To muchy autorstwa Andrzeja Koziela, szczerze polecam, mam dużą kolekcje much jego autorstwa. Świetnie i solidnie wykonane
o bardzo fajnie jak sa swietne bo wlasnie ostatnio tez je wypatrzylem i mam zamiar troche zamowic na poczatek
Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.
Napisano 30 grudzień 2012 - 10:30
To muchy autorstwa Andrzeja Koziela, szczerze polecam, mam dużą kolekcje much jego autorstwa. Świetnie i solidnie wykonane
o bardzo fajnie jak sa swietne bo wlasnie ostatnio tez je wypatrzylem i mam zamiar troche zamowic na poczatek
Napisano 30 grudzień 2012 - 11:56
panowie 2 pytanka dot much szczupakowych:
1 widzieliscie kiedys piorka naturalnie zielone w czarne paski? bo ja tylko raz w gotowej muszce (wygladalo to ala zielony bazant? pioro bylo waskie (3cm max) dlugie (15-20cm?) i bardzo miekkie - do tego stopnia, ze facet krecil je na poczatku "tylem do przodu" a pozniej obracal i dokrecal jeszcze raz (dzieki temu pioro odstawalo na boki jak nie ciagles dawalo ciekawa akcje) bez lamania stosiny czy jak tam.
2 jesli takich nie ma jak malujecie paski? mi w wedkarskim powiedzieli, ze pisakiem spirytusowym - nie wyglada mi to na trwale rozwiazanie...
Napisano 30 grudzień 2012 - 12:29
Jeśli stosujesz wodoodporne markery to trwałość jest znaczna, może minimalnie wyblaknąć. Masz wtedy pastelowy odcień. Po namoczeniu kolor wzmacnia się będąc atrakcyjnym. Szczupakom nie robi to różnicy, miałem na żarówy jak i delikatne pastele, ważne by w deseń okonia, hit za miniony rok.
Co do piór o które pytasz - może było farbowane. Jeśli masz pióro jasne w ciemne (czarne, ciemno szare paski) paski i zafarbujesz na kolor zielony, jasny będzie zielony a ciemny kolor wzmocni się do czarnego lub okolice. Typowe dobre farby fryzjerskie i odpowiednia wiedza. Pióro w całości powinno zmięknąć i poddawać się obróbce na elastyczne wyginanie. Kolory dowolne z palety.
Napisano 30 grudzień 2012 - 12:37
dzieki panowie,
Napisano 30 grudzień 2012 - 13:51
panowie 2 pytanka dot much szczupakowych:1 widzieliscie kiedys piorka naturalnie zielone w czarne paski? bo ja tylko raz w gotowej muszce (wygladalo to ala zielony bazant? pioro bylo waskie (3cm max) dlugie (15-20cm?) i bardzo miekkie - do tego stopnia, ze facet krecil je na poczatku "tylem do przodu" a pozniej obracal i dokrecal jeszcze raz (dzieki temu pioro odstawalo na boki jak nie ciagles dawalo ciekawa akcje) bez lamania stosiny czy jak tam.
2 jesli takich nie ma jak malujecie paski? mi w wedkarskim powiedzieli, ze pisakiem spirytusowym - nie wyglada mi to na trwale rozwiazanie...
Musisz kupić kapke siodłową grizzly olive.
Pięknie to robi w wodzie, z białym dołem i położone na jasno-żółty, czy charteruse syntetyk. Mały szczupak jak malowany.
http://www.fishingme.../capes_574.html
Na dole strony masz keogh saddles, metz magnum i whiting. Celuj w saddles - będą węższe, sztywniejsze i dłuższe. ok 30paru funciaków.
Napisano 30 grudzień 2012 - 14:23
oo wygladem bylo jak to metz magnum. Piszesz sztywniejsze - jak sztywniejsze? tamto bylo takie, ze mozna bylo dookola palca owinac bez lamania.
Ps te keough saddles wygladaja na bardzo waskie - tamte mialy z 3cm.
kiedys pisalem do tajmienia maila (zreszta nie tylko w sprawie piorek - nigdy mi nie odpisali).
tamta muche, ktora kupilem na targach koles zrobil z glowa z epoxy - ladnie latalo etc. tylko urwalem ja na drzewie po kilku rzutach ;(.
Napisano 30 grudzień 2012 - 15:22
Sztywniejsze - w sensie ze ładnie utrzymują kształt muchy, nie zwisają smętnie.
Ale - spokojnie możesz z tego nawinąć jeżynkę na tułowiu, w stylu palmer - jak opisywałeś - czyli przywiązujesz za koniec pióra i trzymając za stosinę nawijasz jezynkę na tułowiu.
Napisano 30 grudzień 2012 - 15:27
bardziej chodzilo mi o to:
naturalnie pioro ma pewna krzywizne (nazwijmy wewnetrznie jest wklesle, zepwetrznie wypukle).
Teraz przywiazujesz stosine do haka wewnetrzna strona do wewnatrz do tego stosina celuje w strone grotu (czyli pioro wystaje do przodu i "skreca" do srodka)
pozniej odginasz pioro do tylu i przewiazujesz na nowo - i maszpioro odstajace na boki lekko - jak leciutko podciagniesz to sie prostuje i po zluzowaniu linki fajnie sie cofa jak pioro wraca do naturalnego ksztaltu. hmm im wiecej mysle tym mniej rozumiem celowosc pierwszego kroku, w ktorym wymagana jest miekkossc piora.
Napisano 30 grudzień 2012 - 15:48
To są pióra akurat do tych zastosowań.
Wiązanie o którym piszesz to tzw "zatrzask".
Pióro sprężynuje delikatnie na zewnątrz plus nie ma opcji wyślizgnięcia się spod nici.
Lepsze są do tego celu właśnie trochę sprężyste, sztywniejsze pióra - jak duże necki czy siodła kogucie, niż miękkie. Tak moim zdaniem przynajmniej.
Napisano 30 grudzień 2012 - 16:46
Może ktoś pokazać krok po kroku jak się wiąże taką muchę szczupakową? Bo gooral tak to zamieszał, że już na początku się pogubiłem
Napisano 30 grudzień 2012 - 16:55
ja najwczesniej wieczorkiem jak sie uczyc skoncze, ale i to musze piorka znalezc odpowiednie.... I tak mialem kilka muszek skrecic bo urwalem ostatnia papuge w czwartek
edit:
wyobraz sobie pojedyncze piorko np golebia. Jak mu sie przyjrzysz jest lekko wygiete w ksztalk luku.
jak jeden koniec przywiazesz do haczyka na prosto to drugi koniec bedzie sie wyginal (w zaleznosci od tego jak go przywiazesz bedzie sie zaginal w strone haczyka albo od niego odstawal ew w gore lub dol). jak zawiazesz tak by odstawal to w trakcie ciagniecia opor wody bedzie prostowal piorko. Jak dasz luz na lince to piorko bedzie sie chcialo odgiac do naturalnej pozycji - lekko rozchodzac sie na boki i ew cofajac cala muche lekko do tylu.
a ten zatrzask to tylko wariacja dotyczaca jak przywiazac piorko do haczyka.
Użytkownik gooral edytował ten post 30 grudzień 2012 - 17:00
Napisano 30 grudzień 2012 - 17:12
Teraz jaśniej, łapie o co chodzi Tylko z bardzo długimi piórami może to nie działać.
Napisano 14 styczeń 2013 - 07:17
pink rabbit i coś na wiosennego szczupaka
Napisano 14 styczeń 2013 - 07:25
to jeszcze dorzucę mayfly i mały miszmasz
Napisano 15 styczeń 2013 - 07:42
kiełż
Użytkownik chincza edytował ten post 15 styczeń 2013 - 07:47
Napisano 18 styczeń 2013 - 20:09
Napisano 25 styczeń 2013 - 09:56
mokra z genetyka i gęsi
Napisano 25 styczeń 2013 - 10:55
Sprawdzają się ci tak obfite muchy?
Napisano 25 styczeń 2013 - 13:11
mokra z genetyka i gęsi
ta mokra jest sucha
0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych