Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

interpretacja regulaminu PZW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 29 styczeń 2009 - 21:52

Powiedzcie mi czy jeśli jutro pójdę sobie nad Wisłę porzucać trochę na spinning, na slidera albo jakieś białe kopyto (poprostu nie mogę juz wytrzymać a muszę się zrelaksować przed sesją) czy strażnicy mogą wlepić mi jakiś mandat? przecież nawet jeśli coś złowie to ryby trafiają do wody. Jak to jest? Bo logicznie myśląc nic mi zrobić nie mogą, bo np od 1 grudnia jest okres ochronny na szczupaka, ale wiadomo że w grudniu łapiąc sandacza może uwiesić się nam szczupak.. to co wtedy? mam plecionke odcinać? :D)
Tylko że jeśli jutro panowie zapytają co łąpię slajderem.. chyba nie powiem że klenia:P

#2 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 29 styczeń 2009 - 22:34

Od kiedy to szczupak ma okres ochronny od 1 grudnia????????

#3 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 29 styczeń 2009 - 22:37

a to przepraszam zmieniło się coś?:D ja uczyłem się jeszcze kieeedyś 1.grudnia - 31 kwietnia

przypomniałem sobie trochę właśnie regulamin PZW.. faktycznie mała zmiana;) POZDRAWIAM!

i przy okazji odpowiedziałem sobie sam na pytanie;)
3.6. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie z ostrożnością wypuszczone do wody, nawet gdy ich stan wskazuje na niewielkie szanse przeżycia.

#4 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 29 styczeń 2009 - 23:06

Szczupak ma okres ochronny od 1stycznia do 30 kwietnia, chyba że ostatni lub pierwszy dzień okresu ochronnego wypada w dzień wolny ustawowo od pracy, wtedy okres ten jest skrócony o ten dzień. Na Odrze, od ujścia warty, aż do granic z wodami morskimi, okres ten trwa od 1marca do 30 kwietnia(cytat z pamięci, więc w sprawie Odry mogę się mylić,co do konkretnych dat)

Co do połowu na slidera czy inne przynęty, które są bardziej na grubego zwierza , to oprócz regulaminu, jest coś takiego jak etyka. Proponuje się zaopatrzyć w delikatniejszy sprzęt i połowić ryby które nie są objęte okresem ochronnym. Mandat również można dostać - nie tak dawno, bodajże na ZZ koleś dostał mandat bo zbyt gwałtownie podszarpywał przynętę - koguta.

#5 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 29 styczeń 2009 - 23:31

w takim razie faktycznie czas na naukę połowu klenia i jazia bo niestety jeszcze nie miałem z nimi doczynienia.. może na wiśle koło ujścia jeziorki coś sie uczepi, chociaż to nie o to chodzi tylko o sam fakt rzucania i obcowania z naturą;) mam takiego malutkiego horneta 3cm i minnowa 5cm może się przydadzą

#6 OFFLINE   radekg

radekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 30 styczeń 2009 - 23:38

jako przedstawiciel SSR ( SPOŁECZNEJ STRAŻY RYBACKIEJ ) pewnie bym się przyczepił co do rozmiarów przynety i ryb które zamierzasz łowić z PREMEDYTACJĄ, ale o żadnym mandacie nie można mówić bo nie ma takiego zapisu że na 9cm lub 7cm kopyto łowi się tylko bolenie, sandacze, sumy i szczupaki, zdarzają się przypadki że duże okonie i klenie atakują przynęty tych rozmiarów, ale jest coś takiego co wspomniał o tym PABLOM a mianowicie ETYKA i to ona według mnie nakazuje w okresie zimowym i wczesno wiosennym stosować tzw. paprochy 9 gumy do 5cm. lub mniejsze ), małe woblerki ( również do 5cm.)czy też małe obrotówki ( rozmiary 00; 0; 1 ), a do tego cienkie żyłki- bez przyponów, tak mi się właśnie wydaje, że taki powinien być zapis w RAPR, nie wspominając już o wędce o c.w. do 20g :D

tak właśnie WEDŁUG MNIE powinien wyglądać sprzęt do wędkowania w okresie styczeń-kwiecień :mellow:

#7 OFFLINE   karuzo27

karuzo27

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaWWA
  • Imię:Mateusz

Napisano 30 styczeń 2009 - 23:43

i taki własnie sprzęt przygotowałem :D wędeczka 3-12g i woblerki 3cm:) pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą!:D

#8 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 30 styczeń 2009 - 23:55

Tylko nie wypływaj łodzią w poszukiwaniu sandaczy i sumów :lol: Jeszcze Cię policja będzie musiała ratować :mellow:

W takich momentach posuchy wędkarskiej i braku czasu super było by mieć swój kawałek wody koło domu, swój staw, swoje miejsce gdzie można by było bez udziału chamstwa odpocząć...

Pozdr.

Salmo

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 luty 2009 - 12:08

a do tego cienkie żyłki- bez przyponów, tak mi się właśnie wydaje, że taki powinien być zapis w RAPR, nie wspominając już o wędce o c.w. do 20g :D

tak właśnie WEDŁUG MNIE powinien wyglądać sprzęt do wędkowania w okresie styczeń-kwiecień :mellow:

Koledzy trociarze byliby szczęśliwi :D co niektórzy pstrągarze pewnie też

#10 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 01 luty 2009 - 12:40

[quote]
a do tego cienkie żyłki- bez przyponów, tak mi się właśnie wydaje, że taki powinien być zapis w RAPR, nie wspominając już o wędce o c.w. do 20g :D

tak właśnie WEDŁUG MNIE powinien wyglądać sprzęt do wędkowania w okresie styczeń-kwiecień :mellow:
[/quote]
Koledzy trociarze byliby szczęśliwi :D co niektórzy pstrągarze pewnie też
[/quote]

Oj bardzo <_< no chyba że by łowićrybki takie do 35cm


#11 OFFLINE   radekg

radekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 01 luty 2009 - 21:09

to w takim razie lepszy by było CAŁKOWITY ZAKAZ SPINNINGU na rzekach nizinnych :wacko: :wacko: :wacko:

ja osobiście przy takich zimach jakie ostatnio mamy wolałbym stosować w/w zestaw niż czekać do 01.05 na rozpoczęcie sezonu :D

#12 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 01 luty 2009 - 21:16

to w takim razie lepszy by było CAŁKOWITY ZAKAZ SPINNINGU na rzekach nizinnych :wacko: :wacko: :wacko:

A czy Ty wiesz w ilu rzekach, nie ujętych w informatorach wód górskich pływają ryby z płetwą tłuszczową????????? Zdziwił byś się B)

#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 luty 2009 - 21:21

Dla ryb najbardziej odpowiedni byłby całkowity zakaz wędkarstwa :unsure: można wydzielićby okresy - np od 1.01 do 1.05, od 1.05 (dla pewności zachodzi) do 30.09 i od 30.09 do końca roku :D Wtedy nie byłoby już niczego, fora wędkarskie rozwinełyby się do ntej potęgi :D

To tak gwoli zartów tylko

A ja bym wolał żeby na połowę ryb nie było okresów, wymiarów i limitów, żeby brać wędkarska rozumiała że nie sra się do łóżka i nie piłuje gałęzi na której się siedzi, żeby kłusownicy zamienili zawód na zbieranie śmieci z nad wody a rybacy pomagali rzeszom wędkarzy w renaturalizacji dopływów i tworzeniu tarlisk, żeby PZW samo się rozwiązało, zapory same się zawaliły a beton na nowe nie chciał wiązać, i jeszcze jedno - zamiast wyjących karetek, klaksonów i radyjek śpiewały ptaki.
Ale to chyba w następnym wcieleniu, jak będę grzeczny :D

#14 OFFLINE   radekg

radekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 01 luty 2009 - 22:26

tak w woli informacji to omawiając sprzęt do łowienia miałem na myśli wędkowanie na wodach okręgu mazowieckiego a dokładniej na Wiśle; Narwi; Bugu ;)

tak ogólnie to chodziło mi tylko o wody nizinne okręgu mazowieckiego, ale to taka mała drobnostka, którą nichcący pominąłem :wacko:

#15 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 22 kwiecień 2009 - 06:43

jako przedstawiciel SSR ( SPOŁECZNEJ STRAŻY RYBACKIEJ ).......a do tego cienkie żyłki- bez przyponów, tak mi się właśnie wydaje, że taki powinien być zapis w RAPR, ...
tak właśnie WEDŁUG MNIE powinien wyglądać sprzęt do wędkowania w okresie styczeń-kwiecień :mellow:

Nie zgodzę sie z Kolegą, trochę bez sensu byloby zostawiać drapieżnika, który w danym okresie ma okres ochronny, z pyskiem zczepionym kotwicami. Jak nic - śmierć głodowa, bo nawet ryja nie rozdziawi, żeby coś zjeść... To właśnie nie jest ETYCZNE. Dlatego przypon jak najbardziej!

#16 OFFLINE   Krzysiex

Krzysiex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:23

Popieram w całej rozciągłości.

Przypon wolframowy, nie równa się nastawiam się na szczupaka i chce go zabrać.

Ostatnio na kanale augustowskim w dwa dni na 1,5cm paprocha złapałem 2 okonki, 1 klenia, 3 bolenie i 4....szczupaki...

Po pierwszym, który mi przeciął żyłkę założyłem przypon wolframowy, aby nie kaleczyć ryb. I tak wszystko wracało do wody.

#17 OFFLINE   Marcin_Bo

Marcin_Bo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaZCH
  • Imię:Marcin

Napisano 31 grudzień 2023 - 21:03

Witam,

Zrobiłem mały wykop archeologiczny z tym tematem bo czegoś szukałem i nie znalazłem jasnej odpowiedzi....

Ale mnie nurtuje jedno pytanie. Czy wolno łowić szczupaka 1 stycznia??

Znalazłem taki zapis: "zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – okres ochronny ryb jest skrócony w przypadku, jeżeli pierwszy albo ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy."

A dzień 1 stycznia jest wolny więc możemy zakłócać spokój zębacza? Czy nie?? 



#18 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 31 grudzień 2023 - 21:09

Zapytaj w swoim okręgu.



#19 OFFLINE   Marcin_Bo

Marcin_Bo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaZCH
  • Imię:Marcin

Napisano 31 grudzień 2023 - 21:16

Czyli to czy np 30 kwietnia można już na szczupaka jeśli to niedziela, albo czy pstrągi/trocie wolno 31 grudnia bo to niedziela to zależy od okręgu?

Myślałem że to "rozporządzenie" samo w sobie o tym mówi.....



#20 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1957 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 31 grudzień 2023 - 21:28

Niby mówi, ale ostatnie zdanie należy do okręgu. Tak przynajmniej jest w moim. Tak było w tym roku 30 kwietnia, okręg sam wydał komunikat o skróceniu okresu ochronnego.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych