Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Winda kotwiczna elektryczna do łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   pulos1

pulos1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:andrzej

Napisano 10 luty 2021 - 22:35

Pisałem wcześniej, że już nie sprzedają, a z ciekawości do jak dużej łodzi ją używasz? Ja mam romanę z wysoką burtą, starczy? Jak ciężką kotwicę do tego?

ja mam tracka 35 na romanie 440cm i jest ok. Kupowałem w Atana

na spokojnej wodzie kotwica 5kg, na rzekę 11



#62 OFFLINE   Arkadeus

Arkadeus

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 02 kwiecień 2021 - 18:50

Mam pytanie - może ktoś mi wyjaśni moje wątpliwości.....

 

Mam zamontowany silnik dziobowy ale nie zawsze na rzece daje on sobie radę. Chcę kupić i zamontować kotwicę z wyciągarką elektryczną. Ze względu na brak miejsca na dziobie nie mogę jej zamontować idealnie na wprost dziobu tylko pod kątem. Wiadomo że prąd wody ustawi mi i tak łódź pod kątem najmniejszego oporu. Zastanawiam się czy w tym momencie winda da radę wciągnąć kotwicę na pokład jeśli lina będzie wchodziła z wody pod kątem ?

W załączeniu foto jak chcę/mogę zamontować wyciągarkę.

Czy waszym zdaniem jest sens ją tak montować ???

 

Oczywiście jeśli będę używał kotwicy to nie będę stosował silnika dziobowego - zostanie w domu.

Załączone pliki


Użytkownik Arkadeus edytował ten post 02 kwiecień 2021 - 18:52


#63 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 26 sierpień 2021 - 13:52

Ja nie potrzebuje wyglądać , bo to moja praca
Siedzę w łodziach, od rana do wieczora
Staram się tylko pomóc, ale niekiedy jest to mylnie przez niektórych odbierane

Np omawiana winda, może dla 10 osób jest ok i ja to rozumiem, bo każdy ma swoje zdanie,ale ja jestem tą 11 dla której, to niepotrzebny, głośny,zajmujący dużo miejsca,awaryjny, ciężki i powolny mel na dziobie
Nawet w typowo rzecznej łodzi, wolałbym tradycyjną, plus gumowe grube rękawiczki chemiczne

No dobrze, to merytorycznie, chociaż to nie wątek o cechach wind.

Nie wiem którą omawianą windę omawiasz, bo w skasowanych wpisach wystąpiły ze 3 różne ale tak czy inaczej:

 

- jeśli na 11 osób jedna wybiera inne rozwiązanie niż winda, to windy są potęgą ;)

 

- nowe windy Trac 3generacji są cichsze od poprzedniej. Na youtubie są na grania na których słychać, że Stronger przy podnoszeniu jest jeszcze cichszy - to są nagrania, wiem, może faktycznie buczy jak Trac, chociaż nie wygląda. Przy opuszczaniu, Stroger wydaje tylko dźwięk odwijanej grawitacyjnie szpulki, czyli praktycznie nie wydaje dźwięku.

 

- Grawitacyjnie odwijaną szpulkę można sobie kontrolować i położyć kotwicę na dnie jak piórko, więc twoje skasowane przez moda zarzuty są bezpodstawne.

 

- Zarzuty co do głośności i straszenia ryb są bezpodstawne, ponieważ osoby posiadające windy twierdzą, że nie straszą ryb. Nawet jeśli straszą określone gatunki czy duże osobniki, to zestawianie tego z niestraszącą niby dziobówką jest naciągane i bezpodstawne. Jeśli nie, to wskaż badania, z których wynikało by, że kotwica leżąca na dnie, położona windą, straszy bardziej niż ciągle pracujący nad miejscówką, buczący w sposób zmienny, zanurzony silnik.  Wpis osoby piszącej, że z jej obserwacji ryb w czystej wodzie i przez echo live wynika, że dziobówka straszy - to jest konkret, nie domysł - został jednak skasowany i znowu będzie można pisać, że winda głośna i straszy a dziobówka nie.

 

- Awaryjna? A co nie jest awaryjne? Dziobówka? Żart? Winda jest prosta jak budowa cepa w porównaniu z dziobówką. Kolejna manipulacja i niekompetencja.

 

- Winda zajmuje dużo miejsca w zestawieniu z dziobówką???? Żart? Podstawa + położona tyczka dziobówki zajmuje mało miejsca?

 

- Winda ważąca 6kg jest cięższa od dziobówki?

 

- Powolna? Bez przesady z 6m kotwica wyjeżdża w 12s.

 

To co piszesz, to manipulacja lub niekompetencja. Masz w ofercie dziobówki? Którego producenta?

 

Winda będzie świetnym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie potrzebuje sterowania łodzią przy pomocy satelitów i komputera na pokładzie i mającego dość lin na pokładzie. To, że ty byś wolał rękawice, jest mało istotne, bo sprawa nie dotyczy twojej łódki. Zadałem pytanie czy ktoś montował windę na 400WL a ty od razu wyskakujesz z ironią, szydzeniem, informujesz wszystkich, że ty byś nie zamontował windy i podajesz nieprawdziwe informacje.

 

Powyższe nie zmienia tego, że ktoś może woleć dziobówkę, bo ma nieporównywalnie szersze zastosowanie niż tylko kotwiczenie. Może sam kupię - jeszcze nie wiem ale wkurza mnie kiedy ktoś robi wodę z mózgu innym.

 

Jeśli mod skasuje ten merytoryczny wpis, to od razu niech skasuje też moje konto na jb.


Użytkownik Tapirro edytował ten post 26 sierpień 2021 - 13:54


#64 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1950 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 sierpień 2021 - 15:39

Mam małe doświadczenie w płoszeniubryb ale poruszyliście ciekawą kwestię. Tyle tylko, że omawiscie reakcję ryb przy kotwicy lub pod dziobówką. A przecież dysponując obecnie SI lub wcześniejszymi namiarami raczej napływanie rybom na łeb nie jest celem samym w sobie.
Zwolennicy kajaków chwalą sobie ciche podejście do ryb, ale to zupełnie inny styl łowienia

#65 OFFLINE   WojtekCIN

WojtekCIN

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1185 postów

Napisano 26 sierpień 2021 - 16:14

Co innego jezioro a co innego rzeka. Ja na rzece nigdy nie wybrałbym wyciągarki bo trzeba się ustawiać powyżej miejsca i wypuszczać po cichu na linie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#66 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 332 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 28 sierpień 2021 - 08:58

Witam ,po co te spory i zmagania co lepsze ,człowiek zapytał czy ktoś montował windę w WL 410 i powinien otrzymać odpowiedzi od kogoś kto montował takowe ,urządzenie na takiej a nie innej łodzi ,czy zamontuje to jego sprawa ,a może kupi sobie dziobówkę ,to jego decyzja z tych opisów to wszystko płoszy ryby ,a kto staje w ławicy i opuszcza kotwic bez różnicy jaka by nie były opuszczona w ławicy rozproszy ryby na jakiś czas  ,ja chętnie bym zamontował sobie dziobówkę ale najnormalniej szkoda mi kasy i ciągle mam typową czteroramienną kotwicę na lince ,waga 4,5kg ,rzucona sporo od łowiska jak utkwi w dnie utrzymuje łódź na fali i nie będę nikogo przekonywał ,że to najlepsze rozwiązanie .

 

PS :jak się zmęczę to też coś sobie zamontuje .


  • Tabor lubi to

#67 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 914 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 01 wrzesień 2021 - 12:58

Ja zamontowałem elektryczną  windę tylko dla tego że chce od czasu do czasu popływać sam .

Nie da się sterować elektrykiem i opuszczać kotwicy .

Chyba że zamontujesz linkę przez całą długość łódki .

WojtekCIN co to znaczy po cichu stawiać kotwice na rzece .

Przeważnie łowiąc na rzece   stawiam   łódkę  z dala od brzegu i miejscówki poza nurtem  i 

obławiam od brzegu do łódki .

Kiedyś postawiłem łódkę przy brzegu ,  pobicie  i po braniu szczupak w trzcinach i gałęziach .



#68 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 914 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 05 wrzesień 2021 - 13:14

Pora na dalszy rozwój elektrycznej wciągarki  kotwicy .

Montaż czujnika Hala .

Problem jest taki że czujnik działa tylko na odległość 10 mm od magnesu który jest w zestawie .

Zastosuje taśmę magnetyczna neodymowa na lince pod koszulką   termokurczliwą . 

Jeśli zadziała montuje tu .

 

2fee4ea5f81247e9fb344072c2a59fc4.jpg



#69 OFFLINE   majster222

majster222

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Paweł

Napisano 06 wrzesień 2021 - 21:34

Cześć.
Podrzucę jak u siebie mam rozwiązane zamienne stosowanie silnika Haswing GPS i wyciągarki kotwicznej. db7151ed9dee90505a17987915ec4307.jpgafaf18c6e7f5e0c56306445147cab79e.jpg4b40bba33745970ff726cffffac7d167.jpg18a84857e8614f86eed380dd114a31d3.jpg0caa5642cb6cd6969666ae3fafff4d0c.jpg300bf9e36340373bf5af6d6791c9fe80.jpga12e37da2cf6c10b66347728cec27615.jpg

Wysłane z mojego CPH1931 przy użyciu Tapatalka
  • thug lubi to

#70 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 914 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 07 wrzesień 2021 - 18:26

Dość duża ta winda jaki typ .

Czy masz w windzie czujnik dna ?

Jeśli tak to jak to jest rozwiązane u Ciebie .

Nie chciałem mieć kabelków na wierzchu ze względu na dzieciaki które z synem pływają

i troche rozrabiają .

.Ze względu na wielkość windy , 

wszystko schowałem w bakiście dziobowej .

Przeważnie sam siedzę sobie na dziobie i nogi mocze  :D

dla windy nie ma miejsca .



#71 OFFLINE   majster222

majster222

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Paweł

Napisano 07 wrzesień 2021 - 18:50

Typ windy "chińczyk" najprostsza konstrukcja silnik z przekładnia ślimakowa żadnych czujników tylko góra i dół. Kotwica do 13.5 kg. Będzie tylko używana na rzekach. Na wody stojące w ruch pójdzie silnik dziobowy z funkcją kotwicy.
U siebie też starałem się żeby było jak najmniej kabli na pokładzie, dlatego dorobiłem złącze prądowe na dziobie i złącze do podpięcia sterowania winda z panelu w środkowej części łodzi. Złącze to NC/CB koszt tego wraz z gniazdem i zatyczką to 15 zł

Wysłane z mojego CPH1931 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik majster222 edytował ten post 07 wrzesień 2021 - 18:56


#72 OFFLINE   adiplo

adiplo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 08 wrzesień 2021 - 12:23

Przejrzałem już cały post i widziałem kilka pytań o windy z Tokareksu jednak nie widziałem żadnej odpowiedzi.

 

https://allegro.pl/o...ilot-7406356583

https://allegro.pl/o...opad-9956977569

 

Ich cena jest dużo lepsza od konkurencji, natomiast nigdzie nie ma opinii na temat ich wykonania.

Czy jest tu jakiś posiadacz takiej windy który mógłby powiedzieć o niej kilka słów?



#73 OFFLINE   majster222

majster222

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Paweł

Napisano 08 wrzesień 2021 - 13:24

Ta z pierwszego linku jest dokładnie jak moja. Nie miałem jeszcze okazji jej przetestować ale postaram się wrzucić filmik z pracy na "sucho" i zdjęcia spod obudowy.

Wysłane z mojego CPH1931 przy użyciu Tapatalka

#74 OFFLINE   rapek

rapek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjasudety

Napisano 08 wrzesień 2021 - 14:14

Tą z pierwszego linku ma mój kolega z którym jeżdżę na rybki.Użytkowana trzeci sezon bezawaryjnie.Raz nawet wyciągneliśmy z kotwicą kilkumetrowy konar.Zębatki ma metalowe i wszystko wytrzymało.A co do tej drugiej to ma taką inny kolega,jest mocniejsza , można dać większą kotwicę tylko nie podoba mi się ten wolny opad za dużo robi hałasu, ale jest też wersja tej windy bez wolnego opadu.

#75 OFFLINE   majster222

majster222

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Paweł

Napisano 08 wrzesień 2021 - 15:18

Zgodnie z obietnicą zrobiłem zdjęcia i krótki film z pracy wyciągarki.
Przekładnia ślimakowa wykonana z metalu, rolka z plastiku. Obudowę od wewnątrz wykleiłem pianka 10mm która została mi z wyciszania pokrywy spaliny. Mam wrażenie że pracuje trochę ciszej. Aplikacja na telefon do mierzenia głośności pokazywała max 55 decybeli (telefon w granicy 50 cm od wyciągarki).

Problem może być szczelina pomiędzy ramieniem rolki, może tam wpadać linka.

Poużytkuje to dam znać więcej.

Film

https://youtu.be/PBEoWaWVZcg

49adc1868c058ada1361b0b9c91c22d7.jpg607f160180ef91ef830f5ab14ace4e18.jpgf88174562e431eaf6637a2322c7832ea.jpgfcd46081991ae31a99240646285472a5.jpg

aa213a794c6f6840d1f225aafbdd6686.jpg

Użytkownik majster222 edytował ten post 08 wrzesień 2021 - 15:45

  • thug lubi to

#76 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 332 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 19 wrzesień 2021 - 13:30

Witam mam zestaw  ważący 350kg z załogą i czytając wszystkie za i przeciw silnikowi dziobowemu ,zdecydowałem się jednak na silnik dziobowy Haswing Cayman 55lbs 12V ,GPS z kotwicą w pilocie ,wygoda wzięła górę, mam pytanie czy ten silnik spokojnie ogarnie taki zestaw na jeziorze z falą  przy wietrze 10-17kh.

Będę wdzięczny za każdą wiadomość popartą doświadczeniem, a nie teorią.


Użytkownik perch22 edytował ten post 19 wrzesień 2021 - 13:32


#77 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 19 wrzesień 2021 - 20:54

Taki wiaterek to prawie flauta, ja dziś przy wietrze ok 24km/h i bardzo silnym prądzie wody stałem na tym silniku bez żadnych problemów. Powiem Ci tak, jeżeli silnik na bardzo mocnym wietrze jest w stanie napędzać łódkę pod wiatr to bez problemu utrzyma ją na funkcji kotwicy. Jedynie, czym silniejszy wiatr, tym większa moc wykorzystywana przez silnik, a co za tym idzie, szybsze zużycie akumulatora.

#78 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 wrzesień 2021 - 11:30

A czy ktoś z was ma, bądź używał takich kotwic?

 

https://power-pole.c...ade-edition-cm2

 


Użytkownik Mordeo edytował ten post 20 wrzesień 2021 - 11:30


#79 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 914 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 21 wrzesień 2021 - 15:44

Kotwiczenie do 3 metrów za 8 tyś  złotych . Dodatkowy ciężar i zasilanie .

Do tego musi być twarde dno , nie wyobrażam sobie tak dużej łódki zakotwiczyć w sypkim piachu Bugu lub Wisełki obok nurtu .

Na jeziora zbędny gadżet  . 

Kto bogatemu zabroni ją  mieć .



#80 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 332 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 22 wrzesień 2021 - 07:08

Witam,Matteoo czy aplikacja Helmsman jest w miarę prosta do ogarnięcia bez znajomości języka angielskiego.
Pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych