Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

FishingArt - producent blanków / pracownia rodbuildingowa

blanki pracownia fishing art blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2917 odpowiedzi w tym temacie

#721 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:11

Najczęściej w opisie podawana jest akcja wędki (poza karpiówkami gdzie podaje się test ugięcia) ale mówimy w domyśle o spinningach. 

Popularnie akcja wędki to ten stan - zachowanie się wędki  w trakcie podawania przynęt do jakich jest stworzona.

I tak x-fasty rzucają samym szczytem, fasty troszkę niżej, moderate-fasty jeszcze niżej i tak aż do slow które rzucają czasem nawet poniżej połowy kija.

Eufemizm jaki zastosowałem pt " rzucają szczytem, niżej itd" dotyczy miejsca gdzie generuje się moc do wyrzutu przyęty w opisanym cw.

 

I tak XF i F może mieć spokojnie pełne ugięcie czyli wygiąć się z narastającym obciążeniem w parabolę i wtedy mówimy o bardzo pożądanym i wygodnym ugięciu progresywnym (najczęściej spotykane w kijach o akcji F) a jednocześnie wędki z tego segmentu mogą mieć sztywne dolniki i ugięcie typowo szczytowe czyli może pracować pod rybą sama szczytówka a moment w którym zaczyna się giąć dolnik jest nieopodal złamania wędki do czego mają tendencję bardziej XF-y niż F

 

Ciekawe bardzo są również ugięcia wędek a akcji moderate-fast często przypominające takie swoiste usztywnione parabole i w tym przypadku akcja i ugięcie znaczą prawie to samo, podobnie jak przy akcji szczytowej i ugięciu szczytowym.

O ile skuteczność (jako narzędzie) MF jest wspaniała i rzadko z niej ryby spadają, to z XF-ami  już tak różowo nie jest dlatego poza HS-ami odchodzi się od tego typu ugięcia w XF-ach.

 

O pozostałych nie pisze bo nie są tematem w tych rozważaniach ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 03 lipiec 2013 - 12:27

  • Negra lubi to

#722 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:35

szybki przyklad: http://www.stcroixro...ction_and_power

Bo właśnie bym proponował roboczo przyjąć, że "action" to co innego niż nasza "akcja" i będzie pax.

Zwykliśmy "akcją" określać "szybkość" wędziska, a "ugięciem" zachowanie pod wstępnym obciążeniem.

Zastosowanie tych 2 pojęć pozwala chyba precyzyjniej opisywać zachowanie wędek, ale prowadzi do nieporozumień w starciu z amerykańskim uproszczonym systemem, zważywszy, że wciąż jeszcze trafiają się interesujące blanki stamtąd :rolleyes:

Ja np. bardzo szybkie blanki o środkowym, albo i głębszym, ugięciu cenię sobie najwyżej...


Użytkownik chub norris edytował ten post 03 lipiec 2013 - 12:46


#723 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:40

Arku bardziej zrozumiale nie mogłeś tego ująć ,zgadzam się w 110% :)



#724 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:44

Przecież można mieć szybki blank o głębokim ugięciu , dla mnie szybkość to chyba czas reakcji jaki potrzebuje kij do powrotu z głębokiego ugięcia do pozycji horyzontalnej i zastosowany rodzaj grafitu ma duży wpływ na ten parametr natomiast rodzaj ugięcia uzyskuje się zbieżnością blanku i tak blanki bardzo zbieżne mają ugięcie szczytowe a blanki mniej zbieżne ugięcie pełniejsze , dlatego niektórzy producenci opisują to tak Taper: Fast Action: Fast gdzie Taper to zbieżność blanku a Action to szybkość reakcji 



#725 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:45

@Pitt. Mam zdanie zbliżone do Arka. Ugięcie i reakcja kija to dwie rzeczy. Wyróżniam kinematykę, czyli to co dzieje się z kijem podczas ładowania i katapultowania. Potem jest ugięcie pod w miarę statycznym obciążeniem i potem jest jeszcze ugięcie podczas gwałtownych reakcji ryby, czyli wtedy gdy przy znacznym ugięciu kij musi bardzo szybko odpowiadać. Te trzy stany w jakiś spodób charakteryzują dany egzemplarz. Mogą, ale nie muszą pokrywać się z naszymi wyobrażeniami co do opisu blanku.


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 03 lipiec 2013 - 12:46


#726 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:54

Gdyby się to pokrywało z naszymi wyobrażeniami lub gdyby był jakiś ujednolicony przyjęty przez wszystkich producentów blanków i wędek kod - nie było by Krzyśku takich wątków :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Problem w tym,że w pogoni za wysoką sprzedażą wielu producentów pisze co tylko żeby się sprzedało a my sobie potem głowy łamiemy :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Prawdę mówiąc nie lubiany przeze mnie St.Croix był i jest najbliżej zrealizowania pomysłu takiego opisu by byl czytelny dla nabywcy i za to kapelusz z głowy :rolleyes:


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 03 lipiec 2013 - 12:54


#727 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:55

Mam zdanie zbliżone do Arka

 

no to ciekawe  :)  bo rheinangler nie napisal, chyba(?) nic innego niz ja, ewtl. nic, czego nie moznaby znalesc w linku podanym przezemnie ... no ale bez roznicy :)

 

Zwykliśmy "akcją" określać "szybkość" wędziska, a "ugięciem" zachowanie pod wstępnym obciążeniem.

 

ja akurat na odwrot i pewnie dlatego taki rozgardiasz :)



#728 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 12:59

@Pitt, no to ja w takim razie nie zrozumiałem Twojego wpisu. :)



#729 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 lipiec 2013 - 13:05

Ende gut alles gut  :)



#730 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 03 lipiec 2013 - 14:45

Krzychun ...... Ty się marnujesz na tym forum.
Ludzie tej klasy i o tak szerokich horyzontach powinni zajmować się czymś ważniejszym......
Są to winni ludzkości.

Widzisz ilu tuzów skłoniłem do dyskusji : )



#731 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 03 lipiec 2013 - 15:21

Zwracam honor Krzychun...Ludzkość jest ukontentowana.



#732 OFFLINE   pociemu

pociemu

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 20 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 16:18


Użytkownik pociemu edytował ten post 03 lipiec 2013 - 16:18


#733 OFFLINE   gazoon

gazoon

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjatoruń

Napisano 03 lipiec 2013 - 16:20

Witam

 

Może któryś z szanownych kolegów podpowie mi, który z tych dwóch blanków będzie lepszy pod bolenia?

Czym one się różnią?

 

SLXF8615-2

8'6” 8-15lb 7-28g

 

SLF8615-2 8'6” 8-15lb 8-28g

 

pozdrawiam

Dziękuję Panowie za rozjaśnienie wielu trudnych spraw, ale ...

 

Czy da się określić, znając charakterystyki tych dwóch blanków, który będzie lepszym wyborem pod bolenia. Myślę, że w holu najlepiej się sprawdzi blank o głębszym ugięciu, ale jak to wygląda z najważniejszą dla mnie cechą- odległością rzutu? Pytam ponieważ nie mam żadnego doświadczenia z takimi blankami.

 

pozdrawiam



#734 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 03 lipiec 2013 - 16:30

Dziękuję Panowie za rozjaśnienie wielu trudnych spraw, ale ...

 

Czy da się określić, znając charakterystyki tych dwóch blanków, który będzie lepszym wyborem pod bolenia. Myślę, że w holu najlepiej się sprawdzi blank o głębszym ugięciu, ale jak to wygląda z najważniejszą dla mnie cechą- odległością rzutu? Pytam ponieważ nie mam żadnego doświadczenia z takimi blankami.

 

pozdrawiam

 

Mysle, ze roznice beda takie, ze jesli nie wezmiesz obu ich na wode (tak samo uzbrojonych) to nigdy tych roznic nie poznasz.

A ktorego bys nie wzial to bedziesz z niego zadowolony :)

To tak zwany alternatywy happy end.

Ciesz sie chwila (wedka!) :)



#735 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 lipiec 2013 - 17:03

Zasięg tych wędek będzie zależny nie od właściwości blanków tylko od odpowiedniego doboru uzbrojenia ich w przelotki, osobiście obstawiam iż wygodniejszy i z większym zasięgiem będzie F ze względu na głębsze ładowanie się.

Z kolei ze względu na taktykę i technikę łowienia boleni z brzegu a także na kilka typowych konfiguracji brzegu sprzyjających występowaniu boleni raczej szukał bym dłuższego kija co również wpłynie na odległość rzutu a przede wszystkim na możliwości prezentacji niektórych wabi...

Ale tego nie bierz sobie do serca bo ja z tzw starej szkoły ;)

 

Chyba że nie chodzi o brzegowe tylko łódkowe raperstwo to jak najbardziej,- a można i krócej...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 03 lipiec 2013 - 17:04


#736 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 03 lipiec 2013 - 18:52

Arek ma rację ,łowiłem bolki różnymi kijami i zdecydowanie najdalej rzucają te które ładują się głębiej.Moje ulubione HS talona miotają sporo blizej niż batsony i np. blaasy,lamiglasy ale mają inne zalety.... ;)



#737 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 03 lipiec 2013 - 20:15

Gazoon; a to ma być spinning czy casting ?

Bo jeśli casting to bezwzględnie ten wolniejszy.



#738 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 03 lipiec 2013 - 20:20

Tak mi jeszcze przyszło do głowy rozmyślając o tych kijach które doskonale nadają się do łowienia boleni, ze ważną cechą jest łatwość rzucania bez wkładu dużej siły w rzut, obecnie dają to wysoko-modułowe węgle, boron, nano-żywice. Ta łatwość wykonywania rzutów jest dla mnie szczególnie cenna gdyż biegając za boleniem wykonujemy trochę więcej rzutów niż przy innych gatunkach i często boleń przydybany na obżarstwie w dobrze widocznym miejscu wymaga trochę podchodów i rzutów zza krzaczka bez świstu.



#739 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 05 lipiec 2013 - 13:15

@samwieszkto - a dlaczego bezwzględniw wolniejszy?

#740 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 05 lipiec 2013 - 16:38

Głębiej ładujące się blanki lepiej wspòłpracują z multiplikatorem - szpula ma nieco więcej czasu na osiągnięcie odpowiednich "obrotów" ; w konsekwencji wszystkie elementy zestawu są mniej obciążane przy wyrzucie przynęty. Dodatkowo rzuty są dłuższe i celniejsze .





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blanki, pracownia, fishing art, blank