi sporo opowiadał , naprawdę ma mega zasób wiedzy o tym kraju i chyba tam wszędzie był i wszystko widział, dużo przydatnych informacji mi podrzucil bo byłem tam samochodem.

#5 OFFLINE   Sandre

Sandre

    Fishing Team Sandre

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Darek

Napisano 15 lipiec 2014 - 17:59

Łukasz ale dlaczemu tak krótko ?? 3x Hrvatska i w tym roku Crna Gora ale żeby poniżej 10nocy to nihuhu .. za duzo kręcenia:)

#6 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 15 lipiec 2014 - 18:18

Królewna moja od rana do nocy pracuje a o urlopach u niej w firmie nikt nie słyszał stad tak krótko.

#7 OFFLINE   Sandre

Sandre

    Fishing Team Sandre

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Darek

Napisano 15 lipiec 2014 - 19:22

Niech użyje w swojej sprawie "naszego" przysłowia "jeśli praca przeszkadza Ci w wedkowaniu...:)
A co do Cetiny .. piękna rzeka .. plynalem od Omisza do odcinka raftingowego, widać na kilka metrow. Wielkie kleniopodobne stwory .. pamietalem nazwę ale mi umknęła:)
Marzy mi się kiedyś pokogutowac na Savie..

#8 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 17 lipiec 2014 - 15:45

jutro wybieram się do Chorwacji mam pytanko ,czy w morzu można łapać bez zezwolenia z brzegu i jakie przynęty brać :rolleyes:



#9 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 lipiec 2014 - 15:50

Musisz mieć zezwolenie, jeśli o spina chodzi ja lowilem tylko gumami 8-10 cm , napewno żałuję że nie wziąłem UL spina i troczka, miejscowi używali na drapiezniki rapalek smuklych 10-15 cm na oko do trolla i efekty podobne, ważne jest miejsce bez ludzi.

#10 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 17 lipiec 2014 - 18:39

a gdzie te zezwolenie można kopić i dzięki za odpowiedz



#11 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 lipiec 2014 - 19:22

W biurach obsługi turystów napewno, i w kapitanacie każdego portu to się na tej wyspie marina nazywało, pewnie wszędzie tak samo, jak wynajmowalem łódkę poprostu przyszedł gość , wpisał mnie na listę i na drugi dzień dopiero dal mi pozwolenie a w dzień w którym wypływalem kazał się nie martwić bo jestem na liście i w razie kontroli policja i tak do nich drynda. Tak od siebie to jeszcze Koledze proponuje zerknąć na zdjęcia ryb trujacych i niebezpiecznych bo sporo tego się kręci nawet na publicznych plażach między innymi Pauk taka a'la babkowata 15-25 cm widziałem i to sporo a są bardzo groźne i nie uciekają jak się obok nich pływa przy nurkowaniu co już o czymś świadczy :D

#12 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna Wisła
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 lipiec 2014 - 23:09

Na Cetinie jest sporo pstrągów i kleniopodobnych ryb. Jak znajdziesz miejscówkę bez turystów to możesz ładnie połowić. Widoki i klimat rzeki niezapomniany, ogólnie fajnie czasem oddalić się od wybrzeża i ochłodzić się w słodkiej, rwącej wodzie. Spłynąć możesz pontonem z ekipą organizującą rafting-mają biuro przy ujściu w Omiš'u.

#13 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 19 lipiec 2014 - 06:52

Ile kosztują pozwolenia z brzegu a ile jakby chciał własnym pływadłem pośmigać ?



#14 OFFLINE   mesrio

mesrio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaRio
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Wadecki

Napisano 19 lipiec 2014 - 10:04

Jeżeli chodzi o Chorwacje to mam trochę doświadczenia. Co do Cetiny to miałem okazję tam łowić. Dokładnie w którym miejscu to było nie pamiętam. Był to jakiś most powyżej odcinka raftingowego. Przezroczystość wody naprawdę cudowna. Łowiłem tylko w jednym miejscu po mostem bo istny sajgon. Najmniej kującą rośliną była chyba akacja ;) . Miałem na wobka pstrąga ponad 40 + ale po pięknej świecy wypiął się. Do tego do woblerów miałem kilka wyjść ,,chorwackich kleni". 

 

Co do morza to już inna historia. Bardzo dobrym miejscem gdzie łowiłem sporo ryb było wejśćie do portu w miejscowości Podgora. Akwariowych rybek jest naprawdę sporo. W zasięgu rzutu jest ponad 10 metrów głębokości. Widywałem tam również belony. Pływały przeważnie po 2-3 sztuki. Miałem nawet 2 brania ale nie wcięte.

 

Na paprochy miałem sporo brań ale ryby wiecznie odgryzały mi ogony :D . Aktualnie mój tata jest w Chorwacji jak wróci to zdam relacje. :)



#15 OFFLINE   cegli

cegli

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp.
  • Imię:Przemek

Napisano 30 lipiec 2019 - 16:34

Odświeżę, wątek...

 

Będę na riwierze Makarskiej i chciałbym połowić w tej rzece na spinning.

Wypad wakacyjny więc wiele czasu nie będzie ale chciałbym zaliczyć ze 3-4 wypady na pstrąga i może połowić coś przy ujściu rzeki ?

Jeżeli ktoś może podzielić się swoimi spostrzeżeniami to byłoby bardzo miło :)



#16 OFFLINE   jerzy6

jerzy6

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisano 30 lipiec 2019 - 18:24

na tej rzece multum pstrągów , kleni i chyba lipienie widzieliśmy. :)

Wystarczy kilka-kilkanaście km powyżej Omisia rzeka już ma górski charakter i jest to wędkarski raj. Przy najw. upałach żerują najlepiej rano i wieczorem, ale głównie na muchę. Powodzenia!

Nawet jak nie biorą to efekty estetyczne w krystalicznej wodzie i krajobrazy zapierają dech i pozostają w pamięci :)


  • cegli lubi to

#17 OFFLINE   wojciech1919

wojciech1919

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojciech

Napisano 02 sierpień 2019 - 15:38

Byłem w tym roku na majówce w Omiszu. Cetina przy samym ujściu to raczej tylko grunt. Jedź w górę rzeki około 5-7 km i masz typowo górski odcinek gdzie możesz spinningować.

Użytkownik wojciech1919 edytował ten post 02 sierpień 2019 - 15:38

  • cegli lubi to

#18 OFFLINE   cegli

cegli

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp.
  • Imię:Przemek

Napisano 03 wrzesień 2019 - 14:54

Niestety ale już po urlopie, podzielę się spostrzeżeniami z Cetiny może komuś się przyda na kolejne sezony. Rzeka faktycznie przepiękna woda kryształ, niestety raczej do brodzenia się nie nadaje. 

Pstrągi nie dopisały złowiłem raptem 2 szt ok 30 cm, połowiłem też nieco kleni w podobnych rozmiarach, generalnie spędziłem kilka miłych poranków zawsze z rybą na kiju. 

Najciekawsze miejscówki to:

- jadąc z Omiszu polecam zatrzymać się na pierwszej pętli zakrętów 180° i zejść w dół kilka ładnych dołków pstrągowych i spokojniejsza odnoga z zielskiem i kleniami

- fajny odcinek w okolicach mostu już powyżej miejsca gdzie zaczynają się spływy raftingowe.  


Użytkownik cegli edytował ten post 03 wrzesień 2019 - 14:54


#19 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 04 wrzesień 2019 - 08:32

hello,

ja dwa razy próbowałem na spina w morzu coś złowić, raz w sumie bardziej córka niż ja :)

imo jest szansa na rybę z brzegu bo pod skałki podpływają czasami drapieżniki, także w ciągu dnia, po zachodzie woda mocno ożywa

trudno jednak wyjazd rodzinny połączyć z wędkowanie :)

 

generalnie mało osób łowi z brzegu, jeśli już to z gruntu (wyspa Pag)

 

btw. czy ktoś z Was łowił na jeziorze Vransko? 

 

a tak to wyglądało w wersji wideo, materiał na listopadowe wieczory:) 

www.youtube.com/watch?v=qvsnaeQUvBg



#20 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 04 wrzesień 2019 - 11:28

Witam.

Byłem dwa tygodnie temu niedaleko Pakostane i zrobiliśmy sobie rodzinną wycieczkę nad Vransko Jezero - super miejsce i jak nastepnym razem będę w okolicach to zaplanuję sobie taką jednodniową wycieczkę ale sam i z wędką, tym bardziej że to idealne miejsce na muchowanie czy spiningowanie. Trochę warunkami może przypominać egzotyczne "flats fishing" w miniaturze (nigdy nie byłem, ale tak to sobie wyobrażam) - latem dosyć płytko, można daleko brodzić w ciepłej wodzie, iść, iść, iść i rzucać. Z ciekawych ryb dla nas nieznanych, są trzy gaunki cefali (chyba to tak się nazywa), a tak to sum, karp, lin, sczupak, węgorz (chyba rzadki bo tu pod ochroną).

Poniżej w linku masz wszystko opisane, trzeba sobie wrzucić w translatora po kawałku. Okresy ochronne, wymiary ochronne i limit ilościowy (żeby sobie wieczorem jakąś rybkę zgrillować).

Licencje są tylko jednodniowe lub całoroczne. Jednodniowa 70 kun kosztuje i można ją kupić na miejscu w punkcie wejściowym na pomosty obserwacyjne, albo na campingu lub będąc w Biogradzie. Na campingu są do wynajęcia łodzie - dokładnych cen nie znam. Sam camping dużo droższy niż wynajęcie apartmanu w miasteczku lub pobliskie inne campingi (byliśmy w Drage).

W sumie to na jeden dzień takiego łowienia, jako atrakcję i coś innego niż u nas można się śmiało pokusić. Dwa dni to już nie koniecznie, bo nuda - chyba żeby właśnie ten drugi na łódce.

http://www.pp-vransk...cije-za-ribice/

Z ciekawych rzeczy można tam zobaczyć jedynego obecnie w Europie ibisa kasztanowatego, co zresztą udało mi się i parę tych ptaków widzieliśmy z całkiem bliska.

Pozdrawiam.

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 04 wrzesień 2019 - 11:48

  • Marcin Goralewski lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych