Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dwa przetworniki na jednym uchwycie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 wrzesień 2014 - 13:06

Witajcie. Chciałbym zamontować dwa przetworniki na sztycy jednego uchwytu do echosondy. Jeden przetwornik klasyczny, drugi DSI. Oba echa zamontowałbym obok siebie w jednej torbie. Czy są jakieś przeciwwskazania techniczne do takiego zabiegu? Przetworniki mogą jakoś na siebie negatywnie wpływać, zakłócać się?



#2 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów

Napisano 16 wrzesień 2014 - 13:15

Witaj, posiadam echo Lowranca HDS 9 Touch i na uchwycie mam zamontowane dwa przetworniki ( jeden za drugim) i żadnych zakłóceń ani problemów. Jeżeli będziesz zainteresowany to wieczorem wkleje foto mojego uchwytu z przetwornikami :) pozdrawiam.

#3 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 wrzesień 2014 - 13:28

Dzięki. Chętnie zobaczę wizualizację ;) Mam Lowrance Elite 4x i tak sobie myślę, że komponowałby się idealnie z Elite 4x DSI. Oczywiście kombo np 7x HDI byłoby optymalnym rozwiązaniem ale tu za dodatkowe 1000 zł miałbym takie małe combo ;)



#4 ONLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 wrzesień 2014 - 15:03

Ale to chcesz dwa echa mieć na łodzi i Elite 4x i Elite4x DSI ? Mało to ma sensu według mnie. Już lepiej kupić jedną Elite 5x HDI i będziesz miał i klasyczny sonar i DSI. 

 

Elite 4x ~ 900 zł

Elite 4x DSI - 1150 zł

 

Elite 5x HDI - 2000 zł.

 

też widziałem patent montażu dużego przetwornika od bocznego sonaru i zwykłego przetwornika 83/200kHz na jednej sztycy w zestawie przenośnym. Jeden był trochę wyżej i były w jednej linii jeden przed drugim.


Użytkownik rower26 edytował ten post 16 wrzesień 2014 - 15:05


#5 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 wrzesień 2014 - 15:18

Ale to chcesz dwa echa mieć na łodzi i Elite 4x i Elite4x DSI ? Mało to ma sensu według mnie. 

 

Kupowanie obu faktycznie jest mało sensowne ale pamiętaj, że jedno już mam... tak więc dodatkowy koszt to 1 tys. nie 2.



#6 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 16 wrzesień 2014 - 16:21

Kiedyś podpłynąłem do znajomego który miał Elit 5x HDI z moim Elit 4x DSI

Efekt był taki że na obu ekranach były zakłócenia i nieczytelny obraz,takie pionowe przerwy w obrazie.

Tak jakby się wzajemnie zakłócały.



#7 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 16 wrzesień 2014 - 16:26

Do mobilnych zastosowan zakupilem w tym roku Lowrance Elite 4 HDI i przez miesiac mialem okazje przetestowac ja bardzo intensywnie na duzej, dzikiej rzece... Rio Paraná. O ile sama wielkosc ekranu byla dla mnie zadawalajaca, nie odkrylem wiele plusow obrazu DSI (zwykle na lowisku nastawialem split screen), a dno bywalo bardzo urozmaicone i bylo na co patrzec - co wiecej: Jak nastawisz w konwencjonalnym echo "night modus", wyglada to tak samo, jak DSI, tylko w innym odcieniu :P. Uwazam, ze combo echo/GPS daje duzo wiecej zalet niz echo/echoDSI i jak juz w cos inwestowac... a jeszcze lepiej echo/GPS/side-scan...

Pozytywna cecha tego aparatu byl bardzo dobry kontakt z dnem - mimo przedkosci przemieszczania sie kolo 40-50 km/h, mimo duzej ilosci sedymentu, silnego nurtu i glebokosci do 32 m... Elite 4 HDI (echo/echoDSI/GPS) nie powinno kosztowac aktualnie wiecej niz 300 €, poniewaz jest juz nowszy model z "chirp-em"...

Byc moze tez instalacja dwuch przetwornikow na jednym uchwycie moze go przy wiekszych predkosciach nadwyrezyc... Sprawa godna przemyslenia...



#8 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów

Napisano 16 wrzesień 2014 - 17:52

Oto moje rozmieszczenie przetworników, wykorzystałem uchwyty, które były w zestawach oraz płaskownik do którego przykręciłem na dwie śruby. Takie rozmieszczenie moim skromnym zdaniem jest ok :)

#9 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów

Napisano 16 wrzesień 2014 - 17:55

Załączony plik  20140916_181908.jpg   62,23 KB   21 Ilość pobrańZałączony plik  20140916_181852.jpg   64,47 KB   21 Ilość pobrań

#10 ONLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 wrzesień 2014 - 18:57

 

ooo..z podobnym patentem się spotkałem w HDS touch 7 w zestawie przenośnym

 

 

Kupowanie obu faktycznie jest mało sensowne ale pamiętaj, że jedno już mam... tak więc dodatkowy koszt to 1 tys. nie 2.

 

hmmm..jak już jedno jest to ja bym się nie zdecydował na kupno tylko dodatkowego echa z DSI..strata kasy. Początkowo używałem Martka 5 DSI - porażka, przesiadłem się na elite 7 HDI i powiem Ci szczerze że DSI bardzo rzadko się używa chyba że w wyjątkowo zróżnicowanym łowisku o bardzo nieregularnym dnie z mnóstwem przeszkód.

 

Jeśli już to sprzedałbym bym elite 4X i kupił Elite 5 HDI jak Ci tak bardzo zależy na dsi.

 

Przetworniki 83/200kHz i 455/800kHz nie powinny się zakłócać...inne częstotliwości. W dużych przetwornikach HDI skimmer są 4 częstotliwości na raz i nie zakłócają się.



#11 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 wrzesień 2014 - 20:02

Oto moje rozmieszczenie przetworników, wykorzystałem uchwyty, które były w zestawach oraz płaskownik do którego przykręciłem na dwie śruby. Takie rozmieszczenie moim skromnym zdaniem jest ok :)

 

Dzięki za fatygę... tak mniej więcej sobie to wyobrażałem...

) !!!

----------

@yacaré, @rower26, dwa lata temu stałem przed wyborem echa i wybrałem jak wybrałem mając podobny pogląd jak wy... ostatnio jednak pływałem na nowej wodzie i miałem odczyty podobne do tego jaki widzicie na moim awatarku obok nazwy użytkownika, przekonany byłem, że jest to zbita ławica drobnicy... z odczytów DSI okazało się, że jest to zatopiony krzak ... strasznie się zirytowałem ;) !!! Cenię sobie klasyka jednak na takie okazje chciałbym mieć i DSI, Poza tym oglądanie obu ekranów na raz naprawdę pozwoliło komfortowo łowić nie tracąc czasu na... "a może to tak... a może inaczej"...



#12 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów

Napisano 16 wrzesień 2014 - 21:13

amalker no problem :) moim zdaniem takie rozmieszczenie przetworników pozwala na obserwowanie tego co jest pod nami z tego samego punktu z możliwością interpretowania obrazu z różnych częstotliwości i tak jak napisał rower26 przetworniki nie zakłócają się gdyż jest inna częstotliwość 83/200 i 455/800 kHz.

#13 OFFLINE   amalker

amalker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 wrzesień 2014 - 08:33

w konwencjonalnym echo "night modus", wyglada to tak samo, jak DSI, tylko w innym odcieniu :P.


... coś jest w tym co piszesz ;)

Użytkownik amalker edytował ten post 17 wrzesień 2014 - 17:24


#14 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 listopad 2022 - 17:18

Czołem,
Wolę zapytać niż mam później lepić dziury w kadłubie;)
Pytanie do użytkowników odnośnie montażu dwóch echosond, a właściwie dwóch przetworników na łodzi. Na rufie zamontowany jest tripleshot z hook’a reveal 2, a mam zamiar dołożyć jeszcze 3 in 1 lowrance’a i dodatkowy ekran. W którym miejscu przytwierdzić dodatkowy przetwornik? Czy jeżeli dam nowy przetwornik na tej samej stronie rufy w bliskiej odległości od już zamontowanego to nie będzie jakiś zakłóceń, albo innych dziwnych historii między nimi? Z góry dzięki za podpowiedzi.

#15 OFFLINE   Kacperw22

Kacperw22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Pawel

Napisano 27 sierpień 2023 - 16:52

Czołem,
Wolę zapytać niż mam później lepić dziury w kadłubie;)
Pytanie do użytkowników odnośnie montażu dwóch echosond, a właściwie dwóch przetworników na łodzi. Na rufie zamontowany jest tripleshot z hook’a reveal 2, a mam zamiar dołożyć jeszcze 3 in 1 lowrance’a i dodatkowy ekran. W którym miejscu przytwierdzić dodatkowy przetwornik? Czy jeżeli dam nowy przetwornik na tej samej stronie rufy w bliskiej odległości od już zamontowanego to nie będzie jakiś zakłóceń, albo innych dziwnych historii między nimi? Z góry dzięki za podpowiedzi.

Rozwiazales jakos ten problem?

Kupilem lodke z Hook 4, a sam mialem juz Elite fs9 i zastanawiam sie jak te przetworniki umiescic

 

Załączony plik  a.jpg   52,46 KB   2 Ilość pobrań



#16 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 sierpień 2023 - 17:48

Ostatecznie nie montowałem drugiego przetwornika. Jeden ekran wykorzystuje jako ploter do map. Gdzieś wyczytałem, że trzeba zachować odległość mniej więcej 60 cm między przetwornikami, ale nie wiem na ile jest to prawdą. W zimie jak będę miał więcej czasu zamontuje go po drugiej stronie rufy i zobaczę co się będzie działo.

#17 OFFLINE   Kacperw22

Kacperw22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaNorwegia
  • Imię:Pawel

Napisano 27 sierpień 2023 - 17:55

Ostatecznie nie montowałem drugiego przetwornika. Jeden ekran wykorzystuje jako ploter do map. Gdzieś wyczytałem, że trzeba zachować odległość mniej więcej 60 cm między przetwornikami, ale nie wiem na ile jest to prawdą. W zimie jak będę miał więcej czasu zamontuje go po drugiej stronie rufy i zobaczę co się będzie działo.

Ja bede montowal jeszcze w tym tygodniu. Moj znajomy zrobil cos takiego

Dam znac jak wyszlo :)

 

 

Załączone pliki


Użytkownik Kacperw22 edytował ten post 27 sierpień 2023 - 17:58

  • UTi lubi to

#18 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 sierpień 2023 - 18:28

Dobry patent. Daj znać jak to działa i czy nie ma zakłóceń. Pozdrawiam.