Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blanki - pomysły na wędki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:22

No, skoro juz sie zesmy uwolnili od myslenia w pryzmacie jednej serii wedek...

W zasobach forum jest wiele informacji tego typu i zadajac sobie nieco trudu mozna wydzielic przyklady/ wybory, ktore sa dokonywane przez wedkarzy jakby czesciej niz inne.
Ja na ten przyklad nie mam tak wielkiej rotacji w wedkach, co moze albo oznaczac, ze dobrze wybieram albo tez nie jestem zbyt wybredny, wzglednie kompilacje tych 2óch sytuacji.

Najbardziej wszechstronna wedka, jaka mialem (bo po 10 latach sluzby utopilem ja w Wisle) byla wedka na blanku Talona 9' MF2(IM6+) czyli (cholernie nie lubie skupiac sie na oznaczniach blanku) 15LB i 21g.
Moglem na to lowic w wielu sytuacjach, juz od 8LB linki zazcynajac, bowiem blank ten jest elastyczny jak na te swoje 15LB.

Ostatnio na szybko nabylem jego brata z grafitu explorer i tak sie teraz zastanawiam czy to byla dobra zamiana czy zla?
Zachowuje sie podobnie jak tamten i rowniez lowilem na niego w roznych syt.

Gumo

#22 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:25

Szkoda Taljona, fajny byl...

Ja jeszcze nie dorobilem sie wedki, ktora mialbym 10 lat. Ale ja mlody jestem
Zawsze myslalem ze ten Twoj to byl hot shot (MXF) ?

Guzu

#23 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:34

MxF zyje i po wymianie omotek bedzie dalej czesał. :D

Explorer musial zostac inaczej uzbrojony, zeby nie byl zbyt batowaty ale zalozony efekt zostal osiagniety.
Szukam blanku 2,7m 12LB 21g, ktory bylby posredni sztywnosciowo do w/w i Lamiglasa G1000.
I chyba to bedzie St.Croix SC III

Gumo

#24 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:37

Masz tyle tego.. dobrze ze przynajmniej Ty sam to ogarniasz. :D


SCIII do 3/4 oz przy 9 stopach ?


Guzu


#25 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:41

SCIII do 3/4 oz przy 9 stopach ?

prawdziwa zyleta i za rozsadne pieniadze :D


#26 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:42

Tak ten, bo Lamiglas to bardziej wyglada na 17LB a tak to juz jest, ze najczesciej uzytkowane sa takie w okolicach tych 12LB 21g.

Gumo

#27 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:45

Ja w zwiazku z przestawieniem sie calkowicie na wedkowanie z wody postanowilem rozwijac sluszna idee HOT SHOTOW.
Bedzie krocej, wszechstronniej... LEPIEJ :mellow:


Guzu

#28 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:48

ja nadal zastanawiam sie nad tym st.croix 3SC86HF2

#29 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:49

Ten kij 25 lb do srednich i duzych gum do lowienia z brzegu..ciezki temat.

Guzu

#30 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:50

taaaa ... ciezki :unsure:

#31 OFFLINE   Kornel Miklas

Kornel Miklas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaMalbork

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:54

dla mnie wedka musi działąć tak jak chcę,musi być funkcjonalna,niemusi mieć ozdobników wyplatanek omotek w kilku kolorach czy wstawek ze srebrnej nitki.

musi być lekka(wagowo)dlatego lubie Tytany,musi być idealnie wyważona.

fakte jest faktem,że jesli robie kij u rodbuildera bo nie daje mu w estetyce wolnej reki,Tylko ma być tak ja ja chcę,czyli zazwyczaj prosto.

blank-bo zawsze lekka loteria,ideałem jest iśc pomacać przed zbrojeniem kilka róznych(dlatego mi pasuje SCIII)macałęm
swojego czasu(nie wiem jak teraz)w FC mozna było gotowe wedki pomacać na rznych blankach.a takrze te same blanki w róznym uzbrojeniu
to jest wyjscie idealne.
.dlatczeo tak czesto kije z pracowni trafiaja do działu sprzedam-bo zdanie zbrojacego lub wizja jest sprzeczna z wizja zamawiajacego(ale o tym sie dowiadujemy po pomacaniu kija)okazuje sie ze nie tego oczekiwaliśmy.


nieraz mam taki kaprys ,że kupie coś dla testu,ale juz baaaardzo żadno(i to zazwyczaj ma czekać w szafie na moje reczne zbrojenie)

moim ulubionym od lat jest też Talon 2,60 21gram z firmy Atlantis co nieznaczy,że najlepszy w kazdej sytuacji ,chociaż mianem uniwersała mozna go zwać.

Teraz potrzebuje 2 traweli i nie jest to moje widzi misie a poprostu wygoda,tak jak nie pojadę limuzyna na ryby(da sie jasne ale mniej wygodne to w terenie)tak nie bd brał 1cz kijów a nawet 2cz to 3metrowy kij ro juz 155cm pozłozeniu,dlatego wezme 4cz trawela-jesli bedzie kosztował wiecej to cóz,nikt mnie nie zmusza,ale jak mi potrzebny i nienarazi mnie na bankructwo ,to wezmę 4skłąd zamiast 1 czy 2 w tej samej cenie.



#32 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:55

Abo taki Lamiglas rogue river ale za cholere nie wiem jak to by sie zachowywalo do konca.
Mam ale to inna liga - 12LB i magnum taper. Bardzo fajny i tani.

Gumo

#33 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:58

Te magnum light moga byc ciekawe.
Nie mialem jeszcze okazji sprobowac takich... a moze byc to ciekawy kierunek.

Guzu

#34 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 20 grudzień 2009 - 16:58

@guzu
jest kilka alternatyw lamiglasa: GSA1023H, RR102 2MT, GSA102-2H i innych: CTS SC865-2 lub batson HS1025F, wiem tez od lukasza, ze phenix wlasnie cos w tym stylu kreci ...
ale jak na razie jestem uwiazany do stalego miejsca zamieszkania i nie mam mozliwosci porownawczych


#35 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 17:05

@Pitt

A nie mowiles ze nie lubisz Hot shotow ? :D


@Gumo

Jest jeszcze cos takiego :

XSH 108 2MMT
9'
2
8-15
1/4-5/8
0.624
5
3 3/16


Nie mialem tego w rekach...

Guzu

#36 OFFLINE   Zulus

Zulus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 20 grudzień 2009 - 19:57

Ja Talona mialem tylko jednego w reku... 3.05m do 21g 15lb i przyznam, ze blank jest przyjemny. Widac, ze wedka na tym blanku bedzie wszechstronna i dalekosiezna, ja widzialem w niej dla siebie bardzo fajna boleniowke i pewnie kiedys wejdzie ten plan w zycie. Glownie dlatego, ze lubie kiedy to kij mi meczy rybe a nie chamulec na kolowrotku, a ten z kolei baardzo sie gial

#37 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 grudzień 2009 - 21:22

@pitt, z tego co wiem to celowalbym w tego Lamiglasa 1022H albo RR (brata tego 1022 mialem w rekach - krotsza wersja tez bedzie ciekawa)
Z tego co pamietam o ciezarze tych gum to odpuscilbym tego Batsona jako zbyt delikatnego.

@Guzu
i ten tez ciekawy ale HGW

@Zulus
Dla mnie tez byl taki bujany, dlatego przeszedlem na wersje 2,75.
Wazne tutaj bedzie, zeby na szzcyt dac bardzo lekkie przelotki. Kto wie, czy na tytanach 7kach typu L nie byloby najciekawiej?
No i do ciezszych troche boleniowych przynet bedzie za delikatny juz..

Gumo

#38 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 20 grudzień 2009 - 21:28

@Gumo

Kup - sprawdz - bedziemy wiedzieli :D

Mam 260 z CP z Lamiglasa i to 1 klasa sprzet. Moze i 275 bedzie gut ?

Guzu

#39 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 20 grudzień 2009 - 21:49

Po sezonie użytkowania, w tym na 2 wyprawach do Szwecji, mogę coś powiedzieć o spinningu na blanku Lamiglasa Rogue River 102 2MT. Czyli 2,60, 25 lb, 10-35. Uzbrojony w hardloy’e, sygnowany przez pracownię Art-Rod.
Założenia były takie: szczupaki na płytkiej wodzie, w kapelonach; spoony, lekko obciążone gumy 10-15 cm, czasem obrotówki, i plecionka do tego. I założenie dodatkowe: moje flegmatyczne usposobienie, w wyniku którego zdarza się, że zanim mózg przetworzy informację o braniu w decyzję o wykonaniu zacięcia – ryba jest już w innej części jeziora. Wędka jest akurat na tyle sztywna, żeby wyżej wymienionymi przynętami, w granicach ciężaru wyrzutowego, precyzyjnie manewrować wśród zielska, ale szczytówka dość łatwo poddaje się w momencie brania; całość pod obciążeniem wchodzi płynnie w pełne ugięcie aż po rękojeść – oczywiście, wiąże się to z równie płynnym przyrostem mocy, i hol szczupaków do 85 cm (na takich udało mi się to sprawdzić) ma wiele wspólnego z owym „aksamitnym obezwładnieniem”, o jakim pisał jerkbaitowy klasyk, ryby w tej kategorii wagowej zazwyczaj po chwili miałem pod nogami albo przy burcie łódki, raczej zdezorientowane niż zmęczone; wydaje mi się jednak, że w przypadku nieco większych szczupaków nie poszłoby już tak łatwo, dolnik tej wędki w porównaniu z innymi konstrukcjami o mocy do 25 lb, jak choćby Batson ISA1086, wygląda niepozornie i raczej nie wchodzą w grę zdecydowane, siłowe rozwiązania. Jest też zaleta, której z początku nie brałem pod uwagę, a która ujawniła się „w praniu”: wędka świetnie się ładuje i daje mi zasięg rzutów o kilka metrów większy w porównaniu z kolegami łowiącymi na dłuższe nawet, ale twardsze kije i podobne przynęty, co przydaje się podczas brodzenia na skraju trzcin i obławiania rozległych, zarośniętych kapelonami płycizn.
Maksymalny kaliber przynęt to guma 15 cm + 15 g ołowiu, takie zestawienie już mocno zaznacza się na szczytówce, próbowałem 20 g - z tak dużą gumą już trudno o precyzyjne prowadzenie przynęty. Podobnie w rzecznym nurcie – 15-20 g, nie więcej, nawet z mniejszą, 10 cm gumą; cięższą przynętę już się raczej holuje, niż prowadzi. Dziś, o sezon łowienia mądrzejszy, przypuszczam, że zastosowanie zestawu lżejszych przelotek podniosłoby trochę komfort łowienia przynętami z okolic górnego c.w.
Lekkie, finezyjne narzędzie do niezbyt ciężkiego łowienia, w moim przypadku zminimalizowało ilość zmarnowanych brań podczas łowienia z plecionką. Jednak raz się na nim przejechałem: zahaczony małym spoonem kłąb zielska ruszył w moją stronę, i chociaż, zorientowawszy się, że ma cętki i płetwy, zaciąłem szeroko, nie zdołałem (to ciepłe, głębokie ugięcie…) wygenerować wystarczającej siły zacięcia; szczupak miał 102 cm – po chwili zmierzył go kolega, który chytrze podrzucił mu przed nos swoją przynętę.



#40 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 grudzień 2009 - 23:30

Po sezonie użytkowania, w tym na 2 wyprawach do Szwecji, mogę coś powiedzieć o spinningu na blanku Lamiglasa Rogue River 102 2MT. Czyli 2,60, 25 lb, 10-35.wydaje mi się jednak, że w przypadku nieco większych szczupaków nie poszłoby już tak łatwo, dolnik tej wędki w porównaniu z innymi konstrukcjami o mocy do 25 lb, jak choćby Batson ISA1086, wygląda niepozornie i raczej nie wchodzą w grę zdecydowane, siłowe rozwiązania.
(...)
szczupak miał 102 cm – po chwili zmierzył go kolega, który chytrze podrzucił mu przed nos swoją przynętę.



Zazdroszczę doświadczeń i współczuję kolegów

A poważnie, to przecieram oczy ze zdumienia, jeśli chodzi o stwierdzenie braku mocy na siłowe rozwiązania.
25lb to możliwe ponad 10g wytrzymałości linki do swobodnego wykorzystania..
Rozumiem, że to było poniekąd porównanie do innego blanku,
ale ten rząd wielkości mocy blanku wydaje mi się akuratny na każdego szczupaka..
Pewnie, że to łowisko determinuje sposób holu i argumenty siłowe, ale żeby obawa przed większą sztuką ?