Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

opinie o 3SC86MHF2 Avid


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
33 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 01 grudzień 2014 - 05:16

Za namową kolegi zrobiłem sobie w tamtym sezonie Karabelkę PST 895 i tak się złożyło że dopiero w tym sezonie postanowiłem kij wypróbować pod kątem łowienia na gumę w dużej rzece . Kij ma piękne ugięcie jest w miarę szybki , dobrze wręcz ponadprzeciętnie rzuca , jest lekki tylko ma jeden feler .W ogóle nie nadaje się do połowu sandaczy na gumę w rzece . Niestety przy podbijaniu z nadgarstka za głęboko się ładuje i za wolno kasuje luzy .Guma przy takim podbijaniu nienaturalnie się zachowuje .Jak ktoś podbija "z korby" czy też łowi bardzo spokojnie mniejszymi główkami " na wleczonego " to od biedy można połowić . Kij doskonale za to poradził sobie przy połowie "dorsza na lekko" ,łowimy na głębokościach od 5 m do 12 m główkami 14g -21 g + guma podbijając spokojnie "z korby" lub lekko z nadgarstka klasycznie jigując i takie łowienie tym kijem oraz hole to duża przyjemność. Mówienie że Elitka zmiata wszystkie Phenixy nie jest uczciwe bo na pewno Elitka jest kijem doskonałym do połowu na gumę ale PST ma przewagę w innych obszarach , więc raczej przed kupnem kija trzeba się zastanowić jaki obszar wędkowania będzie naszym punktem ciężkości i czego od kija oczekujemy a potem dopiero dobierać . Mimo wszystko zostawię swojego PST ze względu na Dorsza "na lekko" oraz troci z plaży czy też w bałtyckim trolingu bo na wielkorzecznego sandacza kij raczej się nie nadaje .

 

@mrWhite, rozumiem że w Twojej opinii PST nie nadaje się do łowienia sandaczy w rzece. A jak sprawdziłby wg Ciebie na szczupłe w rzekach. W mojej okolicy dominują zębacze, łowi się zarówno w klatkach miedzy główkami, zatoczkach jak i w nurcie ( oczywiście w wolniejszym). Najczęściej łowię na woblery 7-8cm, jeśli gumy to z reguły 4' na lekkich główach (7-14g) i wolne jednostajne tempo prowadzenia lub łagodne podbicia kijem. PST powinien dać sobie radę  - tak mniemam.    



#22 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 01 grudzień 2014 - 10:34

Drogi kolego Żbiku;

 

Byłem właścicielem 905 przed Tobą. Dlatego czytając to jak wychwalasz ową wędkę (nie twierdze, że jest do dupy, jak często pada osatatnio na tym portalu owe określenie, ale pod grubo ołowiane łowienie na Wiśle na pewno nie jest to optymalny kij) łapałem się za głowę. W skali od 1-10, w swoim rankingu dawałeś jej prawie same 10. Pomyślałem sobie, że chyba ze mną jest coś nie tak doświadczając przy łowieniu "grubsyzmi" jiggami klękającego szczytu..

 

http://jerkbait.pl/t...i/#entry1525198

 

Powyżej ktoś szukał blanku do łowienia na Wiśle sandaczy. Ty pisałeś że wybór może być tylko jeden 905 ! Ja napisałem tam krótką notkę, zbytnio się nie wychylając że zakupiłem sobie dwuczęściową m1-kę, 20lb i napisałem krótki opis komfortowego przedziału przy zabawie jiggami. 

 

Po czym co się okazuję za jakiś czas, kupujesz taki sam kij i nagle piszesz że fx Tobie kompletnie nie leżał. Nie szukam tutaj powiązania, że coś po mnie zgapiasz, wręcz cieszę się jeśli pomogłem znaleźć odpowiednią wędkę ; ) Wszystko rozumiem, ale kurczę wygląda to tak jakbyś zachwalał coś na siłę samemu się przy tym okłamując.

Szanowny Kolego,

 

Wprawdzie uznałem temat za zamknięty ale na powyższe postaram sie odpowiedzieć.

 

Fakt, w jednym z tematów zachwalałem FX905 jako udany kij pod mój styl łowienia. Przyznam bez bicia, że była to opinia po 1 wyjściu nad wodę (i to niestety nie Wisłę), więc opinia niestety nie była potwierdzona długimi testami, podczas tego jednego łowienia starałem się poznać kij, jego możliwości i zakres. Jednakże, kilka kolejnych wyjazdów zweryfikowały moje poglądy i przekonanie do tego kija. Kij przy spokojnym podbiciu pracuje dośc dobrze, jednak przy zastosowaniu cięższych główek, mocniej pracujących gum w nurcie, pracuje za głęboko, nie dając prawidłowo podbić i poprowadzić gumy. Dodatkowo, kolejne wypady nad rzekę dały mi jakotaki obraz pracy kija w różnych warunkach na róznych miejscówkach. To bardzo fajny kij uniwersalny, pod szczupaka, bolenia, pod brzegowe łowy jeziorowe, gdzie praca nurtu nie "dokłada" dodatkowych gramów przynęcie.

 

Mój błąd, że wyraziłem opinie, nie mając prawidłowo i wystarczająco obłowionego kija, do czego przyznaję się bez bicia i posypuję głowę popiołem. Nadal będę zachwalał ten kij ale nie przeznaczony pod wiślane sandaczowe łowy.

 

Odnośnie M1 20lb, to przyznam, że nawet nie zauważyłem, że ją poleciłeś... (nie skojarzyłem modelu). Tak na prawdę celowałem w SP862 od długiego czasu (od czerwca jakoś), zanim jeszcze zrobiłem FX'a. Niestety Łukasz ciągle nie miał ich w ofercie, dostawy wciąż sie opóźniały i ostatecznie w sierpniu zdecydowałem się na wybór innego blanku, czyli FX905. Był to niestety błąd..

 

Gdy dostałem informację od Łukasza, że w końcu dotarły M1, to pojechałem ją obejrzeć i myślę, że chyba to jest to, czego szukałem. Wprawdzie jest jednak jedno mocne "ale" - goły blank SP862 20lb na sucho idealnie pasował mi pod moje łowy. Jednakże po uzbrojeniu trochę się zdziwiłem, bo kij znacznie przyspieszył i stał się jeszcze bardziej szczytowy. Nie wiem czym jest to spowodowane ale o ile FX905 wydawał się na goło sztywniejszy, a po uzbrojeniu "zwiotczał", o tyle w SP82H jest na odwrót!

 

Jego dolne c.w. wg opisu Łukasza to 10g, jednakże 3 wyjazdy nad Wisłę (w tym wczorajszy) poważnie to zweryfikowały i kij zaczyna znaczyć opad wprawdzie od 10-12g ale samej główki, bez gumy... Razem z gumą 3" da to ok 17-18g łącznej masy. Górny zakres jest dla mnie "nieskończony", z racji, iż rzadko stosuję główki większe niż 30-32g, max 35g + guma. To da, nawet przy 4" gumie, masę napewno ponad 40g i śmiało powiem, że kij spokojnie sobie z tym radzi w nurcie rzeki. Na koguty nie próbowałem jeszcze nim łowić.

 

W tym przypadku nie popełnię mojego wczesniejszego błędu i najwcześniejsze dokładne opinie wyrażę po kilkunastu wyjazdach nad wodę, co najprawdopodobnej da mi prawidłowy obraz pracy i przeznaczenia kija.

 

Jade w tygodniu oglądać wersję SP862 17lb i jeśli mi podpasuje jako w miarę uniwersalna jednouncjówka, to zamówię też ta lżejszą wersję w zamian za sprzedanego własnie FX905.


Użytkownik Żbiku edytował ten post 01 grudzień 2014 - 10:38


#23 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 01 grudzień 2014 - 11:48

@mrWhite, rozumiem że w Twojej opinii PST nie nadaje się do łowienia sandaczy w rzece. A jak sprawdziłby wg Ciebie na szczupłe w rzekach. W mojej okolicy dominują zębacze, łowi się zarówno w klatkach miedzy główkami, zatoczkach jak i w nurcie ( oczywiście w wolniejszym). Najczęściej łowię na woblery 7-8cm, jeśli gumy to z reguły 4' na lekkich główach (7-14g) i wolne jednostajne tempo prowadzenia lub łagodne podbicia kijem. PST powinien dać sobie radę  - tak mniemam.    

Z czystym sumieniem mogę ci polecić ten kij do takiego łowienia , powiem więcej jakbym miał takie łowisko  i taki rybostan to sięgnąłbym właśnie po  kij na tym blanku .Na pewno lepiej poradzi sobie od Elitki bo nie jest tak szybki i ma pełniejsze ugięcie, więc łowisko rybostan oraz przynęta i metoda połowu raczej decydują od trafności wyboru i nie można sprawy upraszczać twierdząc że jeden kij powymiata konkurencję . Obie firmy posiadają topowe modele i tak jak już napisałem decyduje do czego ten kij ma mieć zastosowanie .Elitka wymiata jeżeli chodzi o gumę i rzekę , PST 895 wymiata jeżeli chodzi o łowienie szczupaków ,spokojną gumę oraz bałtycką troć . Do rzecznej wziąłbym jednak Elitkę . Myślę że troszkę pomogłem . Na forum znajdziesz wątek dotyczący konkretnego porównania tych modeli .Zwróć uwagę na trafne opisy kolegi @Rheinangler a nieco poukładasz sobie wiadomości.

 
  • pawello lubi to

#24 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 01 grudzień 2014 - 12:15

Ciszę się Żbiku, że nie odebrałeś tego jako atak a spokojnie odpowiedziałeś. Wiesz, ja nie chcę Tobie na siłę wytykać błędów, wręcz w pewnym sensie współczuję że masz problemy z odnalezieniem odpowiedniego sprzętu. Co do tych wędek zależy co byś chciał, bo ja kupując 905 doszukiwałem się zastosowania przy sandaczach (tutaj kupiłem m1) i przy bałtyckich trociach (gdzie kij również mi nie podpasował).

 

Jeśli chodzi o m1, to łowię nią komfortowo od 17g + gumiś 3' (wiesz każdy ten komfort postrzega inaczej). Jeśli chodzi o max to podbijałem nią 40 gramowe koguty i miałem jeszcze zapas mocy. Ten kij to dla mnie zadaniowe narzędzie do dłubania sandaczy na Wiśle na jigi 20-40 gram. Takiego czegoś potrzebowałem i dlatego się zdecydowałem na ten model. Kij ma dużą zbieżność czyli ma dużą różnicę między szczytem a dupą, tak więc jest typowym bardzo szybkim kijem o szczytowym ugięciu. Wielu by nie podpasował, bo to zupełnie co innego niż smukłe blanki karabeli. Znajduję w nim zastosowanie tylko przy zedach łowionych na ciężko.

 

 

Mr White właśnie też zastanaim się nnad PST 895. Wydaję mi się, że PST są cieplejszymi kijkami o pełniejszych ugięciu niż FX. Myślę o tym blanku w perspektywie lżejszej plażówki, np. do belon oraz do uniwersału łowiącego bolenie, szczupaki, sandacze na woblery. A miałeś może do czynienia z PST 966 w pryzmacie morskich troci ?



#25 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 01 grudzień 2014 - 13:09

Niestety nie miałem do czynienia z tym kijem , ponieważ jak dla mnie długość jest już znaczna ale słyszałem i czytałem o nim jako o bardzo dobrym uniwersale rzecznym a także wyśmienitym kiju do połowu troci z plaży . Co do twojej M1 20 lb 8'6" to też długo szukałem  właśnie czegoś takiego, ale wtedy nie było tych M1 .Trafiłem w końcu na St.Croix 25 lb 8'6" który całkowicie spełnił moje oczekiwania co do rzecznego połowu sandacza "na ciężko". Chyba nawet Elitka wcześniej startuje niż ta M1 bo już 10 g + guma przy bezwietrznej pogodzie i twardym dnie zaznacza opad ładnym i dość odczuwalnym  "pykaniem" ,góra tak jak w M1 jeszcze nie znana . Wielu pisze o komforcie otóż przez komfort rozumiem kontrole przynęty w każdym momencie łowienia i przy dobrych warunkach będzie to 10 g + guma przy bardziej wietrznych i szybszym nurcie 17 g + guma lub nawet więcej itp , więc ten komfort jest niejednoznaczny. Również przez komfort rozumiem  operowanie kijem poprzez swobodne podbijanie gumy różnymi technikami . Kije bardzo szybkie i szczytowe natychmiast wybiorą luz kontrolując opad , kije bardziej uniwersalne będą się ładowały przy podbijaniu co będzie prowadzić do braku kontroli i nienaturalnym prowadzeniu gumy i taki właśnie jest ten PST 895. Przede mną jeszcze jest ta M1 bo kij na 100% wykonam sobie i wtedy będę mógł porównać moją Elitkę oraz M1  :) Dobrymi kijami do połowu sandacza będą też Vegter Boron 20 lb 9 ' do mniejszych gramatur można połowić modelem Elitki do 17 lb lub Hersem 17 lb 8'6" . To chyba tyle jeżeli chodzi o moje kije sandaczowe na dużą rzekę .



#26 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 01 grudzień 2014 - 13:37

Kuba ,jeśli szukasz rzecznego uniwersala pod bolenia,szczupaka czy sandacza na wieczorowo nocne wobki to PST895 będzie jak najberdziej OK.

Opcjonalnie można pobawic się gumami ,ale na dynamiczne podbicie nie można w tym przypadku liczyc,choc rybę zatniesz i wyholujesz bez problamu.Co wcale nie oznacza że blank nie jest szybki.

Do typowego jigowania z cała pewnością nadają sie nowe M1 17 i 20 lb. Te są bardzo szczytowe ale w ugięciu płynne i progresywne ,bez przesztywnienia w okolicy złacza charakterystycznego dla Elitek STC.

Elitka ma przewagę w opinii niektórych użytkowników czulszej i cieńszej szczytówki, co jest prawdą(chodzi o ową czułośc) lecz dla mnie nie koniecznie przewagą.

 

Musisz zweryfikowac przynęty i łowisko.

Jeśli do owej uniwersalności dołączysz plażowe trocie pod przynęty w przedziale 15-25g to PST 895 wydaje się doskonały.Mam kij na tym blanku z przedłużonym dolnikiem do długości wędki 290cm,co wymusiły konkretne łowiska.Kij armata rzuca pilkerkami 18g sporo ponad 100m,mimo że uzbrojony w małe przelotki m-ki której nie wolno wymnieniac ;)

 

Jeśli badyl pod gumy to musisz poczekac na testy M1 8'6" 17lb.



#27 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 01 grudzień 2014 - 13:56

Kuba ,jeśli szukasz rzecznego uniwersala pod bolenia,szczupaka czy sandacza na wieczorowo nocne wobki to PST895 będzie jak najberdziej OK.

Opcjonalnie można pobawic się gumami ,ale na dynamiczne podbicie nie można w tym przypadku liczyc,choc rybę zatniesz i wyholujesz bez problamu.Co wcale nie oznacza że blank nie jest szybki.

Do typowego jigowania z cała pewnością nadają sie nowe M1 17 i 20 lb. Te są bardzo szczytowe ale w ugięciu płynne i progresywne ,bez przesztywnienia w okolicy złacza charakterystycznego dla Elitek STC.

Elitka ma przewagę w opinii niektórych użytkowników czulszej i cieńszej szczytówki, co jest prawdą(chodzi o ową czułośc) lecz dla mnie nie koniecznie przewagą.

 

Musisz zweryfikowac przynęty i łowisko.

Jeśli do owej uniwersalności dołączysz plażowe trocie pod przynęty w przedziale 15-25g to PST 895 wydaje się doskonały.Mam kij na tym blanku z przedłużonym dolnikiem do długości wędki 290cm,co wymusiły konkretne łowiska.Kij armata rzuca pilkerkami 18g sporo ponad 100m,mimo że uzbrojony w małe przelotki m-ki której nie wolno wymnieniac ;)

 

Jeśli badyl pod gumy to musisz poczekac na testy M1 8'6" 17lb.

 

Kurczę to te 895 nie byłoby też dla mnie głupie, tylko szkoda że takie krótkie.



#28 OFFLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisano 01 grudzień 2014 - 14:44

Kurczę to te 895 nie byłoby też dla mnie głupie, tylko szkoda że takie krótkie.

 

podytaj Dąbka, może sprzeda ci swojego 895 w wersji 2,9m



#29 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 01 grudzień 2014 - 15:25

więc cwaniaczku spóbuj porównać coć co się porównać da.Nie porównuj Avida do.Karabeli.Karabel  mogę porównać do swojego HM-a Dragona i sądze że Dragon wygra

Jeszcze bana nie dostałeś?


  • jbk i kotwitz lubią to

#30 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 01 grudzień 2014 - 15:36

(...)Gdzie Żym ,gdzie Krym.(...)

Za samo to powinien być ban dożywotni. O pozostałych dyrdymałach nie wspominając...



#31 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 01 grudzień 2014 - 15:40

Thomson jest coś takiego jak edycja posta :D nie musisz pisać kilku

#32 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 01 grudzień 2014 - 16:08

wal się! Widzidz jednak jeszcze nie

Nie wziąłem łopaty, więc niestety nie dam Ci satysfakcji i zniżę się do Twojego poziomu.



#33 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 01 grudzień 2014 - 16:17

Brawo, Panowie, cóż za erudycja i polot!

Mnie wystarczy, myślę, że większości użytkowników także.

 

A użytkownikiem @Thomson1986 zajmie się Admin.



#34 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 03 grudzień 2014 - 22:23

Pożegnaliśmy użytkownika @Thomson1986 i całą jego radosną twórczość.

Pewnie nasz 'ulubieniec' już się czai w kolejnym wcieleniu - widać nie może żyć bez JB.PL...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych