Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2281 odpowiedzi w tym temacie

#1361 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 15 kwiecień 2016 - 13:21

Nie wiedziałem o tym, dzięki ! :)

Bo trzeba skończyć "patyczkologię":) Są patyczki do uszu cieńsze i grubsze, z większą i mniejszą dziurką (bez głupich skojarzeń). Mało tego są na karbowanych rurkach i gładkich. Inne są w Rossmanie inne w Tesco. Inaczej mówiąc trzeba kupić różne i pokombinować. Zapewniam, że majątku na to nie stracisz :)


  • Tomek.M i Bugi86 lubią to

#1362 OFFLINE   Bugi86

Bugi86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Maciej

Napisano 15 kwiecień 2016 - 14:18

a te gumowe na wierzch to skąd wziąć? ;)



#1363 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 15 kwiecień 2016 - 14:20

W mięsnym pewnie ich nie dostaniesz ale w rowerowym już bym próbował popytać się o wentyl. 



#1364 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 15 kwiecień 2016 - 14:27

Ja żadnego wężyka nie zakładam. Wkładam hak w tubę.



#1365 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3704 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 15 kwiecień 2016 - 15:00

Ja wole mieć bardziej elastyczne połączenie, ale to kwestia indywidualna :)



#1366 OFFLINE   Bugi86

Bugi86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Maciej

Napisano 15 kwiecień 2016 - 15:06

No właśnie Sikora mówił że jak się wsadzi w muchę to za długa dźwignia się robi i łątwiej się wypinają. Dlatego jak wsadzają w rurkę to w miękką, żeby się wyginała, a nie robiło się długie ramię.

(Remku odpisz na priv proszę;) )


Użytkownik Bugi86 edytował ten post 15 kwiecień 2016 - 15:06


#1367 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 15 kwiecień 2016 - 18:42

Wiele szczupaków miało różne wabiki w szczękach nie raz i jeśli udało się otwierając pysk przynętę wytrzepać to będą to robić ponownie-stąd wypięcia (miękkość tubki nie ma tu większego znaczenia).

Typowym zjawiskiem jest po szczęśliwych sukcesach generalizowanie-czy przydatne?warto samemu przeanalizować...



#1368 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 15 kwiecień 2016 - 22:44

Liczbe wypiec zawsze mozna zminimalizowac. W spinie sluza do tego "sprzegielko" czyli dwa kolka zamiast jednego miedzy sztywna przyneta a kotwiczka lub miekki system inliner - to miekkie laczenie pelni wg mnie identyczna role.

#1369 OFFLINE   sucharfishing

sucharfishing

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • Imię:Jarek

Napisano 17 kwiecień 2016 - 18:36

dołączając do dyskusji chciał bym zapytać o opinie osób posiadających wędki Vision Big Daddy widzę ze na KAnal TV łowią wyłącznie na te wędki szczupaki. faktycznie fajne są czy tylko dobrą mają reklamę :) myślę o zakupie w #9 klasie żeby obsługiwać linkę z pływadła.



#1370 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 kwiecień 2016 - 17:20

dołączając do dyskusji chciał bym zapytać o opinie osób posiadających wędki Vision Big Daddy widzę ze na KAnal TV łowią wyłącznie na te wędki szczupaki. faktycznie fajne są czy tylko dobrą mają reklamę :) myślę o zakupie w #9 klasie żeby obsługiwać linkę z pływadła.

Łowią nią w kanalgratis bo ich Vision sponsoruje ;).
Mam tą wędkę, w klasie #9 i długości 9'. Wędka pod względem akcji i własności rzutowych jest bardzo dobra, nie jest to bardzo szybki kij (jak np. venus od visiona), dzięki czemu jest margines błędu przy rzucie dużymi muchami. Wziąłbym ją drugi raz, ale... z piankową rękojeścią, bo korek jest słabej jakości jak na wędkę za tą cenę.
Optymalnie radzi sobie z muchami do 25cm, większe też udźwignie ale juz czuć, że to sporo. Ja na te większe rzadko łowię.

#1371 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 660 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 18 kwiecień 2016 - 17:43

a te gumowe na wierzch to skąd wziąć? ;)


Dobrym rozwiązaniem jest wężyk z akwarystycznego lub termokurczliwe z elektrycznego sklepu

#1372 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 kwiecień 2016 - 17:54

Termokurczliwe stosujesz? Te które miałem nie są na tyle elastyczne. Dobre są wentyle, często dużo lepsze niż to co w sklepach muchowych można kupić.

W szczupakowych tych gumek nie stosowałem, przy trociowych jak najbardziej.
Patyczki do uszu używałem kiedyś, ale są zbyt kruche, często pękały w trakcie łowienia, może nie natrafiłem na odpowiednie. No i średnica niewielka (do szczupakowych), gruby fluorocarbon czy linka stalowa z pętelką może nie przejść.

#1373 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 660 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 18 kwiecień 2016 - 18:22

Tak pękają i aby wymienić muchę trza odwiazac.
Ale coś za coś.Nie ma tanio i dobrze
A termokurczliwe sprawdzają się dobrze.
Poza tym że tanie mają dodatkowy plus w postaci koloru.
Wiele osób nie stosuje żadnych przejść.Ja je daje tylko po to, aby trzymało jeden grot ku górze.

#1374 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1014 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 19 kwiecień 2016 - 20:33

Mógłby ktos napisąc cos wiecej o prowadzeniu muchy pod szczupaka długosc skoków jakies przerwy w prowadzeniu itp .



#1375 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 19 kwiecień 2016 - 21:09

Tak pękają i aby wymienić muchę trza odwiazac.
Ale coś za coś.Nie ma tanio i dobrze
A termokurczliwe sprawdzają się dobrze.
Poza tym że tanie mają dodatkowy plus w postaci koloru.
Wiele osób nie stosuje żadnych przejść.Ja je daje tylko po to, aby trzymało jeden grot ku górze.

Jest wiele rozwiązań, koralik, wężyk na tubie, free swinging hook, hak wsadzany bezpośrednio w tubę itd. 

Tanio i dobrze się da, ale nie będzie to szybko - trzeba się naszukać, kilka rzeczy kupić i sprawdzić, by trafić na to co szukamy w dobrej cenie. Czy się opłaca? To zależy... 

 

Mógłby ktos napisąc cos wiecej o prowadzeniu muchy pod szczupaka długosc skoków jakies przerwy w prowadzeniu itp .

U mnie podstawową techniką jest ściąganie skokami, różne te skoki są, czasem długie (metrowe), a czasem drobne po kilka cm. Przeważnie jednak ściągam tak jak mi na pływadełku wygodnie czyli po 20-30cm. Zdarza mi się łowić szczupaki w opadzie (przerwy po 3-4 sekundy), a i często biorą na "trolling" jak zmieniam miejscówkę. Ważne jest to żeby mucha była w wodzie. Natomiast kompletnie nie sprawdza mi się ściąganie w ósemkę przy łowieniu szczupaków, choć możliwe że w pewnych warunkach jest to skuteczna metoda. Szybkie prowadzenie - wędka pod pachę i dwoma rękoma - rzadko stosuję, ale kilka ryb tak wyjąłem. 

Dodatkowo możesz nadawać ruch szczytówką, szczególnie pod koniec prowadzenia. Eksperymentuj, jak nic się nie dzieje, a jesteś pewny że łowisz na odpowiedniej głębokości, dobrze na ryby napływasz to zmień prowadzenie. Jak to nie pomoże, to zmień muchę. ;)


  • Paweł Bugajski i Białek lubią to

#1376 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 19 kwiecień 2016 - 23:03

W ósemkę i mnie się nie sprawdza bo chyba zbyt monotonne to ściąganie. Krótkie, kilkunastocentymetrowe skoki ale agresywne tak. Trzeba kombinować zmieniać prędkość, głębokość prowadzenia. Jak nic nie skutkuje pozostaje ostatnia deska ratunku czyli granatowa mucha. Zawsze skuteczna,.Tylko nie wolno zapomnieć wyjąć zawleczki... 


  • Alek_Art. i trout master lubią to

#1377 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 20 kwiecień 2016 - 08:19

Mógłby ktos napisąc cos wiecej o prowadzeniu muchy pod szczupaka długosc skoków jakies przerwy w prowadzeniu itp .

 

U mnie podobnie jak u Kacpra. Ściągam różnymi prędkościami. Przerwy. Pociągnięcia skokami.



#1378 OFFLINE   Krzysztof Rydel

Krzysztof Rydel

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaPoznań, Warszawa-Żoliborz
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Rydel

Napisano 28 kwiecień 2016 - 23:21

Mógłby ktos napisąc cos wiecej o prowadzeniu muchy pod szczupaka długosc skoków jakies przerwy w prowadzeniu itp .

Im temperatura wody niższa tym wolniej należy prowadzić muchę. W ciepłej wodzie szybsze tempo z licznymi urozaiceniami w postaci, przerw, opadów, potrząsania szczytówką, etc. Latem zdaża mi sie prowadzić wabiki ekspresowo ściągając linkę obiema rękami. Pzdrw,KR



#1379 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 02 maj 2016 - 18:23

I jak tam u Was?
Ja byłem z kolegami na niewielkim jeziorze (12 ha). Wczoraj miałem 5 sztuk, największy 81cm, kolejny 76cm, no i 3 mniejsze (65cm, 54cm i 45cm). Spinningisci (10-15 osóB) łącznie mieli mniej ryb niż ja z kolegą na muchę (10ryb). Dzis zmiana łowiska na jeszcze mniejsze, ale pogoda się trochę zmieniła i tylko 2 ryby zlowilem (60 cm i 50+cm). Jutro kolejne lowisko :).

#1380 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3704 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 02 maj 2016 - 19:10

Pięknie, ja jeszcze nie zacząłem sezonu. Wczoraj trochę za pstrągami ganiałem, dziś patrol po naszej rzece. Zobaczę może jutro coś popróbuje, ale została mi tylko #7, bo #9 mam złamaną, a Hardy wypiął się na dożywotnią gwarancje.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych