Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4613 odpowiedzi w tym temacie

#1521 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 18 maj 2017 - 14:14

I ja mam dylemat, od jakiegoś czasu planuję zakup kołowrotka wielkości shimanowskiego 4000. Przeznaczeniem mają być szczupaki i sandacze, miejscem połowu Wisła. Zawęziłem krąg poszukiwań do dwóch maszynek. Pierwsza to 2011 Shimano Biomaster 4000, nówka do dostania za około 800zł. Drugi to Daiwa BG 3000, w polskim sklepie można kupić za około 550zł. Oba kołowrotki z wkręcaną korbką ale Biomek niby bardziej sprawdzony w boju bo starszy, posiada też zapasową szpulę (mi tak bardzo na niej nie zależy). Jednocześnie jest też sporo droższy od Daiwy, która w opinii wielu zapowiada się na naprawdę niezawodną konstrukcję. Co byście wybrali dla siebie spomiędzy powyższych kołowrotków i krótko dlaczego?


Użytkownik coma edytował ten post 18 maj 2017 - 14:17


#1522 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 18 maj 2017 - 15:23

Mnie w BG martwi duze przelozenie,co w wiekszosci kolowrotkow wplywa na slabsza moc zwijania.Biomaster 4000 to szpulowo mniejszy sprzet niz Daiwa 3000.

Dzisiaj na sucho krecilem obydwoma,jest dobra cena w Abela.Daiwa robi wrazenie solidniejsze ,mocniejsze w moim odczuciu.Osobiscie lowie Certata 3000 do ciezszych zastosowan 20-30g olowiu,a Biomka 4000 zamowilem i bedzie pracowal do 20g.


  • coma lubi to

#1523 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 18 maj 2017 - 17:11

@coma , biomka macałem, to jest klasa sama w sobie. Ale 4000 to nadal nieduży i delikatny kolowrotek. Byłoby mi go szkoda do wiślanej orki bez subtelności.
Daiwy w rękach nie miałem, z opisów wychodzi że bliżej jej do spinfishera niż do shimaniakow.
Jest też prostsza konstrukcyjnie, na Wiśle to zaleta, full metal body też dobrze wróży.
Z taką wiedzą jak mam - ja bym postawił na Daiwe.
  • coma lubi to

#1524 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 18 maj 2017 - 17:50

Tylko to przelozenie w BG,a Wiselka ma jeszcze troche uciagu.Mnie wieksze przelozenia sie nie sprawdzily,nawet na wodzie stojacej .



#1525 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 18 maj 2017 - 22:57

Dzięki Panowie za Wasze opinie. Obecnie bliższy jestem wybraniu Daiwy.

Dzisiaj na sucho krecilem obydwoma,jest dobra cena w Abela.


Co to ta Abela i jakie były ceny wymienionych młynków?

#1526 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 19 maj 2017 - 07:27

Sprzedawca z ale "abella" dobra cena wlasnie na Daiwe,tam nimi krecilem.Cos od 450zl.


Użytkownik Darek64 edytował ten post 19 maj 2017 - 07:30

  • coma lubi to

#1527 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 19 maj 2017 - 07:41

Sprzedawca z ale "abella" dobra cena wlasnie na Daiwe,tam nimi krecilem.Cos od 450zl.

 

To albo coś źle patrzę albo gość nie ma nic wystawionego obecnie:

http://allegro.pl/li...1089510&order=m



#1528 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 19 maj 2017 - 07:53

Wpisz Daiwa BG od najtanszych i bedzie jednym z pierwszych.


  • coma lubi to

#1529 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 19 maj 2017 - 13:49

@coma , biomka macałem, to jest klasa sama w sobie. Ale 4000 to nadal nieduży i delikatny kolowrotek. Byłoby mi go szkoda do wiślanej orki bez subtelności.
 

.Osobiscie lowie Certata 3000 do ciezszych zastosowan 20-30g olowiu,a Biomka 4000 zamowilem i bedzie pracowal do 20g.

 

Panowie tak chyba trochę się z tym Biomkiem chyba zbyt pieścicie :)


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 19 maj 2017 - 13:49


#1530 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 19 maj 2017 - 17:03

Fakt, do 20gr biomek 4000 to chyba lekka przesada. Taką gramaturę ogarniam wielkością 2500. Guma do 10cm na ołowiu 7gr
  • Robo~ lubi to

#1531 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 maj 2017 - 18:02

Mi tam Biomek 3000 przy 10 gramowych główkach i 4 calowej gumie już jęczał. Szkoda mi go było i poszedł do ludzi.



#1532 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1374 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 19 maj 2017 - 21:28

Fakt, do 20gr biomek 4000 to chyba lekka przesada. Taką gramaturę ogarniam wielkością 2500. Guma do 10cm na ołowiu 7gr

Zgoda,tylko w moim przypadku Certata jest wiekszym i mocniejszym sprzetem i robi z solidniejszym zestawem,a Biomek 4000 jest mniejszy i bedzie sparowany w systemie Delfin-Delta :) Biomaster pewnie poradzi sobie z wiekszymi ciezarami niz te 20g,ale ja sobie to tak zaplanowalem.



#1533 OFFLINE   fryc203

fryc203

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów

Napisano 19 maj 2017 - 22:32

Też myślę nad nowym młynkiem do podobnych zastosowań co @coma. Postawię chyba na Daiwę Prorex 2500 RA, buda i bebechy od wielkości 3000  szpula i rotor od 2500, co powinno dać mu mocy podczas ściągania przynęt. Na plus dodatkowa szpula w komplecie, na minus kolorek taki sobie.


  • coma lubi to

#1534 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 20 maj 2017 - 11:27

Też myślę nad nowym młynkiem do podobnych zastosowań co @coma. Postawię chyba na Daiwę Prorex 2500 RA, buda i bebechy od wielkości 3000  szpula i rotor od 2500, co powinno dać mu mocy podczas ściągania przynęt. Na plus dodatkowa szpula w komplecie, na minus kolorek taki sobie.


No to z tym prorexem dałeś mi teraz mocno do myślenia. Waga mniejsza o około 20g i dodatkowa szpula, cena tylko 100zł większa od BG 3000 i nadal conajmniej 200zł taniej niż Biomek. Wygląda to naprawdę nieźle. Pytanie czy też ma wkręcaną korbę?

#1535 OFFLINE   Radek_Z

Radek_Z

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 21 maj 2017 - 08:42

No to z tym prorexem dałeś mi teraz mocno do myślenia. Waga mniejsza o około 20g i dodatkowa szpula, cena tylko 100zł większa od BG 3000 i nadal conajmniej 200zł taniej niż Biomek. Wygląda to naprawdę nieźle. Pytanie czy też ma wkręcaną korbę?

Trzeba tylko pamiętać, że prorex występuje na rynku w dwóch wersjach, tańsza poniżej 600 zł (bez szpuli zapasowej) i droższa wersja prorex xr, poniżej 900 zł (szpula zapasowa, mag sealed, coś tam jeszcze pewnie). Także nie jest aż tak fajnie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Bawiłem się w sklepie daiwą BG i prorexem tańszym i ten drugi zrobił na mnie fajniejsze wrażenie jeśli chodzi o powiedzmy lekkość, płynność kręcenia.


Użytkownik Rlodz edytował ten post 21 maj 2017 - 08:43


#1536 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 21 maj 2017 - 09:39

Trzeba tylko pamiętać, że prorex występuje na rynku w dwóch wersjach, tańsza poniżej 600 zł (bez szpuli zapasowej) i droższa wersja prorex xr, poniżej 900 zł (szpula zapasowa, mag sealed, coś tam jeszcze pewnie). Także nie jest aż tak fajnie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Bawiłem się w sklepie daiwą BG i prorexem tańszym i ten drugi zrobił na mnie fajniejsze wrażenie jeśli chodzi o powiedzmy lekkość, płynność kręcenia.

 

No właśnie też już to zauważyłem i wczoraj zrobiłem mały research.

Wg. specyfikacji producenta:

 

Daiwa BG 3000 - cena około 500 zł.

 

pol_pl_Kolowrotek-Daiwa-BG-3000-10460-30

  • Korpus HARDBODYZ®
  • AIR ROTOR®
  • 6 łożysk kulkowych
  • System hamulca ATD™
  • Przekładnia DIGIGEAR® II
  • Blokada obrotów wstecznych Infinite Anti-Reverse®
  • Rolka prowadząca Twist Buster® II
  • Aluminiowa szpula ABS® II
  • Aluminiowa korbka
  • Waga około 305g.

 

Daiwa Prorex 2500 RA - cena około 600 zł.

W porównaniu do poprzednika inny knob, dwa łożyska więcej, mniejszy rotor i szpula co daje 20g mniejszą wagę.

Dodatkowo:

  • Węglowe tarcze hamulcowe (w BG nie ma informacji jakie są tarcze)
  • Nawój Cross Wrap® - krzyżowe nawijanie linki (może być istotne przy łowieniu na plecionkę)

 

 

Daiwa Prorex XR 2500 RA - cena około 900 zł.

 

daiwa_prorex-xr-frontdrag-reel_1280x1280

 

W porównaniu do zwykłego Prorexa ilość łożysk ta sama ale wszystkie są typu CRBB®, inny knob.

 

 

 

Dodatkowo:

  • Oś kołowrotka zabezpieczona systemem MAGSEALED®
  • Nawój Cross Wrap® - krzyżowe nawijanie linki (może być istotne przy łowieniu na plecionkę)
  • Aluminiowa szpula zapasowa

 

 

Czekam jeszcze na informację od sprzedającego czy w powyższych modelach korba jest wkręcana w przekładnię. Jak dostanę odpowiedź to wstawię.

Teraz też jestem bliżej zwykłego Prorexa bo planuję łowić głównie na plecionki i tutaj nawój krzyżowy może robić znaczną różnicę. W przypadku Daiwy BG nic o nim nie wspominają.


Użytkownik coma edytował ten post 21 maj 2017 - 10:38


#1537 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 21 maj 2017 - 12:08

... planuję zakup kołowrotka wielkości shimanowskiego 4000. Przeznaczeniem mają być szczupaki i sandacze, miejscem połowu Wisła.

Mam od grudnia Freams wielkość 4000. Łowię nim trocie w morzu. Wykonałem tysiące - średnio - okołostumetrowych ściągnięć i siłowych rzutów przynętami 15-40g i dalej płynnie działa ("masełko"). Ani razu nie splątała mi się plecionka Daiwa Tournament 0,10mm. Podczas holu ryby jest stabilny i nie wygina się jak ... inny kołowrotek niskobudżetowy Daiwy. Jedyny minus (czepialstwo) to cichy hamulec - słabo słychać go podczas holu, przy fali morskiej i nałożonych dwóch kapturach na głowę  :P Posiada nawój krzyżowy - CrossWrap, o który chyba Ci chodzi.

Test mniejszej wersji http://www.fishing-t...wa-freams-3000a

 

Może zakupię model BG 3000 do lżejszego kija na trocie z belki ale ten nie ma MagSeal'a. Nie wiem czy faktyczne BG jest supermocny (a potrzebuję takiego) czy to tylko chwyt marketingowy wynikający z korpusu HardBodyz, który również ma Freams.



#1538 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 21 maj 2017 - 12:24

Mam od grudnia Freams wielkość 4000. Łowię nim trocie w morzu. Wykonałem tysiące - średnio - okołostumetrowych ściągnięć i siłowych rzutów przynętami 15-40g i dalej płynnie działa ("masełko"). Ani razu nie splątała mi się plecionka Daiwa Tournament 0,10mm. Podczas holu ryby jest stabilny i nie wygina się jak ... inny kołowrotek niskobudżetowy Daiwy. Jedyny minus (czepialstwo) to cichy hamulec - słabo słychać go podczas holu, przy fali morskiej i nałożonych dwóch kapturach na głowę  :P Posiada nawój krzyżowy - CrossWrap, o który chyba Ci chodzi.
Test mniejszej wersji http://www.fishing-t...wa-freams-3000a
 
Może zakupię model BG 3000 do lżejszego kija na trocie z belki ale ten nie ma MagSeal'a. Nie wiem czy faktyczne BG jest supermocny (a potrzebuję takiego) czy to tylko chwyt marketingowy wynikający z korpusu HardBodyz, który również ma Freams.


Pewnie już robię się nudny z tym pytaniem ale to dla mnie istotne. Czy frearms ma wkręcaną czy przekładaną korbę?

#1539 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 21 maj 2017 - 12:53

Nie

Dlaczego to takie ważne dla Ciebie?



#1540 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 21 maj 2017 - 14:13

W większości młynków które mam z przekładaną korbą w końcu pojawia się mniejszy lub większy luz w tym miejscu. Z wkręcaną korbą do tej pory nie miałem podobnego problemu i dlatego interesują mnie tylko takie. Albo jak wolisz uparłem się i już ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych