Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Alternatywa dla Batsona RX8


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 grudzień 2014 - 09:26

Proszę szanownych ...

Niedawno kupiłem, uzbroiłem i obłowiłem badyl Batsona z serii RX8: 9" 4wt. Kijem bardzo fajnie sie rzuca, ładną pętlę robi. Ma dość mocny dolnik i sympatycznie delikatną szczytówkę, która cienkich przyponów się nie boi. Sęk w tym, że trochę leci na mordę. Wprawdzie po założeniu kołowrotka o odpowiedniej wadze (w mojej łapie najlepiej leży z kręćkiem 135g + linka) nie przeszkadza to, ale w swym ciągłym dążeniu do sprzętowego Świętego Graala za rozsądne pieniądze myślę o czymś, co zachowując przyjemne użytkowo cechy ww. RX8, będzie mieć wyraźnie niższy "swingweight".

 

Pomyślałem sobie, że nawet i Sage'a, czy Winstona przeboleję, byle było dobrze. Rozważam też Ignisa Nano. Niestety żadnym innym patykiem o takich cechach, jak RX8, nie machałem i nie wiem, co by się nadało.

Chcę:

- 9' 4wt

- dobry do średnich i dłuższych dystansów

- delikatna szczytówka

- power w dole

- niski swingweight

Aaaa! Wyłącznie blank!

 

Pomocy!



#2 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4438 postów

Napisano 08 grudzień 2014 - 09:34

Pewnie bedzie ciezki do znalezienia ale Sage ZXL 9' #4 spelnie wszystkie wymagania, nowe Circa to juz nie to, wedlug mnie oczywiscie.

 

Bujo



#3 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1976 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 08 grudzień 2014 - 10:38

O wyraźną różnicę nie będzie łatwo. ;)

 Mocne,szybkie blanki nie bywają super lekkie.Nawet gdy gotowe wędzisko jest lekkie bo oszczędnie uzbrojone,bo ma dość krótką rękojeść i uchwyt minimalistyczny,to często przy długości 9 stóp leci jednak na pysk.Wtedy potrzebny jest cięższy kołowrotek.

Gdy natomiast rękojeść -szeroko pojęta -jest solidniejsza,cięższa, i całe wędzisko w związku z tym cięższe może paradoksalnie wymagać do wyważenia lżejszego kołowrotka :huh:

Bilans często wychodzi na zero.

 

Dużo łatwiej uzyskać oczekiwany efekt w krótszych lekkich wędziskach.Krótki korek,dwa pierścienie i wio... :D

Weź także @Fatso pod uwagę,że producenci często zaniżają deklarowaną wagę wędzisk,nawet ci najlepsi,jak to się ma do blanków niestety nie wiem.

Ostatnio świetnie spisuje się w moich rybowaniach stary kupiony jako używka z-axis 9/5,który wcale nie jest lekki,ale bardzo poręczny.

Seria b3x Winstona jest doskonała,ale mam doświadzenia tylko z jednym kijem - 8 dl.9 stóp.

Reasumując,lekki kij jeśli jest długi może wymagać cięższego kołowrotka.

pzdr. i udanego poszukiwania !



#4 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 grudzień 2014 - 11:46

Batsona przetestowałem z kołowrotkami ok. 100g, 135g i 165g. Zdecydowanie najlepiej ze 135. Zaznaczyć muszę, że kij i tak od dołu trochę obciąża uchwyt Alps B101.

 

Wcześniej miałem CD Nano - on swingweight miał niższy, ale nie leżał mi z innych względów, podobnie jak CD XLS. Ten z kolei lekką rzeczą będąc, miał szczytówkę zbyt mocarną jak na cienkie przypony (7x - 8x) i poszedł do ludzi. Ten nieszczęsny Batson byłby bardzo ok, gdyby właśnie nie swingweight. Z suchych opisów wynika, że np. Hardy Zenith by pasował, ale blanków nie sprzedają, więc odpada w przedbiegach.

 

Może Z-Axis, albo ten ZXL, o którym wspomniał Bujo, ale o żaden z tych dwóch blanków nie jest łatwo. Może jednak stanąć na Ignisie



#5 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 08 grudzień 2014 - 18:42

Nie jest taki zły ten Twój xls;). Bardzo go lubie; chociaz u mnie coraz czesciej przegrywa ze szklakami

#6 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 grudzień 2014 - 18:55

TFO BVK?



#7 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 grudzień 2014 - 19:10

Kuba, przecież ... że mnie coś podkusiło powiedzieć Jego ten Batson ;) :lol:

Nie mówię, nie, ale BVK w ogóle nie znam. Wiem, że są, wiem, że chwalą, ale nic ponadto.

Ja już nawet i Sage'a jestem gotów kupić, albo innego Scotta, czy Thomas & Thomas ...



#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 grudzień 2014 - 19:12

Lekkie, szybkie, wszyscy zachwalają, plus taniość zupełna



#9 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 grudzień 2014 - 19:21

W sumie ... kupię BVK i uzbroję. Będzie pasować, to super, nie - to będę szukać dalej i w ten sposób pomysłów na kije mi nie zabraknie B)  Bosko!

Senkju :)



#10 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 grudzień 2014 - 19:23

do #4 masz jeszcze extension kit i 9 się w 11ft zamienia, do nimfy? :D

Krawata tylko nie wiąże :D



#11 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 08 grudzień 2014 - 19:30

Mam już PacBay Quickline 10' do nimfy. Starczy. B)

Natomiast z tym krawatem ... niedobrze :angry:



#12 OFFLINE   iREK

iREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów

Napisano 09 grudzień 2014 - 09:25

 Mocne,szybkie blanki nie bywają super lekkie.Nawet gdy gotowe wędzisko jest lekkie bo oszczędnie uzbrojone,bo ma dość krótką rękojeść i uchwyt minimalistyczny,to często przy długości 9 stóp leci jednak na pysk.Wtedy potrzebny jest cięższy kołowrotek.

Gdy natomiast rękojeść -szeroko pojęta -jest solidniejsza,cięższa, i całe wędzisko w związku z tym cięższe może paradoksalnie wymagać do wyważenia lżejszego kołowrotka :huh:

Bilans często wychodzi na zero.

 

Dużo łatwiej uzyskać oczekiwany efekt w krótszych lekkich wędziskach.Krótki korek,dwa pierścienie i wio... :D

To co napisałeś Pawle w zasadzie pokrywa się w dużej mierze z moimi doświadczeniami, zwłaszcza w odniesieniu do winstona i sage. Moc i szybkość niosą ze sobą wagę albo takie wyważenie, które wymusza zastosowanie ciężkiego kołowrotka i wtedy wyścig o gramy traci sens.

Wyjątkiem jest helios orvisa, bardzo lekki i dobrze wywazony. Machałem #6, polecam sprawdzic. Dla mnie przyjemniejszy ten midflex ale tip tez ok jak ktos potrzebuje.

Przy krótkich wędkach nie sztuka, każda f-ma sobie radzi.

Zastanawiam się czasami do jakich wędek są dedykowane modele kołowrotków lamsona w klasie 7-8, które ważą po 120gr albo i mniej...


  • Paweł Bugajski lubi to

#13 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 09 grudzień 2014 - 19:08

One są do ciężkich linek ... ;)



#14 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4438 postów

Napisano 09 grudzień 2014 - 20:14

To co napisałeś Pawle w zasadzie pokrywa się w dużej mierze z moimi doświadczeniami, zwłaszcza w odniesieniu do winstona i sage. Moc i szybkość niosą ze sobą wagę albo takie wyważenie, które wymusza zastosowanie ciężkiego kołowrotka i wtedy wyścig o gramy traci sens.

Wyjątkiem jest helios orvisa, bardzo lekki i dobrze wywazony. Machałem #6, polecam sprawdzic. Dla mnie przyjemniejszy ten midflex ale tip tez ok jak ktos potrzebuje.

Przy krótkich wędkach nie sztuka, każda f-ma sobie radzi.

Zastanawiam się czasami do jakich wędek są dedykowane modele kołowrotków lamsona w klasie 7-8, które ważą po 120gr albo i mniej...

 

 

Witam,

 

Do #6 pasuja idealnie :) Zostaje duuuuzo miejsca na podklad ale takich pstragow nie ma chyba ze na Islandi :)



#15 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1976 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 09 grudzień 2014 - 22:33

To co napisałeś Pawle w zasadzie pokrywa się w dużej mierze z moimi doświadczeniami, zwłaszcza w odniesieniu do winstona i sage. Moc i szybkość niosą ze sobą wagę albo takie wyważenie, które wymusza zastosowanie ciężkiego kołowrotka i wtedy wyścig o gramy traci sens.

Wyjątkiem jest helios orvisa, bardzo lekki i dobrze wywazony. Machałem #6, polecam sprawdzic. Dla mnie przyjemniejszy ten midflex ale tip tez ok jak ktos potrzebuje.

 

iRKU,co do Heliosa pełna zgoda.

Przypadkowo :D  :rolleyes:  wszedłem w posiadanie prawie nowego 9 stopowego ósmaka.Midflex,pierwsza,zielona seria,Vivat komisowe zakupy swoją drogą!

 

Porównanie z identycznie opisanym Winstonem b3x wypada ciekawie.Orvis jest lżejszy,sztywniejszy i równie starannie wykonany.

O ile jednak b3x sprawdzono już w boju (świetny) to heliosem trenowałem tylko na trawniku.Rzuca dobrze,trochę dłuższy korek jest raczej zaletą,bo przy wysiłkowych rzutach dłoń jednak nieco się przesuwa,a tu ma trochę miejsca.Kropki przy złączach to dodatkowy bonusik.

Jest jednak pewne ale...

Mianowicie linka w przelotkach wydaje pewien inny niż w pozostałych wędziskach dzwięk.Może przypadek,może mokra już nie szumi,ale fakt jest faktem. Taka tam obserwacja...

Czy ktoś z Was ,orvisowców może to skomentować?



#16 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 10 grudzień 2014 - 08:18

A wracając do tematu, to BVK nie występuje w wersji 9' 4wt ...

zaczynam się zastanawiać, czy nie spróbować MHX'a o takich parametrach. Sęk w tym, że miałem szóstkę i trochę słabowała w dolnych partiach, jak na moje potrzeby. Bałem się, że czwórka będzie mieć podobnie, ale może nie ...

 

Orvis Helios II tez wchodziłby w grę, aczkolwiek droższy "nieco"



#17 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 10 grudzień 2014 - 23:01

A wracając do tematu, to BVK nie występuje w wersji 9' 4wt ...

zaczynam się zastanawiać, czy nie spróbować MHX'a o takich parametrach. Sęk w tym, że miałem szóstkę i trochę słabowała w dolnych partiach, jak na moje potrzeby. Bałem się, że czwórka będzie mieć podobnie, ale może nie ...

 

Orvis Helios II tez wchodziłby w grę, aczkolwiek droższy "nieco"

Cena Heliosa II porównywalna do ceny Sage. Helios ma kilka plusów, jest świetnie wyważony oraz możliwość wyboru akcji.

http://www.orvis.com...d-flex-index/24

Jest jeszcze nowa seria Sage Accel, podobna do kultowej Z-Axis, minimalnie wolniejsza.

 

Ściągam teraz kilka heliosów II, możesz sie podłączyć :)

 

Plusem jest też to że wędki na blankach HELIOS II osiągają  kosmiczne ceny więc łatwo sprzedać w razie nie trafienia z akcją czy potrzeby innej wędki. Nigdy nie miałem problemów ze sprzedaniem Orvisa.


Użytkownik robbox4 edytował ten post 10 grudzień 2014 - 23:22


#18 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2656 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 10 grudzień 2014 - 23:20

Łyknąłbym Heliosa, ale Boże Narodzenie za pasem, a domowników do obdarowania trochę mam. Chyba jednak się nie wyrobię ... chociaż :wub:  ... odezwę się ...

Kurde! Czy ja muszę na sobie testować "uroki" upadłości konsumenckiej?? :P



#19 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 10 grudzień 2014 - 23:24

Łyknąłbym Heliosa, ale Boże Narodzenie za pasem, a domowników do obdarowania trochę mam. Chyba jednak się nie wyrobię ... chociaż :wub:  ... odezwę się ...

Kurde! Czy ja muszę na sobie testować "uroki" upadłości konsumenckiej?? :P

Spoko, zostaje jeszcze tanszy SAGE Accel, też ciekawa alternatywa. Ale zadzwoń jutro, może nie pożałujesz :)



#20 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 grudzień 2014 - 06:19

Imperial nie jest bardzo słynny .. ale jest świetny . Czekam właśnie na 8'0" # 4 :)