Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

FishingArt - producent blanków / pracownia rodbuildingowa

blanki pracownia fishing art blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2986 odpowiedzi w tym temacie

#1241 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2009 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 26 luty 2014 - 21:42

F pójdzie w przy tym samym obciążeniu głebiej. XF ma w pewnym momencie tzw. stop F ma ten stop trochę dalej.

 

Polecam XF bo to jest wg mnie szczyt finezji i szybkości do tych ryb i zawsze biorę od Krzyśka blank nielakierowany. Jeśli budżet okrojony to F nie będzie również złym wyborem.


Użytkownik Forecast edytował ten post 26 luty 2014 - 22:04

  • kubaS 1, krystiano1981r i pawello lubią to

#1242 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 27 luty 2014 - 01:25

Spasing bardziej trociowy.Jak pisze Wobi, o ile przeszłaby jeszcze 25Y w tytanie ,to dwie 6-ki i jedna 7-ka raczej do wymiany.

Minimy od Match 20 do 4V lub L bedą  dobre.

Witam,

Piszę to bez przekąsu, podtekstów i ukrytych intencji, jako rodbuildingowy neofita, ale ze sporą ilością przerzuconych kijów. Czy mógłbyś mi Kolego wyjaśnić co masz na myśli, ewentualnie inni Koledzy, pisząc że tytany w L6 na szczyt to zbrojenie trociowe, a minimy 4 będą już ok i nietrociowe, a ściślej, jaka, poza ceną, jest zaleta minim w takim zbrojeniu?

Łowimy lekko i ultralekko, wabiami najlżejszymi, najczęściej żyłką - mamy do wyboru najlepszy ciągle ring na świecie, najbardziej gładki, itd, i metalowe porowate, nierówne gówno, z jakością wykonania tak tragiczną ostatnio, że żeby wybrać set przelotek trzeba przerzucić kilka? Waga porównywalna. Światło przelotki porównywalne, Oddalenie od blanku, jednak minimalnie lepsze w TLSG, co ma znaczenie zwłaszcza kiedy kij jest mokry a żyłeczka cieniutka, i nie musi padać, wystarczy że jest rosa, że zanurzymy szczyt, itd.

Ja żadnej, podkreślam żadnej zalety nie widzę, ale być może czegoś nie dostrzegam... O szumie linki na ringach i o tym, przy których linka pożyje dłużej nawet się nie zająknę.

Pozdrawiam

Arek



#1243 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 27 luty 2014 - 06:39

F pójdzie w przy tym samym obciążeniu głebiej. XF ma w pewnym momencie tzw. stop F ma ten stop trochę dalej.

 

Polecam XF bo to jest wg mnie szczyt finezji i szybkości do tych ryb i zawsze biorę od Krzyśka blank nielakierowany. Jeśli budżet okrojony to F nie będzie również złym wyborem.

 

Więc nie ma wyboru, musi być XF.

Dzięki.



#1244 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 27 luty 2014 - 08:05

Witam,

Piszę to bez przekąsu, podtekstów i ukrytych intencji, jako rodbuildingowy neofita, ale ze sporą ilością przerzuconych kijów. Czy mógłbyś mi Kolego wyjaśnić co masz na myśli, ewentualnie inni Koledzy, pisząc że tytany w L6 na szczyt to zbrojenie trociowe, a minimy 4 będą już ok i nietrociowe, a ściślej, jaka, poza ceną, jest zaleta minim w takim zbrojeniu?

Łowimy lekko i ultralekko, wabiami najlżejszymi, najczęściej żyłką - mamy do wyboru najlepszy ciągle ring na świecie, najbardziej gładki, itd, i metalowe porowate, nierówne gówno, z jakością wykonania tak tragiczną ostatnio, że żeby wybrać set przelotek trzeba przerzucić kilka? Waga porównywalna. Światło przelotki porównywalne, Oddalenie od blanku, jednak minimalnie lepsze w TLSG, co ma znaczenie zwłaszcza kiedy kij jest mokry a żyłeczka cieniutka, i nie musi padać, wystarczy że jest rosa, że zanurzymy szczyt, itd.

Ja żadnej, podkreślam żadnej zalety nie widzę, ale być może czegoś nie dostrzegam... O szumie linki na ringach i o tym, przy których linka pożyje dłużej nawet się nie zająknę.

Pozdrawiam

Arek

Torzite jest lepszy :D

A poza tym tytanowe 6 na szczycie będą ok. Można zamiast 2 siódemek zastosować jedną i pojechać resztę na L 5,5, aczkolwiek i szóstki się sprawdzą.



#1245 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 27 luty 2014 - 08:11

Czy do wcześniej wspomnianego blanku SLXF1006 odpowiedni byłby komplet tytanów Fuji TYSG 30,16,10,08L ,TLSG 2x7 ,3x6 ,TFST 6-2,0.

 

Haja, ale z tym, że to spacing trociowy także polemizujesz? :) Bo kwestia alternatywy - cóż, zapewne podlega dyskusji - natomiast układ jak cytowany, to moim skromnym zdaniem pasuje do kija 20lb, albo więcej. Jak już iść w tytany, to zmniejszyć całość o rozmiar, albo i dwa.


  • Friko i Guzu lubią to

#1246 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 luty 2014 - 09:53

Haja, ale z tym, że to spacing trociowy także polemizujesz? :) Bo kwestia alternatywy - cóż, zapewne podlega dyskusji - natomiast układ jak cytowany, to moim skromnym zdaniem pasuje do kija 20lb, albo więcej. Jak już iść w tytany, to zmniejszyć całość o rozmiar, albo i dwa.

 

6tki do duze przelotki...


Użytkownik Guzu edytował ten post 27 luty 2014 - 09:59


#1247 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 27 luty 2014 - 10:04

Co ciekawe L-ki mają krawędź ringu, tą bliższą blanku, bliżej niż 5,5. Friko zwrócił mi na to uwagę - sprawdziłem - faktycznie tak jest.



#1248 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 27 luty 2014 - 10:09

No to się właśnie dowiedziałem, że mam w domu prawie same trociówki, z wielkimi przelotkami, a kurde nad Parsętą bywam jedynie kilka dni w roku

Krzysiu, czy Ty kiedykolwiek łowiłeś kijem 3m ze startową 20 kończonym na ringach 4 żyłką 0,14-0,12mm i wobkiem 1,2g z kotwiczką - ja owszem i zdecydowanie zostaję przy swoich trociówkach .

@krzysiek, @guzu - a jakieś rzeczowe argumenty na rzecz zmniejszania tunelu to Panowie macie, czy ograniczycie się do piramidki

6lb - 6

8lb - ?

12 lb - ?

i napisania, że 6 to duże przelotki?



#1249 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 luty 2014 - 10:26

6 to bardzo duże przelotki , w zupełności wystarczą 4 . Ja łowię kijem 25 lb ! z przelotkami no 4,5  na szczycie i nie wyobrażam sobie inaczej . Rzeczowym argumentem jest to że nie zauważyłem jakiś różnic związanych z odległościami , kij jest szybki ,cięty . Mała waga przelotek uwydatniła tylko cechy blanku .Nikt nikomu nie zabroni zakłądać 6stek na szczycie ale to jest rujnowanie akcji i szybkości tego blanku


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 luty 2014 - 10:29

  • boobinio lubi to

#1250 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 27 luty 2014 - 10:47

Artur, tak wszystko się zgadza, ale zwróc proszę uwagę na okoliczności - żyłeczka i przynęta do kilku gram. Poza tym tytany L6 są w tej samej wadze co polecane wyżej minimy 4, więc wagowo tu nic nie psują, no chyba, że zaraz zaczniemy mówić o większych oporach powietrza przy wymachu z większymi przelotkami :lol:

Dla małego zobrazowania takie dwa cudaki:

Załączony plik  100_7624.jpg   21,21 KB   19 Ilość pobrańZałączony plik  100_7627.jpg   42,07 KB   19 Ilość pobrań

Startowa 16 końcowe 4 lub 3,5 - wszystko Fuji Titanium SIC

I po kolei, gumka 3" na główce 10 gram i plecionce 10lb z Shimano 4000 leci za horyzont, a kije mają 2,3 i 2,4m - jednoskłady wszystkie klękają, a kije od 2,7m metra zbrojone róznorako nie konkurują albo są na równi jeśli chodzi o odległość

Wirówka nr 2, jakieś 5 gram, czy kopytko 5 cm na główce 5-6gram i podobnej jw. pletce lata jak Messerschmitt

Podobne przynęty na żyłce 0,16 i 0,23 (takie średnice testowałem) już znacznie gorzej, mimo że ringi przelotek w tunelu są troszkę oddalone od blanku.

Czy to czegoś dowodzi, no może jedynie tego, że te konkretne przelotki są stworzone do plecionki, a z żyłką radzą sobie gorzej. Pletka jednak potrzebuje mniej miejsca w tunelu, dzięki czemu mniej gaśnie, a żyłka, no cóż spirala i jeszcze raz spirala...

Dlatego mi lepiej się sprawdzają w UL większe przelotki - a skoro wagowo nic nie kuca, nadal będę za jaziami latał z trociówką, chyba, że mnie ktoś przekona...

 

Krzysiu, 5,5L i 6L mają krawędź dolną dokładnie w tej samej odległości od blanku - trafna uwaga.

 

Dobra, z mojej strony koniec OT w wątku, jak by nie było, o pracowni FA.



#1251 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 27 luty 2014 - 10:52

Moim zdaniem, a nie zbudowalem zadnej wedki, to do kazdej budowanej wedki mozna zalozyc :

 

- przelotki optymalne  (maxymalizujace mozliwosci blanku)

- przelotki takie jakie sie ma (maxymalizujace wykorzystanie zasobow)

- przelotki jakie sie sobie wymysli celem eksperymentu (maxymalizujace zdobywanie nowych doswiadczen)

 

Albo zmieszac te trzy scenariusze w sposob dowolny .

 

:)

 

Pozdrawiam

Guzu


  • robbox4 i haja1978 lubią to

#1252 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1605 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 27 luty 2014 - 10:52

Arek też tak wcześniej myślałem,choć lekkie kije zawsze kończyłem na 5,5(fuji).Kilka dni temu testowałem trzy kije o podobnych parametrach (8-10-10lb.).

Na wszystkich kołowrotkach taka sama 0,18mm,kołowrotki 2 identyczne,trzeci o prawie takie samej śr.szpuli -2mm różnicy.Jeden kij uzbrojony w fuji alconite od 30 do 6tek na szczycie,drugi w minimy match-LV-L od 25 do 5 na szczycie,trzeci w minimy tih  math-LV od 20 do 4 na szczycie.wszystkie tymi samymi przynetami 2-7g rzucały podobnie (różnice rzędu 1-2m,bez wyraźnego faworyta).

 

komplet alconite ważył-9,7g,minim od 25 do 5-6,8g ,a tichów (zwykłe ważą tyle samo)od M 20 do LV4 -4,4g



#1253 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 27 luty 2014 - 11:07

No to ostatni już raz OT,

Kolego @Wobi, dziękuję, za Twój ciekawy wpis, tylko dowodzi, że "trociowe" uzbrojenie nie zostaje w tyle, a ściślej, że maleńkie ringi, nie dają przewagi. A o wagę się tu nie rozchodzi, bo TLSG6 waży mniej więcej tyle samo co Minima LV4. Strach też pomyśleć, co by było gdyby rzucać zamiast Alconite Sicami w tytanach, bo nie dość że gładsze to jeszcze pewenie ze 4 gramy lżejsze i mniej "muliły" by kija

Pozdrawiam

Arek

 

PS. Cholera, a wydawało mi się, że nigdy nie zostanę orędownikiem Fuji w tytanowych ramkach. Kurde co ten jerkbait robi z człowieka. Zostaje mi tylko jeszcze dokupić sobie Phenixa...



#1254 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 luty 2014 - 11:13

Arek też tak wcześniej myślałem,choć lekkie kije zawsze kończyłem na 5,5(fuji).Kilka dni temu testowałem trzy kije o podobnych parametrach (8-10-10lb.).

Na wszystkich kołowrotkach taka sama 0,18mm,kołowrotki 2 identyczne,trzeci o prawie takie samej śr.szpuli -2mm różnicy.Jeden kij uzbrojony w fuji alconite od 30 do 6tek na szczycie,drugi w minimy match-LV-L od 25 do 5 na szczycie,trzeci w minimy tih  math-LV od 20 do 4 na szczycie.wszystkie tymi samymi przynetami 2-7g rzucały podobnie (różnice rzędu 1-2m,bez wyraźnego faworyta).

 

komplet alconite ważył-9,7g,minim od 25 do 5-6,8g ,a tichów (zwykłe ważą tyle samo)od M 20 do LV4 -4,4g

@WOBI i jakie wnioski ? To spory materiał porównawczy , ciekawi mnie porównanie tych trzech konstrukcji pod względem odległości i celności rzutów a także jak się ma zastosowanie różnych uzbrojeń na c.w poszczególnych kijaszków ?


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 luty 2014 - 11:14


#1255 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1605 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 27 luty 2014 - 11:17

No to ostatni już raz OT,

Kolego @Wobi, dziękuję, za Twój ciekawy wpis, tylko dowodzi, że "trociowe" uzbrojenie nie zostaje w tyle, a ściślej, że maleńkie ringi, nie dają przewagi. A o wagę się tu nie rozchodzi, bo TLSG6 waży mniej więcej tyle samo co Minima LV4. Strach też pomyśleć, co by było gdyby rzucać zamiast Alconite Sicami w tytanach, bo nie dość że gładsze to jeszcze pewenie ze 4 gramy lżejsze i mniej "muliły" by kija

Pozdrawiam

Arek

 

PS. Cholera, a wydawało mi się, że nigdy nie zostanę orędownikiem Fuji w tytanowych ramkach. Kurde co ten jerkbait robi z człowieka. Zostaje mi tylko jeszcze dokupić sobie Phenixa...

Mój wpis nie miał na celu zdeklasowania NC tylko uświadomienie że lekkie długie kije do cienkich żyłek (myślę ze max.0,20mm,bo przy grubszych pamięć kształtu może już mieć znaczący wpływ na odległości rzutowe przynęt z dolnego cw.)warto zbroić możliwie lekko,a Twój komplet tytanów jest bardzo uniwersalny (do trociowki i jaziowki) ;) pzdr.



#1256 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6198 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 27 luty 2014 - 11:18

 

Krzysiu, czy Ty kiedykolwiek łowiłeś kijem 3m ze startową 20 kończonym na ringach 4 żyłką 0,14-0,12mm i wobkiem 1,2g z kotwiczką - ja owszem i zdecydowanie zostaję przy swoich trociówkach .

 

 

Nie, łowiłem kijem 2,7 ze startową 20 match i tunelem na L4,5. Nie popadajmy w skrajności. Nikt nie namawia do startowania 16-stką... Po co pchać 30, jak 25 w zupełności wystarczy?

Aktualnie większość moich kijów (i nie tylko moich) 15lb+ zbroję na Fuji L5,5, lżejsze na L5. L6 praktycznie już nie używam, jak już wspomniałem L5,5 dalej odsuwa linkę od blanku, a w castach nie jest to obojętne :) Dodatkowo zakładam jak najmniejsze FST - lubię naturalnie dynamiczne wędziska.


  • Guzu i haja1978 lubią to

#1257 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1605 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 27 luty 2014 - 11:21

@WOBI i jakie wnioski ? To spory materiał porównawczy , ciekawi mnie porównanie tych trzech konstrukcji pod względem odległości i celności rzutów a także jak się ma zastosowanie różnych uzbrojeń na c.w poszczególnych kijaszków ?

Artur żeby dokonać precyzyjnego porównania, trzeba by ten sam blank uzbroić na kilka sposobów i w kilka osób potestować porządnie przez caly dzień. ja miałem kije tylko na podobnych blankach (SLF10lb. w dł.9 i 10' i slm 9'-8lb.)



#1258 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 27 luty 2014 - 12:53

@krzysiek wyczyść skrzynkę  :)



#1259 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 27 luty 2014 - 16:35

Witam,

Piszę to bez przekąsu, podtekstów i ukrytych intencji, jako rodbuildingowy neofita, ale ze sporą ilością przerzuconych kijów. Czy mógłbyś mi Kolego wyjaśnić co masz na myśli, ewentualnie inni Koledzy, pisząc że tytany w L6 na szczyt to zbrojenie trociowe, a minimy 4 będą już ok i nietrociowe, a ściślej, jaka, poza ceną, jest zaleta minim w takim zbrojeniu?

Łowimy lekko i ultralekko, wabiami najlżejszymi, najczęściej żyłką - mamy do wyboru najlepszy ciągle ring na świecie, najbardziej gładki, itd, i metalowe porowate, nierówne gówno, z jakością wykonania tak tragiczną ostatnio, że żeby wybrać set przelotek trzeba przerzucić kilka? Waga porównywalna. Światło przelotki porównywalne, Oddalenie od blanku, jednak minimalnie lepsze w TLSG, co ma znaczenie zwłaszcza kiedy kij jest mokry a żyłeczka cieniutka, i nie musi padać, wystarczy że jest rosa, że zanurzymy szczyt, itd.

Ja żadnej, podkreślam żadnej zalety nie widzę, ale być może czegoś nie dostrzegam... O szumie linki na ringach i o tym, przy których linka pożyje dłużej nawet się nie zająknę.

Pozdrawiam

Arek

A proszę bardzo :) Choć odnosisz się jedynie do 6L,która mimo ,że jest lekka i tak nie pasuje mi do kija 6lb(nawet jeśli jest niedoszacowany).Miałem 2 lata temu elitkę 9' 10 lb w tytanowych fuji od 25Y-6L, kijek dynamiczny,ale ponownie zbroiłbym inaczej.

Głównym powodem porównania do trociówki, był proponowany stożek .Dla mnie nie do przyjęcia.Taki blank spokojnie można zaczynać od 20Match z PB i kończyć na 4V.Wtedy proponuję zważyć oba zestawy ,tytanowy 30V -6L i PB 20M -4V, pomijam koszt X6.\

 

Różnica w wadze przelotek rzędu 5g na zestawie użytych w kiju 2o lb ,zapewnebez znaczenia dla większości,ale w kijach 6-12 lb spora i ma znaczący wpływ na akcję wędki.


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 27 luty 2014 - 17:17

  • Wobi lubi to

#1260 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 01 marzec 2014 - 10:26

Jeśli chodzi o przelotki Minima do blanku SLXF 1006, jak to jest? Czy Minima to nazwa tylko przelotek Pacific Bay czy inne firmy też się posługują tą nazwą? Gdzieś mi się rzuciły w oczy Minimy ale firmy Alps S6? Które brać? Czy jest miedzy nimi różnica w jakości? PB są podobno ciut droższe.     







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blanki, pracownia, fishing art, blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 7

0 użytkowników, 7 gości, 0 anonimowych