Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

艁adowanie akumulatora echosondy


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Grzecho

Grzecho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 19:44

Cze艣膰

w weekend roz艂adowa艂 mi si臋, po 2 latach u偶ytkowania akumulator do echosondy /Akumulator 偶elowy 7Ah, napi臋cie 12 V DC/, wczoraj zacz膮艂em go 艂adowa膰 艂adowark膮, kt贸ra by艂a w zestawie /ST 14071 ABASCO/, wed艂ug za艂膮czonej do niej instrukcji w trakcie 艂adowania powinna si臋 艣wieci膰 zielona dioda /charge, 艣wiecenie intensywne - pe艂ne 艂adowanie, przygasanie - ko艅cowy cykl 艂adowania, brak 艣wiecenia - akumulator na艂adowany/, wed艂ug instrukcji przewidywany czas 艂adowania ok. 10h, tymczasem u mnie po ok. 12h 艂adowania dioda zielona w dalszym ci膮gu si臋 艣wieci艂a intensywnie, mimo to przerwa艂em 艂adowanie

czy to mo偶liwe, 偶eby akumulator 艂adowa艂 si臋 a偶 tak d艂ugo /12h/ i si臋 nie na艂adowa艂 na full?
czy s膮 jakie艣 g贸rne limity czasu 艂adowania tego typu akumulator贸w?

pzdr
Grzecho

#2 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Piotrek

Napisano 03 czerwiec 2009 - 20:00

mo偶liwe , taki akumulator mo偶na zostawi膰 swobodnie na dob臋 o nic si臋 nie boj膮c

#3 OFFLINE   maroni

maroni

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 20:12

Ja mam 艂adowark臋 kt贸ra 艂aduje mi taki akumulator przez 16-18 godzin, na pocz膮tku my艣la艂em 偶e co艣 jest nie halo, po偶yczy艂em od kumpla 艂adowark臋 kt贸r膮 on u偶ywa od kilku lat (powiedzia艂 偶e jemu 艂aduje w ci膮gu max 8h) i okaza艂o si臋 偶e moja 艂adowarka jest kulawa. Po nieca艂ych 8h zielona dioda zgas艂a, mo偶e twoja 艂adowarka ma co艣 wsp贸lnego z moj膮.

#4 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 post贸w
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 21:12

Druga opcja to to, 偶e napi臋cie spad艂o poni偶ej progu krytycznego. Z tego co pami臋tam, to w 偶elowych jak spadnie poni偶ej 10,5v to dupa - nie na艂adujesz. Ale mo偶e to by膰 te偶 wina 艂adowarki. Sprawd藕 napi臋cie na zaciskach aku.

Pozdrawiam

Pawe艂

#5 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 post贸w
  • LokalizacjaSverige

Napisano 03 czerwiec 2009 - 21:47

Witaj @Grzecho,
Mam to samo aku, tak膮 sam膮 艂adowark臋 i do niedawna mia艂em ten sam dylemat co Ty.
Wys艂a艂em, wi臋c tego maila do sprzedawcy:

„…Mam jeszcze pytanie odno艣nie akumulatora i 艂adowarki zakupionych w waszym sklepie.
W instrukcji jest napisane, 偶e maksymalny czas 艂adowania tego akumulatora to 10 godzin. Jest te偶 napisane, 偶e po ca艂kowitym na艂adowaniu akumulatora zielona lampka 艂adowarki zga艣nie.
Wczoraj 艂adowa艂em akumulator po raz pierwszy od jego zakupu. 艁adowa艂em go przez 10,5 godziny i zielona lampka nie zgas艂a, tylko 艣wieci艂a si臋 intensywnie przez ca艂y czas 艂adowania. Czy akumulator zosta艂 w pe艂ni na艂adowany? Czy powinienem 艂adowa膰 akumulator tak d艂ugo a偶 zga艣nie zielona lampka 艂adowarki, nie zale偶nie od tego ile czasu to potrwa?...”


Odpowied藕 od sprzedawcy rozwia艂a wszystkie w膮tpliwo艣ci:


„…90% pojemno艣ci akumulator osi膮ga po ok. 10 h.
Ostatnie 10% 艂adowarka do艂adowuje bardzo wolno. Dioda zielona mo偶e
zgasn膮膰 po ok. 24h.
Po 10 godzinach 艂adowania mo偶na u偶ytkowa膰 akumulator bez obaw…”



Druga sprawa, to stopie艅 roz艂adowania aku 偶elowego, kt贸rego nie powinno si臋 przekroczy膰. Jest o tym napisane w instrukcji 艂adowarki, kt贸r膮 cytowa艂e艣 w pierwszym po艣cie. Jest te偶 na tej stronie: http://www.echosonda...products_id=280

„Nie wolno dopuszcza膰 do roz艂adowania akumulatora - do napi臋cia ni偶szego ni偶 9V ( w przypadku akumulator贸w o napi臋ciu znamionowym 12V) lub 4,5V (w przypadku akumulator贸w o napi臋ciu znamionowym 6V), gdy偶 znacznie skraca to ich 偶ywotno艣膰.”

Pozdrawiam


#6 OFFLINE   Grzecho

Grzecho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 czerwiec 2009 - 21:59

Dzi臋ki za wszystkie odpowiedzi.
W takim razie nie b臋d臋 艂adowa艂 akumulatora na maksa 90% mocy zdecydowanie mi wystarczy.
Echo w艂膮czy艂em i chodzi mi na te艣cie ju偶 0,5h wi臋c pierwsze 艂adowanie zako艅czy艂o si臋 sukcesem :D

pzdr
Grzecho

#7 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 post贸w
  • LokalizacjaLublin

Napisano 04 czerwiec 2009 - 09:46

Ale z tego co wiem lepiej go nie wysysa膰 do zera

#8 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 873 post贸w

Napisano 04 czerwiec 2009 - 10:14

Generalnie akum. 偶elowe nie lubi膮 by膰 roz艂adowywane do zera bo tr膮ca pami臋膰, za to nic im nie grozi je艣li b臋d膮 艂adowane cz臋sto a kr贸tko.
Ja na przyk艂ad 艂aduje akumulatory prawie po ka偶dej wyprawie i na razie jest OK. a mam ju偶 2 rok
Pozdrawiam
Daniel


#9 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 post贸w
  • LokalizacjaLublin

Napisano 04 czerwiec 2009 - 10:54

podobnie jest z aku w technologi AGM

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 czerwiec 2009 - 08:43

Akumulatory, obojetnie jakie, zelowe czy kwasowe nie moga tez stac dluzej w stanie rozladowanym, co moze sie zdarzyc, np. w zimie.

Do zelowek typu echosondowego czyli 7Ah dobrze jest uzywac ladowarek automatycznych. Podpina sie do zaciskow, wklada do kontaktu (nie odwrotnie bo automat nie zajarzy, ze trzeba ladowac) i obserwuje kiedy bedzie naladowany.

Z moich doswiadczen wynika, ze kluczowa sprawa jest posiadanie akumulatora dobrej jakosci, czego na 1 rzut oka(i drugi)nie widac.
Poprzednio mialem ok. 5 lat akumulator Panasonic, jak sie skonczyl kupilem sygnowany znakiem J&C(braki czasowe na pozyskanie innego) i wytrzymal mi rok.

Podejrzane jest, gdy ladowanie przeciaga sie zbyt dlugo lub trwa zbyt krotko. Swiadczy to o tym, ze akumulator nie daje sie naladowac z jakichs powodow, wiec nie jest zbyt pewny.

W sondach powinien byc prog napieciowy, ponizej ktorego urz. po prostu wylacza sie.
Mozna tez ustawic sobie alarm, zeby wiedziec kiedy sie konczy prad.

W mojej sondzie (ekran mono) jezeli aku nie jest w cuglach w stanie wytrzymac z wy艂. podswietlaniem 1 dzien to idzie na smietnik.

Gumo

#11 OFFLINE   piotr zamiara

piotr zamiara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 czerwiec 2009 - 07:22

Wszystko jest dla mnie dziwne. Mam taki akumulatorek i musz臋 go 艂adowa膰 dopiero po dw贸ch sezonach!!!

Mo偶e powodem jest echosonda Humminbird, bardzo stara, przywioz艂em j膮 sobie z USA gdzie艣 w 1996 r. Pewnie ma ma艂膮 rozdzielczo艣膰 i st膮d ma艂o bierze pr膮du. Pokazuje to co najwa偶niejsze - g艂臋boko艣膰, ryby w trzech wymiarach (nie ufam temu!) i twardo艣膰 dna w skali trzystopniowej.

Od kilka miesi臋cy pod艂adowuj臋 zwyk艂膮 艂adowark膮 samochodow膮 przez ok. 15 minut.... i starczy.

#12 OFFLINE   piotr zamiara

piotr zamiara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 czerwiec 2009 - 07:23

Pomy艂ka... powinno by膰 Co kilka miesi臋cy...

#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 czerwiec 2009 - 08:07

No niestety najczesciej trzeba ladowac codziennie albo co drugi dzien. Wszystko zalezy od tego ile pradu zuzywa sonda, a to zalezy od mocy generowanego sygnalu i rodzaju wyswietlacza.
Mam kolege, ktory nabyl drogi model sondy i jakiez bylo zdziwienie, gdy okazalo sie, ze akumulator starczal na pol dnia.

O ile mala moc sygn. moze byc niewystarczajaca w niektorych sytuacjach , o tyle zastanowic sie trzeba, czy na srodladziu warto ciagac ze soba 2szt akumulatorow.

Gumo

#14 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 post贸w
  • Lokalizacjama艂opolskie\艂贸dzkie

Napisano 18 marzec 2014 - 21:37

Mam t膮 sam膮 艂adowark臋 co Grzecho i ten sam problem. Zielona dioda 艣wieci si臋 ca艂y czas, nie przechodzi wcale do trybu migania ani nie ga艣nie.



#15 OFFLINE   Jezi0rko

Jezi0rko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 post贸w
  • LokalizacjaK-Ko藕le
  • Imi臋:Piotr
  • Nazwisko:Doboszy艅ski

Napisano 24 marzec 2014 - 23:14

Jestem od niedawna posiadaczem echa Fish Easy 245DS, jaki kupi膰 akumulator i 艂adwark臋 aby wszystko dzia艂a艂o sprawnie (niestety sprzedano mi roz艂adowany akumulator i bez 艂adowarki). Oczywi艣cie do u偶ywanego zestawu.

Mo偶e ma kto艣 instrukcj臋 do tego echa w j臋zyku polskim?



#16 OFFLINE   bony20

bony20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 post贸w
  • LokalizacjaNowe Miasto

Napisano 07 maj 2015 - 09:05

Odgrzebi臋 troche.

Mam ta sam膮 艂adowark臋 14071 ABASCO, po 10h 艂adowania akumulatora r贸wnie偶 偶adnego przygasania, ga艣ni臋cia zielonej diody. Czyli ten model trafia si臋 wadliwy, odda膰 go na gwarancj臋?



#17 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1633 post贸w

Napisano 08 maj 2015 - 00:10

Cze艣膰, r贸wnie偶 posiadam t臋 abasco, ale jej nie u偶ywam, bo 艂aduje do poziomu 13,8 V czyli s艂abo, wy艂膮cza si臋 i 艣wieci r贸偶nymi kolorami czyli jest sprawna. Natomiast u偶ywam Tatarex 12LA 6/12/1,5 艂aduje do 14,2 co pozwala mojej Toyamaie pracowa膰 zamiast 9h to 12h
  • ginal lubi to

#18 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 maj 2015 - 00:19

Mam tego Tatarexa od lat. Bez 偶adnych problem贸w. 艁adowa艂 1 x 7 Ah, 2 x 7Ah a teraz 2 x 9Ah. Polecam.



#19 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 post贸w
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 08 maj 2015 - 08:43

Mia艂em kiedy艣 te Tatrexy w sprzeda偶y ale cz臋sto si臋 psu艂y i zawsze wed艂ug producenta z winy u偶ytkownika. Przeszed艂em na Stefpola i problemu nie ma. Czy偶by u偶ytkownicy si臋 wyedukowali  :huh:



#20 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 post贸w

Napisano 08 maj 2015 - 20:41

Ja r贸wnie偶 mam Tatarexa 12LA 6/12/1,5

Markowy akumulator 7Ah trzyma Garmina 151 oko艂o 20h

Dok艂adnie nie pami臋tam ale zgodnie z instrukcj膮 艂aduje 7Ah +/- 10h