Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

VERTICAL FOR ZANDER – czyli rozmowa z Verticalfanatics - nowy artykuł na jerkbait.pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 19 grudzień 2009 - 13:46

Cześć,
Serdecznie witamy na stronie www.jerkbait.pl. Na samym początku chciałbym wszystkim wam podziękować za czas, który poświęciliście dla nas odpowiadając na pytania forumowiczów. Jak już wiecie, metoda wertykalna jest w Polsce zabroniona (oprócz łowienia spod lodu) i w zasadzie jej tajniki nie są znane u nas w kraju. Dlatego cieszymy się bardzo, że odkrywacie przed nami tajniki metod stosowanych w innych zakątkach świata. No OK, posłuchajmy co macie do powiedzenia.

Serdecznie zapraszam do lektury artykułu VERTICAL FOR ZANDER – czyli rozmowa z Verticalfanatics. Zapraszam też do dyskusji.

Pozdrawiam
Remek

#2 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 grudzień 2009 - 14:21

ABSOLUTNY MAJSTERSZTYK!

Wielkie DZIEKUJE z mojej strony.

Nie bede pisal banalow ze to najlepszy artykul itd - to oczywiste :D
Eh juz sie nie moge doczekac styczniowego otwarcia na Ebro :D

Gratulacje Pitt, dzieki za uwzglednienie moich pytan B)


Guzu

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 grudzień 2009 - 14:25

Pitt!
.
.
.
aż mi dech zaparło :o no to jest po prostu... nie wiem jak to powiedzieć, solidny kawał wędkarskiej wiedzy. Już wiem że będę to czytał kilka razy i trawił partiami - artykuł przeszedł moje najśmielsze oczekiwania!

Chylę czła, gratuluję, dziękuję

Pozdrawiam

#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 grudzień 2009 - 15:14

Przeczytać dokładnie jeszcze nie zdążyłem, same fotki robią wielkie wrażenie!

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 grudzień 2009 - 16:23

ciesze sie, ze sie podoba i mam nadzieje, ze z tematu rozwinie sie bardzo ciekawa dyskusja :D

...
dzieki za uwzglednienie moich pytan
...

rzecz oczywista, nie ma za co, ten wywiad powstal, w pewnym sensie, na podstawie waszych pytan i quasi na zamowienie uzytkownikow naszego portalu :D


#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 19 grudzień 2009 - 16:37

Osobiście uważam, że artykuł jest bardzo ciekawy. Po jego przeczytaniu miałem nieodpartą ochotę na ... takie połowy ale tutaj pojawiło się pytanie, na które odpowiedzi nie znam i może ktoś z forumowiczów mi pomoże: dlaczego w Polsce zabroniono verticala?

Fajny jest wtręt, w tekście, na temat oglądania przynęty na echosondzie. Widziałem kiedyś jak łowili walleye właśnie w taki sposób - oglądali zarówno przynętę jak i walleye na echu. Sprowadzali pod pysk na odpowiednią głębokość i było widać (nadal na echu) jak walleye startuje do przynęty.

Pitt! Dzięki za atykuł!

Pozdrawiam
Remek

#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 grudzień 2009 - 16:42

Osobiście uważam, że artykuł jest bardzo ciekawy. Po jego przeczytaniu miałem nieodpartą ochotę na ... takie połowy ale tutaj pojawiło się pytanie, na które odpowiedzi nie znam i może ktoś z forumowiczów mi pomoże: dlaczego w Polsce zabroniono verticala?

dobre pytanie ... ciekawe, w ktorym kierunku rozwinie sie teraz dyskusja ... PZW? :lol:

#8 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 19 grudzień 2009 - 17:11

[quote]
Osobiście uważam, że artykuł jest bardzo ciekawy. Po jego przeczytaniu miałem nieodpartą ochotę na ... takie połowy ale tutaj pojawiło się pytanie, na które odpowiedzi nie znam i może ktoś z forumowiczów mi pomoże: dlaczego w Polsce zabroniono verticala?
[/quote]
dobre pytanie ... ciekawe, w ktorym kierunku rozwinie sie teraz dyskusja ... PZW? :lol:
[/quote]

Poproszę o krótką odpowiedź :D

Pozdrawiam
Remek

#9 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 19 grudzień 2009 - 18:08

W PL łowienie w pionie jest zabronione ( z wyłączeniem połowów z lodu ).

#10 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 19 grudzień 2009 - 18:11

chyba na wodach PZW jest zabronione na innych wodach nie PZW chyba można

#11 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 19 grudzień 2009 - 18:15

Wielkie dzięki Pitt!
Profesjonalna robota, naprawdę warto było czekać na taki artykuł.
Będę wracał do niego wielokrotnie, bo dużo w nim cennych informacji.
Dzęki jeszcze raz!
Pozdrawiam
Miłosz


#12 OFFLINE   CLAUDIO

CLAUDIO

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 929 postów
  • LokalizacjaMADRID

Napisano 20 grudzień 2009 - 11:00

Witam w Polsce jest zabronione lowienie w pionie dlatego,ze wszyscy w PZW mysla,ze jak w pionie to musi bys SZARPAK :wacko:
Tego sie dowiedzialem kiedys od PZW,ale to bylo ze 20 lat temu moze teraz jest inna wymowka.Mega Pozdro dla wszystkich i wesolych i spokojnych swiat oraz Rybnego nowego Roku :mellow:

#13 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 grudzień 2009 - 11:58

Pitt na prezydenta ! B) Albo na Świętego :lol: Mikołaja :mellow:
Dzięki za prezent !

Re :huh: we la :o cja !
Co do vertical jigowania w PL (PZPR-N-PZW) to chyba Claudio ma rację.
Przepis należy rozumieć jako zakaz szarpania. Osobiście tak interpretuję ten przepis
i jeśli będę miał możliwość, będę próbował łowić w pionie ile się da.
Po takim artykule zwłaszcza !

Przecież coś, co w sumie jest wolnym trollingiem z ręki,
trudno przyrównać do ustawicznego podnoszenia i opuszczania przynęty..
Czy ten przepis nadal tak brzmi ? :unsure:

Nieważne.
To było mnóstwo pracy i wyszedł z tego świetny artykuł, bravissimo ! :D
Chylę czoła, prawie klękam ;)

#14 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 20 grudzień 2009 - 12:16

Zakaz łowienia przez jednostajne podnoszenie i opuszczanie przynęty w jednym miejscu. Czyli z zakotwiczonej łódki nie wolno, ale jak łódka dryfuje wolniutko na dryfkotwie to już nie łowisz w jednym miejscu :mellow: Ot i jak narodowe zdolności interpretacji prawa dają radę :lol:

#15 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 12:19

Panowie,

Zwroccie uwage ze pada w pewnym miejscu informacja ze zima czesto sie lowi tak ze nastepuje minimalne podniesinie (nie poderwanie) przynety raz na kilkadziesiat sekund...

Wowczas nawet nie moze byc mowy o lowieniu w pionie.

Powodzenia!

Guzu

#16 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 grudzień 2009 - 12:35

@Guzu
Otóż to.

Nic sie nie dzieje, komisja ds. vertical jiga nie powstanie, lowimy bo kochamy to robic :D

#17 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów

Napisano 20 grudzień 2009 - 23:01

Osobiście uważam, że artykuł jest bardzo ciekawy. Po jego przeczytaniu miałem nieodpartą ochotę na ... takie połowy ale tutaj pojawiło się pytanie, na które odpowiedzi nie znam i może ktoś z forumowiczów mi pomoże: dlaczego w Polsce zabroniono verticala?


Wydaje mi się, że kiedyś poruszyłem ten temat na tym forum ale jakoś nie mogę go odnaleźć - czyżby został usunięty?
Ktoś wtedy odpowiedział, że w momencie powstania przepisu nie było jeszcze pojecia verticall jigging i ustawodawca nie mógł przez to miec na myśli tej konkretnej metody.

Na ten temat na pewno można polemizować, głównie przez niejasność stwierdzenia 'przez ciągłe podnoszenie i opuszczanie przynety w pionie' - chyba tak to brzmiało.
Łowiąc w pionie na pewno nie podnosimy i nie opuszczamy przynęty w sposób ciągły - robimy przecież pauzy :mellow:
Ponadto co oznacza łowienie w pionie? Jak prąd wody powoduje, że przynęta jest 3 metry za łodzią to czy łowię w pionie?

Polska to bardzo dziwny kraj. Dziwny zapis, nijak mający się do rzeczywistości mający na celu nie wiadomo co. W Anglii jakoś nie ma zagmatwanych regulaminów a ryb więcej.

Osobiście nie uważam, żeby zakaz ciągłego podnoszenia i opuszczania przynęty w pionie odnosił się do metody wertykalnego jigowania. Tak na dobrą sprawę mieszkam jak na razie w kraju, gdzie ta metoda jest dość popularna i nie ma wątpliwości co do jej stanu prawnego. Z drugiej strony po powrocie do Polski wolałbym nie rezygnować z jej stosowania.


Co do samej metody i artykułu to moje obserwacje z UK różnią się trochę od obserwacji wędkarzy odpowiadających na pytania. Ja stosowałem tą metodę głównie w miesiącach letnich łowiąc w dziennych ostojach sandaczy - miejscówkach o małej powierzchni skupiających kilka, kilkanaście ryb. Zimą natomiast sandacze były zgromadzone w miejscach dośc rozległych i rozproszone w obrębie tych miejsc - kilkaset metrów rzeki - dlatego skuteczniejszy wydawał sie trolling i klasyczne łowienie z rzutu.
Obserwacje te dotyczą tylko rzeki Severn więc nie wszędzie musi być tak samo.



#18 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 grudzień 2009 - 23:11

[quote]
Osobiście uważam, że artykuł jest bardzo ciekawy. Po jego przeczytaniu miałem nieodpartą ochotę na ... takie połowy ale tutaj pojawiło się pytanie, na które odpowiedzi nie znam i może ktoś z forumowiczów mi pomoże: dlaczego w Polsce zabroniono verticala?

[/quote]

Wydaje mi się, że kiedyś poruszyłem ten temat na tym forum ale jakoś nie mogę go odnaleźć - czyżby został usunięty?

[/quote]

Nie został usunięty i nietrudno było znaleźć
http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=139762 &#msg_139762

Myślę, że co do legalnosci vertykalnego łowienia napisano tyle, by sumienie nie gryzlo,
a zdrowy rozsadek pozwalal cieszyc sie z odkrywania skarbow, jakie kryje woda. B)

Pozdrawiam
Grzesiek

#19 OFFLINE   Wiktor

Wiktor

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 21 grudzień 2009 - 10:59

Łowienie wertykalne jest w naszym kraju legalne na wodach morskich.Jest trochę w naszym kraju wód w gesti UM w których żyją sandacze i bardzo pasują charakterem do np: Holenderskich kanałów.Ja pierwsze próby takiego łowienia podjełem,na razie bez efektów ale wszystko przedemną.Dzięki za artykuł.....

Pozdrawiam
Wiktor



#20 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 21 grudzień 2009 - 11:42

Bardzo ciekawy wywiad.
Interesujący jest aspekt sprzętowy, kolesie nie kombinują, ot idą do sklepu wykładają 50 euro i kupują sobie wędkę, która w pewnych kręgach uchodziłaby za zwykły chrust... :mellow: .
Jeśli są ryby w wodzie to wędkarstwo jest najzwyczajniej łowieniem ryb :lol: .
Żeby nie było, sam mam patyki robione na zamówienie itd., ale jak były ryby w polskich wodach to wystarczało iść do sklepu...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych