Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mój UL sprzęt (wędka, kołowrotek, plecionki-żyłki)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2386 odpowiedzi w tym temacie

#1141 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:00

Jakoś nie wytrzymałem, no nie żebym się czepiał, nie piję personalnie do kogokolwiek, tak po prostu, odleciałem :(

 

W co drugim wątku to samo, UL jest be, niekoszerny, wyklęty. W wątku o UL też :o

 

Na pstrągi nie, bo coś, enigma, tabu, niekoszerne. Na okonie czy białoryb nie, bo przyłowy więc sadyzm, bestialstwo, patologia :angry:

 

Na świecie przyjmuje się bodajże, do wyholowania potrzeba mocy minimum 5% masy ryby. OK, na świecie nikt nie ma pojęcia o łowieniu ryb, ja uważam, że zbyt mało, hol się będzie przeciągał, niepotrzebnie wymęczymy i wyczerpiemy rybę. Może się odbić na jej zdrowiu, nawet zabić.

Więc zapytam, jakiej mocy potrzeba, żeby bezpiecznie, bez zbędnego forsowania ryby wyholować ją szybko i sprawnie??? Pytam poważnie, ja już się gubię. Gdyby każdy krytykujący taki styl podał jakąś wartość mocy kija potrzebną do wyholowania, do zatrzymania ryby w miejscu, żeby nie weszła w widoczny zaczep . Byłby jakiś punkt odniesienia, podstawa do konstruktywnej krytyki.

 

Po prostu sprzęt trzeba dostosować do łowiska i wielkości polawianych ryb, a nie własnego widzi mi sie...
Ja na swoich łowiskach z typowym UL raczej nie miałbym czego szukać bo raz ze mam tu duze okonie, a dwa ze szczupakowy przyłow wielkości 70-75cm przynajmniej 2/3 podczas każdego okoniowania jest tu normalna kwestia...

 

No i jeszcze zostaje kwestia kondycji ryby (mówię na przykładzie pstrąga bo to moja ukochana ryba i jej poświęcam najwięcej czasu).

Raz dają popalić a raz wychodzą z wody bez fanfarów...

 

Podsumowując - ciężko jest "trafić". Wydaje się, że po prostu należy wypracować jakiś kompromis pomiędzy lekkim a ciężkim. Miedzy przeciąganiem holu a "wyrwaniem" ryby na brzeg. Nie ma złotego środka. I tak zostaniemy kiedyś zaskoczeni! a to jest przecież piękne w wędkarstwie?


  • Henri lubi to

#1142 OFFLINE   radmac5

radmac5

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • Imię:Radek

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:06

Kolego manmark z taką kasa 1300 zł to ja bym poszedł w kierunku Rafała (skalek rods )

#1143 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:17

No i jeszcze zostaje kwestia kondycji ryby (mówię na przykładzie pstrąga bo to moja ukochana ryba i jej poświęcam najwięcej czasu).

Raz dają popalić a raz wychodzą z wody bez fanfarów...

 

Podsumowując - ciężko jest "trafić". Wydaje się, że po prostu należy wypracować jakiś kompromis pomiędzy lekkim a ciężkim. Miedzy przeciąganiem holu a "wyrwaniem" ryby na brzeg. Nie ma złotego środka. I tak zostaniemy kiedyś zaskoczeni! a to jest przecież piękne w wędkarstwie?

 

myślę, że po to się zakłada taki oddzielny wątek, aby nie prowadzić takich dyskusji, szkoda nerwów, przecież można tu nie zaglądać :)


  • Bander i Tom Rob lubią to

#1144 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:18

225g, ale co tam 25g w tą , czy w tamtą :)

 

 

to nie wile ciezszt od 1000 shimano pewnie lepsza by byla jakas 500-ka ale tragedii nie ma

Ja ma zamiar do kija o wyrzucie 0,5-3,5g i wadze kija 74g wrzucić młynek o wadze 250g... to dopiero waga ciężka;p

Nie przesadzajmy z tymi wagami... wg mnie to kwestia upodobania i własnego komfortu łowienia.Ten młynek jest ciut mocniejszy z zamiarem większych przyłowów.Co do wyważenia zestawu... młynek ciut za ciężki ale ja tak lubię :D


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 18 styczeń 2017 - 10:25


#1145 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:35

jeśli Ci się łowi dobrze i uważasz, że zestaw jest wystarczająco do Ciebie czuły i poręczny, to rób co chcesz, to najważniejsze :)



#1146 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:38

Po prostu sprzęt trzeba dostosować do łowiska i wielkości polawianych ryb, a nie własnego widzi mi sie...
Ja na swoich łowiskach z typowym UL raczej nie miałbym czego szukać bo raz ze mam tu duze okonie, a dwa ze szczupakowy przyłow wielkości 70-75cm przynajmniej 2/3 podczas każdego okoniowania jest tu normalna kwestia...

 

No proszę, to nie jest odpowiedź na moje pytanie.

Rozumiem Twoją argumentację, jednak według mnie sprzęt bezwzględnie trzeba dostosować do przynęt jakie mam zamiar używać, bo ryby na takie dobrze reagują ;)

 

Co znaczy dostosować do łowiska? czy dostosować mocą do spodziewanych zawad? więc jaki sprzęt trzeba mieć na okonie, na rzekę? rybki stoją w zwalonych drzewach. Jaki na szczupaki w podobnych miejscówkach lub na zbiorniku w którym brzegi są zarośnięte trzciną? Szczupaki których ja doświadczyłem w takich miejscach, często kiedy się zorientują, że coś nie halo i siłowo nie rozstrzygną tego sporu, idą w brzeg z takim animuszem, że zanim zbierze się linkę, zdążą wykręcić 5 ósemek w korzeniach czy na 3m2 gęstego trzcinowiska. Racjonalnie do hipotetycznych, największych komplikacji da się dobrać sprzęt? Czy skupić się tylko na lekkich komplikacjach, duże i tak nas przerosną, więc nie łamiemy sobie nimi główki?

 

Co, w końcu, znaczy "typowy UL". Najbardziej cherlawy i kruchy chrust jaki jest w ogóle dostępny?

 

Ile konkretnie mocy potrzeba w kiju, żeby wyholować dane ryby, niech będzie, że razem z częstymi przyłowami? O to właśnie pytałem, taka odpowiedź mnie interesowała  :)

 

Czy kij o mocy 4 lb. i cw.do 5 g. jest typowym UL? Jeśli tak, czy ktoś potrafi określić i odpowiedzieć ile jest w stanie jeszcze "pociągnąć" taki kij 4lb. poddany dynamicznym obciążeniom? Bo, że przy dynamicznym, nie statycznym,  obciążeniu 1,5 kg to on się dopiero zaczyna rozkręcać.

 

Żeby nie wdawać się w niepotrzebne polemiki, mniemanologię, co jest a co nie jest możliwe, każdy może oszacować według własnej skali, podać jakąś wartość.

 


  • strary, Niedzielny i coma lubią to

#1147 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:46

myślę, że po to się zakłada taki oddzielny wątek, aby nie prowadzić takich dyskusji, szkoda nerwów, przecież można tu nie zaglądać :)

 

Można :) Jednak można też odnieść się rzeczowo, w końcu wypracować jakieś standardy, one będą służyć od tego momentu już zawsze ;) W wątku o UL można bić pianę, więc również można rzeczowo doprecyzować co jest mitem, a co nie ;)



#1148 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:46

Oj Janusz...

Wiesz doskonale że nie ma jednoznacznej definicji UL :)

Jeśli dostaniesz konkretne odpowiedzi to będzie rozstrzał od lasa do sasa hihihi

 

A na metrowego szczupaka nie pójdziesz chyba z kijkiem do 1 g tylko dlatego że mu odbiło i upodobał sobie akurat komary na kolację :D


  • strary lubi to

#1149 OFFLINE   JanuszD

JanuszD

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaLubartów - Jelenia Góra

Napisano 18 styczeń 2017 - 10:59

Oj Janusz...

Wiesz doskonale że nie ma jednoznacznej definicji UL :)

Jeśli dostaniesz konkretne odpowiedzi to będzie rozstrzał od lasa do sasa hihihi

 

A na metrowego szczupaka nie pójdziesz chyba z kijkiem do 1 g tylko dlatego że mu odbiło i upodobał sobie akurat komary na kolację :D

 

Radku, ogólna jest, dawno wypracowana, raczej nie kontrowersyjna, tyle wystarczy :)

 

Oczywiście, że jeśli jednemu by raz w życiu odbiło, to nie :D Jeśli byłaby taka prawidłowość to czemu nie, nie rozumiem, na metrowe łososie niektórzy z takim sprzętem chodzą, wcale nie po to żeby je zajeżdżać. To szczupaki są gorsze?

 

A zapytam, Ty byś nie poszedł :)



#1150 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 18 styczeń 2017 - 11:19

Radku, ogólna jest, dawno wypracowana, raczej nie kontrowersyjna, tyle wystarczy :)

 

Oczywiście, że jeśli jednemu by raz w życiu odbiło, to nie :D Jeśli byłaby taka prawidłowość to czemu nie, nie rozumiem, na metrowe łososie niektórzy z takim sprzętem chodzą, wcale nie po to żeby je zajeżdżać. To szczupaki są gorsze?

 

A zapytam, Ty byś nie poszedł :)

 

Hmm... definicja jest, miałem na myśli to, że jak widzisz życie życiem i każdy ją pojmuje po swojemu.

 

Bierzesz mnie pod włos z tymi metrówkami :)  chyba clou sprawy jest: gdyby była taka prawidłowość... to kto wie. Potrzeba matką wynalazków. Coś innego trzeba by było wymyślić aby jak najwięcej ryb było wyjętych i nie zamęczonych. Ja wiem, że się da nawet na kijek 1g... ale ja bym tak nie łowił :)



#1151 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1119 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 styczeń 2017 - 12:01

thug ja miałem podobny dylemat i pod okoniowe jigowanie jednak zdecydowałem się na 2500 - ponad 20 cm nawoju więcej przy 1 obrocie.

Chyba najlepszym rozwiazaniem bedzie rozmiar 2500 ze szpula shallow :-)

#1152 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 18 styczeń 2017 - 12:15

najlepiej to za dużo nie myśleć :D



#1153 OFFLINE   karol1979

karol1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 12:16

odbiegliście od tematu Panowie, odnawiam swoje pytanie jw.



#1154 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 18 styczeń 2017 - 12:21

Poszukaj na forum, są 10 tematów na temat UL.



#1155 OFFLINE   karol1979

karol1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 12:29

tematy zaczęte w 2011 roku, od tamtego czasu sporo się zmieniło...



#1156 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 18 styczeń 2017 - 13:56

odbiegliście od tematu Panowie, odnawiam swoje pytanie jw.

 

Jak na tak wysoki budżet to wypada napisać jeszcze więcej na temat charakterystyki łowiska i ryb.

 

Twoje preferencje też nie są bez znaczenia, jak kijek ma pracować, czy ma opad pokazywać czy przekazywać, itp ;)



#1157 OFFLINE   karol1979

karol1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 14:02

zbiornik zaporowy woda maks 4 m, średnio 2 m

głównie interesuje mnie okoń, rzadko występuje tu przyłów

kijek musi być też ok na pstrąga na lekko

moze fx701/2 ?? z Torzite ukręcić?



#1158 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 18 styczeń 2017 - 14:12

zbiornik zaporowy woda maks 4 m, średnio 2 m

głównie interesuje mnie okoń, rzadko występuje tu przyłów

kijek musi być też ok na pstrąga na lekko

moze fx701/2 ?? z Torzite ukręcić?

 

Jeśli fx701 to ubierz go lekko - torzite sa ok., budżetowo minimy - jeśli będziesz chciał korzystać z plecionek to moim zdaniem tylko torzite.

 

nie wiem jakiej dlugosci potrzebujesz ale w razie czego można fx701/2 nieco skrocic aby był mocniejszy.

 

no i rozważ suzuki 4lb :D


Użytkownik Bander edytował ten post 18 styczeń 2017 - 14:15


#1159 OFFLINE   Tom Rob

Tom Rob

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Robert

Napisano 18 styczeń 2017 - 14:20

waga cos kolo 200g wiec nie jest zle

224 wg producenta! Nie jest żle,ale ten knob okropny.



#1160 OFFLINE   karol1979

karol1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 14:20

tak właśnie poczytałem już :)

zdecydowanie wolałbym to Suzuki :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Żbik