Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwedzi ratujÄ… szczupaki na szkierach


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 11 marzec 2009 - 18:52

Witam
Tak jak w temacie – wÅ‚adze szwedzkie zamierzajÄ… wprowadzić limit zabieranych szczupaków oraz wideÅ‚kowy wymiar ochronny. Przepis zacznie obowiÄ…zywać od 1go czerwca tego roku i dotyczy na razie tylko BaÅ‚tyku. BÄ™dzie można zabrać 3 szczupaki na dzieÅ„ na osobÄ™, wymiar zabieranych ryb musi zawierać siÄ™ w przedziale 40cm-75cm.
Jeśli jest już wątek o tym przepisie, to proszę o usunięcie mojego.
Pozdrawiam


#2 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 11 marzec 2009 - 20:08

Czesc
Tez dzis czytalem o tej nowince .Ciekawostaka ze ryb powyzej 75 nie mozna zabierac wcale .
Powoli zaczynaja sabie uswiadamiac ze szczupak tez ryba i ma ograniczone zasoby .




#3 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 11 marzec 2009 - 20:18

hej,
Kiedyś, chyba Marek Gryglewski, opowiadał mi, że ze szczupakiem w Szwecji może być duży problem. Historia zaczyna się w Bałtyku i przełowionych stadach dorsza. Brak tego drapieżnika ma owocować rozrostem stad śledzia. Ten wchodząc w czasie tarła szczupaka na szkiery ma wyjadać ikrę i narybek szczupaka właśnie. Słyszeliście coś o tym?
pzdr
m.

#4 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 11 marzec 2009 - 21:29

Czesc -
Kiedyś, chyba Marek Gryglewski, opowiadał mi, że ze szczupakiem w Szwecji może być duży problem.
Pana Marka niestety osobiscie nie znam ,mysle ze mamy dozo wspolnego a mianowicie -kochamy lowic szczupaki .
18,60 kg 126 cm 04 04 01 spinnare(wirowka) Marek Gryglewski

Podobno jest kilka aspektow dla ktorych ryba znika z wody i jest jej coraz mnie .A nie jest jej dozo mnie niz bylo wedlog obecnych danych populacja zmniejszyla sie o 80 % przez ostanie 15 lat .
Nadal jednak jest tego wystarczajaco dozo ,ale swiadomosc i to co w ostatnich latach dzije sie z ta ryba daje tylko pozytywne skotki.Tak jak powyzej.Faktem jest ze ochrona ta ma zapewnic biologiczny rozwuj dozych osobnikow oraz ich ochrone .Po olej do glowy i dobrze ze robia to kiedy nie jest jeszcze zapozno.
Polowy rybakow zawodowych zawieraja 4 % calosci polawianego szczupaka .
-Reszta 96 % dzieli sie na Turystykie wedkarska ,gajdow ,przecietnego szweda i pana z zezwoleniem na siate EWENT. KLUSOLA i wielu wielu innych .
Turystyka wedkarska -jak wiadomo w skandynawji to wielki kolo zebata przynoszace niewiarygodne zyski i daje zatrodnienie dla rzeszy .(

-Inte minst ur turistsynpunkt framöver är det viktigt att vi har ett stort bestånd av gäddor. Här kommer det alltfler människor från exempelvis Tyskland och södra Europa för att fiska gädda. Många i turistbranschen har just gäddfiske som en viktig nisch i sin turistsatsning.
-tlomaczenie -Z turystycznego punktu na przyszlosc jest bardzo wazne ,dozy zasob szczupaka .Tu przyjezdzaja ludzie np. z Niemiec ( niegardzac delikatesem) z polodniowej Europy zeby lowic szczupaka .Wielu w branzy turystycznej dla ktorych wedkarstwo szcupakowe jest swoistym magnesem .
Przyklad z polodnia gdzie co rocznie do wlasnego uzytku wydaje sie 700 zezwolen na siaty .Co dalej ,gdyby tylko te siedemset osob lowilo jednego dnia .Zlowia tylko ,bagatela 35 ton zebacza .Ile zlowia przez rok?Ciekawostka ,szczupak z polodnia jest delikatesem na Francuskich stolach.
..... Faktum jest tez ze zasoby Balyku kurcza sie z roku na rok .
MGOR -Nie znalazlem nigdzie a szukalem na google ze to dorsz zjada ikre dla zebacza(mogie sie jednak mylic i byc moze tak jest ) .Napewno to glowne zrodlo narybek sledzia ,pasie narybek szczupka a nastepnie w kolejnosci adekwatnie do wzrostu .Szczupak zzera dorsza i sledzia .Zarowno ten pierwszy jak i ten drogi jest pozadanym przysmakiem dla czlowieka .
Wszedzie jednak trabi sie ze to brak zarcia powoduje ze szczupak znika i to jest faktem .Jak pisalem powyzej 80% mniej w przeciagu 15 lat .Troche to smutne ale prawdziwe .










#5 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 12 marzec 2009 - 08:55

Tu chodzi dokładnie o to co napisał MGOR -> zwiększenie ilości śledzia powoduje, że te wyżerają wszystko - ikrę szczupaka też. Dlatego pojawia się problem. Z tego co mi wiadomo są miejsca w Szwecji gdzie ławice śledzia są takiej wielkości, że łowienie czegokolwiek jest bardzo utrudnione - niewiele w takich miejscach można złowić.

Pozdrawiam
Remek

#6 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 12 marzec 2009 - 10:28

Więc od dzisiaj, żeby ratować szczupaki, nie smażymy dorszy, tylko na potęgę jemy koreczki śledziowe! :D

#7 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • ImiÄ™:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 12 marzec 2009 - 18:53

Zaklucenie balansu nie zawsze sprzyja naturze .
Faktem jest ze sledz na szkierach to plaga i napewno jest jedna z przyczyn spadku populacji nie tylko szczupaka .
@MGOR ,@Remku ale chyba nie jest tak zle wystarczy jechac w sezonie gdziekolwiek na szkiery a czlowiek polowi albo sie rozczaruje .
pozdrawiam






#8 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 marzec 2009 - 19:14

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 17:16


#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 12 marzec 2009 - 21:29

Jozek - polecam śledzie smażone jak frytki. Odkrawasz tylko główkę wyciągasz razem z nią wnętrzności i na gorący olej. Super!

http://jerkbait.pl/art/images/00073/52.jpg

Nie jest źle na szkierach to oczywiste. Źle jest na większości łowisk w Polsce. No cóż u nas ani śledzia w jeziorach ani dorsza a świadomi wędkarze i rybacy, którzy dali w kość ekosystemowi. Odbudowa niestety nie jest łatwa.

Tak samo na szkierach. Na ekosystem trzeba patrzeć globalnie. Moim zdaniem akcja na szkierach będzie rozwijać się w tempie kwadratowym tzn. doprowadziliśmy do utraty równowagi i .... raz straciłem równowagę na murze nad Wisłą, do dnia dzisiejszego wiem co to brak równowagi :D

Pozdrawiam
Remek

#10 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 marzec 2009 - 23:27

.


Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 17:17


#11 OFFLINE   Gromit

Gromit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 268 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 13 marzec 2009 - 06:04

Remas,
brak równowagi i brak drabiny=spływ do Modlina :mellow: .


Pozdrawiam GromiÅ› :D

#12 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy IstambuÅ‚

Napisano 13 marzec 2009 - 07:40

Jak dla mnie to siÄ™ Szwedzi zbytnim rozumiem nie popisali. Jestem w stanie zrozumieć, że mÅ‚ody polski wÄ™dkarz ma blade pojÄ™cie o funkcjonowaniu ekosystemów, ale decydenci powinni mieć tÄ… wiedzÄ™ w maÅ‚ym palcu. JeÅ›li nie majÄ… to powinni stosować wzorce z USA nie z Polski gdzie limit 3 szt. zarżnÄ…Å‚ wszystkie wody. Oni chyba też liczyć nie potrafiÄ…. Przy tym limicie jedna grupa 5 osób zabierz po 12 dniach lekko liczÄ…c ćwierć tony ryb. A to ci limit :lol: Tylko ograniczanie odÅ‚owów i promowanie C&R daje rezultaty. Znakomicie to widać na filmie z Discovery, „Deadly Catch”. Chodzi wprawdzie o kraby ale troska o to co bÄ™dzie jutro je uniwersalna. W ostatnim odcinku powiedzieli, że jeszcze bardziej dokrÄ™cajÄ… rybakom Å›rubÄ™. Nie bÄ™dzie już wyÅ›cigu, tylko sztywny limit odÅ‚owu. Rybacy pÅ‚akali ale to też dla ich dobra. Wymiary nic nie dadzÄ…. Szczupaki po 40 cm zabierajÄ… wÄ™dkarscy pedofile, a okazy? Trzeba wiedzieć skÄ…d siÄ™ biorÄ… i stwarzać im warunki aby byÅ‚o ich dużo a nie chronić niedobitki.

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 13 marzec 2009 - 08:24

GromiÅ›,
Aż do Modlina? W sumie ostatnio o tym myślałem i pewnie na Gdańskim bym się zatrzymał :D

Robert,
Całkowicie się z Tobą zgadzam. Gdy byliśmy z chłopakami na Rugii przewodnik opowiadał nam, że tam mieli podobą sytuację. Ograniczyli do minimum rybactwo, wprowadzili C&R, po kilku latach zaczęło działać, a teraz można oglądać rekordowe połowy z tych miejsc.

Pozdrawiam
Remek

#14 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy IstambuÅ‚

Napisano 13 marzec 2009 - 10:31

„zaczęło dziaÅ‚ać”? To maÅ‚o powiedziane. Ja nie podejrzewam aby gdzieÅ› na Å›wiecie Å‚owiono wiÄ™cej okazów szczupaka, i mowa tu o ryba ponad 130 cm bo metrówka to tam Å›rednia radość. KtoÅ› postanowiÅ‚, że tam bÄ™dzie Å‚owisko dla wÄ™dkarzy a nie ochronka i maja raj. Co ciekawe staÅ‚o siÄ™ to w kraju gdzie ekoterroryÅ›ci wprowadzili nakaz zabijania zÅ‚owionych ryb, wiec Å‚atwo nie byÅ‚o. Gdyby nie wpÅ‚ywy zielonych pewnie przykÅ‚ad by siÄ™ rozlaÅ‚. A gdzie my jesteÅ›my? WracajÄ…c do Szwecji to ciekawi mnie jak oni chcÄ… te swoje ograniczenia egzekwować? MyÅ›lÄ…, że wÄ™dkarze z Polski dostosujÄ… siÄ™ ot tak? To nie szwedzki stosunek do przepisów. Czy tam w ogóle ktoÅ› kontroluje wÄ™dkarzy?

#15 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 13 marzec 2009 - 12:05

Tak, wędkarze w Szwecji są kontrolowani (na szkierach mniej, bo nie jest wymagana licencja). W tych miejscach, które odwiedziłem działa to mniej więcej tak: straż parkowa sprawdza u zarządcy wydającego licencje ile licencji zostało wydanych na dany dzień i ocenia, w przybliżeniu, ilu jest wędkujących. Wedkarze, jeśli nie chcą być kontrolowni osobiście są proszeni o włożenie licencji do przezroczystej plastykowej torebki z gumką (aby założyć na ramię) lub ze smyczą (aby założyć na szyję) i mają spokój. Strażnik z odległości sprawdza lornetką obecność licencji, jeśli jej nie widzi, to podchodzi. Byłem kontrolowany na dwa sposoby. Wiem też, że ekipa wędkarzy z Niemiec była gruntownie sprawdzona przez lokalną policję i ukarana poważnym mandatem za wywóz filetów ryb w dużych ilościach. Ekipa z Niemiec więcej się na tym łowisku nie pokazała - wiadomość od zarządcy.

Odnośnie szkierów, to myślę, że przetrzebienie podstawowego stada dorsza jest przyczyną nadmiernego rozrostu stad śledzi bałtyckich - ubył naturalny drapieżnik, i nastąpiła demolka tarlisk wszystkich ryb tam występujących przez owe stada. Została zachwiana równowaga biologiczna. Myślę, że Szwedzi obudzili się z ręką w nocniku w tym temacie, bo już kilka lat temu pisali o potrzebie ochrony stada dorszy a działania podejmują dopiero teraz - apelują do obywateli o zaniechanie połowów.


#16 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy IstambuÅ‚

Napisano 13 marzec 2009 - 15:33

Nasi bałtyccy rybacy też przerabiali ten problem ale szybko sobie z nim poradzili. Odłowili nadmiar śledzi i po sprawie. Generalnie z problemem ryb radzimy sobie dobrze, światowa awangarda.

#17 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2009 - 17:13

„zaczęło dziaÅ‚ać”? To maÅ‚o powiedziane. Ja nie podejrzewam aby gdzieÅ› na Å›wiecie Å‚owiono wiÄ™cej okazów szczupaka, i mowa tu o ryba ponad 130 cm bo metrówka to tam Å›rednia radość. KtoÅ› postanowiÅ‚, że tam bÄ™dzie Å‚owisko dla wÄ™dkarzy a nie ochronka i maja raj. Co ciekawe staÅ‚o siÄ™ to w kraju gdzie ekoterroryÅ›ci wprowadzili nakaz zabijania zÅ‚owionych ryb, wiec Å‚atwo nie byÅ‚o.

napisalem juz razy wiele, napisze raz jeszcze :D
w niemczech zadnego nakazu zabijania nie ma ... natomiast jest cala masa tzw. kochtopfangler (czyt. miesiarzy), ktorzy przepisy tak naginaja, ze niby nakaz istnieje

#18 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 13 marzec 2009 - 18:02

[/quote]
napisalem juz razy wiele, napisze raz jeszcze :D
w niemczech zadnego nakazu zabijania nie ma ... natomiast jest cala masa tzw. kochtopfangler (czyt. miesiarzy), ktorzy przepisy tak naginaja, ze niby nakaz istnieje[/quote]

To ja już powiem szczerze nie wiem jak to jest u tych Germanów - trzeba zabijać ryby czy nie trzeba ? @pitt pisze że to jakaś mięsiarska nadinterpretacja przepisów a Marek Szymański w numerze 2/2009 Wędkarskiego Świata w relacji Szczupaki z Bałtyku - Przed Wyspą str. 40 opisuje jak w okolicach Rugii łamał niemieckie przepisy nakazujące zabierac ryby poprzez kontrolowane ucieczki szczupaków.

Oj ciężkie te niemieckie przepisy w interpretacji :D

#19 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2009 - 18:10

no i widzisz co ludzie za bzdury wypisuja? do przetlumaczenia ... dla chetnych :D

Deshalb hat der DAV hat am 18. September 2004 seine Position zum Fangen und Zurücksetzen von Fischen erklärt (nachzulesen unter www.anglerverband.com/DAV/de/standp/index.php).
Zurücksetzen von Fischen
Zur Frage des Fangens und Zurücksetzens von Fischen vertritt das DAV-Präsidium folgenden Standpunkt:

Das Tierschutzgesetz führt aus, dass einem Tier nur Schmerzen und Leiden zugefügt werden dürfen, wenn dies aus vernünftigen Gründen geschieht. Einer dieser Gründe ist der Verzehr des gefangenen Fisches. Daneben gibt es jedoch weitere Gesetze, denen zu folgen ist. Solche Gesetze sind z. B. die Fischereigesetze der einzelnen Bundesländer. Diese weisen den Fischereiausübenden z. B. an, untermaßige Fische, Fische, welche in der Schonzeit gefangen wurden oder einer bedrohten Fischart angehören, zurückzusetzen. Der Angler käme in Konflikt mit dem Gesetz, wenn er dies nicht einhielte. Eine ausdrückliche Mitnahmepflicht ist in keinem der deutschen Gesetze festgeschrieben!

Wissenschaftliche Untersuchungen zum genetischen Potenzial von Fischen lassen sogar vermuten, dass das systematische Entnehmen von großen Fischen im Endeffekt zu einer Veränderung der genetischen Architektur der Fische führt, d. h., dass das genetische Potenzial verarmt. Fischpopulationen würden durch die Negativselektion (gezielte Entnahme der kapitalen Fische) kleinwüchsiger, krankheitsanfälliger etc. Ganz abgesehen davon ist es manchem Angler auch nicht möglich, kapitale Fische selbst zu verwerten, sodass er den gefangenen Fisch wieder zurücksetzen möchte.

Aus unterschiedlichen Gründen wird das Tierschutzgesetz von Vertretern verschiedener Verbände missinterpretiert. Es wird von einigen Tierschutzvertretern in der Art ausgelegt, als ob das Zurücksetzen von Fischen eine strafbare Handlung wäre.

Der DAV erklärt deshalb noch einmal ausdrücklich seinen Standpunkt zum catch and release. Wir gehen angeln, um Fische zu fangen und zu verwerten, behalten uns jedoch weiterhin das Recht vor, Fische auch zurückzusetzen!



#20 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3757 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy IstambuÅ‚

Napisano 13 marzec 2009 - 19:10

Opieram, swojÄ… wiedzÄ™ na relacjach niemieckich wÄ™dkarzy. SÅ‚yszaÅ‚em opowieść o zawodach (tam zakazanych) organizowanych w konspiracji jako „spotkanie nad wodÄ…” i kilkudziesiÄ™ciu kilogramach zÅ‚owionych brzan które musiano zabić a po zważeniu w klubie zakopano je w ziemi bo nie byÅ‚o chÄ™tnych. WÄ…tek miÄ™siarski odpada. Widać Niemcy nie znajÄ… swoich przepisów co mnie specjalnie nie zdziwi. Jak staraÅ‚em siÄ™ tam o kartÄ™ wÄ™dkarska to dowiedziaÅ‚em siÄ™, że to petent ma udowodnić urzÄ™dasowi, że mu siÄ™ należy a ten żadnych przepisów znać nie musi :huh: Koszmar. Po tych doÅ›wiadczeniach zaczÄ…Å‚em cenić naszych urzÄ™dników.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych