Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Trocie w morzu na much臋


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
142 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Remek

Napisano 08 listopad 2009 - 17:43

Cze艣膰,
Poniewa偶 ju偶 za niespe艂na miesi膮膰 b臋dziemy 艂owi膰, albo pr贸bowa膰 艂owi膰 :D trocie w morzu tym razem co najmniej 50% swego czasu chcia艂bym po艣wi臋ci膰 na much臋. Prosz臋 o pomoc w przygotowaniach - sprz臋t, wzornictwo much, taktyka?

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 post贸w
  • Lokalizacjadziki zach贸d :)

Napisano 08 listopad 2009 - 17:46

dobry temat niech sie ch艂opaki wypowiedz膮 te偶 czekam na informacje mo偶e trocie mi super nie wyjd膮 z much膮 ale belony ju偶 bed膮 na pewno na sznurek :D

#3 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 listopad 2009 - 20:36

Fizyk teoretyk m贸wi 偶e albo dobra linka distance (airflo 40+ za nieduze pieni膮dze do kupienia w uk, przed zlotem zd膮偶ysz) albo g艂owica. Ja bym bra艂 intermedium, b臋dzie lepiej lata膰 pod wiatr ni偶 p艂ywaj膮ca, a pozwoli spokojnie 艂owi膰 bez obaw o zbyt szybkie zatoni臋cie.
Przypon - fluorocarbon muchowy 0,30 do 0,35
muchy - krewetkowe na doublach i tobiaszowe - srebrne pod艂uzne.
Tyle w teorii, tak sie zamierzam przygotowa膰.

#4 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 listopad 2009 - 22:25

Moim zdaniem jednak 40+ .Trudno艣ci jakie sprawia po艂膮czenie zwyk艂ej g艂owcy z rozbieg贸wk膮 i haczenie o przelotki czyni je niezdatnymi (przerabia艂em). Na Rozewiu mo偶na brodzi膰 kilometrami nie wiem jak w innych miejscach.

#5 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 listopad 2009 - 22:30

40+ to dobry wyb贸r. Nie wiem jakie trudno艣ci sprawia ci g艂owica hacz膮c o przelotki - przecie偶 pierwszym wymachem wyci膮gasz j膮 po za w臋dk臋 i dalej ju偶 艂adujesz i robisz hauling maj膮c g艂owic臋 po za szczyt贸wk膮 w臋dki, na trociach to bym nawet g艂owicy nie przeci膮ga艂 tylko 艣ci膮ga艂 pod nogi, zostawia艂 g艂owic臋 po za w臋dk膮, podrywa艂 i rzuca艂, szczeg贸lnie jak masz p艂ywaj膮ca albo intermedium, da si臋 bez problemu.. Jak si臋 odpowiednio obrobi koniec runningu i 艂膮cznik to a偶 tak nie haczy. Ale jedno pewne, pocz膮tkuj膮cemu muszkarzowi du偶o 艂atwiej b臋dzie opanowa膰 dalekie rzuty 40+ czy inna link膮 tego typu ni偶 g艂owica. Tak si臋 mi wydaje. Z drugiej strony... no tym trzeba porzuca膰, wielu muszkarzy nie lubi g艂owic.

#6 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 listopad 2009 - 23:15

Posiadam g艂owice. pierwszy running by艂 nylonowy (bo tani) okaza艂 si臋 zwyk艂膮 grub膮 i sztywn膮 偶y艂k膮. Pl膮ta艂 si臋 mimo kosza i by艂 trwale odkszta艂con膮 spiral膮. Chcia艂em kupi膰 prawdziwy running ale by艂 cholernie drogi wi臋c odwr贸ci艂em zwyk艂a link臋 wf i korzysta艂em z jej cienkiego ko艅ca jako tej rozbieg贸wki. Wiem 偶e w Morzu nie musz臋 艣ci膮ga膰 ca艂ego sznura ale po pierwsze jak podci膮gn膮膰 podbieran膮 ryb臋 (moim zdaniem 艂膮czenie zwi臋ksza ryzyko utraty zdobyczy) a po drugie jesli b臋d臋 chcia艂 tym sznurem pomacha膰 na 艣r贸dl膮dziu? Koszt g艂owicy i podk艂adu mo偶e by膰 wi臋kszy ni偶 40+


#7 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 post贸w
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 09 listopad 2009 - 09:37

Na pocz膮tek mo偶na zanaby膰 drog膮 kupna 40+ Airflo, czyli zintegrowan膮 g艂owic臋 z rzut贸wk膮, do kupienia w UK ju偶 za 16 GBP. My艣l臋 i偶 wersja fast intermedium z prze藕roczyst膮 ko艅c贸wk膮 b臋dzie najbardziej optymalna - ja w ka偶dym razie takiej u偶ywam... Jak kto艣 chce wyda膰 ciut wi臋cej na link臋 to polecam OutBonda firmy Rio- zasada konstrukcji taka sama natomiast wykonanie wydaje si臋 by膰 du偶o lepsze, szczeg贸lnie przej艣cie z g艂owicy w running-jest 艂agodne i prawie niewidoczne , bez 偶adnych zgrubie艅. Niestety moje do艣wiadczania z 艂owieniem na much臋 w morzu s膮 zbyt ma艂e bym m贸g艂 dawa膰 jakie艣 rady...Jedyna rzecz o kt贸rej mnie przestrzegali do艣wiadczeni koledzy to 偶eby si臋 nie zap臋dza膰 w przeci膮偶anie w臋dki g艂owicami w klasie 1 lub 2 wy偶ej ni偶 klasa patyka, pozornie powoduje to lepsze 艂adowanie na pocz膮tku i 艂atwiejsze rzuty ale w rzeczywisto艣ci bardzo mocno ogranicza odleg艂os膰 rzut贸w. W Skandynawii standardem przy 艂owieniu troci w morzu s膮 rzuty po 30-40 metr贸w, a tego nie zrobi si臋 przeci膮偶onym kijem....

#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 listopad 2009 - 09:56

Harp, to co opisujesz sugeruje 偶e takim zestawem nie 艂owi艂e艣 - tzn z normalnym runningiem. Odwr贸cona wfka jako running daje ci wszystkie wady linek zintegrowanych i wad臋 g艂owicy, czyli 艂膮czenie.
O bezpiecze艅stwo w czasie holu bym si臋 nie martwi艂 - bardzo du偶o ludzi na 艣wiecie 艂owi g艂owicami i s膮 produkowane chyba ze wzgl臋du na zapotrzebowanie ze strony klient贸w ;) Czyli chyba s膮 jednak zdatne. Ja sam nie mog艂em si臋 przekona膰 do g艂owi膰 - pierwsz膮 kupi艂em dawno temu i zupe艂nie to nie robi艂o, nie potrafi艂em doci膮膰 jej odpowiednio etc. Odbi艂em si臋 od metody. P贸藕niej w Ie przyjechali do mnie koledzy na 艂ososia i by艂em w szoku z jak膮 艂atwo艣ci膮 (fakt, dwur臋cznymi w臋dkami) osi膮gali imponuj膮ce odleg艂o艣ci na Moy, a sami twierdzili 偶e dopiero zaczynaj膮 艂owienie takimi zestawami (cho膰 to bardzo do艣wiadczeni muszkarze) i za wiele nie potrafi膮. Opowiadali o Skandynawach rzucaj膮cych cz臋sto po 50-60metr贸w :huh: . Jako 偶e wtedy przechodzi艂em muszkarsk膮 remisj臋 i usi艂owa艂em wszystko i wsz臋dzie multikiem to temat ola艂em. Teraz temat wr贸ci艂 na g艂owatkach, usi艂owa艂em pos艂a膰 do艣膰 du偶e muchy na zadowalaj膮ca odleg艂o艣膰 i sz艂o tak sobie, kolega tym samym zestawem co w IE r膮ba艂 regularnie pod drugi brzeg. Jako 偶e w臋dki mamy dok艂adnie takie same poprosi艂em go o zamienienie si臋 zestawami i sam spr贸bowa艂em jego setu z g艂owic膮. By艂em w szoku jak to leci w por贸wnaniu z moj膮 link膮 szczupakow膮. St膮d te偶 biegusiem kupi艂em g艂owic臋, niestety troch臋 za szybko ton膮c膮 na Dunajec, ale na Wis艂臋 b臋dzie w sam raz.
Wracaj膮c do tematu - dobrze obrobione 艂膮czenie, dobrze dobrana masa i d艂ugo艣膰 g艂owicy i nie ma strachu, mo偶na wygodnie 艂owi膰.
Koszt g艂owicy i podk艂adu na pewno b臋dzie wielokrotnie dro偶szy ni偶 np 40+, wi臋c ja bym si臋 zastanawia艂 czy na pocz膮tek, ew jak kto艣 nie chce pakowa膰 w to kasy warto si臋 szarpa膰 na taki wydatek (g艂owica to ok 40-50 funt贸w a running dobry to ok 30 funt贸w)

#9 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 post贸w
  • Lokalizacjapstr膮gowe strumienie

Napisano 09 listopad 2009 - 10:24

Troch臋 o trociach w morzu : Hav鴕redens Hemmeligheder 2 Kystflue http://www.salar.dk/...enoutdoorf.html Zdj臋cia podwodne zapieraj膮 dech :D Ciekawe s膮 te偶 inne cz臋艣ci o spiningu i muchospinningu (z kul膮 wodn膮)

Wzory much, artyku艂y, taktyka masa na: http://globalflyfisher.com/
pozatym ta strona jest ciekawa :
http://www.seatroutf...sher/Index.html


#10 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 listopad 2009 - 20:56

gdzie艣 na youtube by艂 filmik jak kole艣 rolk膮 posy艂a g艂owice gdzie艣 w kosmos. nie mog臋 tego odszuka膰.

#11 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 post贸w

Napisano 10 listopad 2009 - 01:08

A co my艣licie o uzywaniu miski do magazynowania sznura przy muchowaniu w morzu, czy jest ona konieczna ?

pozdrawiam

#12 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 listopad 2009 - 01:16

Polecaj膮, mnie wk.. brak zbyt du偶ej mo偶liwo艣ci ruch贸w, ale znowu wezm臋 i znowu b臋d臋 pr贸bowa艂 <_<

#13 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 post贸w

Napisano 10 listopad 2009 - 01:22

Masz mo偶e foty tego ustrojstwa ?

Moze uda mi sie cos takiego skombinowa膰, moze sam cos wymysle, bo pewnie w polsce to cudo jest ne dostepne...

ps najbardzej interesuje mnie mocowanie...

#14 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 listopad 2009 - 01:25

S膮 r贸偶ne - z 偶y艂kami, zwyk艂e miski etc
wklep w google stripping basket

#15 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 post贸w
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 10 listopad 2009 - 11:11

Marcin, s膮 dostepne, trzeba tylko chcie膰 poszuka膰 . Robi je Salix Alba, s膮 Orvisa, Williama Josepha czasem... A jak chcesz zobaczy膰 inne modele u偶ywane na 艣wiecie to zr贸b to co proponowa艂 ci Kuba: skorzystaj z Googla dopisz tylko fraz臋 best stripping basket on the market , przejrzysz w贸wczas par wypowiedzi na forach angloj臋zycznych i zobaczysz co pisz膮 na ten temat praktycy. Ja dla siebie prawdopodobnie b臋d臋 szuka艂 w sklepach tego modelu:

http://www.fries-rod...xi_stripper.htm

Pozdr





#16 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 post贸w

Napisano 10 listopad 2009 - 11:14

Wiesz Daniel nie szuka艂em bo wiem jaka jest dostepnosc sprzetu w polsce :D ale tutaj mnie zaskoczy艂e艣 ( najbardziej salix alba)

dzieki za informacje

ps ja jutro szukam komponent贸w i robie robie to cudo sam...zobaczymy co wyjdzie...

#17 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 post贸w
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 10 listopad 2009 - 11:31

To do dzie艂a Marcin, jak ci wyjdzie to drugi zrobisz dla mnie, ok?

#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z g艂upota nie ma wygranych, s膮 tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 post贸w
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 listopad 2009 - 11:33

Ty lepiej Daniel powiedz, masz jaki艣 dost臋p do tych ciekawych podbierak贸w co rozmawiali艣my kieedy艣 o nich?


#19 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 post贸w

Napisano 10 listopad 2009 - 11:56

nie ma problemu Daniel :D

pzdr

#20 OFFLINE   sloniu

sloniu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 post贸w
  • LokalizacjaMuscat, Oman

Napisano 10 listopad 2009 - 15:22

Je艣li chodzi o stripping basket to u偶ywa艂em dw贸ch typ贸w:
Mangrove® Hip Shooter Stripping Basket

http://images.cabelas.com/is/image/cabelas/s7_320268_imageset_01?$main-Large$

ten jest niez艂y, zw艂aszcza na g艂臋bokiej sfalowanej wodzie i pewnie 艂atwy do cha艂upniczego wykonania. Natomiast ten:

http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Pod/00/13/79/p001379sq01.jpg

jak go dosi臋gaj膮 fale to dzia艂a jak dryfkotwa :wacko: