Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Czułość blanku względem jego długości.


  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,912 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 12 February 2009 - 14:19

Witam Rodbuilderów i specjalistów w tej dziedzinie.
Chciałbym dowiedzieć się o różnicach w czułości (podczas pracy wabika, przy braniu) blanków tej samej serii, ale o różnych długościach.
Nie wiem, jakiego klucza tutaj użyć? Firmy? Rodzaju blanku? Generacji blanku?
Podejrzewam, że inaczej ma się to w jednej firmie inaczej w drugiej, inaczej te różnice czułości względem długości blanku, rozkładają się przy niższych modułach, inaczej przy wyższych. Myślę, że każdy rodzaj (przeznaczenie) blanku trzeba by rozpatrywać osobno... Da się to zrobić, zgeneralizować?

Czy można takie zjawisko opisać? Czy da się je poddać jakiemuś uogólnieniu?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi na ten temat.

Pozdrawiam Grzegorz

#2 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,596 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 12 February 2009 - 16:02

@Maynard

nie jestem ani rodbuilderem ani nie czuje się specjalista, ale napisze Ci jak rozwiazalem ten dylemat na wlasny uzytek.

Mysle ze rzecz mozna podzielic na teorie i praktyke. Teoria mowi tyle, ze czym blank jest krótszy - przy teoretycznym podobienstwie pozostalych parametrow - tym powinen byc czulszy. Glownie dlatego ze powinien byc lzejszy.

Praktyka znad wody wskazuje, ze te roznice w czulosci moga byc trudno zauwazalne. Poza tym wiele zalezy od tego jak zostala wykonana wedka na blanku - mozna lekko uzbroic dluzszy blank a na krotszy blank zalozyc ciezkie przelotki, za duze omotki etc.

Praktyka znad wody wskazuje również że srednio sensowne jest rozpatrywanie czułości samej wędki - trzeba rozpatrywać czułość całego zestawu. Pierwszy z brzegu przykład - żyłka a plecionka, w zależności od tego co znajdzie sie na kołowrotku mamy dużą różnicę w subiektywnie odczuwanej czułości zestawu jako takiego.

Do tego można by jeszcze dołożyć takie zmienne jak ciężar kołowrotka/multiplikatora czy też wpływ jaki na odczuwanie tego co dzieje się z przyneta ma fakt ze przy połowach multiplikatorem masz możliwośc trzymania kciuka bezpośrednio na lince etc etc.

Słowem, temat jest bardzo szeroki, wiele o tych zagadnieniach napisano i wiele możnaby napisać.

Myślę że warto zwrócić uwagę że czułość wędki/zestawu nie jest jedynym parametrem który należy brać pod uwagę przy wyborze kija i nie zawsze jest parametrem najważniejszym.

Co mi bowiem po czułym zestawie, jeśli nie będę mógł nim zarzucić przynęty o jaką mi chodzi na odległość o jaką mi chodzi bądź skutecznie zaciąć ryby bądź będę się obawiał że coś mi lada chwila trzaśnie?

Z tych powodów wydaje mi się że wszelkie uogólnienia w temacie o którym mówimy są próbą nadmiernego uproszczenia rzeczywistości, a najlepsze odpowiedzi na pytnia daje jak zwykle, praktyka nad wodą.

Pozdrawiam

ps. z całą pewnością natomiast kluczem do zagadnienia czułości nie jest firma produkująca blank. To mogą być co najwyżej pobożne życzenia producenta czy dealera. Jeżeli ktoś Ci mówi że jakiś blank jest czulszy tylko dlatego że został wyprodukowany przez firmę X - łże jak pies :lol:











  • strumien likes this

#3 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,912 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 12 February 2009 - 16:32

Witam @Friko, dzięki.

Zakładam, że równie poprawnie uzbrojono obie wędki.

Zakładam, że blank lepiej współpracuje z plecionką i takie są oba zestawy.

Zakładam, że kołowrotek (powiedzmy korba) jest idealnie dobrany i wyważa nam równie idealnie obie wędki.

Zakładam, że blank jest dobrany do metody i celu połowu doskonale.

Czułość blanku względem jego długości.
Czy można takie zjawisko opisać? Czy da się je poddać jakiemuś uogólnieniu?

Pozdrawiam, Grzesiek

#4 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 12 February 2009 - 19:55

Właściwie to teoretycznie i praktycznie najczulsze są długie blanki o bardzo cienkich ściankach -lekkie. Oczywiście do pewnej długości po powyżej iluś tam metrów zmęczenie pracą takim kijem było by ogromne . I odczyt naszego zmęczonego organizmu byłby wtedy zakłócony . Po drodze jest jednak parę innych aspektów jak prezentacja przynęty , jak ryba atakuje wabik i jak przynęta ugina szczytówkę podczas prowadzenia . Generalnie ja optuję za stwierdzeniem blank czuły jak na dany typ znaczy popping , spinjig salomn steelhead , spin bass itp. Dlaczego dłuższy blank jest czulszy gdyż rezonans na blanku niesie się i wzmaga po jego długości . Cieńsze ścianki to mniejsza masa i lepsza transmisja drgań. Dodać jeszcze można różne typy czucia jak te połączone z naszym wzrokiem –ugięcie wiotkiej szczytówki – sygnał przekazany przez usztywniającą się część blanku jak i ten wybitnie tylko czuciowy . Generalnie moim zdaniem nowoczesne blanki budowane na wysokich modułach są cholernie czułe i niekoniecznie wszędzie jest to potrzebne . Za najczulsze bez względu na kategorię uważam blanki muchowe z wysokich modułów.

Pozdrawiam

Łukasz


#5 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 12 February 2009 - 20:35

Witam,

@Lukasz Masiak- mozesz mi powiedziec, ktore to blanki muchowe sa tak czule? Jakos tego nie zauwazylem a mam kilka Sage z grafitu V generacji, jakies Thomas&Thomas Horizon, Scotta S3, Winstona Borona o CD juz nie wspomne. Sprowadzilem tez wszytkie topowe modele dla kolegow i nimi machalem, samymi blankami tez wlaczajac TCX.

@Maynard- wszystko zalezy jakich przynet zamierzasz glownie uzywac. Czulosc blanku to takze uzyty grafit. Konstrukcji wysokomodulowych w dlugosci jakiej szukasz jest malo. A bo sie nie oplaca, a bo wedki pekaja itd. Nawet Sage wprowadzajac modele Salmon&Steelhead zdecydowal sie na uzycie IM7 a baze maja jak nikt inny.

Pozdrawiam i zycze powodzenia w wyborze nowej wedki.

Bujo

#6 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 12 February 2009 - 21:05

Bujo

Nie mam zamiaru sypać firmami , choć różne miałem i jakieś swoje zdanie mam . Mówię o porównaniu blanków high end ponad podziałami :D
Jak byś wziął spinning zbudowany na blanku muchowym i porównał go do wędziska zbudowanego na blanku klasycznym przy tej samej metodzie Zobaczył byś różnicę . Stwierdzenia typu nie odczułem , mam Sage-a muchówkę, trochę nim połowiłem to nie argument. W metodzie muchowej obciążenie blanku powoduje sznur , sznur + głowica . Jest inny rozkład masy zestawu i jego przeznaczenie .Blanki muchowe są dużo bardziej wyżyłowane od spinningowych jest to wynik użytych materiałów , konstrukcji , zbieżności co do ich podstawowego przeznaczenia . Czułość to skutek uboczny który można wykorzystać przy wielu technikach –niekoniecznie potrzebny jest on wszędzie . Są po prostu ważniejsze parametry .
Blanki spinngowe wysokomodułowe do metody np driftczy float są produkowane przez wiele firm z duzym sukcesem -najczęściej są to modele pozakatalogowe . Przy całym szacunku dla blanków muchowych sage -ich spinningi to dość słaby przykład zaplecza .

Pozdrawiam
Serdecznie


#7 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 12 February 2009 - 21:14

Witam,

Lukasz- napisalem post miedzy innymi dlatego, ze od jakiegos czasu szukam blanku muchowego pod spina pstragowego. Chodzi glownie o dlugosc po zlozeniu. Nie wiem, moze musial bym polowic dluzej czyms takim zeby sie przekonac :D Mi zawsze wydawalo sie, ze bedzie to za miekiie i kluchowate. Przymierzalem sie do TCR ale tam z cienkich scianek nie uswiadczy. Pasowal tez wspomniany S3 ale spigoty jakos do mnie nie przemawiaja. Mam nadzieje ze kiedys sie cos trafi :D

Co do spinow Sage to masz racje :D

Pozdrawiam,

Bujo

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,596 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 12 February 2009 - 21:22

Łukasz,

zaciekawił mnie aspekt rezonansu w związku z długością blanku.
Jeżeli rozważamy sprawę w modelu postawionym przez Autora wątku, czyli rozmawiamiamy tylko o długości blanku przy założeniu stałości pozostałych zmiennych [ok, praktycznie nie ma to sensu ale cały ten wątek jest i tak teoretyczny, wiec poruszajmy sie w tych zalozeniach], to przy takiej samej grubości ścianki blank krótszy, powiedzmy 2m będzie lżejszy od blanku o takiej samej grubości ścianek i długości powiedzmy 3m z prostego powodu - idzie na niego mniej materiału.

Jeżeli dobrze rozumiem jesteś zdania że w takim modelu, ten dłuższy blank będzie mimo wszystko czulszy bowiem rezonans zrekompensuje przyrost masy?

Drąże temat bo nigdzie nie spotkałem się jeszcze z takim stwierdzeniem, chociaż moim zdaniem może ono mieć sens. Póki co jednak wszyscy upatrują w masie blanku głównego damping factor.

Pozdrawiam

#9 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 12 February 2009 - 21:49

Friko

To że blank o tej samej mocy lb krótszy będzie lżejszy to nie do końca prawda. Wraz z długością blanku można użyć mniej materiału , gdyż siły oddziałujące na blank rozkładają się w większym stopniu= się to cieńsze ścianki przy blanku długim . Są to podstawowe zasady konstrukcji blanku nie teoria .Oczywiście bezwzględnie ciut lżejszy będzie króciak ale niewiele przy tych samych materiałach .To trochę tak jak z ramieniem dźwigni i jej materiałem przy krótkiej musi być go więcej . Tak jak wspomniałem jest pewien moment graniczny tej długości jak i czynniki zdecydowanie ważniejsze . Najbardziej obrazowo przy długim kiju i krótkim aspekt rezonansu można pokazać przy rzucie na 30 m przy kiju 1,5 m długość linki w stosunku do czynnika rezonansu będzie dużo większa niż przy kiju 3 metrowym .Przy dłuższym transmisja drgań odbędzie się szybciej i będzie bardziej wzmożona .

Bujo
Jak nie lubisz tego typu akcji to po prostu nie Idź w tym kierunku i nie zawracaj Sobie głowy . Preferencje są najważniejsze . Ja dla blanków muchowych pod spinny widzę bardzo wąskie zastosowanie –ale lubię je w niektórych wypadkach .

Pozdrawiam

Łukasz


#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,596 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 12 February 2009 - 22:10

Czy będzie wzmożona - być może (tak twierdzisz) ale czemu odbędzie się szybciej, tego nie rozumiem?

#11 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 12 February 2009 - 22:14

Friko

30 -1,5 = 28,5
30- 3= 27

:D

wynik to odległość , którą musi przejść sygnał do blanku , który wzmaga rezonans

Pozdrawiam
Łukasz



#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,596 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 12 February 2009 - 22:20

Nie kupuje tego. Dla mnie odleglosc liczy sie od przynety do uchytu kolowrotka, a ta w obu przypadkach wynosi tyle samo (czy tez liczac od szczytu wedki wynosi wresz ~1,5 mniej przy kiju krotszym] Poza tym, dochodzac do blanku sygnal nazwijmy go tak ma krotsza droga do pokonania do uchytu kolowrotka przy blanku krotszym niz przy dluzszym (ale, byc moze jest przez to slabiej wzmaciany, jesli przyjac Twoja teorie).

Pomijasz tez straty na przelotkach - wiecej przy dluzszym kiju.

Niemniej jednak koncepcja jest ciekawa Bacznie sie jej przyjrze przy najblizszej wyprawie nad wode, bo jest to niewatpliwie cos nowego :D bo do tej pory we wszystkich dyskusjach na podobne tematy zakładano że sygnał idący od przynęty może być wyłącznie rozpraszany/osłabiany - a nie wzmacniany.

Pozdrawiam

ps. mam nadzieje że to jaziowy artykuł tak Cię zainspirował do badań nad czułością długich blanków <_<

#13 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 posts
  • LokalizacjaGdańsk

Posted 12 February 2009 - 22:29

Friko

A ja tego nie sprzedaje to fakt :D
Ja traktuje blank i przelotki jako coś wzmagającego sygnał Ty jako wygłuszacz.

Ps.
To nie nowa teoria


Pozdrawiam

Łukasz

#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,596 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 12 February 2009 - 22:32

Reasumujac: bedzie jaziowiec na blanku muchowym?

#15 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 posts
  • LokalizacjaSzczecin

Posted 12 February 2009 - 23:21

Będzie a raczej jest u mnie :D Szczegóły w artykule...

Pozdr

Ps. Bujo: na dniach będę robił pstrągówkę właśnie na muchowym 4-składzie , o efektach pogadamy jak będzie gotowa

#16 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,912 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 13 February 2009 - 01:08

@Łukasz Masiak Chodziło mi o czułość w sensie stricte czucia w ręce. Poniżej opis metody.
Intuicyjnie oczekiwałem gorszej transmisji z przyrostem długości. Ale praktyki nic nie zastąpi, stąd moje pytania.
Nie poruszam się jedynie po najwyższych modułach, liczyłam na (o ile to możliwe), określenie: <blanki typu X, o module Y, firmy Z - zachowuje się wraz z przyrostem długości...> bądź innego rodzaju uogólnienie, jeśli jest to możliwe.

@DanielXR jestem zwłaszcza bardzo ciekaw artykułu (poczekam niecierpliwie), ale i efektów pracy nad 4-składową pstrągówką.

@Bujo

wszystko zalezy jakich przynet zamierzasz glownie uzywac. Konstrukcji wysokomodulowych w dlugosci jakiej szukasz jest malo.

Czułość wobec brań: przynęty to głównie jigi 5-8 gramów, z rzadka dropshot lub inny zestaw. Chodzi mi o brania na przynęcie wleczonej, lub nieruchomej z dna. Mowa o okoniach.
Czułość przy pracy wabika: chęć wyczucia brań w toni, które teraz podejrzewam, ale o których nie wiem... Dlatego chodzi o wyczucie zaburzenia skromnej pracy jiga.
Metalu i drewna też używam, ale nie tak często.
Dlatego nie myślałem o czuciu drgań obrotówki, a raczej czucia ciszy na blanku i drobnych skubnięć (z dna).
P.S. Bujo... nie wspominałem o żadnych konkretnych długościach, ani konkretnych modułach.
Chyba, że mojej metody (którą opisuję dopiero w tym poście ;) ) niższe moduły nie obsłużą.

Liczę na dalszą dyskusję, coś mi się rozjaśnia. Tylko kiedy i jak to wszystko posprawdzać???

Pozdrawiam, Grzesiek

EDIT: choć opisałem model połowu (min.3gramy, max.10gram), od którego zacząłem się zastanawiać nad tym co zawarłem w tytule tematu,
to również wnioski dotyczące cięższego łowienia i używania wszelkich przynęt będą ciekawe i dadzą do myślenia.




#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,596 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 13 February 2009 - 02:01

Mynard,

skoro z akademickich rozważań przeliśmy do wyboru wędki na okonie, czy nie najprościej byloby żebyś wybrał jakąś propozycję z artykułu Rodbuilderzy proponują - wędki okoniowe? Można powiedzieć że tam nasi forumowi robuilderzy dokonali synetezy swoich przemyśleń w temacie i masz podane na tacy gotowe rozwiążania :D

#18 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,912 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 13 February 2009 - 08:07

Mynard,

skoro z akademickich rozważań przeliśmy do wyboru wędki na okonie, czy nie najprościej byloby żebyś wybrał jakąś propozycję z artykułu Rodbuilderzy proponują - wędki okoniowe? Można powiedzieć że tam nasi forumowi robuilderzy dokonali synetezy swoich przemyśleń w temacie i masz podane na tacy gotowe rozwiążania :D


@Friko :D Odpowiadam. Tak. Byłoby prościej, ale nie było by lepiej.
Otóż, gdybym zażyczył sobie jedynie pomocy w wyborze modelu na okonie, uprzejmie bym o to fachowców i bardziej doświadczonych Kolegów poprosił.
Te akademickie rozważania mają głębszy sens, dla mnie przynajmniej, dla zrozumienia użytkowanego przez siebie sprzętu.
Kolega @Łukasz Masiak wyraził sąd, który również Ciebie zdziwił i z którym się nie zgadzasz. Dlaczego więc sugerujesz uproszczenie sprawy do wyboru blanku?
Chciałbym nabrać trochę wiedzy teoretycznej, żeby bardziej świadomie dokonywać wyborów, a nie tylko dostać dobrą radę w wyborze sprzętu, która oczywiście sama w sobie byłaby wiele warta. Jednak dostać wskazanie na najlepszy blank, a dostać garść uniwersalnych informacji, to zupełnie inna jakość późniejszych wyborów (a nie tylko okonie zamierzam poławiać).

Pozdrawiam, Grzesiek

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,596 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 13 February 2009 - 08:55

Sugeruje uproszczenie z jednego jedynego powodu - zeby ogarnac temat jako tako potrzeba bedzie kliku lat bo tak naprawde zebys odpowiedzial na swoje pytania nie wystarczy Ci to co ewentualnie przeczytasz - bedziesz to musial jeszcze zweryfikowac, w kilku roznych konfiguracjach itp itd
...ale jak Cie to nie zraza to zachecam, robuilding to ciekawy temat jak ktos chce sie zaglebic :mellow:

#20 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,912 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 13 February 2009 - 09:24

@Friko :D Żeby temat ogarnąć bez wątpienia potrzeba lat, a i postęp wciąż się będzie w tym czasie dokonywał. Tym bardziej liczę na wiedzę fachowców, bo jako przeciętny zjadacz chrustu, nie jestem w stanie nabyć teoretycznej wiedzy o blankach i pozostałych komponentach, ani tym bardziej wypróbować szeregu gotowych wędek.
Gdyby nic mnie nie ograniczało, może bym zgnuśniał i zamówił do każdej metody kilka topowych modeli i po sprawie.
Nie jestem do reszty zgnuśniały, a i marzy mi się kiedyś, kiedyś tam zbudować świetną wędkę :D
Ale długa droga. Najpierw podstawy teorii, potem praktyka z gotowymi wędkami od profesjonalistów, zgłębianie teorii i dopiero samodzielne próby. Tak to widzę B)