Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

jaka lina do kotwicy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 18 styczeń 2010 - 20:43

Cześć. Koledzy- jaką linę mam kupić do kotwiczenia pontonu? Kotwice 5 kg. Obecna linka, którą posiadam, ma zbyt małą średnicę, nie jest to wygodne przy szarpaniu się z dnem :D Jaką optymalną średnicę powinna posiadać taka linka? Linek są różne rodzaje, jedne bardziej, inne mniej nasiąkające wodą, są linki z różnych materiałów. Pewnie jedne są do kotwiczenia np. a drugie do naciągania żagli, czy jak to się tam nazywa :D A ja się na tym nie znam :D
Taka mogłaby być?
http://www.boatshop....t&id=403&k_m=39



#2 OFFLINE   Grzecho

Grzecho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2010 - 21:25

Dobre linki można dostać w sklepach żeglarskich. Ja do takiej kotwicy używam linki o średnicy ok 1 cm.

pzdr
Grzecho

#3 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 19 styczeń 2010 - 12:50

Przede wszystkim pływająca w sklepach żeglarskich wiedzą która jest pływająca 12 za grubo na tą jednostkę 8 za cienko dla rąk pozostaje 10mm i będzie na 20 lat.

#4 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 19 styczeń 2010 - 16:43

Wychodzi na to, że liny pływające to te z polipropylenu. To by się zgadzało. Z tego materiału można wykonywać skrzydełka suchych, sztucznych muszek :D

#5 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 styczeń 2010 - 01:43

Ja mam do łódki i do pontonu linkę 12 mm. z Alle.. za jakieś grosze.Jest oczywiście z polipropylenu. Huśtawka dla dzieci też się na niej opiera. Proponuje kupić ze 30 metrów, zawsze się przyda . Ja kupiłem 40 kilka lat temu i poszło wszystko:
- 15 m. do kotwicy regulowanej 1-15 kg
- 3 m. do pontonu na płytkie ( do 2m.) i małe akweny.
- reszta do sanek, huśtawek. itp. itd.

I zostało tylko parę metrów...



#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 styczeń 2010 - 09:51

Ja tez sie nie znam. :D
Ladnych pare lat temu kupilem kilka roznych linek w sklepie sportowym/żeglarskim i zapotrzebowania nie ma.

Napisze moze jakie klopoty mialem z linkami:

- linka bardzo luzno spleciona co bylo wygodne w wyciaganiu nawet sporych ciezarkow ale za to jak sie porobily wezly to nie sposob bylo tego rozplatac. W fakture linki lubily tez wnikac rozne zanieczyszczenia, ktore trudno bylo wyplukac.

- jezeli linka byla bez dodatkow wł. sztucznych (poznac po tym, ze przy probie zabezpieczenia przez nadtopienie palila sie i nie stapiala) lubila szybko zgnic.

- zbyt duza grubosc linki powodowala (glownie na pradzie) koniecznosc zwiekszenia ciezaru kotwicy z powodu duzej powierzchni naporu wody.

Jezeli tutaj oferuje sie jeszzce cos co plywa (ja sie tym nigdy nie kierowalem) i jest to linka zeglarska to nie ma co sie zastanawiac i brac 10mm. Powinno byc dobrze.
Najlepiej jednak takie rzeczy kupowac w sklepie gdzie mozna sie temu przyjrzec namacalnie. To nie jest obecnie droga rzecz.

Gumo

#7 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 24 styczeń 2010 - 13:57

Dodam od siebie że 600kilowa moją łajbę trzyma na kotwicy linka 10mm, od paru sezonów bardzo często w nurcie Odry.Poza tym pływająca bo w razie konieczności pozostawienia kotwicy w wodzie linka da nam znać gdzie ona jest, bo większość linki będzie pływać po powierzchni to jest ważna cecha linki.

#8 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 07 luty 2014 - 15:50

Siemka panowie potrzebuje jakiejś linki do kotwicy grubość ok 1cm. Nie ma u mnie jakiegoś sklepu żeglarskiego żebym mógł kupić ewentualnie leroy merlin ale tam mały wybór w sumie 1 jest niebieska 1cm gruba ale sklada sie tylko z 2 oplotów i wydaje mi sie ze taka linka moze sie szybko przetrzeć na kotwicy. Ktoś ma jakiegoś sprzedawce na allegro sprawdzonego ?



#9 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 07 luty 2014 - 16:19

ja uważam że linkę można kupić gdziekolwiek[moja jest z brico]i ma ok 8 latek i ma się dobrze.dla mnie był ważny ciasny splot bez rdzenia w środku.grubość proponuję 8-10mm.

#10 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2014 - 17:31

Siemka panowie potrzebuje jakiejś linki do kotwicy grubość ok 1cm. Nie ma u mnie jakiegoś sklepu żeglarskiego żebym mógł kupić ewentualnie leroy merlin ale tam mały wybór w sumie 1 jest niebieska 1cm gruba ale sklada sie tylko z 2 oplotów i wydaje mi sie ze taka linka moze sie szybko przetrzeć na kotwicy. Ktoś ma jakiegoś sprzedawce na allegro sprawdzonego ?

Kup na Allegro pierwszą lepszą linkę propylenową o średnicy 12 mm. Plecioną. Dłonie ci się przy 12 mm lince uradują. Chyba, że głównie na rzekach wędkujesz. Wtedy istotny jest napór nurtu na linke i lepiej trochę cieniej.

 

Np. sprzedawca poniżej - wiele kolorów dostępnych:

 

http://allegro.pl/li...955193964.html 


Użytkownik godski edytował ten post 07 luty 2014 - 17:35


#11 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2014 - 17:36

ja uważam że linkę można kupić gdziekolwiek[moja jest z brico]i ma ok 8 latek i ma się dobrze.dla mnie był ważny ciasny splot bez rdzenia w środku.grubość proponuję 8-10mm.

A dlaczego bez rdzenia?



#12 ONLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 07 luty 2014 - 17:41

Czyli na rzekę lepiej  ósemkę lub dyche kupić?

http://allegro.pl/li...3889677775.html        Taka może być??



#13 OFFLINE   urasenty

urasenty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel

Napisano 07 luty 2014 - 18:33

Łowię głównie na Wiśle,mam ciężarek 15 kg,przy lince 8 mm ręce piekły :( . Zmieniłem na linkę 12 mm i po kłopocie. 



#14 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 07 luty 2014 - 19:24

Ja mam do łódki i do pontonu linkę 12 mm. z Alle.. za jakieś grosze.Jest oczywiście z polipropylenu. Huśtawka dla dzieci też się na niej opiera. Proponuje kupić ze 30 metrów, zawsze się przyda . Ja kupiłem 40 kilka lat temu i poszło wszystko:
- 15 m. do kotwicy regulowanej 1-15 kg
- 3 m. do pontonu na płytkie ( do 2m.) i małe akweny.
- reszta do sanek, huśtawek. itp. itd.

I zostało tylko parę metrów...

Na 40 kilka lat to nie wyglądasz a, że jeszcze z alle... kupiłeś ;)


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 07 luty 2014 - 19:31


#15 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 07 luty 2014 - 20:05

hmmm ze rdzeniem ponoc lepiej nie kupowac bo sie rozciaga lepsza jest z samym oplotem, musze zobaczyc jaka brat ma przy swojej kotwicy.



#16 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2014 - 20:55

Na 40 kilka lat to nie wyglądasz a, że jeszcze z alle... kupiłeś ;)

Ładnie wyłapałeś. Powinno byc rzecz jasna - " Ja kupiłem 40 metrów kilka lat temu..."  Już poprawiam.

 

 

Nic się nie rozciąga. A poza tym nawet lepiej gdyby się trochę podczas wiatru rozciągała. 


Użytkownik godski edytował ten post 07 luty 2014 - 20:57


#17 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 07 luty 2014 - 21:07

Domyśliłem się, ale nie miałem praw autorskich, żeby samemu poprawiać :)



#18 OFFLINE   cezar80

cezar80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • Lokalizacjaokolice Płocka

Napisano 07 luty 2014 - 21:26

najprościej to do sklepu z zaopatrzeniem bhp i kupimy za grosze liny asekuracyjne o dowolnym przekroju a wytrzymałością i żywotnością przewyższają te z hipermarketów



#19 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 07 luty 2014 - 21:35

miałem złe doświadczenia.rdzeń uciekł w środek linka się zwężyla rozciągła a na konec rozpiepszyła w niecały rok.bez rdzenia mam już 8 lat i podejżewam że kolejne 8 wytrzyma.

#20 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2014 - 23:09

Ciekawe. Ja swoją z rdzeniem też mam około 8 lat. I zarówno przy kotwicy jak i huśtawkach sprawuje się bez zarzutu.

A przy huśtawkach swoje przeżyła. Nie zdejmuję ich na zime. Tak więc mróz / upał i nic. 

 

Może nie zabezpieczyłeś dobrze końcówki ?. Ja mam wszędzie odpowiednio ściśnięte i dodatkowo stopioną końcówkę liny.

 Z tego co pamiętam te z rdzeniem mocniejsze.


Użytkownik godski edytował ten post 07 luty 2014 - 23:12