Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#1941 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 27 styczeń 2020 - 05:23

Witam wszystkich.
Mam pytanko.
Pod koniec Sierpnia bede mial 1 dzien wolny w Szwecji a precyzyjnie w Karlshamn. Bedzie to dzien pomiedzy mistrzostwami swiata Sroda 26 Sierpien. Chcialbym ten dzien przeznaczyc na zlapanie szczupaka.
- czy ktos sie orietuje jak to tam wyglada. z internetu jest troche info, ale moze ktos mieszka, byl, lub bedzie i wie dokladniej.
- nie bede mial auta- myslalem o publicznym transporcie aby dostac sie do wody i pochodzic kilka godzin za szczupakiem.
- z internetu widze, ze sa jeziora w promieniu 30min jazdy, ale moze ktos wie lepiej
- jakie muchy tam dzialaja? moglibyscie dac wzory 3-4 i jak je wiazac?
Nigdy nie wizalem szczupakowych i nie chce poswiecac wiele czasu na wiazaniu arsenalu na kilku godzinna wyprawe.
Bede wdzieczny za informacje.
pozdrawiam
michal

#1942 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 27 styczeń 2020 - 22:30

Michał.
Karlsham jest nizej niż ja bywałem ale podpowiem. W Szwecji w sierpniu jest już zimno (okolice Stockholm) wiec szczupaki schodzą głębiej na cieplejsza wodę.
Najlepsze miesiące na okazy to maj/czerwiec. Wtedy masz je w zielsku pod brzegami i na morskich płyciznach (do 2m). 26 sierpnia to już prawie łośki pchają się w ujścia rzek do morza. Są na zatokach a po większych deszczach wchodzą w rzekę.
W tym okresie o jakim piszesz ze złowieniem szczupaków miałem problemy bo trzeba je było szukać (na morzu). W małych jeziorkach może jest trochę lepiej wiec chyba tylko na nie musisz liczyć.
  • ezehiel lubi to

#1943 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 27 styczeń 2020 - 22:47

o super, juz cos. dzieki Arek.

#1944 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 31 styczeń 2020 - 11:08

Michał, raczej śledź na bieżąco pogodę. W połowie września jakieś 200 km bardziej na północ miałem noce nie chłodniejsze niż +4 a w dzień bywało 23.



#1945 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 31 styczeń 2020 - 11:48

dziekuje. Cholera, to trzeba sie szykowac na zimna pogode. dobrze wiedziec, bo 2 lata temu myslalem, ze bedzie cieplo w Sierpniu w Angli, a mnie wydmuchalo niemilosiernie

#1946 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 31 styczeń 2020 - 12:02

Panowie, jestem początkującym muszkarzem i chce kupic muchówke #8 w czteroskładzie z myślą o łowienie szczupaków. Chciałbym zmieścić się w kwocie 300zl. Możecie mi coś polecic? Może być kij z ali.

#1947 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 31 styczeń 2020 - 12:48

za 400 masz gotowy zestaw w kołwoortekim podkladem i linką 

https://pl.aliexpres...rchweb201603_53

 

albo w tej samej ofercie 277 sam kij

 

350 pln - odpwiednik Ego Pike (ale to chyab to samo co Predator powyżej) - mam i polecam jako kij budzetowy:

https://pl.aliexpres...rchweb201603_53

 

Poszukaj jeszcze na FFF - tam trafiają się ww kije po 200-250 pln albo 300 ale zestawy -lekko używane -jak dobzre pamiętam. Albo zapytaj tam i pojawia się inne sensowne oferty.


Użytkownik Archanioł edytował ten post 31 styczeń 2020 - 12:51

  • Przemek_M lubi to

#1948 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 31 styczeń 2020 - 13:14

Zobacz daiwa true flight

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • Przemek_M lubi to

#1949 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 31 styczeń 2020 - 15:35

Zobacz daiwa true flight

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Jak dla mnie kołek. Za to Daiwa Wilderness XT super kij, ale robili w wyższych klasach tylko #8 9,6'

#1950 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 31 styczeń 2020 - 18:35

Często wam się zdarza złowić szczupaka jako przyłów? Dziś złowiłem 2 szczupaki 70-80cm na kiełża #12 i parkinsona #10. Obcinka pod nogami, na szczęście bezzadziory.

Wędka w klasie #6 miała co robić.



#1951 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 31 styczeń 2020 - 18:42

Często wam się zdarza złowić szczupaka jako przyłów? Dziś złowiłem 2 szczupaki 70-80cm na kiełża #12 i parkinsona #10. Obcinka pod nogami, na szczęście bezzadziory.
Wędka w klasie #6 miała co robić.

Tak, w sezonie celowo łowiłem na kiełże na hakach 8, ciemny dubbing i złota pochewka.

Kiełż dociążony i zgnieciony cęgami.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • #Nord i Bułka lubią to

#1952 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 31 styczeń 2020 - 20:05

Często wam się zdarza złowić szczupaka jako przyłów? Dziś złowiłem 2 szczupaki 70-80cm na kiełża #12 i parkinsona #10. Obcinka pod nogami, na szczęście bezzadziory.
Wędka w klasie #6 miała co robić.


Tak właśnie porządnie testuje się patyki. Po takich holach nie ma celowo polowianych ryb z którymi kij nie dałby sobie rady. :)
  • #Nord i Przemek_M lubią to

#1953 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 31 styczeń 2020 - 23:32

Komfortu przy holowaniu nie czulem. Dlatego nie zgodzę się że na szczupaka wystarczy klasa #5-6. Myślę że #8 to minimum żeby nie zamęczyć ryby o ile wczesniej nie pójdzie w chaszcze.
  • Przemek_M lubi to

#1954 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 01 luty 2020 - 00:38

Witam.

W "mojej" nizinnej rzeczce o tej porze roku (styczeń/luty) przy połowie płoci dosyć często mam brania szczupaczków. Nie tak dużych jak Twoje, ale gdieśw granicach okołowymiarowych.

Płotki łowię tam z reguły na parcha wleczonego bardzo wolniutko po dnie - wręcz nazwał bym to łownieniem stacjonarnym na muchę  :)

Co ciekawe biora tylko zimą - jak przychodzi marzec i bardziej wiosenna pogoda, to już mi się nie trafiają. Myślę że teraz po prostu bytują wokół płociowych stad i intensywnie żerują przed tarłem, żerąc gneralnie wszystko co się w wodzie rusza i nie gardząc przy okazji jakimiś rurecznikami i ochotkami. Spod lodu też często można o tej porze roku wyjąć szczupaczka na maleńką mormychę z ochotką na końcu ... jak lód oczywiście jest  :D  

Pozdrawiam.



#1955 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 01 luty 2020 - 08:02

Komfortu przy holowaniu nie czulem. Dlatego nie zgodzę się że na szczupaka wystarczy klasa #5-6. Myślę że #8 to minimum żeby nie zamęczyć ryby o ile wczesniej nie pójdzie w chaszcze.

#6 to za mało na szczupaka 70-80cm? Poważnie? Na łososie i trocie często chodzę z #6 i nigdy nie miałem problemu z rybami do 80cm. Wędka nisko, hol z kołowrotka. Problem rozwiązany.


  • Sławek Oppeln Bronikowski i Richi55 lubią to

#1956 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 01 luty 2020 - 09:53

#6 to za mało na szczupaka 70-80cm? Poważnie? Na łososie i trocie często chodzę z #6 i nigdy nie miałem problemu z rybami do 80cm. Wędka nisko, hol z kołowrotka. Problem rozwiązany.

 

Pod jednym warunkiem, że mamy otwartą wodę. Tam gdzie ziela a wiadomo ONE to lubią już nie ma tak łatwo, czasami trzeba rybę podnieść i tutaj trochę mocy przydaje się w patyku. Można przeciągnąć na sztywnej lince, często tak robię, jest jednak duże ryzyko wyrwania przynęty. Swego czasu Dmychu pokazał rybę ponad metr złowioną na piątce - można. Tam gdzie łowię w porze jesiennej ciąganie szczupaków polega na ciąganiu warkocza długości 2 metrów, zwykle jest w nich schowana ryba i do końca nie wiadomo jakiej wielkości, jedynie po cętkach i złotawym kolorze wiem że to nie są ziela. Łowię wtedy inną metodą, muchówka na kołek lub tylko w pionie z łodzi i to dla desperatów. Druga sprawa, szczupak na elastycznym muchowym kiju chodzi jak baranek, on do końca chyba nie wie że jest holowany, temperament wzrasta mu im bardziej sztywna pała. Na SAGE Xi2 #6 można było podciągnąć łódź wiosłową i to z kierownikiem stawu uwiązanym do krypy. Co do wspomnianej "szóstki",  BIIIx 9'6" #6 zaliczyłem żabola 75 cm - baranek na uwięzi. Jeszcze jedno, większość brań które mam na streamera to delikatne odpływanie muchy w przeciwnym kierunku, agresywne ataki z fontannami wody widuję tylko na filmach. Miłego dnia. PS. Wczoraj odebrałem w Krakowie dwa nowe kije tym razem dla Małżonki - 12' 2,2lb i nie są to muchówki jakkolwiek dolniki przypominają rasowe DH w klasie #12 przy 15'. Porobiło się przekraczając szósty krzyżyk.  ;)  :D



#1957 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 01 luty 2020 - 10:42

Tak Andrzej, ale piszesz o szczególnych warunkach. Do rzucania kurczakiem i ciąganiem ryby z zielskiem pełna zgoda, sam sięgam wtedy po #9. Ja się odniosłem do wpisu Norda.

Łowiąc łososie wspomnianą #6 miałem trochę kłopotów z łośkiem 85cm, wszystko mniejsze wyjeżdżało na brzeg na luziku, pod warunkiem odpowiedniego holu.



#1958 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 01 luty 2020 - 11:16

Panowie, potrzebuje rady co do linki. Będzie to mój pierwszy sezon z muchą wielkości sroki a jest jeszcze chwila czasu aby się przygotować.

To co mam na teraz: kij 9wt #9, pływającą linka z krótką głowicą w 9 klasie, jakiś młynek i podkład.

Łowisko - woda stojącą, duży akwen. Łowienie tylko z brzegu brodząc (zakaz łowienia z łodzi). W zasięgu rzutu głębokość max 2-5m.

Jestem w stanie sobie wyobrazić że linka wpływa nie tylko na głębokość podania przynęty ale również na tor jakim będzie się poruszać w czasie ściągania. W głębszych miejscach nie bardzo widzę sens prowadzenia muchy przy powierzchni, czy w takiej sytuacji zastosowanie tonącego przyponu przy pływającej lince ma sens? Wiem ze najlepiej byłoby mieć 10 sznurów na każdą okazje ale ja jadę nad wodę łowić a nie zmieniać sznury przez większość czasu.

Jest jakieś stosunkowo uniwersale rozwiązanie do takiego łowienia?
  • Przemek_M lubi to

#1959 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 01 luty 2020 - 11:50

Głowica +tipy ogarną temat.

Rio obs intermediate.

http://harius.com.pl.../loop-evotec-85

Ściera big fly

Do linek float użyj dociążenia - https://youtu.be/AE29rZmqnH0

Nie używać na wodzie górskiej muchowej.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#1960 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 01 luty 2020 - 12:53

Panowie, potrzebuje rady co do linki. Będzie to mój pierwszy sezon z muchą wielkości sroki a jest jeszcze chwila czasu aby się przygotować.

To co mam na teraz: kij 9wt #9, pływającą linka z krótką głowicą w 9 klasie, jakiś młynek i podkład.

Łowisko - woda stojącą, duży akwen. Łowienie tylko z brzegu brodząc (zakaz łowienia z łodzi). W zasięgu rzutu głębokość max 2-5m.

(...)


Fast inter lub s1/s3 np. Guideline Pike
  • Pasta lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych