Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerkbait dla Bugu - inicjatywy pomocy przywrócenia rybostanu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 12 lipiec 2009 - 20:21

Inicjatywa wypłynęła podczas dyskusji na temat katastrofy ekologicznej jaka wstrząsnęła w ostatnich dniach społeczność wędkarską. Dla nas forumowiczów jerkbait.pl jest ona tym bardziej dotkliwa ponieważ to Bug gościł nas dwa razy na naszych spotkaniach. Bardzo chciałbym byśmy w niniejszym wątku podyskutowali jak i co możemy zrobić by choć trochę pomóc tej pięknej rzece w powrocie do swej świetności.

pozdrawiam
Remek



#2 OFFLINE   Homegeon

Homegeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 12 lipiec 2009 - 21:13

myślę, że dobrym pomysłem jest wystawianie ochotniczo aukcji na rzecz odbudowy rybostanu w Bugu tutaj na jerku w dziale sprzedam albo allegro.

Na allegro pojawiały się aukcje wobków bodajże na zarybienia Białej Przemszy.



#3 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 12 lipiec 2009 - 21:48

Wprawdzie do wód, które ucierpiały bardzo mi daleko i nigdy nie miałem okazji tam łowić, ale też chętnie pomogę. Właśnie myślałem o takich aukcjach. Moglibyśmy założyć Jerkbait'owe konto na allegro i wystawiać z niego różne aukcje. Wielu użytkowników wykonuje na przykład łowne przynęty. Sam mogę zaoferować kogutki na aukcję. :D

#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2009 - 08:52

Nie jestem pewien jak to prawnie wygląda. Rozumiem, że można chcieć dobrze zrobić ale nie wiem czy pewne urzędy przy tej okazji nie bedą chciały takich działań zakwestionować.

Mnie osobiście po głowie chodzi zarybienie. Być może na stałe wpisane w kalendarz jerkbait'a nie jako jedno pospolite ruszenie a jako systematyczna akcja np. raz, góra dwa razy w roku. Moglibyśmy połączyć to z naszym spotkaniem nad jerkbaitową rzeką - chodzi o taki symboliczny patronat rzeki. Być może mogła to być jakaś fundacja by działała legalnie w świetle prawa i mogła pozyskiwać fundusze na takie działania. To oczywiście taki pomysł ale ... inicjatywa - Jerkbait.pl opiekunem rzeki Bug wydaje mi się całkiem fajny. Z takiego podejścia można by generować wiele inicjatyw - zarybienia, sprzątania itd. Tylko ... jest jedno ale. Sami jako redakcja na pewno tego nie pociągniemy. Potrzeba do tego zaangażowanych i forumowiczów, którzy będą chcieli ten pomysł razem z nami pielęgnować.

pozdrawiam
Remek

#5 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2009 - 09:58

Tak jak pisałem w wątku o Bugu, można by spróbować wpłynąć na PZW aby wprowadzić całkowity zakaz zabierania ryb z bugu na kilka lat dopóki populacja ryb się nie odbuduje. W sytuacji kiedy duży odcinek Bugu jest wymarły miało by to szanse powodzenia.
Dodatkowo jeśli chcieli byśmy odbudować populację drapieżników które najbardziej nas interesują, trzeba by najpierw zadbać o to żeby miał one co jeść.
Pierwsza w historii J.pl zarybienie leszczem, płocią itp...? :unsure:

#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2009 - 10:04

Myślę, że nie powinniśmy wpływać na PZW bo to jak walenie głową w ścianę. Poza tym trzeba działać skutecznie a obawiam się, że zabranianie komukolwiek zabierania ryb jest nierealne - przecież ludzie biorą nawet konające w agonii ryby w celach kosumpcyjnych - kilka przypadków zatruć rybami. Nie chciałbym również oglądać się na innych - im więcej czynników zależnych, decyzyjnych tym mniejsza skuteczność. Myślę, że właśnie my, jako niemała społeczność wędkarska bazując na własnej chęci pomocy rzece jesteśmy w stanie zrobić coś dla niej dobrego.

Pozdrawiam
Remek

#7 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2009 - 11:38

Ok, wpływać to może za dużo powiedziane.
Ale myślę że taka propozycja powinna być przedstawiona.
Boję się że jeśli Bug będzie zarybiany dużymi rybami nie znającymi zagrożenia jakim są wędkarze to szans na odnowienie populacji nie będzie zbyt dużych.

#8 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 13 lipiec 2009 - 13:50

Jak najbardziej popieram inicjatywę. Formy zbierania pieniędzy mogą być różne, można prowadzić aukcję (tu; problem założenia konta), można do puszki itp. Wszystko do ustalenia. A może warto też dać znać na łamach prasy np. Wędkarski Świat?

Włóczykij, niekoniecznie trzeba zarybiać dużymi rybami, chodzi raczej o regularne dorybienia. I jeszcze jedno na marginesie, każde zarybienie ma sens, nieważne czy jest to duża rzeka, czy duży zbiornik, czy mała strumień. Zarybienia Wisły też mają sens... Nie do końca rozumiem twój sceptycyzm.

Na razie nie wiadomo jaki jest stan ryb w Bugu, bo z tego co wiem, to trochę ryb przetrwało kataklizm. Jak woda opadnie znajomy wybiera się na rekonesans z echosondą (z wędką też), możliwe, że dołączę do niego.
Przydałyby się jakieś szacunkowe dane. Tak na gorąco to myślę, że np. zarybienia sumem i brzaną byłyby sensowne.

#9 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:06

Moim skromnym zdaniem najlepiej i najskuteczniej będzie jak zrobimy akcję zarybieniową sami, tzn jako społeczność J.pl.
Czyli tak jak już napisał Remek.
Przy zakładaniu fundacji jest wiele kłopotu i szkoda na to czasu, po za tym musiało by się zająć tym kilka osób a ze znalezieniem ich może być problem.
Jeśli chodzi o fundusze na taką akcję to oczywiście co kto może.
Jedni dadzą pare złotych z kieszeni inni mogli by wystawić jakiś sprzęt lub woblery na aledrogo z dopiskiem na zarybianie Bugu.
I tak ziarnko do ziarnka i zbierze sie miarka.

#10 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:07

Nie widziałem jak to wygląda na rzece takiej jak Bug, ale wszelkie zarybienia jakie obserwowałem na wodach zamkniętych i Narwi na odcinku z mnóstwem rozlewisk kończyły się tym że przez krótki czas brzegi były pełne wędkarzy którzy z kolei mieli pełne siatki ryb z zarybienia.


#11 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:07

Witam!
Podobną sytuację mieliśmy na rz.Supraśl, dużym,prawym dopływie Narwi.Przyczyny i objawy oraz skutki były identyczne.Rzeka praktycznie umarła.Ustalono że jednym z głównych powodów całej sytuacji była praktycznie całkowita niedrożność systemów melioracji i nawadniania łąk.Wszystkie kanały,rowy i rzeczki składające się na ten system były w praktyce nidrożne i nie zbierały w dostateczny sposób zalegającej wody z łąk.Na skutki nie trzeba było długo czekać.Spójżcie jak wyglądają te wszystkie kanały i rowy melioracyjne.Pozatykane min. przez bobry,pozarastane,wysuszone mimo zalegającej wody nałąkach,totalnie zaniedbane i zapomniane przez człowieka, od momento wybudowania i przekopania nie tknięte nawet przez dziesięciolecia.Jestem pewien że głównie tu tkwi problem.Wtedy,w okolicach Białegostoku zaczęły się na potęgę roboty mające na celu udrożnienie całego systemu włącznie z odmulaniem głównej rzeki Supraśl.Ijednak przyniosło to pozytywne skutki i rzeka jakoś sobie radzi i bardzo szybko się odradza.Cała tragedia zrodziła się właśnie na tkich rzekach i na podobnych terenach.A Nurzec to przykład idealny-rzeka bardzo podobna do Supraśli.I tu mamy cały paradoks- trzeba kopać, odmulać aby ratować to co dla nas najcenniejsze.
Pozdrawiam!
Cytuję z innego wątku żeby wszystkim uświadomić iż zanim nie zaczną czegoś robić nasze władze,tj.samorządy,gminy to wszelkie zarybienia nie mają sensu bo za rok wszysto się powtórzy.Niestety prawda jest taka że trzeba kopać a w międzyczasie zarybiać.Jak takie roboty na dopływach nie ruszą to nasze zarybienia nic nie dadzą.Jakby ktoś chciał zaznajomić się z tematem przyduchy na Supraśli to wystarczy wygoglować.
Pozdrawiam!


#12 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:12

I przepraszam za pisownię ale coś mi powcinało słowa!A może to z emocji...

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:46

Ta fundacja to tylko dlatego, że wszelkie zbiórki pieniędzy muszą być legalne. Chciałbym bowiem uniknąc sytuacji, kiedy my chcemy dobrze, a ktoś życzliwy narobi nam kłopotów. Oczywiście kwestie związane z zarybieniem, jeśli na tym poprzestaniemy, powinny być konsultowane z osobami, które się na tym znają i są w stanie określić co dla rzeki dobre.

Pozdrawiam
Remek


#14 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:57

Ta fundacja to tylko dlatego, że wszelkie zbiórki pieniędzy muszą być legalne. Chciałbym bowiem uniknąc sytuacji, kiedy my chcemy dobrze, a ktoś życzliwy narobi nam kłopotów. Oczywiście kwestie związane z zarybieniem, jeśli na tym poprzestaniemy, powinny być konsultowane z osobami, które się na tym znają i są w stanie określić co dla rzeki dobre.

Pozdrawiam
Remek

Remku,
ogólno jerkbait-owa zrzutka fajna sprawa, ale... . Póki co, na wody
dotknięte katastrofą obowiązują operaty, w których zawarte są wszelkie nakłady(ryby) mające trafić w wodę. Nie wiem co będzie dalej, bo uległ zmianie jeden bardzo istotny parametr, a mianowiciewarunki gospodarowania w dorzeczu. Stąd też przed powołaniem, jak nazywacie fundacji, proponuję spróbować dogadać się z Okręgami gospodarującymi w konkretnych obwodach rybackich. A z tym, wbrew pozorom, bywa różnie... .
Pozdrawiam.
Roman.

#15 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 13 lipiec 2009 - 15:00

Rzeczywiście w tej kwesti powinien wypowiedzieć się jakiś prawnik.Czy zbiórka pieniędzy w sprawie nie zarobkowej jest legalna, a raczej czy nie przyniesie komuś kłopotu.
Halo jest tu jakiś prawnik !!!

#16 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 lipiec 2009 - 15:14

[quote]
Ta fundacja to tylko dlatego, że wszelkie zbiórki pieniędzy muszą być legalne. Chciałbym bowiem uniknąc sytuacji, kiedy my chcemy dobrze, a ktoś życzliwy narobi nam kłopotów. Oczywiście kwestie związane z zarybieniem, jeśli na tym poprzestaniemy, powinny być konsultowane z osobami, które się na tym znają i są w stanie określić co dla rzeki dobre.

Pozdrawiam
Remek

[/quote]
Remku,
ogólno jerkbait-owa zrzutka fajna sprawa, ale... . Póki co, na wody
dotknięte katastrofą obowiązują operaty, w których zawarte są wszelkie nakłady(ryby) mające trafić w wodę. Nie wiem co będzie dalej, bo uległ zmianie jeden bardzo istotny parametr, a mianowiciewarunki gospodarowania w dorzeczu. Stąd też przed powołaniem, jak nazywacie fundacji, proponuję spróbować dogadać się z Okręgami gospodarującymi w konkretnych obwodach rybackich. A z tym, wbrew pozorom, bywa różnie... .
Pozdrawiam.
Roman.
[/quote]


Romanie,
Dziękuję za informację. Tak jak wspomniałem to jedna z propozycji. Widać, że forumowicze chcą zrobić coś dla wody i my jako portal również - bo dlaczego właśnie w takich sytuacjach nie wykorzystywać strony do takich działań. Dlatego czekam na wszelkie głosy - zarówno te za jak i przeciw. Zdaję sobie sprawę, że zostaną podjęte 'odgórne' działania mające na celu poprawę ekosystemu przez fachowe zarybienia i odpowiednie gospodarowanie w dorzeczu ale ... zawsze pozostaje pytanie - jak my możemy pomóc w tej sytuacji i czy w ogóle możemy.

Co do Fundacji to miałem na myśli szerszy aspekt. To nie tylko zarybienia ale inne działania mające na celu pomoc w przywróceniu równowagi ekosystemu. Osobiście nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc może moje dywagacje są laickie i nie poparte praktyką ale ... mówię o tym głośno bo może trafi to tam gdzie powinno i ktoś nam pomoże, uświadomi co możemy zrobić.

Pozdrawiam
Remek


#17 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 13 lipiec 2009 - 15:18

obawiam sie ze moze byc problem z zarybieniem prawo chyba mowi ze trzeba miec pozwolenie od dzierzawcy badz wlasciciela wody czyli moze byc tak ze zbierzecie kase pzw, da zgode wpuscicie np 10 ty szczupaka a pzw obnizy swoje zarybienie o te 10 tysiecy poniewaz kazda woda ma operat wodnoprawny na podstawie ktorego wpuszcza sie tyle ryb ile mozna i nier wiecej bo niby sie nie wykarmi itp........

#18 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 13 lipiec 2009 - 15:26

Moj macierzysty Okreg PZW Biala Podlaska w ostatnich latach nie zarybial Bugu w ogole jedynie buzyska wiec presja na nich zeby zarybili Bug w tym przypadku ma sens moim zdaniem.

#19 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 13 lipiec 2009 - 16:03

Ok, wpływać to może za dużo powiedziane.
Ale myślę że taka propozycja powinna być przedstawiona.
Boję się że jeśli Bug będzie zarybiany dużymi rybami nie znającymi zagrożenia jakim są wędkarze to szans na odnowienie populacji nie będzie zbyt dużych.


Tak a propos ZZ... Pomysłowość ludzka nie zna granic.

http://www.tvnwarsza...,wiadomosc.html

Pozdrawiam.
RP.

#20 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 13 lipiec 2009 - 16:05

Sorry,
ten jest lepszy
http://www.tvnwarsza...,wiadomosc.html

Pozdrawiam.
RP.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych