Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator żelowy - jaki polecacie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
142 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 marzec 2015 - 20:56

U mnie też max około 6 km na godzinę. Kotka 55 z maksymizerem.

Przy mocnym wietrze w plecy coś koło 7 było. 



#122 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2015 - 21:00

A ja odpowiem pytającemu.  :wub:

1 Nie polecam żelowego

2 Kwasówkę można standardowo rozładowywać do zera, żelu nie

3 Trwałość kwasówki wyższa, chyba że żel będziesz rozładowywał max do 90%

4 Ładowarka do kwasu - obojętna, do żelu - nie.

5 Cena - bez porównania

 

Moje, prywatne zdanie na podstawie doświadczeń własnych  :)


  • Pumba i bayrt lubią to

#123 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 23 marzec 2015 - 21:24

A ja odpowiem pytającemu.  :wub:

1 Nie polecam żelowego

2 Kwasówkę można standardowo rozładowywać do zera, żelu nie

3 Trwałość kwasówki wyższa, chyba że żel będziesz rozładowywał max do 90%

4 Ładowarka do kwasu - obojętna, do żelu - nie.

5 Cena - bez porównania

 

Moje, prywatne zdanie na podstawie doświadczeń własnych  :)

 

Co to znaczy można standardowo rozładowywać do zera? Radzę sprecyzować bo jak kolegom popadają akumulatory od takiej porady może byc problem


Użytkownik crizz100 edytował ten post 23 marzec 2015 - 21:28


#124 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 marzec 2015 - 22:05

Tylko żel cena chyba większą od kwasiaka... tyle że mniejszy gabaryty. Ja mam 2 żelowe i jest ok...

Żel ma zbliżone gabaryty a przy tej samej pojemności jest z reguły cięższy od kwasiaka.

 

Z tym rozładowaniem to nie można przesadzać. Załatwiłem tak Bannera Energy Bull. Teraz staram się nie zjeżdżać poniżej 11 v pod obciążeniem.

Niektóre "głupie " ładowarki mogą zaszkodzić kwasiakowi. Mam taką. Przekracza 14,9 V i dalej ładuje.Kiedyś nie przypilnowałem , nie odłączyłem i do 16 v doszło napięcie ładowania. Niezdrowo dla aku.



#125 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 23 marzec 2015 - 23:28

Bez owijania... Wręcz niemożliwe jest pływanie na maxa przez 4 godziny czyli przy prądzie około 40A na aku 110ah.

 

Załączony plik  IMG_20150323_230307.jpg   15,12 KB   6 Ilość pobrań

 

Na przykładzie Sznajdera Marine 100 Ah, pojemność C5 czyli 5 godzinna wynosi 75 Ah. Zakładając 70% rozładowania( jest to akumulator głębokiego rozładowania, w zwykłym będzie to pewnie około 30-40% max) mamy 75*0,7=52,5 Ah

Czyli żeby przepłynąć na nim 35 km z prędkością 7 km/h trzeba płynąć 5h , więc silnik musiałby pobierać tylko 10,5 A co jest nierealne.

Opcje są dwie albo akumulator jest rozładowywany do totalnego zera, albo odległość jest mierzona nie prawidłowo. Cudów nie ma



#126 OFFLINE   pipczento2002

pipczento2002

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Mariusz

Napisano 24 marzec 2015 - 06:12

Od wczoraj pojemność mojego akumulatora zmalała o 10%, czas pływania wydłużył się o godzinę, ktoś kto nigdy nie stał koło mojego zestawu zmierzył ile pobiera silnik a w echosondzie zepsuł się GPS. No panowie. Wybory niedługo. proponuję startować :)



#127 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 24 marzec 2015 - 06:25

Kolego pipczento2002. Mam taką radę. Nie doradzaj już może mniej doświadczonym, w wyborze aku, bo mogą się bardzo zdziwić, dlaczego nie mogą przepłynąć około 30km na piątym biegu.

#128 OFFLINE   pipczento2002

pipczento2002

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Mariusz

Napisano 24 marzec 2015 - 06:58

Przepraszam wszystkich, że ośmieliłem się podzielić swoimi doświadczeniami. Wiecej na pewno tego nie zrobię. Pozdro.



#129 OFFLINE   mariuszwf

mariuszwf

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 24 marzec 2015 - 09:03

Kolego pipiczento2002 :)  nie zrażaj się jak posiadasz jakoś wiedzę podziel się z innymi :)

Nasze forum jest podzielone na 50% zwolenników akumulatorów żelowych i 50% zwolenników akumulatorów kwasowych :)

Ja używam Toyamę już w tym roku będzie 7 sezon :)  i jest oki :)

 

#130 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 24 marzec 2015 - 09:49

co do mojego panasonica 100ah.ładowany był zaraz po powrocie z jeziora oczywiście z zachowaniem norm ładowania.aku padł na jesień- tracił pojemność za każdym razem do tego chłodniejsze dni przyspieszyły jego koniec.odnośnie toyamy polecam te pomarańczowe-nie wiem czym się różnią od białych i czy są produkowane ale kumpel ma już 7 lat i śmiga do dziś.



#131 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 24 marzec 2015 - 09:56

Co to znaczy można standardowo rozładowywać do zera? Radzę sprecyzować bo jak kolegom popadają akumulatory od takiej porady może byc problem

 

Sugeruję przeczytać ostatnie z moich zdań. A Kolegom na pewno popadają akumulatory, zawsze kiedyś padają.  ;)

Zero spróbuję doprecyzować.  :rolleyes:  Miałem na myśli koniec jazdy silnikiem z powodu braku prądu. Tak użytkuję kolejny kwasowy aku, każdy przeżywał lata i setki motogodzin. Zawsze były to Trojany przeznaczone do głębokiego rozładowania.

W temacie ładowarki, to nie mówmy o gównianych lub wadliwie działających, nie o to chodzi. Doskonale wiecie, że chodzi o kolejne cykle ładowania, których wymaga żel, by osiągnąć nominalną wydajność. Większość automatycznych ładowarek nie dokończy ładowania żelu.



#132 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 24 marzec 2015 - 12:18

Sugeruję przeczytać ostatnie z moich zdań. A Kolegom na pewno popadają akumulatory, zawsze kiedyś padają. ;)
Zero spróbuję doprecyzować. :rolleyes: Miałem na myśli koniec jazdy silnikiem z powodu braku prądu. Tak użytkuję kolejny kwasowy aku, każdy przeżywał lata i setki motogodzin. Zawsze były to Trojany przeznaczone do głębokiego rozładowania.
W temacie ładowarki, to nie mówmy o gównianych lub wadliwie działających, nie o to chodzi. Doskonale wiecie, że chodzi o kolejne cykle ładowania, których wymaga żel, by osiągnąć nominalną wydajność. Większość automatycznych ładowarek nie dokończy ładowania żelu.


Czyli jak rozumiem plywasz do tąd aż silnik będzie ledwo kręcił? Jeżeli dzieje się tak przy napięciu nie niższym niż 10,5V to ok. Spróbuj rozładowywać go do "zera" tak chociaż do 9V i zobaczysz ile wtedy podziała. Na pewno bardzo krótko

#133 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 24 marzec 2015 - 12:26

Od wczoraj pojemność mojego akumulatora zmalała o 10%, czas pływania wydłużył się o godzinę, ktoś kto nigdy nie stał koło mojego zestawu zmierzył ile pobiera silnik a w echosondzie zepsuł się GPS. No panowie. Wybory niedługo. proponuję startować :)


Nie wiem czy zwrociles uwage ale ja podalem wielkosci dla akumulatora deep cycle. W Twoim bedzie duzo gorzej ponieważ masz moze 40% pojemnosci do dyspozycji.

#134 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 24 marzec 2015 - 20:02

Czesc...

 

Silnik Osapiana tez polecam mam ten sam. Mój zestaw kupiłem w tym samym miejscu, jedynie aku miałem 110ah a KM batery sie nazywał... no i cena była lekko wyższa, a i ładowarkowe dali inna, ale koniec końców mam tego Schumachera 10A. 

 

Ten silnik z moją baterią naprawdę mocno wydajny jest. Pisałem o tym w temacie jaki silnik kupić.  pozdrawiam

Napisz coś więcej o tym akumulatorze, ile go użytkujesz, jaki dystans przepływasz na nim, czy silnik z maxymizerem?



#135 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 25 marzec 2015 - 10:34

Witam.

Panowie...Jak można i gdzie się odwołać w przypadku niesłusznie odrzuconej reklamacji akumulatora.



#136 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 25 marzec 2015 - 23:40

A w związku z czym odrzucili Ci reklamację? Jaki aku?



#137 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 26 marzec 2015 - 10:38

W sumie to jeszcze nie dostałem odpowiedzi, ale znając ich mogę się spodziewać treści typu, zaniedbanie z winy uzytkownika.

Aku to Megalight 100Ah - AGM.Zaliczył około 100 cykli. Wg. mnie nastąpiło zwarcie wewnątrz obudowy, ponieważ pod najmniejszym nawet obciążeniem napięcie spada do zera.Nie da się go juz naładować. Zjawisko nastąpiło nagle. Z rana jeszcze pływałem bez problemu, po południu już kicha. Do końca gwarancji zostało 2 tygodnie.



#138 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 26 marzec 2015 - 15:51

Z tego co piszesz to jest ewidentnie uszkodzony nie ma opcji zeby nie przyjeli.
  • Jozi lubi to

#139 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 26 marzec 2015 - 18:52

Z tego co piszesz to jest ewidentnie uszkodzony nie ma opcji zeby nie przyjeli.

Tak tylko że mogą stwierdzić np. że płyta oberwana powiedzmy od upadku, ale osobiście jakby tak ściemniali nie odpuszczaj im bo to może być również zwarcie między celami.



#140 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 26 marzec 2015 - 20:42

Ale jeżeli nie ma śladów uderzenia to muszą przyjąć. Ja bym go nie odebrał od nich w ogóle