Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Old school - nowy artykuł na jerkbait.pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 31 grudzień 2009 - 12:05

Witam,
Trafiłem na jerkbait.pl przypadkiem. Z wielką radością zauważyłem, że mocno promujecie wszelkiego rodzaju wędkarskie rękodzieło. I bardzo dobrze. Hand made, czy to przynęty, osprzęt, czy wędziska robione dosłownie w pojedynczych egzemplarzach zawsze uważałem za najwartościowsze. Czytając rodbuilderskie artykuły na Waszym portalu, zauważyłem, że nie znam chyba żadnego z piszących tam twórców wędzisk. Cóż, pomyślałem, młoda gwardia … i zacząłem przypominać sobie dawne czasy… początki mojego rodbuildingu…. w ogóle początki rodbuildingu w Polsce. Zacząłem zastanawiać się, czy ktoś jeszcze pamięta, czy kojarzy jeszcze ktoś takie nazwiska, jak choćby Andrzej Ossowski czy Leonard Świdlicki?

Zapraszam serdecznie do lektury artykułu Old school autorstwa Tomka Reguły (lipiona). Zapraszam również do dyskusji.

Bardzo dziękuję za chęć i opublikowanie na naszej stronie artykuły. Dziękuję!

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Slavobeer

Slavobeer

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Sławozbir

Napisano 31 grudzień 2009 - 12:32

Przepiękne wędki, jeszcze ładniejsze rzeźbione rękojeści.
Rozmarzyłem się w ten sylwestrowy dzień...

Idę opłacić składkę na 2010 :lol: aby jak najszybciej udać się do rybek :D

Fajnie by było, tak myślę, zrobić ten artykuł w formie wywiadu.

Z pozdrowieniami dla wszystkich krętaczy wędek

Slavobeer

#3 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 31 grudzień 2009 - 12:48

Bardzo fajny txt :D A Twoje rękojeści zrobiły na mnie ogromne wrazenie pare lat temu nad Sanem.
Pozdrawim Łukasz
PS. Pozdrowienia również od Norberta z Bassa :D

#4 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 31 grudzień 2009 - 12:53

Ale super!

Cieszę się, że napisałeś tego arta, bo pokazałeś taki sposób myślenia o naszym hobby - wędkarstwie jaki lubię.

Pasja, pasja, pasja.
Piękne wędki.

Życzę sukcesów w 2010 roku i następnych!

#5 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 31 grudzień 2009 - 13:03

Bardzo ciekawy tekst :D

Sporymi krokami zbliżam się budowy pierwszego własnego kija castingowego.

Pozdrawiam
Slider

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18593 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 grudzień 2009 - 13:35

I ja bardzo dziękuję Tomkowi za ten artykuł i piękne zdjęcia do niego, które jak sie dowiedziałem pochodzą m.in. od znajomych i klientów Tomka - przewodników wędkarskich z Alaski i pewnie jeszcze paru ezgotycznych miejsc.

Żeby dopełnić tą jakże klimatyczną opowieść, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na to zdjęcie:



Otóż te ciemniejsze wstawki to nic innego jak orzech pochodzący z.... kolby ukochanej strzelnby jednego z klientów Tomka, który ponieważ nie był już w stanie polować, poprosił rodbuildera o to aby w taki sposób mógł zachowac kontakt ze swą ukochaną flintą :D

Pozdrawiam noworocznie :D

Załączone pliki



#7 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 31 grudzień 2009 - 13:47

Po prostu szok Muchówka z dwururki :mellow: Ciekawe czy można odwrotnie?

Dzięki za piękny art. i fotki. Przypomniał mi się początek lat '80-tych. Co roku zaraz po Świętach zasiadaliśmy z ojcem przy stole i odświeżaliśmy nasze bambusowe wędki.

#8 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 31 grudzień 2009 - 13:56

Mega konkret art. Bardzo mi się podoba ten Old school. Na indywidualny styl tych wędek zwróciłem uwagę juz dawno temu. Tutaj można poczytać równiez troche o rodbuildingu w wykonaniu Tomka Reguły:

http://www.namuche.pl/sprzet.php?mode=show&id=52&sid =d13dad800470cf57975978fcd2939aa8

http://www.namuche.p...mode=show&id=83

Ps: A zawsze się zastanawiałem czyją to wędke Mireckiemu połamali :mellow:

#9 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2419 postów

Napisano 31 grudzień 2009 - 16:37

Taaaak...
Znalem Leona, poznalem i Tomka - bylem kiedys z Radkiem Asknetem w Pruszkowie w jego owczesnym sklepie/pracowni. Do dzis pamietam te niezwykla dbalosc o detale, cos czego ani przedtem, ani po tem i nikogo nie widzialem. Wczoraj, pijac wino z kolegami zastanawialem sie coz Tomek porabia i gdzie sa jego konstrukcje, a tu taka niespodzianka :mellow:
Na trzecim od dolu zdjeciu jest Slawek, ciekawe co u niego, czy jeszcze wedkuje...to nie bylo do konca tekie pewne, ze bedzie. Kiedys dokonal niezwyklego wyczynu - zlamal jednoczesciowa wedke Tomka, bo uparl sie podniesc na niej suma :lol:
Najlepszego!

#10 OFFLINE   NiSz

NiSz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 grudzień 2009 - 17:16

Cześć

Jak widać jestem świeżakiem na forum. Nie chcę się podlizywać ani nic z tych rzeczy, ale cała strona jerkbait.pl oraz ludzie którzy ją w taki czy inny sposób współtworzą (mam tu na myśli forumowiczów oraz założycieli) jest po prostu świetnym miejscem, pełnym prawdziwych, świadomych wędkarzy - dla których liczy się nie tylko woda i ryby które w niej pływają, ale i cała otoczka z tym związana, czyli przyroda i dbanie o nią!

Jest tu wszystko, czego może szukać człowiek, którego pasją jest wędkarstwo. Począwszy od wywiadów z autorytetami, przez relacje ze zlotów i wyjazdów, a na forum pełnym informacji zakończyć. To wszystko jest trzymane w ryzach określonych zasad, które służą naszej pasji! Mam tu na myśli chociażby zdjęcia złowionych przez nas ryb, które muszą być zrobione zgodnie z pewnymi ustalonymi regułami.

Cały czas przeglądam, czytam i nie mogę sie naczytać informacji tu zawartych. Gdy już uważam że przeczytałem wszystko i wiem do czego zamierzam dążyć w kolejnym sezonie, to coś nowego mnie urzeka.

Tak było z rodbuilding-iem. To kolejny mądry artykuł, dzięki któremu można dowiedzieć sie jak tworzono wędki w przeszłości oraz jak kolejno autor zdobywał tą wiedzę, aby stać się swego rodzaju mistrzem. I to kolejna rzecz która będzie mi zaprzątać głowę do póki sam nie spróbuje - ale gdy będę miał jakieś wątpliwości to zajrzę tutaj! i wątpliwości się rozwieją...

Tym samym, mam nadzieję że zarażony i zmotywowany dzięki temu miejscu, zdobędę wiedzę którą będę mógł sie z wami podzielić kiedyś w przyszłości.

Sory za taki wywód ale musiałem to z siebie wydusić ;)

Pozdrawiam was wszystkich i życzę rekordowego przyszłego roku!





#11 OFFLINE   Przemek Szymański

Przemek Szymański

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaWatford,ENG
  • Imię:Przemek
  • Nazwisko:Szymański

Napisano 31 grudzień 2009 - 17:26

Nisz witaj na Forum.

Jeśli chodzi o ten materiał to moim skromnym zdaniem,jak dla mnie jest to jeden z najlepszych jak nie najlepszy materiał na jerkbait.pl.
Czytając słowa zawarte w artykule i przeglądając zdjęcia podejrzewam , że za jakiś czas rodbuilding bedziemy dzielić na ten masowy i ten z pasją... <_<

p.s Rekojeści jak za bajki!!!

#12 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 31 grudzień 2009 - 17:43

@NiSz witaj na forum.

Mam kij Talon, został wykonany przez Leonarda Świdlickiego ,o tym fakcie poinformowano mnie w FC, gdy go tam modyfikowali.

#13 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 31 grudzień 2009 - 17:56

Cześć

Jak widać jestem świeżakiem na forum. Nie chcę się podlizywać ani nic z tych rzeczy, ale cała strona jerkbait.pl oraz ludzie którzy ją w taki czy inny sposób współtworzą (mam tu na myśli forumowiczów oraz założycieli) jest po prostu świetnym miejscem, pełnym prawdziwych, świadomych wędkarzy - dla których liczy się nie tylko woda i ryby które w niej pływają, ale i cała otoczka z tym związana, czyli przyroda i dbanie o nią!

Jest tu wszystko, czego może szukać człowiek, którego pasją jest wędkarstwo. Począwszy od wywiadów z autorytetami, przez relacje ze zlotów i wyjazdów, a na forum pełnym informacji zakończyć. To wszystko jest trzymane w ryzach określonych zasad, które służą naszej pasji! Mam tu na myśli chociażby zdjęcia złowionych przez nas ryb, które muszą być zrobione zgodnie z pewnymi ustalonymi regułami.

Cały czas przeglądam, czytam i nie mogę sie naczytać informacji tu zawartych. Gdy już uważam że przeczytałem wszystko i wiem do czego zamierzam dążyć w kolejnym sezonie, to coś nowego mnie urzeka.

Tak było z rodbuilding-iem. To kolejny mądry artykuł, dzięki któremu można dowiedzieć sie jak tworzono wędki w przeszłości oraz jak kolejno autor zdobywał tą wiedzę, aby stać się swego rodzaju mistrzem. I to kolejna rzecz która będzie mi zaprzątać głowę do póki sam nie spróbuje - ale gdy będę miał jakieś wątpliwości to zajrzę tutaj! i wątpliwości się rozwieją...

Tym samym, mam nadzieję że zarażony i zmotywowany dzięki temu miejscu, zdobędę wiedzę którą będę mógł sie z wami podzielić kiedyś w przyszłości.

Sory za taki wywód ale musiałem to z siebie wydusić ;)

Pozdrawiam was wszystkich i życzę rekordowego przyszłego roku!






Mimo tego, że na największe brawa zasługuje to Remek to i tak zrobiło mi się miło. Witaj i baw się dobrze!


#14 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 31 grudzień 2009 - 18:04

Bo wedka jest jak dziewczyna .....podsumowanie Przygody oddaje wszystko co czuje ...oj my zauroczeni Embarassed

#15 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 31 grudzień 2009 - 18:10

Bardzo ciekawy artykuł, widzę ze redaktorzy najlepsze zachowali na koniec :D
Z wielką przyjemnością wyłączyłem się z życia rodzinnego i przeczytałem ten tekst.

#16 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4897 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 31 grudzień 2009 - 21:23

Świetnie że przybyłeś tutaj jako kolejny jegomość z czytelnymi pogladami i zasadami , co tekst nam wykłada prosto i jasno ..
Spojrzenie wstecz jest zawsze cenne , bo pomaga ocenić gdzie nas hobby poniosło i gdzie stoimy rozgladając się dookoła . Tekst , i miłe zjawisko które opisuje to istotny element wedkarskiej kultury . W Polsce nie ocalała ciągłość tradycji , ani nie wydoskonaliły sie kryteria etyczne i estetyczne . Nie mamy jakiejś zwartej treści technicznej ani osobowej na których można się wzorować . Jest tylko taki medialnie konserwowany pasztet z tandety i bajernych lansów w miejsce tradycyjnych odnośników . Tak jak w szerzej widzianej kulturze , lans i tandeta stały się znakiem rozpoznawczym nowych elit , co łatwo i kosztownie sobie mozna zaordynować , a co przerabiane jest na okrągło przez kolejnych albo emocjonalnie uwiedzionych , albo tylko bez serca przer...anych , co mnie w koncu , ani ziębi , ani też parzy ..
Rodbuilding był i zawsze będzie uprawiany , bo to tradycja w najlepszym wydaniu , i dzieciaczkom tak na imię dawać powinniśmy masowo ..
Spodziewam się Tomku , nastepnych odsłon ..

#17 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 01 styczeń 2010 - 11:59

bardzo fajny artykul, krotko i zwiezle napisany, bez lawiny informacji niepotrzebnej i zamulajacej ... ale zawarta tresc zabija estete i milosnika
dziekuje i prosze o jeszcze :D

#18 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 01 styczeń 2010 - 13:09

Bardzo fajnie, ze ktoś przypomniał o Sklepie Aquarius. To był sklep rzeczywiście wyprzedzający tamte czasy: klimatem, podejściem i ofertą. To stamtąd pojawiły się pierwsze zbrojone wędziska nad Płocką Wisłą. Do dzisiaj jest tutaj kilka Talonów IM6 zbrojonych ręką Leona.
Dziękuję za ten artykuł, oddaje on ducha pasji oraz umiłowania w prostocie i elegancji wędkarstwa.

#19 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 01 styczeń 2010 - 13:54

W końcu miałem czas przeczytać bo od razu poczułem, że po łebkach się nie da.
Artykuł pięknie wpisuje się w czas teoretycznego końca i początku sezonu.
Ja tu widzę serce i pasję. Przepiękne i prawdziwe podejście do swojego zajęcia. To właściwe miejsce styku rzemieślnictwa z artyzmem. Jestem na tyle podgrzany artykułem, że chyba w tym roku wytoczę sobie choć jakąś rękojeść :D

#20 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4897 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 styczeń 2010 - 15:38

Bo przyjaciele i nieprzyjaciele , fishing to zajęcie godne gentlemanów , marzycieli i poetów nieznanych ..
Reszta to uzurpatorzy , dla których miewam wysiloną tolerancję . Ale nie zawsze .. :D