Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ocena sprzętu dla początkującego muszkarza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   michal6700

michal6700

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaJaworzno/Kraków/Kristiansand
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Piecyk

Napisano 12 styczeń 2015 - 17:30

Witam

Planuję złożyć do połowy lutego swój pierwszy zestaw na muchę, dotychczas wędkowałem na spławik, grunt i spinning.

Ryby na które się nastawiam to pstrągi potokowe i lipienie które planuje poławiać na Rabie ( zarówno OS jak i na pozostałych jej obszarach) w rejonach od Pcimia do Bochni.
Wyczytałem że najlepiej uczyć się muchować na suchą muchę, więc postanowiłem zacząć od tej metody.

Na zestaw do muchowania ( mam na myśli sam kij, kołowrotek, linkę i podkład) chcę przeznaczyć ok. 1000-1400zł.

Czytając artykuły nt. doboru sprzętu postanowiłem wybrać :
linkę pływającą DT/WF 5
kołowrotek również w klasie 5
muchówkę AFTM #5 długości 9' akcja najlepiej med


Po obejrzeniu oferty wielu sklepów wytypowałem 2 zestawy i chce zasięgnąć porad :
1. Czy taki sprzęt będzie dobry dla laika do nauki podstaw z muchowania?
2. Czy dobrze dobrałem do siebie sprzęt?
3. Czy takim sprzętem komfortowo będzie się łowić potokowce i lipienie?

Zestaw nr.1
wędka - redington path 9' #5
kołowrotek - orvis encounter LA II - 5
linka - cortland 333+/pro pływająca DT 5( pewnie yellow)
podkład - Taimen Backing 30LB orange 50yds

Zestaw nr.2
wędka - vision keeper 9'
kołowrotek - vision koma black
linka - cortland 333+/pro pływająca DT 5( pewnie yellow)
podkład - Taimen Backing 30LB orange 50yds

Jeśli macie do polecenia jakieś inne propozycję to bardzo chętnie się z nimi zapoznam!

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :)

#2 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 12 styczeń 2015 - 18:11

Moim skromnym zdaniem powinieneś w obydwu zestawach zamienić linkę DT na WF oraz podkład 20 LB zupełnie wystarczy. 

Masz bardzo zacną kwotę na sprzęt, więc zastanowiłbym się nad lepszym wędziskiem w zestawie drugim niż rzeczony Kipper. Jeśli lubisz wędki wolniejsze polecam z czystym sumieniem Redington Classic Trout (we Flyhouse). Naprawdę udane wędki, ale z pełnym ugięciem.Ale łowienie takim kijkiem to frajda.

Jeżeli myślisz o metodzie suchej muchy, odchudziłbym zestawy do 4 klasy. A potem, jak "zaskoczysz" pomyślał o szóstce do streamera, mokrej muchy i cięższej nimfy i będziesz miał komplet na długie lata.


Użytkownik Marszal edytował ten post 12 styczeń 2015 - 18:15


#3 OFFLINE   michal6700

michal6700

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaJaworzno/Kraków/Kristiansand
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Piecyk

Napisano 12 styczeń 2015 - 19:41

Witaj

 

Dziękuje za szybką odpowiedź

Planuję pobawić się suchą muchą do wakacji by ogarnąć podstawy, a całe wakacje spędzam u rodziców w Norwegii gdzie mam kilkanaście minut na super rzekę na łososiowate i tam będe potrzebować mocniejszego sprzętu bo łososie są tam dosyć pospolite :)

 

Jak najbardziej preferuję wolniejsze wędki, używam głównie półparabolicznych ( w innych metodach) bo parabole cięzko dostać.  Co do kija jeszcze naczytałem się sporo "pochlenych" opinii o Kongerze WC #4/5, miałeś może styczność z tym kijkiem? ;>

Pomyślę nad tym Redingtonem o którym napisałeś, pojade do sklpu i spróbuję pomachać :)

 

Mam jeszcze dwa pytania, jeśli nastawiałbym się na łososie i sporej wielkości pstrągi to jakiej klasy kija szukać?

No i drugie pytanie, jaką linke WF do klasy 4 byś polecił?



#4 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 12 styczeń 2015 - 19:48

Do suchej muchy w klasie 4 polecam z czystym sumieniem Royal Wulff J3 TT. Gładka , bez pamięci, pięknie lata. Cena wysoka, ale linka warta tych pieniedzy. Dostępna we Flyhouse. Dobrze również odbieram linkę VISION Presentation 2 lub VISION Target. Pierwsza ma 12,5 głowicę, świetna do suchej muchy, druga o głowice 9,6 m bardziej uniwersalna. Dobra również, tak jak Royal Wulff do dalekiej nimfy. Royal Wulff ma fabryczną pętelkę, Visiony nie, trzeba sobie zrobić. Łączników do suchej nie używam bo to i nie ładne i przegrubione.

Jeszcze o Kongerach. Zbierają bardzo dobre opinie i faktycznie w sferze wędzisk budżetowych są godne uwagi. Jednak mając taki budżet możesz sprawić sobie kijek z dobrej, markowej półki i z dobrą gwarancją.

 

Jeśli chodzi o łososie i Norwegię, nie mam żadnego doświadczenia i nie zabieram głosu. Ale zagląda tu @maciekg, on może coś konkretnego podpowiedzieć.


Użytkownik Marszal edytował ten post 12 styczeń 2015 - 20:22


#5 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 12 styczeń 2015 - 22:22

Zdecydowanie przy tym budżecie, tak jak pisze kolega zainwestuj w lepszy kij. Kołowrotek ma drugo czy nawet trzeciorzędne znaczenie. Tu warto oszczędzić na początek a z kolei zły kij może zniechęcić.

Linka zdecydowanie WF i nie Cortlanda 333. To taka sobie linka i naprawdę można mnożyć lepsze. Proponowałbym Airflo na początek. Linki które znoszą wiele, a pewnie Ci się zdarzy podeptać, pociągnąć po gałęziach itd. Przy tym to bardzo dobre linki za rozsądne czy złapane w jakiejś promocji za zupełnie małe pieniądze.

Jeśli chodzi o klasę zostałbym przy 5. Jest po prostu łatwiej, lepiej poradzisz sobie z wiatrem i możesz spróbować wszystkich metod.

Rozważ też zakup kija używki. Czasem ktoś sprzedaje prawdziwe perełki poniżej połowy ceny. Zawsze możesz zamieścić ofertę kupna na giełdzie.



#6 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 12 styczeń 2015 - 23:21

Inną drogą,

 

Skontaktuj się Przyjaciółmi Raby, znajdziesz ich łatwo.

Pomogą Ci zacząć, dzięki nim poznasz lepiej rzekę i zwyczaje tamtejszych ryb.

Czasem na aukcjach mają jakiś sprzęt i muchy.

W okolicy (Pd. ) masz kilka dobrych sklepów muchowych.

Zadzwoń też do Salara, mogą pomóc ci z wyborem zestawu.

Pamietaj ze będziesz potrzebować też śpiochów, butów, kamizelki i jakiś pierdół, na to też musisz odłożyć budżet.

5 na Rabę na początek jest ok.

Kij med fast na poczatek będzie dobrym wyborem, slowem się zamęczysz i bedzie mniej uniwersalny.



#7 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 12 styczeń 2015 - 23:27

Posłuchaj Kuby. Faktycznie nie będziesz skazany tylko na siebie ani na przypadkowość porad. A że masz do Przyjaciół Raby blisko, grzechem byłoby nie skorzystać. 



#8 OFFLINE   michal6700

michal6700

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaJaworzno/Kraków/Kristiansand
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Piecyk

Napisano 13 styczeń 2015 - 06:47

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :) Właśnie myślałem nad skontaktowaniem się z Przyjaciółmi Raby i w najbliższym czasie tak zrobię. Zastanawiam się jeszcze nad redington classic trout, tez wydaje się być porządna, będę musiał przejechać się do sklepu i pomachać nią.

Mam pytanie do spodniobutów(śpiochów?) i butów. Jakie byście polecili w rozsądnym przedziale cenowym ponieważ dać 1000zl na początek na te dwie rzeczy to trochę za dużo jak dla mnie :)

#9 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 13 styczeń 2015 - 11:20

Jakbym mógł dorzucić swoje trzy grosze to jeśli chodzi o kijek zdecydowanie pozostań przy 5, a nawet 5/6. To są zdecydowanie bardziej uniwersalne kijki niż 4. Jeśli chodzi o firmę, to rozważ Greys'a. Średnie modele GR 10 do 50 są przystępne cenowo. Nawet najniższe GS są bardzo przyzwoitymi kijkami. Greys ma chyba najlepszy stosunek ceny do jakości. Model XF2 Streamflex bije na głowę wiele znacznie droższych wędek. (Greys'a dostaniesz w Taimen, w Sport-fish, St. Guzdka i Fishing Mart) 

Co do portek....Tu jest problem. Albo kupujesz dobre albo zmieniasz tańsze co sezon, dwa, bo się rozlatują. W efekcie nie wiem czy taniej nie wychodzi zainwestować raz a porządniej. Swego czasu niezłą opinię miały "Solvekrokeny" ale jakoś zniknęły. Były dość przystępne cenowo. 


  • Kuba Standera lubi to

#10 OFFLINE   maciekg

maciekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 163 postów

Napisano 13 styczeń 2015 - 17:23

Witaj.

 

Na początek, miałem na samym początku Kongera WC, kijek dla początkującego naprawdę wystarczający, kupując go napewno go sprzedaż po jakimś czasie być może lepiej kupić coś z tak zwanej wyższej półki.

 

Jeśli chodzi o Norwegię i łososie to dość długi temat,,,można z powodzeniem łowić je z brzegu na fjordach lub rzeki, teraz jest ważne na jakiej wielkości rzekach. Ja używam kijka #7 klasie 9' do tego linki, pływająca, inter slow i fast oraz sinktipa i to wystarcza dla mnie. długość wędki dla mnei jest wystarczająca, nie łowię na dużych rzekach gdzie bez kija DH nie warto.

 

Jeśli chcesz to napisz na maciekg66@wp.eu to moze coś wiecej i bardziej szczegółowo podpowiem.

 

Pozdrawiam



#11 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 styczeń 2015 - 17:26

Z tego co rozmawiałem z kolegą który prowadzi sklep to najlepiej z taniości wychodzi ponoć najtańszy Taimen. Nie jest to jakaś duża kasa, a i tak max 2 sezony, co powoli staje się marzeniem.

Nie chciałem się znowu z #6 pchać, ale na Rabę i tamte ryby... Dobra #5 to dla mnie było minimum.



#12 OFFLINE   fario1969

fario1969

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaBrodnica

Napisano 13 styczeń 2015 - 20:30

Zgodę się z Kubą. Na Rabę moim zdaniem minimum #5 a do streamera #6. Kilka razy przy okazji Zlotów muchoświrów brutalnie zweryfikowały to pstragi

Wysyłane z mojego C5303 za pomocą Tapatalk 2

#13 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 13 styczeń 2015 - 22:20

Jeśli chodzi o spodniobuty z czystym sumieniem polecę Taimen. Zaczynam trzeci sezon modelem River (chyba z drugiej serii) i działają świetnie. Znajomy przechodził trzy sezony pełne starszym modelem i też żadnych zastrzeżeń. Po trzech sezonach moje tańsze Simmsy lały przez każdy szew.

I co ważne cena Taimienia ok. Niestety butów nie polecę. Średni model Taimienia nie wytrzymał pełnego sezonu. Tu albo kupić coś taniego (co o dziwo czasem nie rozpada się tak szybko, jakby można przewidywać), albo zainwestować w dobre ale i drogie buty.



#14 OFFLINE   michal6700

michal6700

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaJaworzno/Kraków/Kristiansand
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Piecyk

Napisano 13 styczeń 2015 - 22:29

No więc panowie jeśli chciałbym kupić dobre spodniobuty i buty ( które nie rozlecą się po 1-2 sezonach) to co byście polecili? Bo w tym temacie zupełnie nie mam rozeznania niestety.

Przeglądając salara zainteresowały mnie spodbniobuty z firmy Taimen i myślę że zdecyduję się na któreś z nich.

Wybieram się w czwartek do salara pomachać różnymi kijkami, poprzeglądać sprzęt żeby tak za 1-2 miesiące go kupić. Czy w tym sklepie mogę liczyć na fachowe porady które pomogą mi dobrać sprzęt w korzystnej cenie a nie wyłącznie próbe sprzedania najdroższych możliwych modeli? (wybaczcie za to pytanie ale mam złe wspomnienia z niektórymi sklepami) :)

Ogólnie na skompletowanie kompletnego sprzętu mogę przeznaczyć aktualnie 3tyś. zł. i chciałbym w tej kwocie się wymieścić bo inaczej ciężko :)

 

No i właśnie, jeszcze jak wygląda sprawa z polaroidami? Czy tak za 200-300zł dostanę już coś porządnego czy znów trzeba myśleć o wyższej półce?

 

 

@Kuba Standera

co do wędki o której piszesz, mniejwięcej w czerwcu-lipcu będę kupował sprzęt na łososie i inne sporego rozmiaru gatunki, więc pewnie wtedy będe celował w klasę #7/8, ale to jeszcze zweryfikuję zanim wybiorę :)

 

 

Pozdrawiam



#15 OFFLINE   Tb01

Tb01

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 13 styczeń 2015 - 22:35

A jaki model miałeś tego simmsa? Nawet najtańszy freestone ma dobrą opinie.



#16 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 styczeń 2015 - 23:03

No więc panowie jeśli chciałbym kupić dobre spodniobuty i buty ( które nie rozlecą się po 1-2 sezonach) to co byście polecili? Bo w tym temacie zupełnie nie mam rozeznania niestety.

Przeglądając salara zainteresowały mnie spodbniobuty z firmy Taimen i myślę że zdecyduję się na któreś z nich.

Wybieram się w czwartek do salara pomachać różnymi kijkami, poprzeglądać sprzęt żeby tak za 1-2 miesiące go kupić. Czy w tym sklepie mogę liczyć na fachowe porady które pomogą mi dobrać sprzęt w korzystnej cenie a nie wyłącznie próbe sprzedania najdroższych możliwych modeli? (wybaczcie za to pytanie ale mam złe wspomnienia z niektórymi sklepami) :)

Ogólnie na skompletowanie kompletnego sprzętu mogę przeznaczyć aktualnie 3tyś. zł. i chciałbym w tej kwocie się wymieścić bo inaczej ciężko :)

 

No i właśnie, jeszcze jak wygląda sprawa z polaroidami? Czy tak za 200-300zł dostanę już coś porządnego czy znów trzeba myśleć o wyższej półce?

 

 

@Kuba Standera

co do wędki o której piszesz, mniejwięcej w czerwcu-lipcu będę kupował sprzęt na łososie i inne sporego rozmiaru gatunki, więc pewnie wtedy będe celował w klasę #7/8, ale to jeszcze zweryfikuję zanim wybiorę :)

 

 

Pozdrawiam

Salara prowadzi mój dobry przyjaciel, więc ciężko się wypowiadać bezstronnie. Ale - z nim zacząłem swoją przygodę, w zasadzie lwią część infekcji muchowej zawdzięczam właśnie tej ekipie :)

Owszem, możesz oczekiwać propozycji lepszego sprzętu, ale nie na zasadzie ożenienia zielonemu zabawek za jak najwięcej, co raczej czasem pokazania alternatywy - że warto dopłacić x i mieć model z np lepszą gwarancją. Nie raz studził mi gorącą głowę i napalenie na coś zupełnie nie handlowym "po co ci to".

Od nas wiem że Robert sporo kupował, więc poradzi bardziej bezstronnie, pytałbym na priw.

Mogę zapytać gdzie chcesz się wybrać na łososie i sporej wielkości pstrągi?

Pod takie łowy to jakiś switch z zapasem mógłby być potrzebny, ew jednoręczna 10#8 czy #9. Tylko - na razie skupiłbym się na sezonie - dwóch z jedną wędką. Poznaniu wody, podstawowych metod, własnych preferencji i potrzeb. Nauka rzucania, prowadzenia i holowania ryb. Wbijanie się w muchowanie za dużymi salmonidami na start może być trudne/zniechęcające/finansochłonne, bo moim zdaniem ciężko te tematy obgonić pierwszym lepszym sprzętem, a ceny lepszej jakości muchowego nie należą do najniższych.

Są łowiska gdzie jedną mocną #6 masz szansę na spotkanie z łosiem, pstrągiem i połowienie na suchara. Takie przynajmniej wieści dochodzą :)

 

Jeszcze jedną rzecz jeśli mogę zasugerować.

Jest ostre parcie na sprzęt, drog sprzęt, a najlepiej od razu najdroższy.

Ja złośliwie uważam ze dużo więcej się wyniesie będąc jak najczęściej nad wodą (co wymaga środków) niż łowiac raz w miesiacu super wypasem.

Mając budżet podobny do Twojego, pomyślałbym nad zestawem takim:

Taimen STX #6

Kręcioł - cokolwiek z przyzwoitym hamulcem za max 150. Okuma itd robi świetnie.

Linka - poszukałbym Rio Grand, trafiają się na wyprzedażach, ale i podstawowym Visionem spokojnie to obskoczysz.

Set buty plus śpiochy Keeper.

Set przyponówek fluorocarbonowych Wizarda.

Za resztę, a powinno zostać jakieś 5-6 stówek ;) wybrałbym sie na szkółkę muchową, lub znalazłbym sobie dobrego instruktora i zapłacił za lekcję (unikając wszędobylskich wannabe). Jest kilka takich osób, które potrafią błyskawicznie przekazać "jak to się je".

Taki byłby mój wybór, po sezonie wędkę odsprzedaż bez wielkiej straty, albo zostawisz sobie np tylko do streamera a znacząco skrócisz czas zwykle poświęcany an wyważanie otwartych drzwi.

Z Przyjaciół Raby szybko znajdziesz kompanów nad wodę, tutaj kolejna rada - warto usiąść i oglądać jak łowią, jak wchodzą na miejsce, jak podają, gdzie itd. Gdy łowisz równolegle uwaga jest podzielona i mniej z tego wynosisz.

 

Powodzenia!



#17 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 14 styczeń 2015 - 00:17

Dokładnie tak jak pisze Kuba! Tylko albo ja nie doczytałem albo gdzieś chyba umknęło chyba najistotniejsze. Jak już będziesz miał i wędkę i kołowrotek  i linkę i przypony i odziany w porcięta wejdziesz w rzekę to... coś do tego przyponu musisz dowiązać! A muchy? Zamierzasz kupować czy samemu spróbować konstruować? Bo jak kupować to uwzględnij w budżecie. Jak będziesz sam starał się robić to... uwzględnij budżet na narzędzia i materiały. Druga opcja moim zdaniem jest lepsza...Robienie much to czysta frajda. Zupełnie inaczej będziesz patrzył na świat. Już nie będziesz widział niezłej laski w futrze tylko... niezłe futro na streamerka. 



#18 OFFLINE   michal6700

michal6700

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaJaworzno/Kraków/Kristiansand
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Piecyk

Napisano 14 styczeń 2015 - 00:27

Oczywiście że możesz pytać i sugerować, bez żadnej wątpliwości! :)

Te łososie i pstrągi to Norwegia, gdzie spędze jakieś 2-3 miesiące w wakacje. Na jedną z większych tam rzek (Otra) będe mieć pare kilometrów, dlatego podejrzewam że będę tam częstym gościem :)

Spisuję każdy proponowany sprzęt, bedę na dniach w Salarze i wytestuję każdy z nich :)

 

Jeśli chodzi o Polskę to nie nastawiam się na wielkie ryby, a właśnie na naukę łowienia i radość z wędkowania, studiuję więc planuję wybierać się na ryby póki co jedynie w weekendy ( dwudniowe wypady co weekend).

Mam tylko pytanie, czy te buty i śpiochy nie rozpadną się w trakcie pierwszego sezonu? (bo już jestem troche nastraszony opiniami).

 

Thymalus, co do much, póki co nie mam miejsca w którym mógłbym kręcić muchy (akademik, ale na następny rok już mieszkanie i wtedy zajmę się kręceniem much), póki co jestem poniekąd skazany na kupowanie much, tutaj też rodzi się pytanie czy kupować je w sklepie czy u prywatnego muchokrętacza? :D

 

Co do instruktora to planowałem go od samego początku, tylko teraz będę musiał znaleźć kogoś dobrego, jednak mam nadzieję że szybko ktoś się znajdzie :)

Z Przyjaciółmi Raby będę rozmawiał mając chwilę wolnego czasu (pewnie ten weekend), mam nadzieję że ktoś będzie chętny żeby mnie zgarnąć nad wodę, mniejszy problem z transportem...


Użytkownik michal6700 edytował ten post 14 styczeń 2015 - 00:29


#19 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 14 styczeń 2015 - 06:58

Kuba napisał coś, co często jest lekceważone i pomijane. Chodzi o podpatrywanie doświadczonych. Poświęć odrobinę czasu właśnie na obserwacje. I nie ulegaj złudzeniu, że to co widzisz jest przecież takie łatwe. Kurs z instruktorem pozwoli na uniknięcie pewnych elementarnych błędów, które utrwalone mocno później przeszkadzają.

Jeśli chodzi o sklep Salar, też nie będę bezstronny bo Mirek to mój dobry Kolega ale jedno mogę powiedzieć: robiłem sporo zakupów u Mirka i nigdy nie zdarzyło się, abym kupił coś, do czego miałbym zastrzeżenia. A wiele chęci zakupowych było, tak jak Kuba napisał weryfikowanych przez Mirka profesjonalnie.



#20 OFFLINE   K.Kalisz

K.Kalisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 14 styczeń 2015 - 12:19


Z Przyjaciół Raby szybko znajdziesz kompanów nad wodę, tutaj kolejna rada - warto usiąść i oglądać jak łowią, jak wchodzą na miejsce, jak podają, gdzie itd. Gdy łowisz równolegle uwaga jest podzielona i mniej z tego wynosisz.

 

Powodzenia!

Zgadza się ...Ja w podobny sposób obaczajałem temat.

Szczególnie rok 2013, ale równiez 2014 poświeciłem na obserwacje lokalnych zwaodów muchowych, w tym wyjazdy na GPP Wisły. Zero wędek, do ręki kamerka, bieg na stanowiska debściaków z pierwszej 10-ki GPP :) ...a potem materiał video do analizy i wyciaganie wniosków ...fajnie :). To bardzo cenne obserwacje.

W tym roku równiez zamierzam wyskoczyć ...ale poza 'analizą' jadę także w kontekście towarzyskim :).

Kolejne wyjazdy zwracają uwagę na detale których nie dostrzegamy na starcie naszej przygody z muchą. Niby po jakimś czasie wszystko wydaje sie prostsze, ale pozosrnie ...bo w końcu ta elitarna metoda muchowa jak mało która stale skłania do ciagłego samorozwoju ...zawsze jest powód do reflekcji, wyciagania nowych wniosków, porawy techniki, etc. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych