Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Przydomowa hodowla pstrągów?


  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#21 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 20 November 2014 - 21:43

Kuba, przecież dobrze wiesz, że uwielbiam mikro łowiska. 

 

Tak na moją rachubę to mam tu dziś maksymalnie 120 stopniu dni. Trochę szybko jak na oczkowanie?



#22 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,927 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 23 November 2014 - 15:13

Zbadaj poziom związków azotowych w wodzie



#23 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 posts
  • Imię:Witek

Posted 23 November 2014 - 15:54

Trzymam kciuki za powodzenie. Mógłbyś wrzucić więcej zdjęć jak ten system u Ciebie wygląda? Jak sobie radzisz z zimową porą? Za mną też chodzi pomysł akwaponiki, tyle, że w bardziej użytkowo-kulinarnym wydaniu - warzywa i ryby z przeznaczeniem na talerz. Niestety "kruca bomba mało casu" i jak na razie wszystko pozostaje w sferze prac koncepcyjnych.



#24 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,712 posts
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Posted 23 November 2014 - 16:50

Wie ktoś gdzie w okolicy Poznania mogę kupić narybek pstrąga??

#25 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 25 November 2014 - 20:16

Kuba,

Amoniak poniżej 1mg/l, azotyny poniżej 0,1mg/l.

 

Witeg,

Na zimę niestety trzeba wyłączyć pompy cyrkulujące i przejść na napowietrzanie zbiornika aby całkowicie nie zamarzł.Zawsze tez można puścić ryby do rzeki a wiosna zacząć od nowa.

 

13_zpsd4848ef7.jpg

15_zps9d1dc586.jpg

14_zpse61c7103.jpg

 

Przemo,

Narybek ze sprawdzonego źródła kupisz w Pleceminie k. Piły. Ewentualnie popytaj chłopaków z Towarzystwa Wełny i Flinty.

 

Pozdrawiam,

Adam.


Edited by Rhyacophila, 25 November 2014 - 21:51.


#26 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,927 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 30 November 2014 - 09:27

Jeżeli występuje amoniak to znaczy, że złoże nie dojrzało i tylko mechanicznie filtruje wodę 



#27 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 posts

Posted 02 December 2014 - 23:05

Miligram amoniaku w obiegu bez karmienia to kosmos. BTW zapłodnienie jakie widać na zdjęciu (białe ziarna) jest dla mnie abstrakcyjnie niskie. Jak Ty to robisz?



#28 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 04 December 2014 - 16:55

Kuba, jest jeszcze jedna ewentualność - brak równowagi. Pojemność złoża jest niewielka ok 10% basenu. Poza tym testy zoolek są nieprecyzyjne, raczej do interpretacji niż pewne.

 

Mari, nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Zapłodnienie jest niskie czy obumieranie ziaren (białe ziarna)?

A robię to tak, jak w podręcznikach napisano (Backiel, Witkowski, Goryczko). Zamiast propiscinu egenol. Bez formaliny czy innych profilaktyk. Do sytemu dolewam florę probiotyczną. 



#29 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 posts

Posted 07 December 2014 - 21:27

W sumie to rozmowa ze ślepym o kolorach ;) Nie wiem w jakim momencie inkubacji zostało wykonane zdjęcie, ani o który gatunek pstrąga chodzi :mellow: Domyślam się, że o potoka. Jeżeli tak, to przeżywalność na koniec inkubacji na poziomie 90% jest niska, zwłaszcza, że mówimy o skali akwarystycznej. Powinno być przynajmniej 95%, u mnie w skali technicznej jest 98.

Wymienieni autorzy piszą generalnie o tęczaku, a wierz mi, ze potok jest jednak inny. Co do parametrów wody to spróbuję na priv, bo to temat zupełnie niewędkarski.



#30 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,210 posts
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Posted 10 December 2014 - 13:00

Kiedyś hodowałem ryby w akwarium, rozmnażałem, wydawało mi się, że o hodowli ryb conieco wiem.... a guzik wiem :).

 

guciolucky a co to ten pierdolnik na akwarium co Ci chrzan w nim wykiełkował? Może jakiś link, żebym poczytał.



#31 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 10 December 2014 - 14:06

Dzięki Mari,

Mam tu ikrę i od samicy potoka i od pali. Mleczy tylko od potokowaca. Produkty płciowe od ryb na diecie tuczowej do najlepszych nie należą. 

Z przeżywalnością nie będzie najlepiej - popełniłem zbyt wiele błędów. Ale nawet 10 szt wylęgu będzie moim wielkim sukcesem.

Wczoraj maiłem kilka ziaren pod lupą - zarodki machały mi ogonkiem, poczułem się trochę jak młody ojciec, co to przykłada ciężarnej żonie rękę do brzuszka :wub: ..

 

Pozdrawiam,

Adam.


  • thug likes this

#32 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 posts

Posted 11 December 2014 - 23:06

Krzyżówki to jeszcze inna bajka. Zwłaszcza lamparty, bo przecież nie tygrysy ;-)  piękne są. Przeżywalności krzyżówek z założenia są niskie, lub nawet bardzo niskie. Spróbuję znaleźć zdjęcia starych ryb, których pozbywałem się w ostatnich latach, cudne były.



#33 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 19 December 2014 - 15:15

Szybkie info z inkubatora, proponuję obejrzeć na pełnym ekranie.

 

 

 


Edited by Rhyacophila, 19 December 2014 - 16:18.


#34 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,927 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 19 December 2014 - 21:08

Lubię embriony  :lol: a najbardziej te rybie bo można je bardzo łatwo podglądać... szkoda, że z czasem te emocje nie są już tak duże jak za pierwszym razem ale to miłe uczucie...

 

Fajnie, teraz kolejne etapy i zobaczymy co z tego będzie, klucie, nauka żerowania itd...

 

@Jack poczytaj o filtrach hydroponicznych jest dużo w sieci na ten temat, systemy znane są już od wielu lat ale w Polsce jako akwaryści byliśmy pionierami w tej dziedzinie a dopiero potem akwakultura ruszyła z tematem, który w naszej strefie jest tak sobie użyteczny...



#35 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 04 January 2015 - 10:09

Udało się.

 

DSC07727_zps16d449ec.jpg


  • Guzu, tpe, Paweł nizinny and 13 others like this

#36 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,317 posts
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Posted 04 January 2015 - 10:12

Śliczne maluchy! Wykapany tatuś ;) niech się zdrowo chowają i szybko rosną ;)

#37 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 04 January 2015 - 10:25

Dzięki Kamil.

 

Właśnie się zastanawiam, czy nie założyć czasem tematu pt. "zostałem ojcem" :D


  • minecjusz likes this

#38 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,619 posts
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Posted 04 January 2015 - 13:13

Podziwiam Cię za upór, klejonki, teraz to, wielki szacunek za pasję i zaangażowanie!

#39 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 posts
  • LokalizacjaPabianice

Posted 04 January 2015 - 14:20

Jaka byla srednia temperatura wody w czasie inkubacji ikry . Liczyles moze ilosc stopniodni od zaplodnienia do wylegu? Albo moze jakis wykres temperatury w czasie inkubacji ? :)



#40 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 posts
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Posted 04 January 2015 - 21:44

Nie prowadzę precyzyjnych zapisów temperatury. Ale starałem się oscylować w okolicach 10 st.

 

Wojciiech,

 

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Zwykli ludzie na świecie, głównie w krajach rozwiniętych, po prostu bawią się w ten sposób. Jeśli oni mogą to my też. Budowa klejonki bambusowej to kwestia narzędzie i wiedzy jak ich użyć.  A wiedza jest dostępna dla każdego. Jest literatura za kilka dolarów oraz nieprzebrana sieć. Trzeba tylko po nią sięgnąć.

Co do inkubacji ikry pstrąga to jako ciekawostkę napiszę, że w USA dzieci robią to w podstawówkach, w ramach lekcji biologii. Lokalne stowarzyszenie wędkarskie dostarcza ikrę. Pan od biologii montuje akwarium zimnowodne. Dzieci szybko łykają bakcyla robiąc pomiary wody, obserwując rozwój embrionalny, później wylęg i finalne wpuszczają ryby do strumieni. W praktyce poznają tak abstrakcyjne dla 8latków terminy jak amoniak, związki azotowe, ph itd. W szkołach uczy się wrażliwości ekologicznej ze zrozumieniem procesów zachodzących w ekosystemach A u nas? Szkoda gadać.


  • Guzu, wojciiech, Siemson and 1 other like this