Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bolesław Uryn (Boleebaatar) – podróżnik, wędkarz, fotograf – wywiad – część II


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 styczeń 2010 - 09:01

Cześć,
W poprzednim odcinku wywiadu, do którego lektury serdecznie zapraszam tematem przewodnim naszej rozmowy były podróże i związane z nimi doświadczenia Bolesława Uryna. Przyszedł czasy by przejść do kolejnych fascynacji naszego miłego gościa. Zapraszam zatem do drugiej części wywiadu, w którym poruszymy tematykę wędkarską oraz fotograficzną.

Zapraszam serdecznie do lektury kolejnej części wywiadu z Bolesławem Urynem. Miłej lektury i zapraszam do dyskusji.


Z wywiadem związany jest kolejny konkurs na jerkbait.pl. Do wygrania dwie najnowsze książki Bolesława Uryna Mongolia Wędkarski Survival oraz Mongolia spinning, tajmienie i szczury .... Obie z dedykacją oraz zabawnym drobiazgiem na szczęście - w postaci starolamajskiego, papierowego płatka modlitewnego o wym. 40x6cm. Nagroda zostanie rozlosowana w piątek 5.02.2010 wśród forumowiczów, którzy przyłączą się do dyskusji na temat pierwszej części wywiadu. Zapraszam serdecznie do dyskusji.


Nagrody:



Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   kwasik

kwasik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 29 styczeń 2010 - 10:48

Eeeech, poprzyczyniał by się człek do zadeptywania tego mongolskiego rezerwatu biosfery!
Zaraz sobie popatrzę jak bardzo mnie nie stać na sprawienie sobie choćby jednego z aparatów, które wymienił Boleebatar w tej drugiej części wywiadu.
;)
Cóś nie widzę obrazków?

#3 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 29 styczeń 2010 - 12:29

Oby więcej takich wywiadów :D
Jak dla mnie miodzio :D

#4 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 29 styczeń 2010 - 12:30

Miałem wielką przyjemność z czytania tego wywiadu, ale tak naprawdę zazdroszczę Remkowi ze spotkania z Panem Bolesławem.

#5 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 29 styczeń 2010 - 12:47

Cywilizacja wszędzie odciska swoje piętno, nie sądziłem, że w wywiadzie przeczytam taką wzmiankę:

Mongolia zmierza, by cały kraj - bazując na tradycyjnej, historycznej wiedzy i stylu życia pasterzy - otrzymał status Światowego Rezerwatu Biosfery UNESCO!

nie zostanie tylko deklaracją i po ustanowieniu Światowego Rezerwatu Biosfery powstrzyma się tam pęd do zagłady jednej z ostatnich kolebek natury.

#6 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 29 styczeń 2010 - 13:06

No i... szkoda, że (przynajmniej na razie) nie będzie części trzeciej... Ale kiedyś na jakimś spotkaniu, prezentacji z przyjemnością bym się znalazł. :D

#7 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2010 - 13:47

Beautiful life! :D



#8 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 29 styczeń 2010 - 14:25

Wywiadu nie przeczytałem bo jeszcze nie miałem na to czasu, ale ta biedna myszka nabita na kotwice ....

#9 OFFLINE   lesiewicz

lesiewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1765 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Lesiewicz

Napisano 29 styczeń 2010 - 15:46

Po takim wspaniałym wywiadzie ( tu gratulacje i oklaski)
muszę koniecznie kupić i przeczytać, przynajmniej jedną pozycję pana Bolesława.

#10 OFFLINE   Radzio

Radzio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 29 styczeń 2010 - 17:34

Warto było czekać B). Niestety czytam, że należy się śpieszyć....bo cywilizacja i wszelkie związane z nią negatywne aspekty zaczynają oddziaływać i w tym, dotychczas pełnym dziewiczych miejsc zakątku świata.

#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 styczeń 2010 - 20:54

Po takim wspaniałym wywiadzie ( tu gratulacje i oklaski)
muszę koniecznie kupić i przeczytać, przynajmniej jedną pozycję pana Bolesława.



Warto, na prawdę warto bo to książki z tych, które czyta się jednym tchem. Polecam.

Pozdrawiam
Remek

#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2010 - 21:31

Warto było czekać B). Niestety czytam, że należy się śpieszyć....bo cywilizacja i wszelkie związane z nią negatywne aspekty zaczynają oddziaływać i w tym, dotychczas pełnym dziewiczych miejsc zakątku świata.


Tak. Powoli zaczyna docierać do świadomości że odkładanie na emeryture może nie mieć sensu :(

II część wywiadu świetnie się czyta a jeszcze lepiej ogląda, chociaż zgodzę się z jednym z przedmówców że ta mysz nabita na kotwiczkę średnio pasuje to przesłania portalu - ale trawestując Rejs rozumiem że trzeba to opatrzeć komentarzem że rzecz dzieje się w Mongolii, a tam przecież nie ma mowy o miłości <_<

No cóż, może kiedyś.... tymczasem zamiast survivalu w Mongolii planuję outdoor w Szwecji - póki co, musi wystarczyć :mellow:

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 styczeń 2010 - 21:38

chociaż zgodzę się z jednym z przedmówców że ta mysz nabita na kotwiczkę średnio pasuje to przesłania portalu


Pasuje, pasuje .... bo portal chce pokazywać rzeczywistość, zwłaszcza w opisach wypraw do nieznanych nam kultur i miejsc. Nie chcemy przecież pudrować i mówić, że gdzieś na stepie stoi kolejny Cabelas, a na mongolskich targowiskach przynęty kupuje się na stoiskach rapali, czy salmo.

Pozdrawiam
Remek

#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2010 - 21:44

Tak też to sobie, Remku, wytłumaczyłem.

#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 styczeń 2010 - 21:45

Tak też to sobie, Remku, wytłumaczyłem.


:mellow:

#16 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 styczeń 2010 - 21:58

Dla mnie bardzo ciekawym wątkiem jest kwestia fotografii podróżniczej. Potwierdza się to co samodzielnie odkrywam czyli dobór odpowiedniego sprzętu tak by nie leczyć się po wyprawie następnych kilku dni, tygodni. Od plecaków ważących w moim przypadku kilkanaście kilogramów do ... coraz rozsądniejszych gabarytów i ciężaru. W moim przypadku ewolucja nadal trwa, a jej celem jest niewielki zestaw, ale jakościowo bardzo dobry. Droga przy tym ważna ale niestety kosztowna więc ... warto poczytać doświadczonych, którzy są dalej i wyciągnąć odowiednie wnioski bo widzę, że ... punkt do którego zmierzamy jest ten sam - z trzy ogniskowe (efektywnie wykorzystywane), mały aparat i ... przede wszystkim umiejętność budowania esseju fotograficznego, ciekawego esseju.

Pozdrawiam
Remek



#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 30 styczeń 2010 - 09:28

i mi coraz bardziej po glowie chodzi zakup malego kompaktu na ryby. ale poki co jakos daje rade z D60 i szybko sie to chyba nie zmieni. nie mniej jednak z doswiadczenia wiem ze jak juz sie mnie cos przyczepi to.... nie ma zmiluj...

fajna sprawa wyszla tez z wczesniej omawianymi nozami. w zasadzie wyczytalem to do czego sam doszedlem przez kilka lat. na duze i powazne wyprawy najchetniej zabieram 3 noze. Jeden duzy - nie ma zmiluj. jeden mniejszy - taki przypaskowy no i oczywiscie jakis tool lub jakas jego odmiana...

szkoa tylko ze ostatnio zakupiony walthet black multi tac okazal sie totalną lipa :(

chyba jednak wyjdzie na to, jak zwykle zreszta, ze nie ma pol srodkow. jesli cos ma dzialac i jest koneicznosc polegania na tym to nie ma co experymentowac, wiec powoli zaczynam sie przymierzac do charge TTi na ebay'u :mellow:

#18 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 30 styczeń 2010 - 09:36

Dla mnie bardzo ciekawym wątkiem jest kwestia fotografii podróżniczej. Potwierdza się to co samodzielnie odkrywam czyli dobór odpowiedniego sprzętu tak by nie leczyć się po wyprawie następnych kilku dni, tygodni. Od plecaków ważących w moim przypadku kilkanaście kilogramów do ... coraz rozsądniejszych gabarytów i ciężaru. W moim przypadku ewolucja nadal trwa, a jej celem jest niewielki zestaw, ale jakościowo bardzo dobry. Droga przy tym ważna ale niestety kosztowna więc ... warto poczytać doświadczonych, którzy są dalej i wyciągnąć odowiednie wnioski bo widzę, że ... punkt do którego zmierzamy jest ten sam - z trzy ogniskowe (efektywnie wykorzystywane), mały aparat i ... przede wszystkim umiejętność budowania esseju fotograficznego, ciekawego esseju.

Pozdrawiam
Remek



dlatego robie fotki telefonem z 5 megapikselowa matryca do www wystarczy wiecej mi nie trzeba :D

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 styczeń 2010 - 10:56

Ważne by ustawić odpowiednio proporcje i priorytety. Niekiedy jedzie się na ryby, a niekiedy by przy okazji ryb zrobić zdjęcia. Wtedy proporcje ilości sprzętu, które zabieram się zmieniają ... lub w każdym razie powinny się zmienić. Drążę temat fotografii podróżniczej już od dłuższego czasu i dochodzę do wniosku, że trzeba mocno ograniczyć ilość zabieranego sprzętu i można to zrobić tylko nasza głowa wprowadza nas w ogłupienie i zaburza proces wyboru - jeszcze ten obiektyw, jeszcze tamten itd. Zresztą podobnie sytuację obserwuję jeśli chodzi o wędkarstwo i wtedy zamiast z jednym małym pudełkiem jedziemy z setką przynęt. Część, po powrocie, okazuje się, że były zbyteczne.

Ostatnio w ramach renamentu puściłem programik, przez tysiące swoich zdjęć by sprawdzić jakich używam ogniskowych. W zasadzie były trzy: 24mm, 35mm, około 70-90mm. Ponadto pojawiało się 50mm i okazjonalnie 200mm. Myślę, że spokojnie lustrzankowy zestaw na wyprawę w nieznane mógłbym zamknąć 2-3 ogniskowymi - 21mm, 35mm i 90mm.

Bardzo fajne są też nowoczesne kompakty. Tutaj się zgodzę, że seria G Canona jest bardzo dobra. To taki mały kombajn, który w zasadzie ma wszystko. Aparaty z serii G można porównać do takiego multitoola Lethermana. G11 to moim zdaniem relizacja prawie wszystkich marzeń fotografika wędkarza. prawie bo matryca mogłaby być gabarytami większa (np. taka z systemu mikro 4/3) ale i ta daje radę. Myślę, że takim kompaktem, jeśli ktoś potrafi dobrze kadrować można zrobić nawet poważne zlecenie - reportaż komercyjny z wyprawy. Poza tym taka zabawka jest bardzo edukacyjna - można sporo się nauczyć - np. dobrego kadrowania, trzaskając tysiące zdjęć na próby, eksperymenty.

Pozdrawiam
Remek

#20 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 30 styczeń 2010 - 15:31

............... by zobaczył „zaginiony świat” dinozaurów i chana Czyngisa, złowił mongolskiego „szamana” – tajmienia, zrzucił 5 kg nadwagi, poprawił sobie kondycję i przedłużył życie, bo Mongolia jest również jak najlepsze sanatorium.............

Eeech, rada by dusza do raju :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych