Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
846 odpowiedzi w tym temacie

#741 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 10 grudzień 2009 - 12:35

Roznica odleglosci nie byla duza.
No coz, prosta sprawa...trzeba sterowac glebia ostrosci. Tutaj widac, ze przeslona byla gdzies 2,8.
To czy jest to usterka zalezy od zamyslu fotografujacego.Co chce uzyskac?
W idiotkamerach procesor automatycznie ustawia na duza glebie i wszystko zawsze wychodzi sredniodobrze.

Gumo


Dzięki za odpowiedź Ze sterowaniem głębią ostrości przy samodzielnym pstrykaniu nie jest chyba łatwe... Ja sobie zawsze ustawiałem aparat, ostrość ustawiałem na miejsce w którym później stoję i za pomocą samowyzwalacza (10 s) pstrykam Nie wychodzi mi idealnie, większość fotek właśnie tak że ryba jest jakby zamazana a ja nie Trzeba nad tym popracować... :unsure:

#742 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 10 grudzień 2009 - 13:50

Przy f/2.8 i strzale AF na Guma, szczupak nie ma prawa być ostry ( mała G.O). Do autoportretów lepiej przymknąć dziurę nawet do f/8, kosztem gorszego bokeh`a. Grunt do dobrze ustawić punkt ostrzenia, co samemu nie zawsze jest łatwe. Jest jeszcze opcja śledzenia tegoż punktu ( D90 go posiada) - ciekawe jak wygląda to w rzeczywistości.

P.S. Gratki Gumo - ładna, ciepła focia z fajnym kaczorkiem.
Fotka z Tamrona??


#743 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 10 grudzień 2009 - 14:09

Małe wyjaśnienie Panowie co by nie było niejasności :D

GO (Głębia Ostrości) zależy od - przesłony, odległości przedmiotu fotografowanego od aparatu (dla ułatwienia) oraz ... krążka rozproszenia (zależność od wielkości matrycy). I tak w kompaktach uzyskanie płytkiej głębi ostrości jest prawie niemożliwa ze względu na to, że matryca jest baaaaardzo mała a nie dlatego, że automatyka tak ustawia. I tak dla przykładu jeśli robimy takie zdjęcie jak powyżej to w kompakcie będzie to ogniskowa 10mm (po pomnożeniu x 6 - ze względu na crop matrycy) realna ogniskowa będzie 60 mm (czyli aparat będzie widział wycinej obrazu ze środka) ale głębia taka jak w obiektywie 10mm (czyli duuuuuża) - zobaczcie sobie jakie są oznaczenia ogniskowych na kompaktach. Dla aparatów z niepełną matrycą o cropie 1.5 (taki jam ma Gumo) by osiągnąć takie zdjęcie trzeba zrobić obiektywem 40mm - automatycznie głębia będzie płytsza przy tej samej przysłonie. Dla pełnej klatki trzeba będzie użyć 60mm i głębia będzie jeszcze mniejsza.

Niekiedy uzyskanie, zwłaszcza z niewielkich odległości dużych GO jest praktycznie niemożliwe. Łatwiejsze dla kompaktów, a coraz trudniejsze dla pełnej klatki. Ktoś by powiedział ... można ustawić przesłonę na f/22 i uzyskać większą głębię. Teoretycznie tak ale ... im mniejsza matryca aparatu tym ... większy spadek ostrości obiektywu. I tak może się okazać, że dla f/22 ostrość obiektywu może spaść do 4mpx a my możemy fotografować aparatem 25mpx. Do takich zadań ... średni format. Tam można przymknąć bez obawy nawet do f/64.

Co do śledzenia ostrości D90/D300/D3 - to punkcik biega sobie po matówce tak jak w myśliwcu F-16 (w grach tak jest ) - jak go chwyci to aparat stara się trzymać ten punkt. Oczywiście im więcej punktw AF tym dokładniej to robi.

I jeszcze jedna rada! Głębia ostrości ... to 1/3 w przód od punktu ostrości i ... 2/3 w głąb od punktu ostrości. Czyli. Jeśli punkt ostrości ustawimy na Gumo to ryba może być już nie ostra ale ... za Gumo jest jeszcze duża przestrzeń ostra - zobaczcie sobie zresztą zdjęcie - ryba nie jest ostra ale pudła w tyle (1m dalej) są jeszcze ostre. Wniosek? Ustawiać ostrość (w tym przypadku) na rybę, używać przycisku podglądu głębi ostrości, przy takich portretach używać min. f/5.6.

Kilka rad co by siędoskonalić :D A zdjęcie ma swój klimacik!


#744 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 grudzień 2009 - 14:37

I to jest wlasnie magia internetu. Wyzej wieksza ryba a kuriozalnie najwieksze zainteresowanie przy mniejszej.
Dzieki chlopaki.

No ale, zeby glowny bohater nie byl za bardzo poszkodowany wstawiam fotke, ktora laczy to o czym rozmawiamy z watkiem szzcupakow jako takich.

.

Gumo

Załączone pliki



#745 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 10 grudzień 2009 - 14:48

Gumo, nie chodzi o rybę, a o to, że przy okazji prezentacji fotki czegoś można się nauczyć! :D Dlatego potencjalny błąd i zobacz ile słusznej, jak dla mnie, dyskusji - może kilka osób udoskonali swój warsztat .... i o to chodzi!

#746 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 grudzień 2009 - 15:14

Moze i to jest sposob, wstawiac kontrowersyjne pod wzgledem warstatu fotki to bedzie dyskusja. :D

@Patu, tak jak na razie mam tylko tego Tamrona i rzeczywiscie wystarcza do 4/5 pomyslow na zdjecia. Na pozostale 1/5 moze cos Mikolaj poradzi.. :unsure:

Gumo

#747 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 10 grudzień 2009 - 15:19

Moze i to jest sposob, wstawiac kontrowersyjne pod wzgledem warstatu fotki to bedzie dyskusja. :D



Gumo,
Twoje zdjęcie jest bardzo fajne. Ta delikatna nieostrość i dyskusja nad nią :lol: jestem przekonany, że była bardzo dobra - pewnie teraz wiadomo jak się rozciąga GO. A jeśli kiedyś kupisz manualnego klasyka ze stajni Zeiss to będziesz wiedział jak wykorzystywać tą głębię, by mimo większej przesłony ciąć głębię bezpośrednio za obiektem fotografowanym.

A ... przydaje sięjeszcze pojęcie hiperfokalnej.

Pozdrawiam
Remek

#748 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 10 grudzień 2009 - 15:37

Czepiacie się, to Gumo miał być postacią wiodącą na zdjęciu, a nie ryba :lol: :lol:

Wiem, bo je robiłem B)


#749 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 10 grudzień 2009 - 16:00

Dzięki koledzy za wyjaśnienie głębi ostrości :mellow: @gumo, sorka że posłużyłem się twoją fotką :unsure: ale mnie naprawdę zaciekawił taki efekt jaki wyszedł na twojej fotce bo sam wiele razy miałem podobny problem

#750 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 grudzień 2009 - 17:02

Problemu nie widze. Po prostu ustawiajac mala wartosc przyslony (duza dziure)trzeba sie liczyc z tym, ze cos wyjdzie nieostre badz rozmyte. Co moze byc elementem kompozycji zdjecia badz efektem niezamierzonym.
Istnieja piloty do lustrzanek(i pewnie nie tylko), ktore dzialaja podobnie jak spust w aparacie tzn. po wcisnieciu do plowy lapie ostrosc.

Jest jedna niedogodnosc....jak juz sie stanie nie ploszac np. boleni, rozstawi aparat i powinny byc juz tylko brania za braniami...i nastawi z mysla o tej sesji wyzwalacz w aparacie na natychmiastowy zdalny, a w kieszeni w pogotowiu w/w pilot..to po jakims czasie oszczedzacz energii przestawia aparat w stan oczekiwania, co nastawia aparat w tryb zwyklego zdjecia.

I caly misterny plan w p... :wacko: Bo z ryba w lapie trzeba od nowa ustawiac tryb migawki.
Jest gdzies mozliwosc wylaczenia tego oszczedzacza w Nikonie?

Gumo

#751 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 10 grudzień 2009 - 18:44

Gumo - problemu nie ma ale ... w zasadzie nie wiem jak już to napisać :D Chodzi o to by być świadomym co się dzieje jak sięnaciska przycisk spustu migaki. To na pewno pomoże w przyszłości.

Aparat przechodzi w stan spoczynki i nie można go wybudzić tym pilotem???? Nie wiem czy jest opcja w Twoim aparacie, która umożliwia zmianę długości czasu czuwania. Trudno mi powiedzieć. Można .... od czasu do czasu nacisnąć przycisk by mu zresetować licznik i go podtrzymać no ale to ... niewygodne obejście.

Pozdrawiam
Remek




#752 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 10 grudzień 2009 - 18:49

Jest gdzies mozliwosc wylaczenia tego oszczedzacza w Nikonie?

wchodzisz na menu, menu ustawien osobistych (olowek), pkt. 15 czas automatycznego wygaszacza ... przynajmniej tak jest u mnie ...
przez ciebie musialem przestawic jezyk na polski ;)

no chyba, ze nie tego szukales :lol:

#753 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 grudzień 2009 - 09:28

No widzisz Pitt, musiales przestawic ale sie uczysz... :D

Ale to nie to jest odpowiedzialne za parametr, o ktory mi chodzi...jest taka opcja: czas gotowosci na zdalne uzywanie aparatu i w wersji max wynosi ona 15min.
Czyli wszystko jest ok jezeli lowisz ryby w odstepach nie wiekszych niz ten czas.

Po tym czasie tryb wyzwalania migawki przechodzi ze zdalnego w zwykly i trzeba to zmieniac z ryba w lapie, ubabrany sluzem.

Gumo

#754 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2750 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 12 grudzień 2009 - 11:28

No to my sie tez pochwalimy. W czwartek trafilismy na aktywne szczupaki. Pewnie wyczuly zblizajace sie ochlodzenie. Okazy to to nie byly, ale musialem juniorowi pomagac, bo dla niego to olbrzymy :lol:

http://i260.photobucket.com/albums/ii2/lukomat/DSCF0903a.jpg



#755 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2009 - 06:22

Junior ma farta super fota luko. Napisz troche jak to bylo - bo złowić szczupaka prawie swojego wzrostu Juniorowi bedzie juz raczej coraz trudniej :D

#756 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 grudzień 2009 - 11:14

Lukomat, dla Juniora to już z ponad metrówka! Junior ma pamiętnik na jerkbaicie. Po kilku latach to będzie pamiątka :D Czekam na kolejne wpisy.

#757 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 grudzień 2009 - 12:12

@lukomat
pamietasz, co kiedys do mnie pisales? :D z juniorami jut tak jest :mellow:

#758 OFFLINE   diverek

diverek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie

Napisano 13 grudzień 2009 - 13:59

.

Załączone pliki

  • Załączony plik  pike1.jpg   46,74 KB   206 Ilość pobrań
  • Załączony plik  pike.jpg   30,71 KB   210 Ilość pobrań


#759 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 grudzień 2009 - 14:51

Ladna mamuśka! Klimatyczne zdjęcia. Gratulacje. Złowiona w Polsce? Trolling?

#760 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 grudzień 2009 - 16:55

Gratuluje Diverek,

Ladny szczupak. i fajne ciemne klimaty.

Dobrze wiedziec ze gdzies jeszcze Rapala 14 CD lowi...u mnie jakos wogole nic ich nie chce :(

Guzu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 11

0 użytkowników, 11 gości, 0 anonimowych