Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Glowki jigowe - pytan kilka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 marzec 2009 - 17:46

Witam,

W zwiazku z gwaltownie rosnacym uzyciem tych tytulowych - wczesniej lowilem zdecydwowanie czesciej na woblery - pojawilo sie ostatnio kilka pytan.
Chetnie poznam Wasze opinie i rady w tej kwestii:

1. Czy ogolnie przyjety ksztalt glowki (okragly) jest optymalnym zastosowaniem gdy zalezy nam jak najszybszym osiagnieciu glebokosci ? Innymi slowy czy glowka typu POCISK albo jeszcze inna nie sprowadzi wabika szybciej na glebokosc ?

2. Jakos coraz czesciej w ofercie na stronach WW dostepne sa glowki, ktore sie integruja z korpusem gumy - mial ktos okazje poznac zalety tego rozwiazania ? poza oczywiscie tym, ze cieszy nasze oko :D

Chodzi mi o takie glowki:

http://www.otter-tackles.com/images/rig/jighead-ta1201-col.jpg

3. W moich srednio bardzo wolno plynacych wodach zastanawialem sie nad urzyciem glowki stojacej - stand up.
Czy uzywa ktos tego na co dzien ? z jakim skutkiem ?

http://www.specktacklelure.com/StandUpJig_pic1.jpg


Dzieki wielkie za informacje i porady B)

Guzu


#2 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9494 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 01 marzec 2009 - 18:09

Odpowiem częściowo tylko na jedno z nich.

.... Innymi slowy czy glowka typu POCISK albo jeszcze inna nie sprowadzi wabika szybciej na glebokosc ?...

Kiedyś kupiłem spory zapasik lżejszych jigów Gamakatsu, z główkami tego typu (pocisk). Miały za zadanie ułatwiać sprowadzenie przynęty bliżej dna, w rzecznym prądzie.
Nie wiem na ile niżej ale moje obserwacji potwierdzają, że schodziły szybciej i głębiej.
Przestałem stosować z tych samych względów.
Otóż bardzo trudno było mi utrafić, we właściwy moment podniesienia jiga, w celu ominięcia zaczepu (czyt. podstawy ostrogi).
Na nieznanych miejscówkach traciłem mnóstwo przynęt.
Właśnie z powodu tej cechy- czepliwości, przestałem ich używać w rzekach.

#3 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 marzec 2009 - 18:26

Główek stojących używałem do raczków i małych twisterków przy połowie okoni w wodzie stojącej. Kiedy okonie myszkują przy dnie, a nie uganiają się za drobnicą, uważam to za dobre rozwiązanie.
Łatwiej taką główką dyrygować małym jigiem, zwłaszcza jeśli chcemy by nasza przynęta wykonywała nieznaczne ruchy. Przynęta wtedy pracuje i wabi również w bezruchu, zamiast kłaść się na dno.
Najlepiej łowiło mi się stand-up'em na twardym podłożu, ale bez kamieni i zaczepów, też na nieznacznej warstwie mułu.
Na miękkim dnie o większej miąższości, czy porośniętym podłożu nie łowiło mi się tym dobrze.

Co do pocisków, nie mam wyrobionego zdania, więc nie będę bujał
Może schowanie przodu gumy w aerodynamicznej główce dodatkowo - poza kształtem - przyspiesza opadanie? Może. ;)

Pozdrawiam, Grzesiek

#4 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 01 marzec 2009 - 18:32

Witaj Guzu te główki holographic są świetne przy większej przejrzystości wód z dobrze dobraną kolorystycznie gumą dają lepsze efekty jak normalne okrągłe, ich wada to jedynie cena i brak dostępu dla większości wędkarzy w naszym kraju.Drugie stand up są świetne w momęcie kiedy ryby atakują z góry. Poza tym są mniej czepliwe,bardzo dobre na zaporowe sandały.Natomiast w rzekach za bardzo nie zdają egzaminu jak nie dobierzesz właściwej wagi bo nurt powoduje o wiele szybsze zejście do dna,jej podstawa działa jak statecznik w samolocie, tylko akurat ta to nie typ pocisk pocisk ma kształt dokładnie pocisku jak z pistoletu.

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 18:50

stand up sprawdza sie swietnie w przypadku bardzo sponiewieranego dna (mniej zaczepow) i kiedy ryby zbieraja wabie z dna, do szybkiego zejscia na glebokosc polecam earie jigs albo football jigs, w czasie lowienia wsrod gestej roslinnosci dobrze sprawdzaja sie slider jigs ... round head jig to raczej rozwiazanie uniwersalne ... te glowki w ksztalcie rybiej glowy nie rajcuja mnie jakos spacjalnie, nei widze tez wiekszej przewagi takiego ksztaltu nad glowkami do zastosowan specjalnych

zapomnialbym ... do klasycznych wabikow szczupakowych swietnie pasuje esox cobra jig

#6 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9494 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 01 marzec 2009 - 19:03

Football jig wprowadza ripperki w świetny ruch kołyszący na boki ;)

#7 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 01 marzec 2009 - 19:29

http://www.cabelas.c...62120799a.shtml
ktoś używał tego typu główek ?? Jakie macie z nimi doświadczenie

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 marzec 2009 - 19:39

Glowka uksztaltowana w ten sposob, ze przypomina z przodu klin jest w dzialaniu podobna do steru woblera. Czyli wgryza sie szybciej w toń..
Podobnie tez uksztaltowanie takie, ze stanowi ciaglosc korpusu gumy, powoduje brak zawirowan wody (albo powstawania babla powietrza) czyli lepszy oplyw - moim zdaniem powinno sprzyjac szybszemu osiagnieciu glebokosci.

Z drugiej strony zalezy o co chodzi wedkarzowi, czy o tluczenie w dno czy o prowadzenie gumy w toni?
Do tluczenia w dno, zwlaszca jak jest niewielki przeplyw (ogonek caly czas pracuje, nawet jak glowka stoi na dnie) dobrze nadaje sie glowka stojaca.

Glowka okragla jest uniwersalna, dlatego jest najczesciej spotykana, da rade ciagac w toni i tluc w dno z dobrym skutkiem.

Warto tu dodac, ze duzo zalezy w jaki sposob jest wyprowadzone uszko (w przyp. glowki kulistej). Mozna tu sterujac katem wygiecia uszka osiagnac np. efekt kolebania sie na boki.

Gumo

#9 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 01 marzec 2009 - 19:57

no właśnie nieco słyszałem o tego typie główek nazywają się Wobble Jigs w zastosowaniu na zaporowe sandacze na mulistym dnie ,że wprawia gume w kolebanie czy coś takiego:roll: ...a co do kulistych główek efekt kolebania można chyba uzyskać odginając oczko do tyłu?

#10 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 01 marzec 2009 - 21:57

Dzieki za szeroki odzew :D

Czyli jesli mam gume uzbrojona 2 glowkami o takiej samej masie - jedna okragla druga podluzna, to ta druga zejdzie lepiej na glebokosc.

Teraz dodajmy jeszcze parametr taki by w poziomie nie wykazywala tendencji do kolebania - czyli by opor byl spowodowany tylko guma...
Znaczy sie musze zaopatrzyc sie w glowki typu BULLET (pocisk).

Zna kto zrodlo takich glowek 25 - 40 gramowych na hakach 7/0 lub wiekszych ? Bede zobowiazany :D
Haki BIG GAME B)


Z drugiej strony te glowki - rybie glowy - tez beda oplywowe - czyli moga spelniac podobnie warunki jak glowki BULLET ? nie ?


Guzu

p.s. u mnie woda ma przezroczystosc ok 40 cm w chwili obecnej, wiec o efekcie ladnej glowki nie ma mowy :(


#11 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 02 marzec 2009 - 21:26

Zna ktos zrodlo takich glowek 25 - 40 gramowych na hakach 7/0 lub wiekszych ? Bede zobowiazany

Zlokalizowalem - zamowilem . Beda :D B)


Guzu

#12 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 03 marzec 2009 - 07:43

@Guzu,
z moich obserwacji wynika, że główka typu pocisk powoduje właśnie kolebanie się na boki przynęty w trakcie prowadzenia w poziomie w stosunku do zwykłych okrąglaków. W dodatku nie zauważyłem jakieś szczególnej różnicy w szybkości schodzenia.

#13 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 03 marzec 2009 - 09:09

O widzisz Smaczku,

No to ciekawa opinia - zamowilem teraz te pociski - przekonam sie jak to dziala na polu walki :D

Guzu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych