Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Desing patterns


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 wrzesień 2005 - 14:46

Słyszeliście o tym. Design patterns, znane i coraz bardziej modne stwierdzenie określające Wzorce projektowe. Wykorzystywane przez informatyków, architektów itd. Co to? Wzorce, które są sprawdzone i których użycie daje wielką szansę powodzenia projektu. Kiedy czytałem gazety amerykańskie prawie w każdym artykule można było przeczytać o Fishing patterns.
Więc ... zapytam Was właśnie o wzorce szczupakowe. Jakie Waszym zdaniem miejscówki gwarantują złowienie szczupaka - gdzie warto zatrzymać się na chwilę by ją dokładnie obłowić.

Wasze miejscówki szczupakowe.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 05 wrzesień 2005 - 16:09

w jeziorach podwodne kanty i gwaltowne stoki, najlepiej porosniete roslinnoscia
zwalone drzewa
pomosty i keje portowe



#3 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 05 wrzesień 2005 - 17:03

Powalone drzewa, chyba bez względu na rodzaj wody :o
Lilie i inne kapelony


#4 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 05 wrzesień 2005 - 17:49

1 ciesniny za i przed
2 Wyobrazcie sobie labirynt skal 3 metry pod woda [ z pomiedzy szczelin skal wychodza ryby do przynet ]
3 Wyobrazcie sobie lake traw 2 metry pod woda [ pomiedzy trawa a lustrem nie ma roslin ]

#5 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 wrzesień 2005 - 19:06


- podwodny, niezagłęboki (1m - 3,5m) zarośnięty blat
- górka podwodna obojętnie na jakiej głebokości
- okolice wysp i cypli odchodzących od brzegu
- przybrzeżne stoki jeziora
- okolice trzcin
- gwałtowne, głębokie podwodne stoki i kanty
- zróznicowane dno (częsta zmiana głebokości, różne głazy, kamienie)
- wszelkie okolice roślinności podwodnej
- wszelkie okolice roślinności nawodnej
- okolice zwalonych drzew, krzaków, konarów
:D

#6 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 05 wrzesień 2005 - 20:03

To wnioskuję że łowienie szcupłych jest dziecinnie proste :lol: :lol: :o

#7 OFFLINE   shogun

shogun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • Lokalizacjalegnica

Napisano 06 wrzesień 2005 - 08:55

Witam Wszyskich.
Co do miejscówki szczupłego:
- ogólnie można przyjąć gdzie powinien stać - czyli górka podwodna, przybrzezny stok, łąka, skraj trzcin, korzeń, kamień itp. Tylko że tam wszyscy łowią i tych rybek z regóły nie ma. Sam miałem przypadek na zaporowym zbiorniku, mianowicie namierzyłem trzy stoki przybrzezne i je obławiam, ale skaczą mi do przynęty tylko okonie. Czasami jest tak że nie ma gdzie w tych miejscach wędki włożyc. Z musu poszedłem na płyciznę - ok 1m wody. Trzy rzuty i skoczył szczupły 80 cm. Niezła jazda bo się trzymał dna, więc ciarki przeszły że to wąsal, ale później zaczął jeździć na ogonie jak trotka. innym razem sytuacja podobna tylko trochę więcej wody -2 m. skoczył sześćiesiątaczek, a żeby było śmiesznie to obok na 3,5 m gościu siedział z żywcem i guzik.
Więc z tymi miejscówkami to różnie.
Pozdrawiam. Nie piszę oczywiście o rzece bo tam to jeszcze inaczej.

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 wrzesień 2005 - 10:22

Moja 100% miejscowka na szczuplego:
Przedluzenie kamiennego cypla, ciagnace sie (opadajace) daleko w wode. Optymalnie, jezeli na jego przedluzeniu znajduja sie kamienne gorki. Z jednej strony cypla jest kamienny poszarpany plaskowyz usiany duzymi glazami, glebokosci 1-3m.
Z drugiej strony cypla jest glebokie ploso, najlepiej jak spad jest jak najwiekszy, powiedzmy do 10m.
Optymalnie, gdy podejscie do brzegu (od tej glebokiej strony) jest rowniez glebokie i wystepuja tam trzciny i inna roslinnosc.

Jezeli szczuply nie bierze na troling prowadzony u podnoza kantu to prubuje blizej, wlacznie z lawirowaniem miedzy kamieniami na skraju kantu. Jezeli dalej nic to oblawiam brzeg z roslinami albo staram sie wyluskac szczuple pochowane wsrod kamieni po plytkiej stronie kantu.

W lato(jak jest cieplej) ponoc daje sie lowic szczupaki po glebokiej stronie kantu na woblery plytkoschodzace...

A i jeszcze najwazniejsza uwaga - w/w lowisko nie moze byc po naszej stronie Baltyku... :(
Gumo

#9 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 31 lipiec 2007 - 22:30

Powalone drzewa, chyba bez względu na rodzaj wody :o




Odświeżam bardzo stary wątek. Uważam, że temat jest ciekawy i warty ponownego przedyskutowania. :D

Ciekawi mnie przedewszytkim fakt bardzo czestego potwierdzania w różnych miejscach i przez różnych autorów, ze ciekawym i wartym obłowienia jest każde zwalone drzewo, bez względu na charakter wody i czy interesują nas szczupaki, okonie czy jeszcze inne ryby drapieżne.

Ja od kilku ładnych lat regularnie łowię na jeziorze, gdzie nie brakuje ani wysp, ani przesmyków, cieśnin a tym bardziej licznych zwalonych drzew. Naliczyłem ich 22 na całym akwenie. Mimo, że wędkarzy łowiących tam na spinning jest relatywnie nie wiele, a zbiornik ma ponad 300 ha to NIGDY (!!) nie udało mi się złowić, choćby najmniejszego szczupaczka w najbliższej okolicy któregokolwiek zwalonego drzewa. Co ciekawe nawet okonie robią wrażenie unikajacych takich miejscówek, bardzo rzadko można złowic w tego typu łowisku okonia większego niż 15cm. Stosowałem wszystkie typy przynęt (wiele zostało tam na zawsze) i łowiłem w każdej możliwej pogodzie i porze roku.

Co jest interesujące, okoni w tym jeziorze nie brakuje i w innych, najczęściej głebokich miejscach łowię je dośc regularnie i w sporych ilościach.

Ze szczupakami podobnie w miejscach zarośniętych, w pobliżu grążelowisk, trzcin, na spadach itd. Zdarzaja się często, choć góra średniej wielkości.

Jestem ciekaw waszych doświadczeń z takimi miejscówkami jak zwalone drzewo itp. Czy ktokolwiek z was spotkał łowisko, gdzie takie bankówki sa poprostu puste? Odczego to zależy, że na jednych akwenach ryby chętnie wybierają taki tym siedliska a na innych nie. Dodam tylko, że na wspomnianym moim jeziorze nie ma, żadnych anomali, niczego co pozwoliłoby ocenić, że to jezioro czymś różni się od innych.
pozd JW :D

#10 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 31 lipiec 2007 - 23:12

To wnioskuję że łowienie szcupłych jest dziecinnie proste :lol: :lol: :o



Bo jest. Uwazam szczupaka na najlatwiejsza rybe do zlowienia (chociaz duzego - powyzej 90cm jeszcze nie mam na rozkladzie) Zlowienie szczupaka w jeziorze malym do 4-5ha, jesli oczywiscie klusownicy nie wybili pradem kazdej rybki jest latwe.

MIEJSCOWKA na jezioro - kapelony i ich okolice. Generalnie plycizna.

@jerzy - mam to samo. Jesli chce szczupaka, lowie przy roslinach a nie konarach/powalonych drzewach. Chociaz jak nurkowalem to wiele razy widzialem szczupy przyklejone do pali mostu itp. Jednak nie jest to moja bankowa szczupakowa. Bankowa jest na plytkiej wodzie mocno zarosnietej.

#11 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 sierpień 2007 - 10:54

Okolice ujścia rzeczek, również wypływu rzeki z jeziora.
Zatoki porośnięte ok 3m głębokości
Okolice trzcin jeśli jest tam ostry spad
Okolice wszelkich wysp
Cieśniny - wejścia do zatok

#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 sierpień 2007 - 11:01

Mi dla odmiany bardzo często sprawdzają się korzenie, a zwłaszcza tzw. karpy w rzekach. Np. nad Bugiem taka karpa gdzies przy brzegu, najczesciej skarpie, pomyte drzewo zwalone do wody - często oznacza szczupaka. Z rozmiarem bywa róznie.

Jeżeli chodzi o pytanie dlaczego w danym jeziorze nie ma wyników przy zwalonych drzewach - trudno powiedziec. Moze sa jakies inne czynniki które wypłaszają okonie czy szczupaki z tych miejscówek - rózne czynniki: głebokosc, rodzaj podłoza, obecnosc wiekszych drapieznikow.... a moze sa po prostu inne, jeszcze lepsze miejscowki

#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 sierpień 2007 - 11:04

W płytkich miejscach z drzew opadają liście - rozkładają się zakwaszając i odtlenowując wodę - taka moja hipoteza

#14 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 sierpień 2007 - 11:38

Moze sa jakies inne czynniki które wypłaszają okonie czy szczupaki z tych miejscówek - rózne czynniki: głebokosc, rodzaj podłoza, obecnosc wiekszych drapieznikow.... a moze sa po prostu inne, jeszcze lepsze miejscowki


Ogólnie myślę, że jeżeli w ogóle nie ma ryb w takich miejscach to oznacza to najczęściej zbyt małe natlenienie danego miejsca, zbyt małą powierzchnię w której może ukryć się drapieżnik lub po prostu na danym akwenie jest dużo więcej innych i lepszych miejsc :mellow:



#15 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 01 sierpień 2007 - 12:09

[Ogólnie myślę, że jeżeli w ogóle nie ma ryb w takich miejscach to oznacza to najczęściej zbyt małe natlenienie danego miejsca, zbyt małą powierzchnię w której może ukryć się drapieżnik lub po prostu na danym akwenie jest dużo więcej innych i lepszych miejsc :mellow:



Albo, że to Polska właśnie ;)


#16 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 sierpień 2007 - 12:20

Witam Wszystkich. @remek poruszył temat rzekę. Trudno w kilku słowach opisać miejscówki szczupłego, jest tyle zmiennych czynników, że aby te wszystkie informacje nagromadzone przez lata przekazać trzeba by kilku stron. Mimo, że najczęściej łowię
szczupaki w rzekach Odra i moja ukochana Parsęta, to opiszę kilka miejscówek na jeziorze Wdzyckim, gdzie zdarza mi się łowić
dość często. Jeśli jest wiosna to na dużych jeziorach zaczyna się łowić dopiero po połowie czerwca. W tym czasie bardzo dobre miejscówki to wszelkiego rodzaju, raczej płytkie rozległe górki
czy blaty. Przedłużenia cypli wchodzących w wodę i rejony litoralu z tzw. głębokimi trzcinami, na końcu trzcin ok. 2-2.5m
wody w kierunku środka jeziora blat schodzący łagodnie do 4-5m najlepiej porośnięty moczarką i redestnicą. Co innego jesienią, na płytkich górkach już od września nie ma czego szukać. natomiast głębokie górki kamienne czy żwirowe takie na 8-miu czy nawet 12-stu i więcej metrach to jest to. Jest taka jedna na Wdzyckim na tzw. Wielkiej Wodzie wierzchołek na głębokości ok.12m jego powierzchnia to kilka mkw. od wierzchołka spady na wszystkie strony nawet do 30m. Na tej górce mimo, że trudno ją namierzyć nawet teraz z GPS-em łowiłem piękne szczupaki, kapitalne okonie a nawet zdażyło mi się złowić dwukrotnie troć
jeziorową. Na takiej górce można łowić spokojnie do końca listopada a nawet i dłużej gdyby bylo to dozwolone.
Pozdrowienia Jachu

#17 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 sierpień 2007 - 12:45

Rzeka: wszelkiego rodzaju cofki, zatoczki, miejsca gdzie woda na chwilę zwalnia i najlepiej jest dosyć płytko + kamienie/gałęzie na dnie
Gromadzi się tam drobnica, za nią okonek, a za nimi szczupak :D

Jestem jedną z niewielu osób, z obserwacji innych ludzików, która na Wiśle zamiast rzucania, tak jak większość okolicznego środowiska, tylko i wyłącznie prostopadle do brzegu, bardzo często rzuca i prowadzi przynęty również równolegle do niego :lol:

#18 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 01 sierpień 2007 - 12:51

Właśnie wybieram się dziś na to dziwne jezioro, poszukam ostatni raz rybek w okolicach zwalonych drzew. @Rognis_oko jednak musze przyznać, że w okolicach zwalonych drzew na moim jeziorze nigdy nie widzialem drobnicy, moze to jest powód braku pasiakow i zębaczy?? Generalnie, próbowałem wyjaśnić sobie przyczyny dla których takie miejscówki są puste podobnie jak Friko, czy Standerus. Jednak na oko miejsca zwalonych drzew wygladają identycznie jak na innych jeziorach, gdzie takie miejscowki są faktycznie dobre. W czerwcu odwiedziłem kilka jezior na poj. Lubuskim i praktycznie wyniki w zwalonych drzewach były naprawdę dobre. Generalnie nie było też znaczenia które drzewo obławiam, bo każda miejscówka pozwalała złowić średniego szczupaka albo garbusa. Zdarzylo mi sie łowic na jeziorach, gdzie nawet raptowne spady nie obfitowały w szczupaki a na innych puste' wydawały sie grązelowiska. Moze jednak złowienie szczupaka (w Polsce) nie jest takie proste??

pozd JW :D

#19 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 sierpień 2007 - 13:01

Witam. @jerzy napisał, że może złowienie szczupaka w Polsce nie jest wcale takie proste. Nic bardziej mylnego np. złowienie szczupaka w Parsęcie jest możliwe na zawołanie od połowy maja aż do końca września. Chciałbym poruszyć temat zwalonych drzew, nikt z Was Koledzy nie napisał jak się do tych drzew dobrać, z doświadczenia wiem, że aby było to skuteczne trzeba to robić od strony wody czyli z łodzi. Z brzegu też może się udać, ale będzie to o wiele trudniejsze, większość zaciętych ryb starcimy właśnie w konarach tego zwalonego drzewa. Pozdrowienia Jachu

#20 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 01 sierpień 2007 - 20:45

na warcie pod jednym z drzew wygrzewają się olbrzymie klenie,jazie,bolenie na 50 cm wodzie. :D
widok wspaniały ale brania to jeszcze ta w tym roku nie miałem :(




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych