Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4679 odpowiedzi w tym temacie

#1381 OFFLINE   Krzysztof Jeżyna

Krzysztof Jeżyna

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaNowa Aleksandria

Napisano 09 kwiecień 2017 - 21:04

Jest taki temat. Ultegra 2017 czy biomaster fb? Poszukuje wielkości 2500. Mam biomka fb 4000 i tak sie zastanawiam czy brać mniejszego brata czy ultegre do ktorej bede musiał dokupić szpule. Z góry dziekuje za ciekawe opinie.

#1382 OFFLINE   Łukasz W

Łukasz W

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaCzechowice - Dziedzice

Napisano 11 kwiecień 2017 - 16:24

Mam biomka 2500 fb . Polecam.
Fajny młynek.

#1383 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 12 kwiecień 2017 - 06:40

Jest taki temat. Ultegra 2017 czy biomaster fb? Poszukuje wielkości 2500. Mam biomka fb 4000 i tak sie zastanawiam czy brać mniejszego brata czy ultegre do ktorej bede musiał dokupić szpule. Z góry dziekuje za ciekawe opinie.

Mam tą nową Ultegrę. Jeszcze przed testami. Jedyne co mogę powiedzieć to, że z młynków Shimano, które mam : Stradicic, Nasci, Ultegra to ten ostatni najlepiej nawija cienkie plecionki.


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 12 kwiecień 2017 - 06:40


#1384 OFFLINE   HoF

HoF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Sz
  • Nazwisko:H

Napisano 14 kwiecień 2017 - 17:46

Witka, który z młynków polecicie do współpracy z szybkim okoniowym kijem do 7gr i linką 004 lub 006 ( prosiłbym o głos osoby które używały / używają wymienionych młynków):

 

1 - Shimano STRADIC Ci4+ 1000HG FB 

2 - Shimano CARDIFF Ci4+ C2000HGS  



#1385 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 15 kwiecień 2017 - 10:49

Hof, mam Stradic'a CI4+ 1000 FB ale z tym wolniejszym przełożeniem.

 

Praca ? Bez szału, coś tak troszkę stuka - mógłbym rozebrać, naprawić nasmarować i byłoby ok. bo najprawdopodobniej jest za mocno spasowany ale mam 2 lata gwarancji więc czekam aż się "przytrze" i zobaczymy co będzie.

U mnie pracuje pod wklejką c.w 5g Ex-Fast i tworzą idealny zestaw wraz z plecionką PE # 0.4

 

Jeśli planujesz dźwigać faktyczne, prawdziwe 7g to ten Stradic z wolniejszym przełożeniem powinien Cię zadowolić :)

HGS'y w rozmiarach 1000/C2000/2000 są dobre do ultra lekkiego łowienia małych pstrągów na micro jigi, ogólnie najlżejsze przynęty.

Przy małych wobkach,  małych obrotówkach obrotówkach, gumkach lepiej wziąć wolniejsze przełożenie, a większą "moc" przekładni...na dłużej jej starczy :)

 

Sam szukałem czegoś C2000S / HGS pod Major'a do 5g ale w zestawieniu z nowym Stradic'kiem 1000 FB różnica w szerokości szpulki nie jest warta tego zachodu i szukania JDM'a a ten zawsze droższy :)

 

Cardiff to fajny kręciołek ale to niszowy model, jak Ci nie przypadnie do gustu to ciężko będzie odsprzedać :/ Tak mi się wydaje :)



#1386 OFFLINE   HoF

HoF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Sz
  • Nazwisko:H

Napisano 15 kwiecień 2017 - 15:26

Konkretna odpowiedź, dzięki. Wolę młynki z większym przełożeniem ale rzeczywiście do takiej dłubanki pewnie starczyłby ten z krótszym nawojem. Z Cardiffem jest taka sprawa że będzie pasował do koloru blanku a lubię jak sprzęt tez  dobrze wygląda haha :) 

Te 7 gram to będzie raczej max w tym kiju, bo od 7 do 14 jest już inna wędka z kołowrotkiem 2500. 



#1387 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 15 kwiecień 2017 - 17:12

Może ja mam trochę "wykolejone" spojrzenie na Cardiff'a - naoglądałem się na YT jak Japończycy łowią pstrągi tym kołowrotkiem...na bardzo malutkie, leciutkie wabiki  i przez to sam nie użyłbym go do czegoś większego niż  Keitech E.S 2"...twisterek 4.5 cm z główką 5g...max.

Cardiff 2000 SS ma płyciutką szpulkę i jakiejś typowej pstrągowej, ultra-cienkiej okoniowej plecionki mieści chyba tylko 75m...ja wolę mieć 100m i więcej.

 

Też lubię jak zestaw gra kolorystycznie, a nie wygląda jak choinka z czasów PRL'u ;)

 

Słyszałem opinię, że nowsze modele Shimano tak samo sobie radzą bez względu na wersje przełożenia - nie wiem, nie sprawdziłem organoleptycznie.

Ja mam 2012 Shimano Complex BB 2500 HGS F4 i mimo dużego przełożenia bardzo fajnie dłubało mi się nim pasiaste zbóje...z tym, że z Lexus'em 2.80 :)

 

Jeśli nie będziesz używał przynęt o mocnej pracy, stawiających dużego oporu to i Stradic CI4+ 1000 HG też pewnie się sprawdzi :)



#1388 OFFLINE   Bednar14

Bednar14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 97 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Bednarek

Napisano 16 kwiecień 2017 - 08:31

Gdyby ktoś szukał ''TANIEGO'' ;)  kołowrotka do ultra lighta to myślę, że fajnym rozwiązaniem może być kołowrotek MIFINE YF1000 (występuje również wersja YF500). Na kołowrotek natknąłem się przypadkiem na jednym ze stoisk wędkarskich w Wólce Kosowskiej. Biorąc tego malucha w rękę miałem wrażenie jak bym trzymał kołowrotek za jakieś dwie stówki. Konstrukcja bardzo podobna do wielu modeli topowych marek jak np. Ryobi. Bez dłuższego zastanowienia stwierdziłem, że zaryzykuje i wypróbuje go przy ultra lighcie bo naprawdę kręci milutko, nie ma luzów, jest lekki, wszystko jest super spasowane, plecionkę nawija całkiem równo i to cacko kosztuje jedynie 54 zł  :o  :D Na szpule nawinąłem 150 metrów pletki 0,08 i podpiąłem to do mojego sicario, we wtorek pierwsze testy. Wydaje mi się, że jak ktoś chce zaoszczędzić to ten kołowrotek może być fajnym rozwiązaniem.

 

 

Załączone pliki



#1389 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 kwiecień 2017 - 08:14

(...)  kołowrotka do ultra lighta (...) Na szpule nawinąłem 150 metrów pletki 0,08 i podpiąłem to do mojego sicario(...).

Plecionka 0,08 do Sicario Ultra Lighta?! Jowiszu ty widzisz i nie grzmisz?!



#1390 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1844 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 17 kwiecień 2017 - 09:18

Alex, niby czemu? 0,08, to nic nie mówi. Weź i porównaj:
- Dragon maxima clear
- Mistrall Shiro
- Mikado octa braid
- Nanofila.
Jedne to pajęczyna z jedwabiu, inne to sznurek. A wszystko opisane jako 0,08...

#1391 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 17 kwiecień 2017 - 22:51

Przy catanie do 11g miałem pletke 0.16 😅 poza tym że silniejsze podmuchy wiatru robiły robotę to było całkiem znośnie. W ilości brań różnicy nie stwierdziłem w porównaniu do monofila 0.12 czy pletki 0.06.

Wysłane z mojego H60-L04 przy użyciu Tapatalka

#1392 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1844 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 17 kwiecień 2017 - 23:35

Toś pojechał... 0,15 PP to ja do trolla używałem.
  • Alexspin lubi to

#1393 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 18 kwiecień 2017 - 04:59

Mimo wszystko, dla mnie UL to wyłącznie żyłka, a jeśli plecionka, to max 0,04, ale każdy ma "własnych znajomych"... ;)



#1394 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 18 kwiecień 2017 - 05:37

Taaa, napisał przecież, że to plecionka i to nie cienka ... 😉
  • Alexspin lubi to

#1395 OFFLINE   Bednar14

Bednar14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 97 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Bednarek

Napisano 19 kwiecień 2017 - 10:51

Plecionka 0,08 do Sicario Ultra Lighta?! Jowiszu ty widzisz i nie grzmisz?!

 

Łowiłeś Sicario 223 1-7g? Ten kij obsługuje przynęty od grama do nawet 14 gram a jak łowiłem nanofilem 0,06 w zeszłym sezonie to przy mocnym wyrzucie główki 14 gram potrafił strzelić. Ogólnie to przeważnie łowię tym kijem 5-10 gram na gumy 5-10 cm na głębokości 2-5 m a i często mam przyłowy wymiarowych szczupaków oraz sandaczy więc wydaje mi się, że to optymalna grubość plecionki przy takim łowieniu. Wolę mieć zapas mocy niż jak to kilka lat temu było męczyłem się z sumem ponad metr na żyłce 0,16 mm  ;)



#1396 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 kwiecień 2017 - 11:35

Znaczy sie jak teraz weźmie taki sum to nóż pod ręką miej.
  • Alexspin lubi to

#1397 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 kwiecień 2017 - 11:40

Łowiłeś Sicario 223 1-7g? Ten kij obsługuje przynęty od grama do nawet 14 gram a jak łowiłem nanofilem 0,06 w zeszłym sezonie to przy mocnym wyrzucie główki 14 gram potrafił strzelić. Ogólnie to przeważnie łowię tym kijem 5-10 gram na gumy 5-10 cm na głębokości 2-5 m a i często mam przyłowy wymiarowych szczupaków oraz sandaczy więc wydaje mi się, że to optymalna grubość plecionki przy takim łowieniu. Wolę mieć zapas mocy niż jak to kilka lat temu było męczyłem się z sumem ponad metr na żyłce 0,16 mm  ;)


Kto się męczył ten się męczył :-)
  • Alexspin i S.N. lubią to

#1398 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 19 kwiecień 2017 - 12:20

Łowiłeś Sicario 223 1-7g? (...)

Mam, łowiłem i łowię. Używam do niego żyłkę MIKADO UV 0,10 i Silk Line Nihonto 0,14. Grubsze przy tym wędzisku to już postronki, ale to moje subiektywne odczucie a jeśli ktoś chce, to przecież może używać nawet plecionki 0,30, to nie jest zabronione żadnym przepisem ani nawet zwyczajem... ;) Ja wolę żeby okazowa ryba zerwała mi żyłkę, niż złamała wędzisko.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 19 kwiecień 2017 - 12:23


#1399 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 19 kwiecień 2017 - 21:47

Do połowu boleni lepiej wybrać zwykłą certate 3000 czy 3012H ?

#1400 OFFLINE   ruteeek

ruteeek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartek

Napisano 20 kwiecień 2017 - 09:02

Cześć,

na wstępie witam Wszystkich Forumowiczów, właśnie dołączyłem do grona :)

proszę o pomoc w doborze kołowrotka do SG LRF 2,26 5-12g, mój budżet to max 200 zł, jak będzie mniej też fajnie :) Zastanawiałem się nad:

 

1. Okuma Pulzar PZ-30A

2. Spro Addiction Micro Cast 10100

3. Spro Addiction Micro Cast 10200

 

nie ukrywam, że Spro moim zdaniem zdecydowanie ładniej się prezentują i skłaniam się właśnie ku tej marce, ale proszę o Wasze opinie, z góry dziękuję :)