Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

UL sprzęt (wędka, kołowrotek, plecionki-żyłki)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2416 odpowiedzi w tym temacie

#1941 OFFLINE   ŁYSY0312

ŁYSY0312

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 237 postów
  • LokalizacjaReguły
  • Imię:Kuba

Napisano 25 lipiec 2019 - 12:41

Nie lżejszego, tylko mniejszego :) Takiego który by przy "normalnym" kręceniu korbką nawijał mało żyłki.


Użytkownik ŁYSY0312 edytował ten post 25 lipiec 2019 - 12:42


#1942 OFFLINE   Hubert77

Hubert77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Hubert

Napisano 25 lipiec 2019 - 12:42

Np. Shimano soare bb 500s

#1943 OFFLINE   Hubert77

Hubert77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Hubert

Napisano 25 lipiec 2019 - 12:47

Może być bez bb, ale wtedy cena wysoka, za to waga niska 140g i nawój prawie 70cm.

#1944 OFFLINE   ttoomm

ttoomm

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów
  • LokalizacjaTorun
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Ł.

Napisano 25 lipiec 2019 - 12:48

Tyle, że Soare 500s czy to Ci4 czy BB ma mechanizm posuwu szpuli, taki jak w niższych modelach Shimano, i moim zdaniem warto na to zwrócić uwagę. 


  • Jozi lubi to

#1945 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 25 lipiec 2019 - 13:35

Może być bez bb, ale wtedy cena wysoka, za to waga niska 140g i nawój prawie 70cm.

A czym różnią się te dwie konstrukcje, czyli bb i bez tego oznaczenia?



#1946 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 25 lipiec 2019 - 13:47

http://fishing.shima...oduct/reel/5383

Weź pod uwagę jeszcze jeden parametr tj wysokość szpuli. Im wyzsza tym linka lepiej schodzi. Nie mylić ze średnicą szpuli. 500 jest mega niska. Nawet do kija 1.5m brałbym rozmiar 1000 lub C2000S zwróć uwage na końcówkę PG która oznacza przełożenie 4.8 to jest ok 57cm na obrót

Male modele Daiwy miały jak dobrze pamiętam jeszcze mniejszy nawój. Jezeli to istotne sprawdz konstrukcje 1000 1500.

Daiwa 1000 to malutkie nawijaki.

Użytkownik gajosik edytował ten post 25 lipiec 2019 - 13:47


#1947 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 26 lipiec 2019 - 06:30

Załączony plik  DSC08960.JPG   74,5 KB   33 Ilość pobrańZałączony plik  DSC08962.JPG   58,38 KB   34 Ilość pobrań

http://fishing.shima...oduct/reel/5383

Weź pod uwagę jeszcze jeden parametr tj wysokość szpuli. Im wyzsza tym linka lepiej schodzi. Nie mylić ze średnicą szpuli. 500 jest mega niska. Nawet do kija 1.5m brałbym rozmiar 1000 lub C2000S zwróć uwage na końcówkę PG która oznacza przełożenie 4.8 to jest ok 57cm na obrót

Male modele Daiwy miały jak dobrze pamiętam jeszcze mniejszy nawój. Jezeli to istotne sprawdz konstrukcje 1000 1500.

Daiwa 1000 to malutkie nawijaki.

Paweł jak pisałem kilka postów powyżej mam i Vanquisha '12 1000PG i Daiwę Presso 1025 o zbliżonych parametrach.

Szukam markowego mikrusa, który na jeden obrót korbki nawija poniżej 50cm.

Niska szpula wcale nie przeszkadza w zasięgu rzutu. Już 30 lat temu skonststowałem, że czarnuch Shimano 3000GTM (o ekstremalnie wydłużonej szpul), wcale nie rzuca dalej od mojego Cardinala 44 przy zastosowaniu żyłki 0,18mm.

Tutaj do przedmiotowego zastosowania żyłek 0,08-0,10mm, tym bardziej nie potrzebuję wysokiej szpuli, bo przy przynętach o masie 0,3-0,5g ten zasięg wyniesie 8-10m przy bezwietrznej pogodzie.

Kołowrotek ma ślimakowy wałek posuwu szpuli, więc żyłkę powinien nawijać krzyżowo i równo układać na szpuli.

A jak nie znajdę niczego godnego uwagi, to wrócę do mojego 30-letniego Fenwika 300 Ultra Lite, który służył mi kiedyś do łowienia na błystkę podlodową.

 



#1948 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4943 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 26 lipiec 2019 - 07:23

Niska szpula wcale nie przeszkadza w zasięgu rzutu. Już 30 lat temu skonststowałem, że czarnuch Shimano 3000GTM (o ekstremalnie wydłużonej szpul), wcale nie rzuca dalej od mojego Cardinala 44 przy zastosowaniu żyłki 0,18mm.

 

Prawie się kiedyś o to pobiłem, z kumplem.. tyle, że o C4 i Daiwę.. :)



#1949 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 26 lipiec 2019 - 07:34

Mam inne obserwacje z nad wody ale szanuje twoje doświadczenia. W takim przypadku zostają do wyboru podlodowe konstrukcje.

#1950 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 lipiec 2019 - 07:51

W shimano nie ma chyba 500 pgs. Pgs-y są w wielkości 1000 i c2000. Czyli 1000 pgs (przełożenie 4,3) jest w Vanquishu (chyba zatem to najlepsza i najlżejsza opcja), a przy 500s z normalnym przełożeniem 5,6 najwyższym modelem jest chyba 18 Soare Ci4+.

#1951 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 26 lipiec 2019 - 08:54

W 500 PG nie widziałem. Miałem na myśli 1000 ew c2000. Nie miałem nigdy potrzeby nawet przy połowie na mormyszki bialorybu używać rozmiaru mniejszego niż 1000.

Ciężko z topem poniżej 50cm na obrót.
  • smokwelski i Tom Rob lubią to

#1952 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 858 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 26 lipiec 2019 - 08:57

Soare Ci4 C2000SS PG ma 57cm nawoju jakby co :) 



#1953 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 26 lipiec 2019 - 08:57

W shimano nie ma chyba 500 pgs. Pgs-y są w wielkości 1000 i c2000. Czyli 1000 pgs (przełożenie 4,3) jest w Vanquishu (chyba zatem to najlepsza i najlżejsza opcja), a przy 500s z normalnym przełożeniem 5,6 najwyższym modelem jest chyba 18 Soare Ci4+.

 

Popatrzę jeszcze na specyfikacje techniczne najmniejszych modeli Shimano i Daiwy.

Ale o ile parametry techniczne można tam znaleźć, to już o pracy hamulca najlepiej dowiedzieć się czegoć od użytkownika danego modelu.

Praca hamulca w niektórych modelach (nawet tych z wyższej półki), tych dwóch wiodących producentów, nie do końca mnie zadowala, a przy stosowaniu najcieńszych linek/żyłek - jest to bardzo ważne.

Dzięki za wskazanie kierunku poszukiwań.

 

Mam inne obserwacje z nad wody ale szanuje twoje doświadczenia. W takim przypadku zostają do wyboru podlodowe konstrukcje.

Mam wrażenie, że reguły rządzące takim doborem kołorotka, aby zasięg rzutu był maksymalny w przypadku przynęt mikro/nano 0,3-0,5g są inne od tych gdy łowimy na przynęty znacznie cięższe.

Rozwiń swoją wypowiedź odnośnie Twoich obserwacji.

Problem w tym, że nie spotkałem jeszce podlodowego kołowrotka na zaawansowanym technicznie poziomie.



#1954 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 26 lipiec 2019 - 09:58

To bardzo obszerny tamat, dziś rękawice nie podejmę pisząc szybko krótkie posty łatwo o pomyłkę i pozniejsze niezrozumie.

Jak będe miał dłuższą chwilę wolną napisze Ci czym ja sie kierowałem i co sie sprawdziło najlepiej przy moich założeniach. Kije, kolowrotki, linki, przynęty. Nie podam jedynie różnić w % czy cm bo tak szczegółowych obserwacji nie robiłem.

#1955 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 26 lipiec 2019 - 10:36

To bardzo obszerny tamat, dziś rękawice nie podejmę pisząc szybko krótkie posty łatwo o pomyłkę i pozniejsze niezrozumie.

Jak będe miał dłuższą chwilę wolną napisze Ci czym ja sie kierowałem i co sie sprawdziło najlepiej przy moich założeniach. Kije, kolowrotki, linki, przynęty. Nie podam jedynie różnić w % czy cm bo tak szczegółowych obserwacji nie robiłem.

Dzięki, ponieważ bardzo cenię takie informacje poparte własnym doświadczeniem, więc poczekam z decyzją w zakresie zakupu kołowrotka do wędek o górnym cw. do1-2,5g.

Po prostu uważam, że powiedzenie "wedle stawu grobla" tutaj też obowiązuje.


Użytkownik MieczysławS edytował ten post 26 lipiec 2019 - 10:38


#1956 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 lipiec 2019 - 07:25

Pewnikiem jest, że do większego zasięgu najlepszy byłby kołowrotek matchowy, bo tam często o zasięg chodzi.

Im dłuższa szpula tym zasięg będzie większy, może nieznacznie w porównaniu do niższej szpuli ale będzie.

Jak mi kolega mówił, na zawodach miał ból z wędką bo 2,2 m kij rzucał krócej od 2,7 m o niecałe 2 m i to wystarczyło, że on złowił 2 okonie a kolega 9.

Czy w normalnym łowieniu jest potrzeba walczyć o takie niuanse, wybór należy do wędkarza.

Obecnie przechodzę na kije 7 stopowe i daję radę łowić zarówno z łodzi jak i brzegu.

Komfort połowu i operatywność tą długością nie do podważenia.



#1957 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 28 lipiec 2019 - 08:36

Pewnikiem jest, że do większego zasięgu najlepszy byłby kołowrotek matchowy, bo tam często o zasięg chodzi.

Im dłuższa szpula tym zasięg będzie większy, może nieznacznie w porównaniu do niższej szpuli ale będzie.

Jak mi kolega mówił, na zawodach miał ból z wędką bo 2,2 m kij rzucał krócej od 2,7 m o niecałe 2 m i to wystarczyło, że on złowił 2 okonie a kolega 9.

Czy w normalnym łowieniu jest potrzeba walczyć o takie niuanse, wybór należy do wędkarza.

Obecnie przechodzę na kije 7 stopowe i daję radę łowić zarówno z łodzi jak i brzegu.

Komfort połowu i operatywność tą długością nie do podważenia.

Józek kompletnie nie rozumiem tego wpisu.

Tak się składa, że angielską odległościówką łowię od ponad 35 lat. Mam do tej metody zarówno topowe wedziska jak i kołowrotki, ale nigdy by mi nie przyszło do głowy by tych kołowrotków używać do mikro/nano XUL klasy spinningu, przynajmniej z trzech powodów:

  • po pierwsze, z uwagi na ich wielkość najczęściej 4000 u Shimano i 2500 u Daiwy,
  • ze względu na przełożenie (np. mój stary Mitchell Quartz 330 SHS, ma przełożenie 7,2:1 i ściąga 1,0m żyłki/obr. zresztą niemal wszystkie tego typu kołowrotki zwijają 0,9-1,0m.
  • gdy chcemy rzucać na duże odległości, to używamy Waggler'ów o masie kilku gramów 3-8g.

Tutaj rozważam, jakiego użyć kołowrotka, aby osiągnąć maksymalny zasięg przy masie 0,3-0,5g i móc możliwie najlepiej (czyli najczęściej najwolniej) animować przynętę łowiąc białoryb. Stąd poszukuję kołowrotka o małym przełożeniu.

Rozważania o możliwości zastosowania kołowrotka podlodowego były z mojej strony jedynie prowokacją.

Z powyższych względów rozpatruję kołowrotki do aera fishingu.

Są lekkie i małe i mają tę ogromną zaletę, że mają precyzyjnie wykonane super płytkie szpule (SS, lub nawet SSS) i ślimakowy wałek posuwu szpuli, co zapewnia perfekcyjne układanie cieniutkiej żyi/linki na szpuli, bez podkładu.

Wstępnie wytypowałem Vanquish'a 1000SSSPG, o przełożeniu 4,6:1 58cm/obr., ale modelu C2000SSS o przełożeniu 69cm/obr. też nie wykluczam.

Moje wędziska, które się myślę jeszce w tym roku pojawią do tej metody będą miały długości 1,73m - 178m i 173cm.

Czekam jeszcze na to, co powie @gajosik.



#1958 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 28 lipiec 2019 - 09:25

Mnie chodziło o długość szpuli, które ma znaczenie do zasięgu rzutu, dlatego jako przykład podałem kołowrotki matchowe, które mają wysokie szpule.

Konkluzja jest taka, że należy szukać lekkiego kołowrotka z jak najwyższą szpulą, bo to zapewni maksymalny zasięg.

Absolutnie nie sugerowałem, byś takiego diabła rzędu 4000 podpinał do UL :)  :)  :) .

Jakaś stelka może, mają dość wysokie szpule, chyba że w budżetowych kręćkach coś szukać, tylko by cienkie linki dobrze układały.



#1959 OFFLINE   MARIUSZ 69

MARIUSZ 69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2042 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 28 lipiec 2019 - 10:56

Dla mnie niskie przełożenie w przypadku kołowrotka do xul nie jest zaletą a wręcz przeciwnie ,np.przy połowie wzdręg które są bardzo szybkie i trzeba zdecydowanie reagować podczas holu to niskie przełożenie to wyklucza ,zanim zdołamy co kolwiek zrobić holowana ryba już postara się o to żeby było za późno, podczas rzutu minimalny powiew wiatru przy tak lekkich przynętach robi tzw.balon z linki i przy większym przełożeniu bardzo szybko można to skorygować, kolejny przykład jak potrzebujemy szybko zwinąć przynętę bo okazało się że nie rzuciliśmy w miejsce w którym nie ma ryb bo nieznacznie się przemieściły i musimy szybko reagować
  • Jozi i homax lubią to

#1960 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 28 lipiec 2019 - 10:57

A tak nad wodą wyszły:

 

MC + Stradic

g8CVyb.jpg

 

Kij od Mekamila + Abu Soron

frxGLf.jpg

 

 

pozdro


  • Jozi lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 9

0 użytkowników, 9 gości, 0 anonimowych