Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Karp na muchę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   ummagumma

ummagumma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:37

Koledzy, to jest karp łowiony na muchę? Czy mam problemy ze wzrokiem? ;-)

 

 

Jak nie mam problemów, to może postaramy się jakoś zaszczepić muchę wśród karpiarzy? Wody by trochę od zanęty odpoczęły ;-)


  • analityk i Dokuś lubią to

#2 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:44

Łowią karpie i u nas na muchę. ;)



#3 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:47

W jednym z odcinków swojego programu Rex Hunt również łowił karpie na suchara. Tylko że w Australii te ryby kończyły, jak na szkodnika i obcy gatunek w ekosystemie przystało.
  • newrom, mrufa8 i jedrekCF lubią to

#4 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 25 styczeń 2015 - 23:56

Nie dość, że NA MUCHĘ, to jeszcze cudowna muzyka z filmu "Legends of the Fall"... Mhmmm!... ;)



#5 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 26 styczeń 2015 - 00:17

http://jerkbait.pl/t...arpie-na-muchę/

 

Jasne, że na muchę. To wykonalne, a emocje gwarantowane. Łowiłem już skutecznie karasie i płocie. Nie udało mi się dotychczas podejść karpi, ale nie poświęciłem tematowi należytej uwagi, nie korzystałem z odpowiednich przynęt i próbowałem tak trochę "na głupa"..... może i lepiej, że mi się nie udało bo okazy, które się ujawniały tuż pod powierzchnią najpewniej rozniosłyby w drzazgi mój lekki zestaw (wędka #4 czyli mniej więcej odpowiednik lekkiego spinningu). Teraz jestem już lepiej przygotowany, choć obawiam się, że na ryby, które widziałem moja cięższa wędka #6 też może być za delikatna. Karpie na muchę to dla mnie jedno z wyzwań nowego sezonu.



#6 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1834 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 26 styczeń 2015 - 00:22

Ojtam Robert ;-) 100m podkładu 30lb, zyłka o,25 na przyponie i jazda...



#7 OFFLINE   ummagumma

ummagumma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 26 styczeń 2015 - 00:31

W jednym z odcinków swojego programu Rex Hunt również łowił karpie na suchara. Tylko że w Australii te ryby kończyły, jak na szkodnika i obcy gatunek w ekosystemie przystało.

Nie wiem kolego czy sobie zdajesz sprawę ale i u nas karp jest szkodnikiem jak i rybą obcą, tak samo jak amur, tołpyga i jeszcze parę innych rybek. Karp należy do ryb, które rujnują zbiorniki wodne, doprowadzając je to takiego stanu, że tylko one są w stanie żyć w takich warunkach, a inne ryby zdychają - z braku tlenu. Karp żerując z mule uwalnia siarkowodór wypływając na równowagę tlenową zbiornika, a i jego odchody nie pozostają obojętne. Amur/tołpyga miały wyjadać zbędne rośliny, aby polepszyć bilans tlenu w wodzie, ale nie je tego co miał jeść, bo upodobał sobie rośliny, na których rodzime gatunki składają ikrę. To tak z grubsza, bo mamy 19 obcych ryb w wodach ;-)

 

Nam wmówiono, że to karp, a nie sandacz czy inna ryba jest potrawą wigilijną ;-) Ale to świetny biznes. Dziś przeglądałem katalog wystawców Rybomania 2015 i znów połowa będzie karpiowa.... czyli kupa smrodu.


Użytkownik ummagumma edytował ten post 26 styczeń 2015 - 17:26


#8 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 26 styczeń 2015 - 00:42

Ojtam Robert ;-) 100m podkładu 30lb, zyłka o,25 na przyponie i jazda...

 

Tak właśnie planuję....., podkład 30 lb już kupiony tylko klasycznej linki pływającej w #6 nie mam, a na Rio OutBound z tonąca końcówką na sucho nie połowię, choć nimfy i streamery można nią ładnie zapodać.  Muszę  je jakoś podejść, choć są niesamowicie "elektryczne".   



#9 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 26 styczeń 2015 - 00:54

Nie wiem kolego czy sobie zdajesz sprawę ale i u nas karp jest szkodnikiem jak i rybą obcą, tak samo jak amur, tołpyga i jeszcze parę innych rybek. Karp należy do ryb, które rujnują zbiorniki wodne, doprowadzając je to takiego stanu, że tylko one są w stanie żyć w takich warunkach, a inne ryby zdychają - z braku tlenu. Karp żerując z mule uwalnia siarkowodór wypływając na równowagę tlenową zbiornika, a i jego odchody nie pozostają obojętne. Amur miał wyjadać zbędne rośliny, aby polepszyć bilans tlenu w wodzie, ale nie je tego co miał jeść, bo upodobał sobie rośliny, na których rodzime gatunki składają ikrę. Więc jest jeszcze gorzej. Tołpyga z kolei jest drapieżnikiem i zagraża naszym okoniom, szczupakom i sandaczom, tym bardziej, że "kawiorem" nie gardzi ;-)

 

Nam wmówiono, że to karp, a nie sandacz czy inna ryba jest potrawą wigilijną ;-) Ale to świetny biznes. Dziś przeglądałem katalog wystawców Rybomania 2015 i znów połowa będzie karpiowa.... czyli kupa smrodu.

 

Niestety, ale chyba masz 100% racji - w zbiorniku, na który szykuję się z muchówką na najbliższy sezon wszystko wskazuje na to, że karpie całkowicie go zdominowały między innymi kosztem przepięknych sandaczy, którym był zarybiony na przełomie lat 2012/2013. O sandacza jest tam bardzo trudno, a karpie +10 kg, pławiące się tuż pod powierzchnią to niemalże widok codzienny, zwłaszcza w ciepłe wiosenne i letnie dni. 



#10 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 26 styczeń 2015 - 01:02

Nie wiem kolego czy sobie zdajesz sprawę ale i u nas karp jest szkodnikiem jak i rybą obcą, tak samo jak amur, tołpyga i jeszcze parę innych rybek. Karp należy do ryb, które rujnują zbiorniki wodne, doprowadzając je to takiego stanu, że tylko one są w stanie żyć w takich warunkach, a inne ryby zdychają - z braku tlenu. Karp żerując z mule uwalnia siarkowodór wypływając na równowagę tlenową zbiornika, a i jego odchody nie pozostają obojętne. Amur miał wyjadać zbędne rośliny, aby polepszyć bilans tlenu w wodzie, ale nie je tego co miał jeść, bo upodobał sobie rośliny, na których rodzime gatunki składają ikrę. Więc jest jeszcze gorzej. Tołpyga z kolei jest drapieżnikiem i zagraża naszym okoniom, szczupakom i sandaczom, tym bardziej, że "kawiorem" nie gardzi ;-)

Nam wmówiono, że to karp, a nie sandacz czy inna ryba jest potrawą wigilijną ;-) Ale to świetny biznes. Dziś przeglądałem katalog wystawców Rybomania 2015 i znów połowa będzie karpiowa.... czyli kupa smrodu.

Wiem, wiem...Chyba zbyt delikatna sugestia w moim poście? ;)

#11 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 26 styczeń 2015 - 03:16

Lowilem karpie kilka lat temu z premedytacja na nimfe w rzece, zabawa jest. :)  Teraz bedzie to raczej plan B w sezonie, jesli kolo poludnia zebacze przestana sie interesowac mucha, napewno zaloze wolly bugera i bedzie sie mozna z prosiaczkami pobawic kiedy beda oczkowaly na powierzchni.



#12 OFFLINE   ummagumma

ummagumma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 26 styczeń 2015 - 10:20

propos karpia http://www.wedkarz.p...app/article/102ale daje obraz tego co może zrobić z dnem w połączeniu z tonami zanęty wrzucanej do wody ;-) Nie mam nic przeciwko, ale łowiska karpiowe powinny być specjalne, odcięte od reszty wód. U nas na szczycie łańcucha pokarmowego w wodzie jest szczupak i sum. Sumy nie wszędzie występują, a nawet półtorametorwy szczupak, nie połknie 20-30kg karpia. Zje za to małe szczupaki, okonie, płocie, leszcze i inne rybki ;-) A karp dalej będzie robił swoje...



#13 OFFLINE   Janusz Wideł

Janusz Wideł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Wideł

Napisano 26 styczeń 2015 - 17:57

Najbardziej gówniana ryba w naszych wodach .Szkoda że tak niewielu wmówiono że to tradycyjna ryba wigilijna bo może byłoby jej mniej.Wolałbym nie widzieć tej ryby w naszych wodach ale mimo wszystko wzorce amerykańskie w tępieniu tej ryby mi nie leżą.Tłuczone z łuku i kuszy czy na szarpaka.Pomimo takich działań amerykańskich wędkarzy dalej tego cholerstwa nie mogą wyplenić.Oczywiście nikt normalny tego nie je.Zostawiają na brzegu dla kruków i kojotów.Rano nie ma ani śladu.


  • Tomek88 lubi to

#14 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 26 styczeń 2015 - 18:59

Janusz, i jeszcze jak czasem przeszkadzaja w jerkowaniu. Nie ma wyjazdu zeby m sie jakis prosiak nie zawiesil na przynecie.Tak jak piszesz amerykanie maja zero szacunku do tej ryby ale sasiedzi zza Buga laduja wszystko do siaty bez wybrzydzania.

#15 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 styczeń 2015 - 19:03

Najbardziej gówniana ryba w naszych wodach .Szkoda że tak niewielu wmówiono że to tradycyjna ryba wigilijna bo może byłoby jej mniej.Wolałbym nie widzieć tej ryby w naszych wodach ale mimo wszystko wzorce amerykańskie w tępieniu tej ryby mi nie leżą.Tłuczone z łuku i kuszy czy na szarpaka.Pomimo takich działań amerykańskich wędkarzy dalej tego cholerstwa nie mogą wyplenić.Oczywiście nikt normalny tego nie je.Zostawiają na brzegu dla kruków i kojotów.Rano nie ma ani śladu.

A to święta prawda, tutaj na forum spotykam więcej świadomych wędkarzy, ale przeciętnie z kim nad wodą by nie pogadać to zaraz jest, jak to karp, przecież to tradycyjna ryba. Dobrze "wchodzi" grunciarzom na kije w przeliczeniu na kg mięsa złowionego dziennie i zarybiać trzeba panie karpiem i dbać o króla naszego białorybu. Bullshit, to chwast, który zaburza równowagę w ekosystemie, teraz jednak już raczej za późno żeby z tym walczyć, za bardzo zadomowił się w wodach i umysłach ;)



#16 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 26 styczeń 2015 - 19:59

Hmmmm..... karp - stworzenie Boże jak wiele innych - u nas już jednak parę wieków żyje. To nie on winny, że występuje w nadmiarze lecz głupi człowiek. Pewnie, że dalsze nim zarybienia są bez sensu, ale ryba jak ryba....., chyba zwłaszcza na forum propagującym C&R zasługuje na coś więcej niż sugerowanie, że na użyźnianie jego padliną brzegów rzek i jezior  ;) . Nie lubię karpiowego mięsa, nie wyobrażam sobie bym miał trawić czas na gruntowe zasiadki w polowaniu na ten gatunek, co nie znaczy bym lekceważąco podchodził do tych, którzy wielbią tę formę wędkarstwa. Pamiętam przepiękne, kilkukilogramowe sazany łowione na przełomie lat 80 - tych i 90 - tych ubiegłego wieku w Wiśle przez mojego ojca. Możecie Koledzy wierzyć lub nie, ale wymagało to prawdziwego kunsztu, który niewielu posiadło...... , a sztuka wcale nie polegała na topieniu w odmętach Wisły kilogramów śmierdzącej zanęty.

Spróbuję tych karpi na muchę, ale nawet jeśli mi się uda ...... wrócą do wody i nie tylko dlatego, że u nas nie ma kruków i kojotów ;)  :) .

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Robert.


Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 26 styczeń 2015 - 21:22


#17 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 styczeń 2015 - 20:50

W sztucznych zbiornikach niech sobie będzie, wolnoć Tomku w swoim domku. Mam nawet super metę na karpiowe muchowanie w upalne dni kiedy to zamiast ganiać ulubionych drapieżników bardziej opłaci się otworzyć złocistą substancję i to mnie zmotywowało do zaglądnięcia w wątek.

 

Karp ryba silna i płochliwa, jeszcze kilka lat temu, gdy amatorsko karpiowałem życiowy rekordzista poradził sobie z zakotwiczoną na beton wędką na tyle, że w wodzie ją łapałem, ale hol doszedł szczęśliwie do happy endu.



#18 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 29 styczeń 2015 - 20:20

Tak jak pisze Robert , żyje już u nas parę wieków. Na jakiś szacunek zasługuje. A równowagę ekologiczną już dawno zakłóciliśmy. Nie widzę przeszkód aby w niektórych wodach , może nawet wielu pływały. W tym roku jak bóg pozwoli bellyboat i muchówka za karpiem.
  • robert.bednarczyk lubi to

#19 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 04 luty 2015 - 21:25

Tak jak pisze Robert , żyje już u nas parę wieków. Na jakiś szacunek zasługuje. A równowagę ekologiczną już dawno zakłóciliśmy. Nie widzę przeszkód aby w niektórych wodach , może nawet wielu pływały. W tym roku jak bóg pozwoli bellyboat i muchówka za karpiem.

 

Mam nadzieję Mikołaj na wymianę doświadczeń w sezonie i podsumowanie wyników pod koniec. Jeśli to nie wielka tajemnica to wrzuć foty "muszek" (o ile to adekwatna nazwa) karpiowych, na które planujesz łowić. Dla mnie karp na muchę to znacznie poważniejsze wyzwanie niż szczupaki, okonie, klenie, płocie, karasie, bo z nimi jakoś sobie radzę, a karpie jak do tej pory były dla mnie nieosiągalne. Nie zmienia to oczywiście faktu, że w moim przekonaniu, nic nie przebije klasycznego  powierzchniowego łowienia na imitacje suchych muszek pstrągów i lipieni.  

Też mi chodzi po głowie kupno "belly", ale nie takiego klasycznego typu "mokre dupsko" tylko czegoś w tym stylu  http://www.flyhouse....elka-plywadelka - to ODC Sport XR 1 mi chodzi po głowie tylko jego mobilność znacznie mniejsza niż typowego, a waga też niemała.



#20 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 04 luty 2015 - 22:18

Da się tylko trzeba mieć fantazję :-) Nie marudzić o obcych gatunkach, tylko się bawić. Karpiowa dniówka z wierzchu wciąga niesamowicie. Najlepiej gdzieś w zacisz, koło wyspy. Trzeba podpierać się zanętą sprytnie, by wzbudzić konkurencję. Samotne sztuki są cwane.

Załączony plik  IMGP0082.JPG   67,89 KB   34 Ilość pobrań

 

Załączony plik  IMGP0090.JPG   67,68 KB   30 Ilość pobrań

 

Załączony plik  IMGP0097.JPG   63,88 KB   27 Ilość pobrań

 

Załączony plik  IMGP0142.JPG   73,52 KB   25 Ilość pobrań

 

Załączony plik  IMGP0151.JPG   62,31 KB   27 Ilość pobrań

 

Załączony plik  ładny.JPG   42,71 KB   25 Ilość pobrań

 

Załączony plik  deszczowy dublet2.JPG   69,07 KB   28 Ilość pobrań

 

Przekąski na spontanie

 

Załączony plik  IMG_9762.JPG   54,85 KB   30 Ilość pobrań

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych