Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie w Niemnie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 08 luty 2009 - 17:23

Od dwóch lat moi znajomi co najmniej raz w roku robią wycieczki na Litwę by połowić w Niemnie.Są to okolice Druskiennik .Jest to znane uzdrowisko .Rodzinki odstawiają że się tak wyrażę na rekonwalescencję np do aqua parku a sami biorą kijek w rękę i hajda nad wodę.Czy któryś z Was może pochwalić się wędkowaniem w tej rzece?Może jakieś nowe miejscówki?Wszystkie wskazówki mile widziane. ;)

#2 OFFLINE   ArturK

ArturK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • Imię:Artur

Napisano 08 luty 2009 - 18:45

Łowiłem na rzece Niemen. To bardzo ładna rzeka. Z naszych najbardziej przypominała mi nasz Bug w środkowym odcinku. Woda niesie mnostwo zawiesiny organicznej, pełno raf a właściwie ta rzeka to jedna wielka rafa. Łowiłem w okolicach miejscowosci Merkine, to jest już w dół od Druskiennik. Wedkarzy miejscowych nie widziałem, wyjatek stanowili kolesie moczący robaki z mostu drogowego. Na brzegch dziewiczo, bez śmieci i gruntowych rocoszek. Z ryb, to widzieliśmy sporo boleni i wielkich brzan. Kolega wyjął Brzane 75 cm. Ja miałem jeszcze większą, ale niestety widziałem tylko jej wyjscie nad wodę. Do tej pory mi sie to śni po nocach, bo takiej brzany jeszcze w życiu nie widziałem. Od znajomego z Białegostoku wiem, że łowiłw rzece Niemen w okolicach Druskiennikch sporo szczupaków, tam gdzie ja byłem pewne rzeka ma już inny charakter, z tąd te brzany, bolenie i klenie. Myślę, że w tym roku się jeszcze wybiorę nad Niemen, w sumie z Łomży mam tam tyle samo co i nad Wisłę:) Pozdrawiam, Artur.
  • szydłoś lubi to

#3 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 08 luty 2009 - 19:09

Wiem że pozwolenie roczne kosztuje na nasze ok 15zł, a odległość nie większa niż nad Wisłę przynajmniej ode mnie.A o tych rafach też wiele słyszałem.Dobrze by jednak było mieć jakąś kwaterę niedaleko wody.Koledzy piszcie.... .

#4 OFFLINE   Popej

Popej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaGorzow Wlkp./Białystok
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Szczupak to jest król wód

Napisano 30 maj 2017 - 08:01

Odgrzeję tego starego kotleta niczym schabowego z mikrofali... :unsure:  :wacko:  :blink:

 

Może jest ktoś kto regularnie, okazjonalnie wędkuję na tych wodach i okolicach. Ma ochotę podzielić się zdobytą wiedzą. Nie ukrywam, że strasznie intryguje mnie ten temat a ludzik google nie wszędzie chce dojść :) 


  • szczupak1 lubi to

#5 OFFLINE   tb21

tb21

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 czerwiec 2017 - 13:15

Dzień dobry

 

Mi zdarzyło się kilka razy łowić w Niemnie w zeszłym roku i 2 razy w tym roku. Pierwszy raz pojechałem po przetłumaczeniu kilku stron przez google translate,po znalezieniu miejsca na google maps,a pierwszą przeszkodą okazało się być kupienie pozwolenia,bo pani w sklepie nie wiedziała jak je wydrukować dla obcokrajowca. Ale znalazłem drugi sklep i mogłem szukać szczęścia nad pięknym Niemnem. Łowiłem na wysokości miejscowości Sereje czyli około 20 km na południe od Alytusa

Pozwolenie kosztuje 2 euro na 2 dni i 14 euro na rok.+ opłata 0,60 euro za wydanie każdego pozwolenia. Obowiązuje na wszystkich państwowych wodach-co ciekawe nie wiem czy jest jakaś jedna lista tych państwowych wód ;)

Mapa terminali gdzie można kupić pozwolenie:   https://www.perlopas....lt/terminalai/

Regulamin połowu, wymiary  ochronne i limity ryb na stronie litewskiego ministerstwa przyrody,o ile strona działa,bo teraz nie działa:  https://alis.am.lt/

Wyjątkiem są chyba obszary chronione np. delta Niemna,ale szczegółów nie znam.

 

Ja próbowałem głównie z feederem,okazjonalnie spinning-efekty takie sobie,a ciągnie mnie tam bo widziałem połowy Litwinów ;)  Do tego fenomenalna przyroda,cisza,względnie łatwy dostęp do rzeki.Myślę,że warto wybrać się na spinning, nad ranem i wieczorem można obserwować ataki drapieżników na wodzie, widać że są ryby.

 

Można też obejrzeć profil litewskiego wędkarza na youtube,większość właśnie z wędkowanie w NIemnie: https://www.youtube....c2ayujQGVzIVKqg

 

Z kolei różnie ludzie mówią o litewskich jeziorach,podobno na niektórych nie brakuje kłusowników. + to co u nas czyli że bez łódki nie ma czego szukać.

W razie pytań postaram się na nie odpowiedzieć.


Użytkownik tb21 edytował ten post 03 czerwiec 2017 - 13:26

  • Guzu, szydłoś i Popej lubią to

#6 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 03 czerwiec 2017 - 17:16

Dzień dobry

Mi zdarzyło się kilka razy łowić w Niemnie w zeszłym roku i 2 razy w tym roku. Pierwszy raz pojechałem po przetłumaczeniu kilku stron przez google translate,po znalezieniu miejsca na google maps,a pierwszą przeszkodą okazało się być kupienie pozwolenia,bo pani w sklepie nie wiedziała jak je wydrukować dla obcokrajowca. Ale znalazłem drugi sklep i mogłem szukać szczęścia nad pięknym Niemnem. Łowiłem na wysokości miejscowości Sereje czyli około 20 km na południe od Alytusa
Pozwolenie kosztuje 2 euro na 2 dni i 14 euro na rok.+ opłata 0,60 euro za wydanie każdego pozwolenia. Obowiązuje na wszystkich państwowych wodach-co ciekawe nie wiem czy jest jakaś jedna lista tych państwowych wód ;)
Mapa terminali gdzie można kupić pozwolenie: https://www.perlopas....lt/terminalai/
Regulamin połowu, wymiary ochronne i limity ryb na stronie litewskiego ministerstwa przyrody,o ile strona działa,bo teraz nie działa: https://alis.am.lt/
Wyjątkiem są chyba obszary chronione np. delta Niemna,ale szczegółów nie znam.

Ja próbowałem głównie z feederem,okazjonalnie spinning-efekty takie sobie,a ciągnie mnie tam bo widziałem połowy Litwinów ;) Do tego fenomenalna przyroda,cisza,względnie łatwy dostęp do rzeki.Myślę,że warto wybrać się na spinning, nad ranem i wieczorem można obserwować ataki drapieżników na wodzie, widać że są ryby.

Można też obejrzeć profil litewskiego wędkarza na youtube,większość właśnie z wędkowanie w NIemnie: https://www.youtube....c2ayujQGVzIVKqg

Z kolei różnie ludzie mówią o litewskich jeziorach,podobno na niektórych nie brakuje kłusowników. + to co u nas czyli że bez łódki nie ma czego szukać.
W razie pytań postaram się na nie odpowiedzieć.


Wolno łowić z łodzi ?
Można przywieźć swoją?
  • Łomżyniak lubi to

#7 OFFLINE   tb21

tb21

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 03 czerwiec 2017 - 18:26

Można,sam widziałem wędkarza łowiącego leszcze na feeder w Niemnie. Widziałem też spinningistów spływających gł. pontonami- w grupie ok. 20-30 osób.

Przywieźć swoją można, miejscowych przepisów odnośnie łodzi nie znam.


Użytkownik tb21 edytował ten post 03 czerwiec 2017 - 18:26

  • Guzu lubi to

#8 OFFLINE   Popej

Popej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaGorzow Wlkp./Białystok
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Szczupak to jest król wód

Napisano 04 czerwiec 2017 - 19:37

Mam kontakt z Litwinem i z tego co mi wiadomo. Zachodnia Litwa kłusowana, wschodnia ponoć ryb dostatek. Wiecie jak jest...ryba rośnie w oczach, przy kolejnych opowieściach... Dlatego nie wiem na ile te informacje są prawdziwe.

 

Pozwolenia można wykupić na stacjach benzynowych 24h. 

 

W Alytus widziałem kilku wędkarzy nad Niemnem. 

 

Tb21 WIELKIE dzięki za informacje  ;)  :clappinghands:  :good:

 

Jak byłaby jakaś grupa osób chętnych na jesinny jednodniowy rozpoznawczy wypad to ja się pisze. Białystok i BIA :D 



#9 OFFLINE   tb21

tb21

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 czerwiec 2017 - 18:36

Jeszcze tylko wkleję linka do strony z  regulaminem po litewsku i angielsku http://www.am.lt/VI/index.php#a/6433

Może ktoś jeszcze napisze jakieś informacje/ własne doświadczenie.Może ktoś łowił na zbiorniku zaporowym Kauno Marios?


  • Łomżyniak lubi to

#10 OFFLINE   Popej

Popej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaGorzow Wlkp./Białystok
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Szczupak to jest król wód

Napisano 01 wrzesień 2019 - 22:01

Panowie w czwartek wybieram się do Wilna na kilka dni. Z szczątkowych informacji jakie znalazłem w internetach w rzece Willia na dzień dzisiejszy zaczynają spływać łososie w te rejony. Jak wygląda sytuacja z tą wodą ? jest ktoś zorientowany? nie chce mieć jakiś problemów podczas kontroli, zważając na ich "rygorystyczne" przepisy. Z góry dziękuje za wszelką pomoc 



#11 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 01 wrzesień 2019 - 22:08

Musisz znaleźć kiosk i kupić licencję na złowienie ryby. Tam jest dziwnie, jak złowisz rybę i ją wypuścisz (obowiązkowo), musisz zejść z łowiska i kupić kolejną licencję, na kolejną rybę. Jeśli dobrze pamiętam, to około 5-8 ojro za jedną licencję. Kary są drakońskie, w  tysiącach za zabicie ryby i kilkaset ojro za łowienie bez licencji. Zwykle rzekę patroluje kilka aut różnych służb i dokładnie obserwują łowiących, nie zawsze są widoczni.

Najłatwiej zapytać nad rzeką, gdzie jest najbliższy kiosk, niemal zawsze można zapłacić kartą.



#12 OFFLINE   Popej

Popej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaGorzow Wlkp./Białystok
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Szczupak to jest król wód

Napisano 01 wrzesień 2019 - 22:17

Dzięki Bartku ! Czyli taki wypad przy dobrym dniu na co liczę ;) moze byc drooogim wypadem zakładając kupienie kilku licencji

#13 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6254 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 01 wrzesień 2019 - 22:20

Miej nadzieję   ;)


  • Popej lubi to

#14 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 03 wrzesień 2019 - 22:25

Ze starszych wieści w internecie (sprzed kilku lat) wynika, że po złowieniu i zabraniu jednej ryby, wędkarz ma obowiązek zakończyć łowienie, oderwać przeznaczony do oderwania kawałek zezwolenia i zejść z łowiska. Nawet widziałem gdzieś gratulacje za uwolnienie okazu. To potwierdzałoby powyższe. Być może weszły w życie nowe przepisy i obecnie jest jak piszesz. Albo jeszcze inaczej?



#15 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 27 czerwiec 2022 - 16:17

odświeżę temat, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z łowienie w rzece Niemen i dopływach?



#16 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 28 luty 2023 - 11:38

To jeszcze raz odświeżę temat, a co mi tam, byłem w tym roku na jesieni i rzeka robi przepiękne wrażenie, zwłaszcza te rafy… poza tym wyjątkowo odludna i łatwo dostępna.
Wyglada że jest tu duży potencjał zwłaszcza w kontekście boleni i brzan.
Jest tu ktoś kto bywa lub bywał nad Niemnem i może coś więcej napisać? Rzeka jak pół Wisły, ciągnąca się przez 3 kraje a informacji jak na lekarstwo, warto tez dodać, że licencja to koszt 1,40€ za 2 dni lub 14 euro za cały sezon na niemal wszystkie wody na Litwie.

#17 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 luty 2023 - 11:54

To jeszcze raz odświeżę temat, a co mi tam, byłem w tym roku na jesieni i rzeka robi przepiękne wrażenie, zwłaszcza te rafy… poza tym wyjątkowo odludna i łatwo dostępna.
Wyglada że jest tu duży potencjał zwłaszcza w kontekście boleni i brzan.
Jest tu ktoś kto bywa lub bywał nad Niemnem i może coś więcej napisać? Rzeka jak pół Wisły, ciągnąca się przez 3 kraje a informacji jak na lekarstwo, warto tez dodać, że licencja to koszt 1,40€ za 2 dni lub 14 euro za cały sezon na niemal wszystkie wody na Litwie.

Szkoda, że tak daleko. Gdybym mieszkał w Białymstoku to byłbym pewnie częstym bywalcem. Też interesuje mnie ten temat. Podpinam się pod pytanie.



#18 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 28 luty 2023 - 11:59

To jeszcze raz odświeżę temat, a co mi tam, byłem w tym roku na jesieni i rzeka robi przepiękne wrażenie, zwłaszcza te rafy… poza tym wyjątkowo odludna i łatwo dostępna.
Wyglada że jest tu duży potencjał zwłaszcza w kontekście boleni i brzan.
Jest tu ktoś kto bywa lub bywał nad Niemnem i może coś więcej napisać? Rzeka jak pół Wisły, ciągnąca się przez 3 kraje a informacji jak na lekarstwo, warto tez dodać, że licencja to koszt 1,40€ za 2 dni lub 14 euro za cały sezon na niemal wszystkie wody na Litwie.

To może wiesz czy skończyła się już wojna Ukraińsko - Ruska?
 



#19 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 28 luty 2023 - 12:02

To może wiesz czy skończyła się już wojna Ukraińsko - Ruska?


Nie rozumiem twojego pytania

#20 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 28 luty 2023 - 12:13

Kilka lat temu w Druskiennikach w styczniu przy temperaturze -10, obserwowałem "miejscowych"  łowiących piękne jazie na mało subtelne ( ze względu na duży uciąg wody) spławikówki. Wyniki, jakie uzyskiwali dowodzą wielkiej obfitości ryb w tamtym miejscu. Niestety nie miałem ze sobą spinningu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych