Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

BYRON ALICE 3000


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MATT1989

MATT1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Mateusz

Napisano 14 listopad 2014 - 21:48

 Po sezonowej eksploatacji postanowiłem odświeżyć moją alicję która od początku ząbkowała, miałem nadzieję że przekładnia po takim czasie się nieco "polubi"  ale tak się nie stało :-( Przyznam szczerze że mało brakowało a kołowrotek wylądowałby na ścianie tak byłem zdenerwowany po wielu nieudanych próbach regulacji przekładni podkładkami. 

Załączony plik  byron1.JPG   53,97 KB   20 Ilość pobrań

Ze względu na piękny moim zdaniem nawój oraz świetnie pracujący hamulec nie odpuściłem i walczyłem dalej :)Załączony plik  byron2.JPG   44,57 KB   16 Ilość pobrań

Załączony plik  byron3.JPG   113,96 KB   18 Ilość pobrań

Na koniec zostawiłem sobie regulację piniona która okazała się strzałem w dziesiątkę i po raz pierwszy od wielu prób głośne trrrrr... nie było tak wyczuwalne- na tym etapie miałem dosyć, nasmarowałem kołowrotek i go skręciłem. W chwili obecnej młynek delikatnie ząbkuje i ale jest o niebo lepiej niż na początku :) Kolejność elementów dokładnie jak na zdjęciu

Załączony plik  byron4.JPG   102,9 KB   19 Ilość pobrań

Załączony plik  byron5.JPG   94,88 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  byron6.JPG   81,46 KB   20 Ilość pobrań

Załączony plik  byron7.JPG   59,61 KB   17 Ilość pobrań

Podkładka przesunęła pinion o swoją grubość w stronę koła głównego i to zadecydowało o poprawie w pracy kołowrotka oraz zniwelowanie luzu do minimum :)

Załączony plik  byron8.JPG   77,42 KB   15 Ilość pobrań

Od niedawna w celu zabezpieczenia śrubek przed odkręceniem stosuję LOCTITE 243(niebieski) który w demontażu nie jest zbyt problematyczny ale spełnia swoją rolę idealnie :)

 

 

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  byron9.JPG   61,71 KB   15 Ilość pobrań


#2 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9527 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 14 listopad 2014 - 21:53

Strasznie dużo masz tej pleciony na szpuli. Przyznaję, nigdy aż tak grubo nie nawijałem.

Ciekawa prezentacja i alicja niebrzydka jakaś jest :)



#3 OFFLINE   MATT1989

MATT1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Mateusz

Napisano 14 listopad 2014 - 22:11

Tylko chciałem pokazać jak alicja nawija :) Przy tak wypełnionej szpuli piękne brody by wychodziły :)


  • popper lubi to

#4 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 15 listopad 2014 - 20:55

Twoja Alicja to kolejny klon Excii :) Będziesz Pan zadowolony :)

 

PS: Podkładka pod wormem od strony dupki kołowrotka była fabrycznie, czy dorabiana??? :)


Użytkownik Majo edytował ten post 15 listopad 2014 - 20:56


#5 OFFLINE   MATT1989

MATT1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 listopad 2014 - 21:28

Była fabrycznie o dziwo bo wcześniej w team dragonie tego nie widziałem :)


  • Majo lubi to

#6 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 16 listopad 2014 - 17:22

Była fabrycznie o dziwo bo wcześniej w team dragonie tego nie widziałem :)

W mojej Excii też nie ma:) 



#7 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 16 listopad 2014 - 18:39

W mojej Excii też nie ma:) 

Ja mam Excii-ę i mam podkładkę pod łożysko (lub na łożysko ;) ) na worm shaft-cie,w swojej też dałem podkładkę na pinion tylko pod tuleje (bieżnię łożyska oporowego). Zrobiłem to z powodu,gdyż czasami kołowrotek ciężej pracował pod przynętami które stawiały większy opór w wodzie.Ząbkować nigdy nie ząbkowała,a teraz działa o wiele płynniej.



#8 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 29 listopad 2014 - 13:57

W moim ostro już ząbkującym Team Dragonie zastosowałem polecany przez kolegę Mateusza patent z podkładką obniżającą pinion i powiem szczerze, że jestem zachwycony. Naprawdę kołowrotek dostał drugie życie i pracuje super. Trzeba jednak pamiętać, że obniżenie piniona powoduje również obniżenie szpuli względem rotora więc niezbędne jest dodanie podkładki pod szpulę aby wyrównać nawój.



#9 OFFLINE   DaMeK

DaMeK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów

Napisano 01 grudzień 2014 - 17:55

Koledzy możecie mnie oświecić w jaki spsoób owa podkładka przesówa pinion w strone koła głownego?? Jestem w stanie zrozumieć że owa podkładka zniwelowała luz, ale że przesuneła pinion w stronę koła pędnego, jakoś nie bardzo moge sobie to wyobrazić.

pzdr



#10 OFFLINE   grzegorzyk

grzegorzyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz

Napisano 01 grudzień 2014 - 19:23

A grzebałeś kiedyś w tych kołowrotkach ? Ja ci powiem że jest tam nie mały luz jeśli chodzi o zaubero podobne i podkładka w miejscu opisanym cofa pinion do tyłu,aczkolwiek  ja żadnej podkładki tam nie dodawałem.

Jeszcze nie  :D .


Użytkownik grzegorzyk edytował ten post 01 grudzień 2014 - 19:25


#11 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4429 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 czerwiec 2015 - 10:30

Koledzy możecie mnie oświecić w jaki spsoób owa podkładka przesówa pinion w strone koła głownego?? Jestem w stanie zrozumieć że owa podkładka zniwelowała luz, ale że przesuneła pinion w stronę koła pędnego, jakoś nie bardzo moge sobie to wyobrazić.
pzdr


Też sobie to nie za bardzo wyobrażam.
Żeby coś "opuścić" w dwóch miejscach podparcia, trzeba nie tylko dodać "od góry" ale i "odjąć" (zrobić miejsce u dołu). Chyba że "dół" był fabrycznie spapranych lub wyrobił sie podczas pracy. :(

#12 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 19 czerwiec 2015 - 11:02

Też sobie to nie za bardzo wyobrażam.
Żeby coś "opuścić" w dwóch miejscach podparcia, trzeba nie tylko dodać "od góry" ale i "odjąć" (zrobić miejsce u dołu). Chyba że "dół" był fabrycznie spapranych lub wyrobił sie podczas pracy. :(

Dół ma dużo luzu fabrycznego który kasowany jest poprzez przykręcenie rotora więc dodanie podkładki niejako obniża nam pinion po dokręceniu rotora.



#13 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4429 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 19 czerwiec 2015 - 12:39

Ale na pinionie osadzona jest kosz. Jedyny luz który mozna wykasować w ten sposób, to luz pomiędzy przekładnią (kołem - pinionem). Jest to luz na korbce czy koszu gdy jedno z nich jest zblokowane.
Luz szpuli (góra- dół), czyli ośki na ktorej ona siedzi, to tylko luz na worm shaft lub innym napędzie jej posuwu (np. Typ S-stroke).
Ząbkowanie tym sposobem można "podregulować" (próbować) ale luzu szpuli na pewno ta podkładka nie zniweluje.

#14 OFFLINE   tomekmo

tomekmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów

Napisano 24 czerwiec 2015 - 22:38

W moim ostro już ząbkującym Team Dragonie zastosowałem polecany przez kolegę Mateusza patent z podkładką obniżającą pinion i powiem szczerze, że jestem zachwycony. Naprawdę kołowrotek dostał drugie życie i pracuje super. Trzeba jednak pamiętać, że obniżenie piniona powoduje również obniżenie szpuli względem rotora więc niezbędne jest dodanie podkładki pod szpulę aby wyrównać nawój.

Mam wątpliwości co do tego że po obniżeniu piniona następuje obniżenie szpuli, przecież szpula jest montowana do ośki a nie piniona. Robiłem test na Ryobi Applause przez włożenie podkładki i zgadza się pinion ma mniejszy luz ale w moim przypadku "ząbkowanie" stało się bardziej wyczuwalne. Nie jestem specjalistą, chociaż przesmarowałem już kilka kołowrotków, ale wydaje mi się że luz na pinionie jest po to aby podczas pracy przekładnia dopasowała ustawienie względem siebie, aby było ono optymalne, dlatego chyba pinion powinien dostać dwie cieńsze podkładki - jedna jak na zdjęciach wyżej w okolicach łożyska oporowego, natomiast druga w miejscu podparcia pinionu w korpusie kołowrotka. Ale to tylko moje przemyślenia.



#15 OFFLINE   zander69

zander69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaPomorskie :)
  • Imię:Adrian

Napisano 22 luty 2016 - 19:12

Panowie jestem troche zielony jesli chodzi o ten ww zabieg .Mam pytanko jaki rozmiar podkładki dać aby zmniejszyć ząbkowanie ? Jakie są"skutki uboczne " takiego zabiegu ?

#16 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 814 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 23 luty 2016 - 10:21

Jedynym skutkiem ubocznym będzie poprawa lub pogorszenie pracy kołowrotka w zależności od tego jaka gruba podkladke dasz. Ewentualnie mozna pinion dotoczyc tak jak to robiłem w przypadku exista :-)

#17 OFFLINE   zander69

zander69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaPomorskie :)
  • Imię:Adrian

Napisano 23 luty 2016 - 10:47

No własnie nie wiem jaką podkładke dać ? Może ktoś podać rozmiary takiej podkładki ?

#18 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4429 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 23 luty 2016 - 11:39

No własnie nie wiem jaką podkładke dać ? Może ktoś podać rozmiary takiej podkładki ?


A nie masz jakiejś podkładki pomiędzy łożyskiem a kołem talerzowym (od strony zębów)?
Zużycie na zębach czy pinionie jest bardzo widoczne? Może wyrobiło się (któreś w dwóch) gniazdo łożyska w obudowie. Jaki materiał obudowy (pokrywy) czy body? Grafit? Alu? Inny?

#19 OFFLINE   zander69

zander69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaPomorskie :)
  • Imię:Adrian

Napisano 23 luty 2016 - 11:47

Jest to kołowrotek Team Dragon fd 935i . Kupiłem go jakiś czas temu i jeszcze go nie rozebrałem więc nie wiem jak to wygląda w środku.

#20 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 814 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 23 luty 2016 - 12:45

Jeżeli sam obawiasz się w nim grzebać to podeslij mi go postaram się to zrobić i odrazu nasmaruje go ardentem :-) za free
  • trout master lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych