Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Szymanka przeróbka - muchówka na spina

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 616 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 10 luty 2015 - 14:46

Cześć wszystkim specjalistom tego działu :D

 

Dzięki nieoczekiwanemu prezentowi, z biernego obserwatora stanę się może osobą która wniesie coś do sztuki rodbuildingu ;)  

Ale na początek na pewno będę potrzebował Waszej pomocy i wskazówek. Generalnie większość mojego czasu zajmuje muchowanie i elementy z nim związane, choć nie stronię też od spinningu. Parę kijków mam i chyba szykuje się następny :)

Wracając do meritum. Obdarowano mnie muchówką Dragon Millenium 9'  5/6 ciut uszkodzoną ( złamane ostatnie 5-7 cm szczytówki) lecz poza tym całkiem sprawną. Kijków muchowych u mnie dostatek, więc powstał zamysł przerobienia jej na spina i przy okazji sprawdzenia się w rodbuildingu. Żal wielki nie będzie jak coś sp...... najwyżej młody będzie ją wykańczał nad Wartą.

Założenie jest takie : ekonomicznie, bez fajerwerków. Docelowo widziałbym go jako patyk do delikatnego łowienia małymi wobkami nie stawiającymi dużego oporu oraz pod jigi i małe gumki - ot taki klenio-jaziowiec.

Pierwsze kroki poczynione- blank pozbawiony muchowych przelotek, korkowej rękojeści i ucięty przy uchwycie kołowrotka ( uchwyt chciałem zostawić na ewentualny kolejny projekt :) )  

Został również oskurowany z lakieru i wstępnie przeszlifowany- i tu pierwszy problem. O ile dolnik i 1/4 części szczytowaj wygląda ok

DSCN2583.jpg

to pozostała część już nie

DSCN2582.jpg

Teraz pytanie : szlifować dalej do pozbycia się tej "oplotki" ( momentami jest mniej, cieniej ) czy nie ? Mi to jakoś strasznie nie przeszkadza .

Dodam że nie zamierzam lakierować/kolorować blanku tylko przetrzeć go żywicą przed uzbrojeniem.

Drugie moje pytanie na ten moment to jakich przelotek użyć i w jakiej liczbie i rozmiarze ?

Obecnie blank ma długość ok 250 cm ( wyszły 2 równe kawałki ) Myślałem o jakiś leciutkich :  PB Minima Match ? żeby nie obciążać za bardzo. Podpowiedzcie  jeżeli to dobry pomysł jakie rozmiary i ile?

Na pewno będę jeszcze Was zamęczał wiele razy więc proszę o cierpliwość i wyrozumiałość B)



#2 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 10 luty 2015 - 15:57

Co do skrobania to nie wiem ;-) Co do przelotek ...jesli ma byc dobrze i po taniosci to minimy . Ale co do rozmiaru to chyba musisz okreslic rodzaj (wielkosc) kolowrotka. Mozna wystartowac od 20m albo do kreciola 2500np shimano od 16m pozniej juz 10m 5m i np 4LV a tunel to juz wedle uznania ;-) mozna siekac w lv4 mozna w4 mozna w3. Hulaj dusza :-) To chyba tyle z moich mądrosci ;-) powodzenia z projektem- zapowiada sie fajnie:-)

#3 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 616 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 10 luty 2015 - 16:17

Kręciołki były by 2 podpinane : Blue Arc 920 i Daiwa SS II 2500C - z tym że Spro częściej i docelowo. Jeżeli to ma jakieś znaczenie to planuję zastosować uchwyt Fuji SKSS i dzieloną rękojeść korek - kora sosnowa ( jak w "strugankach Prorafa" ) akacjowa lub jak się uda z bambusa ( jak dostanę odpowiednie kawałki )
Co do szlifowania to jeszcze się zastanawiam - boję się że za bardzo "pocienie" część szczytową.

Użytkownik szymanek69 edytował ten post 10 luty 2015 - 16:19


#4 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 10 luty 2015 - 16:52

W właśnie teraz kończę podobny kijek,co do szlifowania to miałem podobną sytuację ze skrobaniem(wystający oplot) tylko to była wklejka.Pomyślałem "co będzie to będzie'' i zeszlifowałem delikatnie ten oplot.Myślę jak zrobisz to delikatnie zaczynając od papieru o gradacji 600 (w jednym z wątków był kijek z oplotem kevlarowym i został przez właściciela zeszlifowany na '' płask'' i podobno nic sie nie działo złego)),to nic nie powinno się stać,chyba że ścianki blanku są bardzo papierowe.Przelotki Minima match jak najbardziej pasują do Twojego projektu.


Użytkownik PablovelLoco edytował ten post 10 luty 2015 - 16:55


#5 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 10 luty 2015 - 16:54

Jesli Ci nie przeszkadza to nie rusz ..szkoda by bylo uszkodzic blank. Z takim oplotem ciezko sie skrobie. Chyba ze za rada kolegow namoczysz w acetonie, ale ja tego nie stosowalem ,wiec nie wiem czy to jest bezpieczny sposob na usuniecie lakieru. Jesli tak male krecioly to przy tej dlugosci chyba mozna juz od 16tki wystartowac.

#6 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 616 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 10 luty 2015 - 19:17

Co do szlifowania to po rozmowie z kolegą zostawię tak jak jest ( ewentualnie ciut doszlifuję )

Teraz będę męczył temat przelotek i spacingu. Znalazłem "uzbrojki" match  https://www.sklep.br...rome,-XM4XG/407 i drugie na mniejszych stopkach https://www.sklep.br...ome,-XSV4XG/245

Pytanie : trzymać się jednych match  np. od 16 ( jak sugeruje pablo208 ) potem kolejne rozmiary tych samych? Wszystkie do małych są na tych wysokich stopkach? Czy można zmiksować drugim rodzajem ? Jaką ilość zapodać do tej długości blanku?

pablo208 napisał :

 

Mozna wystartowac od 20m albo do kreciola 2500np shimano od 16m pozniej juz 10m 5m i np 4LV a tunel to juz wedle uznania ;-) mozna siekac w lv4 mozna w4 mozna w3

Możesz wyjaśnić laikowi o co kaman ?  lv4 , w4 , w3 ? - tunel to ciąg przelotek równego rozmiaru ? 



#7 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 10 luty 2015 - 22:09

Możesz wyjaśnić laikowi o co kaman ?  lv4 , w4 , w3 ? - tunel to ciąg przelotek równego rozmiaru ? 

Dokładnie tak . Rodzaje przelotek znajdziesz w sklepie brc. Jeśli chodzi o rozmiarówkę to w tym dziale jest link do dokladnych danych dt.w/w przelotek. PB Minima Match.

Lv 4 najwyzsze ,jeśli obawiasz się klejenia linki do blanku. W4 z tego co pamiętam srednica pierscienia taka sama jak w LV4 natomiast znacznie niższe. W3 to już maleństwa ,ale wiem ,że niektórzy koledzy z powodzeniem je stosują. Można a raczej nawet trzeba je miksować :)  Czyli np M20 M10 M5 4Lv i 3xW4 :)

Matchowe -to przelotki na wysokich stopkach reszta jest niższa. W i L . W - są pochylone w kierunku szczytu blanku. L niskie chyba pod kątem 90 do blanku. A najlepiej , żebys popatrzył u Roberta z BRC-na jego stronie . Tam sa ladne zdjęcia i zobaczysz jak wygladają poszczególne przelotki :)

 

Szkoda, że nie wypowie się nikt z większym doświadczeniem , ja sie dopiero uczę więc nie mam az takiej wiedzy. Podpytaj @Dąbka,@skalka,@krzyśka,@yglo,@kogut- jeszcze długo by wymieniać wporzo ludziska -na pewno doradzą więcej i lepiej niz ja :)

 

Link do przeloteczek PB Minima.

 

http://www.fishpacba...Bay_Catalog.pdf

 

 

Pzdr


Użytkownik pablo208 edytował ten post 10 luty 2015 - 22:17


#8 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 616 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 11 luty 2015 - 21:08

Dzięki za chęci i tą wiedzę :)  Będę drążył temat i na pewno będą kolejne odsłony projektu.



#9 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 12 luty 2015 - 10:56

Nie ma problemu ..jesli cos bede wiedzial postaram sie pomoc ;-)

PZDR

#10 OFFLINE   Adam L.

Adam L.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Lorenc

Napisano 02 listopad 2015 - 12:55

Witam jak tam projekcik wyszło coś z tego wlasnie przerabiam kongera 2,7 m muchowego na spinning z uzyciem tych samych przelotek chetnie bym zobaczyl jak tobie to wyszło :)

#11 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 616 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 16 listopad 2015 - 23:57

Witam 

Osobiście projekt odpuściłem - brak czasu, warunki lokalowe i takie tam tłumaczenia  ;)  Zdałem się na doświadczenie kolegi Hubertusa i to on dał drugie wcielenie muchowemu kijkowi. Jeżeli chcesz zobaczyć to tu : http://jerkbait.pl/t...kręciło/page-13







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych