Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowcy wędkarskiej historii - śladami namacalnych dowodów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3347 odpowiedzi w tym temacie

#1241 OFFLINE   wojti80

wojti80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisano 27 styczeń 2017 - 22:06

Taki zestaw ktoś wystawił. "Sumiarzom" może się spodobać

http://allegro.pl/bl...9.html#imglayer


  • Rajfel i BOB lubią to

#1242 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 27 styczeń 2017 - 22:42

Teraz wstawię słynną POKRAKĘ o której mówi w swoim wywiadzie dla PSRW p. Kuziora.

A historia tej błystki jest taka że w latach osiemdziesiąt (w zasadzie koniec  lat) jeździliśmy nad    Parsętę w dość mocnym składzie i w tym samym czasie byli zazwyczaj starzy wyjadacze z Wrocławia. I tak od nich  stałem się posiadaczem niepowtarzalnej obrotówki.

Wówczas w Parsęcie dziennie zostawiało się do 20 blach. A podróże nocnym pociągiem z Warszawy ( były dwa,  jeden przez trójmiasto a drugi  przez Piłę) i spotkania oraz "nocne rozmowy w przedziale" z trociarzami z innych miast pozostały mi do dzisiaj .

Załączone pliki


Użytkownik Rajfel edytował ten post 27 styczeń 2017 - 22:44


#1243 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 28 styczeń 2017 - 07:58

Bardzo rzadko otwór, przez który przechodzi strzemiączko ma kształt prostokątny. W obrotówce "Pokraka" wymusza to szerokość strzemiączka.

Krętlik też jest niepowtarzalny i myślę, że dobrze spełnia swoją rolę.



#1244 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 28 styczeń 2017 - 08:03

Jakość tak cicho się zrobiło w tym wątku więc dla odświeżenia wstawię dwa leciwe meppsy.

Na początku lat dziewięćdziesiątych były tajną bronią na Parsecie.

Ale niestety ogonki gumowe nie przetrwały

Zadaniem ogonków było nie tylko wabienie ryb, ale także stabilizacja (poziomowanie) w wodzie tej mocno przeciążonej błystki.


  • Dokuś lubi to

#1245 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 28 styczeń 2017 - 09:36

Fajnie że zwróciłeś uwagę na krętlik który również został wykonany sposobem chałupniczym. Ciekaw jestem czy w obecnych czasach komuś chciałoby się brać za wykonanie takiego krętlika skoro niektórzy uważają że wybranie się na lód bez echosondy nie ma sensu i jest to strata czasu.

Ps, Wyczytane na forum.


Użytkownik Rajfel edytował ten post 28 styczeń 2017 - 09:50

  • Franc, Dokuś i cyprys19 lubią to

#1246 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 28 styczeń 2017 - 15:54

Załączony plik  DSC09032.JPG   72,72 KB   8 Ilość pobrańZałączony plik  DSC09033.JPG   68,7 KB   8 Ilość pobrań

Poświątecznych remanentów ciąg dalszy.

Stare DAM-owskie Libelle nr 3 miedziane i nr 4 srebrne.

Jest to najsmuklejszy long jaki znam. Jednak w odróżnieniu od innych longów nie zanurza się głęboko, gdyż korpus ma wykonany z anodyzowanego aluminium, jedynie czerwona kulka na końcu błystki tuż przed kotwiczką jest mosiężna, a kotwiczkę łatwo można wymienić.

Nie wiem dlaczego srebrne liski przy lampie błyskowej wyglądają na fot. jak by były lekko pomiedziowane i to przy różnym oświetleniu.

Załączony plik  DSC09065.JPG   90,41 KB   9 Ilość pobrańZałączony plik  DSC09067.JPG   88,18 KB   8 Ilość pobrań

Fox Whisper nr 2 srebrny.

Przed wielu laty znalazłem je w sklepie w Gdańsku. Od razu mi się spodobały, choć sprzedawca odnosił się do nich bez entuzjazmu, więc wziąłem na próbę tylko trzy sztuki.

Po przeprowadzeniu testów na moich łowiskach, okazało się, że są bardzo skuteczne, toteż po powrocie do gdańskiego sklepu wykupiłem cały ich zapas, z czego jak widać jeszcze trochę pozostało.

Obrotówka ta, ma idealnie dobrane wszystkie elementy, skrzydełko srebrzone, a wytłoczone na jego powierzchni czworokątne ostrosłupy (piramidki), znakomicie rozpraszają światło, nie świecą zatem "drapieżnikowi w oczy", wykonane jeszcze w USA.

Obecnie spotyka się jeszcze te błystki w sklepach, ale paletka jest chromowana, a korpus pomalowany na "cukierkowe kolory". Producent NN. Jakoś nie mam chęci na ich testowanie...

 

 

 


  • Friko, Dokuś i grzesiekp. lubią to

#1247 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 28 styczeń 2017 - 17:55

Przyznam, że te stare obrotówki obudziły "starą miłość". Szkoda, że obecne produkcje w 95% nadaja się na breloczek. Jedynym obecnie znośnym jakościowo longiem jest lukris spark, ale z kolei ma dziwną i ubogą kolorystykę paletek. Nie ma miedzianej, co dla mnie jest podstawowym kolorem.

#1248 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 28 styczeń 2017 - 19:09

To w dalszym ciągu pociągnę wątek trociowy , koledzy pisali o łososiówce produkowanej przez warszawskiego Suma , ale nikt nie wstawił zdjęcia tej błystki , wobec powyższego wstawię ciekawą dwuwarstwową łososiówke na pewno polskiej produkcji.

Załączone pliki



#1249 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1337 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 28 styczeń 2017 - 19:18

To w dalszym ciągu pociągnę wątek trociowy , koledzy pisali o łososiówce produkowanej przez warszawskiego Suma , ale nikt nie wstawił zdjęcia tej błystki , wobec powyższego wstawię ciekawą dwuwarstwową łososiówke na pewno polskiej produkcji.

Brawo @Rajfel! :) Ależ oczywiście!... Toż to przecież klasyka polskiej historii trociowania! Zapomniałem już o tym wahadełku a sam również posiadam kilka egzemplarzy... Kiedyś to był "czarny koń" na pomorskie trocie i ...łososie!


  • Rajfel lubi to

#1250 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 styczeń 2017 - 19:36

..."Stare DAM-owskie Libelle nr 3 miedziane i nr 4 srebrne.

Jest to najsmuklejszy long jaki znam."...

 

Ja znam i miałem innego równie szczupłego longa z tym, że można go poprowadzić dużo głębiej

Załączone pliki


Użytkownik BOB1 edytował ten post 28 styczeń 2017 - 19:36

  • MieczysławS i Dokuś lubią to

#1251 OFFLINE   ryba1981

ryba1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 228 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 28 styczeń 2017 - 20:23

Fajnie że zwróciłeś uwagę na krętlik który również został wykonany sposobem chałupniczym. Ciekaw jestem czy w obecnych czasach komuś chciałoby się brać za wykonanie takiego krętlika skoro niektórzy uważają że wybranie się na lód bez echosondy nie ma sensu i jest to strata czasu.

Ps, Wyczytane na forum.

Pan Z.Kuziora pomimo pomimo swojego wieku - 8 z przodu, robi swoje obrotówki cały czas w ten sam sposób, tylko korpusy są teraz okrągłe ;)


  • Rajfel i Banjo lubią to

#1252 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 28 styczeń 2017 - 21:16

..."Stare DAM-owskie Libelle nr 3 miedziane i nr 4 srebrne.

Jest to najsmuklejszy long jaki znam."...

 

Ja znam i miałem innego równie szczupłego longa z tym, że można go poprowadzić dużo głębiej

Załączony plik  DSC09078.JPG   87,98 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  DSC09079.JPG   80,5 KB   6 Ilość pobrań

Ja z firmy Olympiqe mam jedynie pstrągowo-okoniowe obrotówki, które są niemalże idealną materializacją koncepcji skrzydełka typu french blade w wielkościach: 1, 2, 3, a w rozmiarze 5 to pewnie i szczupakowo-trociowe.

Niestety mam tylko w kolorze srebrnym, a na łososiowate lepsze by były miedziane.


  • BOB, grzesiekp. i Alexspin lubią to

#1253 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 styczeń 2017 - 21:51

U mnie jeszcze taki się ostał

Załączone pliki


Użytkownik BOB1 edytował ten post 28 styczeń 2017 - 21:51

  • MieczysławS i Rajfel lubią to

#1254 OFFLINE   gaweł

gaweł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1272 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Paweł

Napisano 28 styczeń 2017 - 22:25

Trochę staroci :)

W tym 3 stare blachy made in Poland :P

18.03.2000 na to złowiono oh lepiej nie napiszę bo takich rybów w rzekach już nima :P

Z lat 90,jedynie ABU Sonette 35g jest najmłodsza a i Balzer z1992roku

Klasyka ABU/oryginały a nie jakieś tam malezja itp/Tuna,Tiny,Flax

Podrobiono w naszym kraju najczęściej Tiny,Tuna/mam produkcję Wirek ale gdzie im do oryginałów ;) /

Załączony plik  20170128_221316.jpg   40,43 KB   7 Ilość pobrańZałączony plik  20170128_221522.jpg   36,19 KB   6 Ilość pobrań


Użytkownik gaweł edytował ten post 28 styczeń 2017 - 22:27

  • MieczysławS i BOB lubią to

#1255 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 29 styczeń 2017 - 08:29

U mnie jeszcze taki się ostał

Nie wiem czy na niego łowisz czy służy już tylko jako obiekt kolekcjonerski.

Jeśli łowisz, to owiń brzuszną kotwicę taśmą lub drutem ołowianym, wówczas w czasie łowienia będzie się obracać jedynie paletka, a ekscentrycznie obciążona rybka nie będzie się kręcić i skręcać żyłki. Także realizacja brań jest większa, gdy rybka w tandemie się nie obraca.


  • BOB lubi to

#1256 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 29 styczeń 2017 - 08:41

Trochę staroci :)

W tym 3 stare blachy made in Poland :P

18.03.2000 na to złowiono oh lepiej nie napiszę bo takich rybów w rzekach już nima :P

Z lat 90,jedynie ABU Sonette 35g jest najmłodsza a i Balzer z1992roku

Klasyka ABU/oryginały a nie jakieś tam malezja itp/Tuna,Tiny,Flax

Podrobiono w naszym kraju najczęściej Tiny,Tuna/mam produkcję Wirek ale gdzie im do oryginałów ;) /

attachicon.gif20170128_221316.jpgattachicon.gif20170128_221522.jpg

Widzę, że masz przeciążone łososiowe Myrany, ale pierwszy raz tu widzę oryginalne ABU Flax. Są to poprzedniki ABU Reflex i opinia tych, którzy je mają jest taka, że Reflex'y najłagodniej rzecz ujmując - pozostają za nimi daleko w tyle, no może te jeszcze produkowane w Szwecji nie aż tak daleko.


  • gaweł lubi to

#1257 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 29 styczeń 2017 - 08:48

attachicon.gifDSC09078.JPGattachicon.gifDSC09079.JPG

Ja z firmy Olympiqe mam jedynie pstrągowo-okoniowe obrotówki, które są niemalże idealną materializacją koncepcji skrzydełka typu french blade w wielkościach: 1, 2, 3, a w rozmiarze 5 to pewnie i szczupakowo-trociowe.

Niestety mam tylko w kolorze srebrnym, a na łososiowate lepsze by były miedziane.

Piękna biżuteria :)



#1258 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10144 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 29 styczeń 2017 - 09:42

Nie wiem czy na niego łowisz czy służy już tylko jako obiekt kolekcjonerski.

Jeśli łowisz, to owiń brzuszną kotwicę taśmą lub drutem ołowianym, wówczas w czasie łowienia będzie się obracać jedynie paletka, a ekscentrycznie obciążona rybka nie będzie się kręcić i skręcać żyłki. Także realizacja brań jest większa, gdy rybka w tandemie się nie obraca.

Ten jest już tylko do "mojej szafy". Natomiast ten myk stosowałem do innych tego typu przynęt z tego właśnie powodu o którym piszesz. ;)  


  • Alexspin lubi to

#1259 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 29 styczeń 2017 - 21:45

Co prawda nie o sprzęcie będzie ale myślę, że to również cząstka historii polskiego spinningu i szkoda aby zniknęła bez śladu. Sporo jest o blaszkach trociowych. W latach osiemdziesiątych pojawiła się moda na dwukolorowe błystki głównie miedź ze srebrem, Niektórzy pokrywali blaszki cyną, inni jakimiś farbami. Zarówno wahadłówki jak i obrotówki. W wahadłowych pokrywano srebrem jedną stronę ale bywało, że robiono akcent. jakąś przecierkę. I do tego wykorzystywano tajemniczy środek bijący na głowę  farby czy cynę. Pozwalający posrebrzyć dowolny fragment miedzianej lub mosiężnej błystki w każdej chwili nawet nad wodą. Owym tajemniczym specyfikiem był amalgamat stomatologiczny czyli zwykłą, starą plombę w proszku.  Sposób użycia: na palec pośliniony nakładało się proszek z buteleczki czy fiolki i pocierało błystkę. Powstawała trwała srebrna powłoka. Tego jednak nie polecam, bo amalgamat jest trujący niestety. Lepiej na szmatkę i dopiero wetrzeć. Zapewniam, że działa. Do tego fiolkę można mieć w pudełku z blaszkami i nad wodą w miarę potzreb tiuningować blaszki. Do dostania i dziś. Sam mam ale rzadko używam, bo i rzadko na spinning łowię. Tylko mucha.. 



#1260 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 29 styczeń 2017 - 21:53

To co pisze @thymalus to było długo słodką tajemnicą . ;)


Użytkownik Rajfel edytował ten post 29 styczeń 2017 - 21:54

  • Franc i Dokuś lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych