Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czeburaszki - czyli jak to działa ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 03 listopad 2020 - 08:01

Hak #2 do 5 cm gumki??? #6 będzie lepsza.


Dokładnie, co prawda co marka, to inna rozmiaròwka, ale do 2" S-59 rekomendowałbym rozm. 4-6, a do 3" rozm. 2-4 :)

#162 OFFLINE   Squidward

Squidward

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Śmigielski

Napisano 03 listopad 2020 - 13:28

Oczywiście o to mi chodziło, po prostu napisałem w odwrotnej kolejności :-) dzięki za wyjaśnienie

#163 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 11 listopad 2020 - 21:34

Czy ma ktoś haczyki Mikado Cheburashka Big Eye nr 2 ?

Jeśli tak, to będę wdzięczny za fotkę takiego haczyka na kartce w kratkę, w zbliżeniu.



#164 OFFLINE   pawlik832

pawlik832

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 07 grudzień 2020 - 18:52

Moje dwie metody zbrojenia pod czeburaszkę.



#165 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 grudzień 2020 - 07:13

Świetny instruktarz! :clappinghands: :good:


  • Pawel_MORD_Jezewski lubi to

#166 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 08 grudzień 2020 - 09:00

Przed paroma tygodniami, znalazłem jeszcze jedną możliwość w zastosowaniu czeburaszek.

Na wspomnianej wyprawie posiadałem najcięższe główki jigowe o wadze 40 gr, niestety było to o wiele za lekko, w głębszych miejscach o silnym prądzie smukła przynęta w ogóle nie dochodziła do dna. Wpadliśmy z kolegą na pomysł łączenia czeburaszek szeregowo. Ja połączyłem 2 czeburaszki po 28 gr, kolega założył 40gr + 2 x 10 gr wolframowe. Jeszcze miałem za lekko, ale nie miałem ochoty na triplet, ze względu na już przeciążony kij sandaczowy, wspomnianym tandemem łącznie 56 gr :lol: .

Udało się tym nawet jakieś ryby złowić :) .


  • Doman i Alexspin lubią to

#167 OFFLINE   pawlik832

pawlik832

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 17 grudzień 2020 - 18:45

Jeszcze jeden sposób użycia czeburaszki. W filmie najpierw pokazane inna sprawa - dopalacz, a później druga metoda z czeburaszką.


  • adamos i Yonex lubią to

#168 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 19 grudzień 2020 - 16:38

Przed paroma tygodniami, znalazłem jeszcze jedną możliwość w zastosowaniu czeburaszek.

Na wspomnianej wyprawie posiadałem najcięższe główki jigowe o wadze 40 gr, niestety było to o wiele za lekko, w głębszych miejscach o silnym prądzie smukła przynęta w ogóle nie dochodziła do dna. Wpadliśmy z kolegą na pomysł łączenia czeburaszek szeregowo. Ja połączyłem 2 czeburaszki po 28 gr, kolega założył 40gr + 2 x 10 gr wolframowe. Jeszcze miałem za lekko, ale nie miałem ochoty na triplet, ze względu na już przeciążony kij sandaczowy, wspomnianym tandemem łącznie 56 gr :lol: .

Udało się tym nawet jakieś ryby złowić :) .

Doszedłeś zatem niezależnie do takiego samego wniosku jak Rosjanie łowiący na swoich "grubych" wodach, które w dodatku płyną.

Wody takie wymagają kilkudziesięcio-gramowych czeburaszek, więc ktoś kiedyś wpadł na pomysł podobnego ich połączenia. Daje to wiele możliwych kombinacji jeśli chodzi o ich masę, a ponadto okazuje się, że skuteczność zacięć się znacząco poprawia.

Do takich wniosków doszli wędkarze łowiący na Wołdze, gdzie często trzeba zastosować masę obciążenia rzędu 50-70g aby poprawnie łowić jigiem.


  • malinabar lubi to

#169 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 19 grudzień 2020 - 16:50

Jeszcze jeden sposób użycia czeburaszki. W filmie najpierw pokazane inna sprawa - dopalacz, a później druga metoda z czeburaszką.

Już kilkadziesiąt lat temu głównie Rosjanie/Ukraińcy wymyślili, i z biegiem czasu doprowadzili do perfekcji jigo-obrotówkę, choć taka nazwa do niej przylgnęła dopiero po tzw. jigowej rewolucji w Rosji, która się zaczęła nie tylko w Rosji ale niemal całym obszarze byłego ZSRR w roku 1999, po ukazaniu się książki "Jig spinning" Konstantina Kuzmina.

Gdyby ją polscy wędkarze znali (jigo-obrotówkę), to drugi z pokazanych patentów nie miałby racji bytu.


Użytkownik MieczysławS edytował ten post 19 grudzień 2020 - 16:52


#170 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 20 grudzień 2020 - 14:00

Rosjanie / Ukraińcy wymyślili  B)  Nie do końca.

Patrz  -  Mepps  LUSOX, AGLIA TW Streamer.



#171 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 20 grudzień 2020 - 15:04

Rosjanie / Ukraińcy wymyślili  B)  Nie do końca.

Patrz  -  Mepps  LUSOX, AGLIA TW Streamer.

Kolego z meppsowskim Lusox'em czy wcześniej z Adour'em, czyli błystkami z przednim obciążeniem, istotnie mają jedynie na pierwszy rzut oka niewielkie podobieństwo. Nie są to jednak jigo-obrotówki.

Natomiast z tandemami typu Aglia TW streamer czy Mino nie mają nic wspólnego.



#172 OFFLINE   pawlik832

pawlik832

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • LokalizacjaKoszalin

Napisano 20 grudzień 2020 - 19:34

Z gotowymi obrotówkami z przednim obciążeniem to się zgadza. Też robię i robiłem już lata temu takie z przednim obciążeniem jigowym na drucie. W filmie pokazałem ciekawostkę, a kto wymyślił itp nie będę wnikał. Pokażę może jeszcze jedną ciekawostkę dotyczącą czeburaszki i zbrojenia jigów UL.



#173 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaKalisz

Napisano 05 styczeń 2021 - 16:04

Witam, 

Przymierzam się to kupna kilku czeburaszek tak do 5g max. Przynęty głównie małe do 5cm. 

Czy twistery manns 3,4cm można przy tym używać? 

Ma ktoś do polecenia jakieś inne przynęty do 5cm pływające? Z tego co przeczytałem w temacie tylko takie pracują lepiej niż na tradycyjnej główce jigowej. 



#174 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 05 styczeń 2021 - 16:24

Witam, 
Przymierzam się to kupna kilku czeburaszek tak do 5g max. Przynęty głównie małe do 5cm. 
Czy twistery manns 3,4cm można przy tym używać? 
Ma ktoś do polecenia jakieś inne przynęty do 5cm pływające? Z tego co przeczytałem w temacie tylko takie pracują lepiej niż na tradycyjnej główce jigowej.

Nie jest to prawda. Np. Keitech czy inna przynęta typu rybka na główce pracuje głównie ogonkiem. Na czeburaszce z racji luźnego połączenia pracuje cały korpus. Przynęta niekoniecznie musi pływać. Teraz zimą okonie często zasysają z dna i luźnie połączenie pozwala im łatwiej zassać przynętę z hakiem niż taką samą umieszczoną sztywno na główce.
  • Alexspin i JimbeamPK lubią to

#175 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaKalisz

Napisano 05 styczeń 2021 - 16:42

Nie jest to prawda. Np. Keitech czy inna przynęta typu rybka na główce pracuje głównie ogonkiem. Na czeburaszce z racji luźnego połączenia pracuje cały korpus. Przynęta niekoniecznie musi pływać. Teraz zimą okonie często zasysają z dna i luźnie połączenie pozwala im łatwiej zassać przynętę z hakiem niż taką samą umieszczoną sztywno na główce.

 

Keitech używam 2' na tradycyjnych jigach, 2,3g.

Jakie przynęy do 5cm polecacie do czeburaszki?

Czy np. 12cm cannibalem można łowić na czeburaszce 2g na mocno zarośniętych akwenach? Mam jeden zbiornik zaporowy w okolicy gdzie średnia głębokość latem to 1,5m Strasznie porośnięty, głowki 4,5g są za ciężkie. Czy czeburaszka 2g i 10-12cm guma z hakiem offsetowym by zdała egazmin? 



#176 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 05 styczeń 2021 - 17:46

Keitech używam 2' na tradycyjnych jigach, 2,3g.
Jakie przynęy do 5cm polecacie do czeburaszki?
Czy np. 12cm cannibalem można łowić na czeburaszce 2g na mocno zarośniętych akwenach? Mam jeden zbiornik zaporowy w okolicy gdzie średnia głębokość latem to 1,5m Strasznie porośnięty, głowki 4,5g są za ciężkie. Czy czeburaszka 2g i 10-12cm guma z hakiem offsetowym by zdała egazmin?

W takich warunkach bardziej bym szedł w stronę offsetu i ewentualnego obciążenia stabilizującego wkręcanego lub wciskanego od spodu w gumę. Jeśli już koniecznie czeburaszka to o kształcie umożliwiającym ślizganie się po zaczepach. Oczko tradycyjnej czeburaszki będzie zbierało zielsko.

#177 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 05 styczeń 2021 - 21:26

W takich warunkach bardziej bym szedł w stronę offsetu i ewentualnego obciążenia stabilizującego wkręcanego lub wciskanego od spodu w gumę. Jeśli już koniecznie czeburaszka to o kształcie umożliwiającym ślizganie się po zaczepach. Oczko tradycyjnej czeburaszki będzie zbierało zielsko.

W takich przypadkach, moim zdaniem lepsze są haki do zbrojenia przynęt typu swimm bait np. Haczyki Owner Twistlook CPS 5132.

Haki tego typu lepiej przechodzą przez zarośla.

Jeśli chcemy je obciążyć czeburaszką (najlepiej w kształcie łebka rybki), i dodatkowo przez, małe kółeczko łącznikowe.

Minimalne obciążenie dobieramy w ten sposób, aby w czasie opadu pracował ogonek przynęty.

   

#178 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 07 styczeń 2021 - 11:48

Uzbrajałem cannibala 12.5 i pare innych gum w hak mikado sensual czeburaszka bigeye +czeburaszka i coś mi to nie pasowało. Z tego co pamiętam to gumy mi się na bok wykladadaly. Kompletnie zrezygnowałem z tego rozwiązania. Można by było się jeszcze pobawić w dociazanie od dołu ale ja se odpuściłem

#179 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 07 styczeń 2021 - 18:19

Uzbrajałem cannibala 12.5 i pare innych gum w hak mikado sensual czeburaszka bigeye +czeburaszka i coś mi to nie pasowało. Z tego co pamiętam to gumy mi się na bok wykladadaly. Kompletnie zrezygnowałem z tego rozwiązania. Można by było się jeszcze pobawić w dociazanie od dołu ale ja se odpuściłem

Też bym odpuścił gdyby mi to tak chodziło.

Myślę, że czeburaszka, którą używałeś była zbyt mało ekscentryczna, albo hak założyłeś na nią odwrotnie.

Jest wiele czeburaszek, zwłaszcza tych rozkładanych, które oczka mają usytuowane niemal na osi czeburaszki co jest często spotykanym błędem konstrukcyjnym tego obciążenia.

Należy na ten szczegół zwracać uwagę podczas zakupów.



#180 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 07 styczeń 2021 - 21:33

Akurat hak to wiem jak założyći zawsze zwracam uwagę by poprawnie założyć. A czeburaszki zwlaszcza te o malej gramaturze maja to do siebie, ze ten drucik prawie idzie przez środek
  • bubas lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych