Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Miejscówka: wysokie brzegi i silny nurt, jak łowić ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 29 czerwiec 2015 - 10:28

Koledzy, znalazłem ciekawą miejscówkę, ale mam problem żeby skutecznie ją obłowić i liczę na Wasze rady jak dobrać się do kleni grubasków, które tam siedzą. 

 

Dla ułatwienia wrzucam poglądowy rysunek rzeczki. Miejsce, które chcę obłowić to zewnętrzny łuk - nr. 1, z wysokimi burtami brzegowymi podmywanymi przez nurt, klenie trzymają się w pasie wolego nurtu o szerokości 1-1,5 m od brzegu gdzie dno gwałtownie obniża się w stronę środka rzeki i głębokiej rynny. Główny nurt - nr. 2, to głęboka rynna z dużym uciągiem o głębokości ok. 2-3 m, dno żwirowe z dużymi kamienieniami i wyspami zielska, które powodują lokalne zawirowania nurtu i wsteczne prądy. Strefa nr. 3 to pas, z którego można łowić. Szerokość rzeki to ok. 10-20 m., rzuty z racji brodzenia są jeszcze krótsze. 

 

Jaką przynętę wybrać i jak ją podać, żeby skusić do brania duże klenie, które trzymają się strefy nr 1 ?  

Załączone pliki

  • Załączony plik  rybki.jpg   125,04 KB   40 Ilość pobrań


#2 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 29 czerwiec 2015 - 10:40

Rysunek elegancki :) 

 

Jak wysoki jest brzeg na zewnętrznym łuku?



#3 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 29 czerwiec 2015 - 10:51

Jak wysoki jest brzeg na zewnętrznym łuku?

 

Brzeg to pionowa burta o wysokości ok. 3 m, która na górze jest kompletnie zarośnięta. 



#4 OFFLINE   bartolomeo

bartolomeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaNienadowa
  • Imię:Bartek

Napisano 30 czerwiec 2015 - 07:11

Rzucasz im coś owadopodobnego na łeb, jak najbliżej brzegu, i w końcu o ile tam są jakiś musi zassać. Brania będą albo od razu przy chlapnięciu albo przy 1-2 obrocie korbką ;)


Użytkownik bartolomeo edytował ten post 30 czerwiec 2015 - 07:12


#5 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 30 czerwiec 2015 - 08:13

@bartolomeo, próbowałem "przepływanki" ze smużakami, ale bez efektów, podobnie jak lekkie gumy - żaby, na razie bezkonkurencyjne są obrotówki i chyba to jest przynęta, która sprawdzi się najlepiej. Muszę tylko zrobić małą, lekką obrotówkę z dużym chwostem. 



#6 OFFLINE   markus53

markus53

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • Imię:Marek

Napisano 30 czerwiec 2015 - 08:15

Ja bym zaczął od smużaków w słoneczny dzień (ewentualnie zaraz po deszczu), jak są i żerują to brania powinny być natychmiast



#7 OFFLINE   bartolomeo

bartolomeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaNienadowa
  • Imię:Bartek

Napisano 30 czerwiec 2015 - 17:08

To nie muszą być smużaki, nie zawsze walą w te pływające po powierzchni, mam podobne miejsce i biorą w momencie jak wobler zanurkuje, dlatego pisałem o 1-2 obrotach ;)



#8 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 lipiec 2015 - 07:26

Za rysunek masz ode mnie Oskara :)

#9 OFFLINE   Spawciu

Spawciu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaChotomów
  • Imię:Kamil

Napisano 01 lipiec 2015 - 08:02

rysunek bombowy :) moze jakis płytko schodzący wobler



#10 OFFLINE   zander58

zander58

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • Lokalizacjatychy

Napisano 01 lipiec 2015 - 08:38

Skąd pewność , że tam jest ryba? Nie każda miejscówka wydawała by się bankową, obfituje w ryby. Inna sprawa w takim nurcie ryba może stać i zerować przez krótki okres w ciągu dnie, a nie przez cały dzień . Jeżeli jest ryba w tym czasie , co łowisz, to musi być choć próba brania. Nieraz takiej nowej miejscówce trzeba poświęcić sporo czasu i to od świtu do zmierzchu by dokładnie ja zbadać. Jak już jesteś pewny , że ryba jest i na jakiej głębokości zeruje , to nie ważne co im zapodasz i tak będziesz miał brania raz więcej , raz mnie , zależy co w danym dniu ryba preferuje.

#11 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 01 lipiec 2015 - 09:36

Skąd pewność , że tam jest ryba? Nie każda miejscówka wydawała by się bankową, obfituje w ryby. Inna sprawa w takim nurcie ryba może stać i zerować przez krótki okres w ciągu dnie, a nie przez cały dzień . Jeżeli jest ryba w tym czasie , co łowisz, to musi być choć próba brania. Nieraz takiej nowej miejscówce trzeba poświęcić sporo czasu i to od świtu do zmierzchu by dokładnie ja zbadać. Jak już jesteś pewny , że ryba jest i na jakiej głębokości zeruje , to nie ważne co im zapodasz i tak będziesz miał brania raz więcej , raz mnie , zależy co w danym dniu ryba preferuje.

 

Klenie są tam na pewno, to wynika z obserwacji i dotychczasowych efektów łowienia. W ok. pasa wody nr 1, nurt jest spowolniony, są mikro zatoczki i wsteczne prądy, dzięki czemu warunki dla ryb są dobre. Dla wyjaśnienia - to nie jest miejscówka życia, z którą wiążę nadzieje na jakiś rekord, a jedynie ciekawy "przypadek" do dyskusji. Jak już wspominałem teraz najlepiej spisują się obrotówki, ale chciałbym poznać uwagi bardziej doświadczonych kolegów, jaką przynętę wybrać i jak ją poprowadzić żeby była najefektywniejsza na odc. ok. 1-2 m wody. 



#12 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 01 lipiec 2015 - 09:56

Spróbuj, obłowić wszystkie 3 strefy, po za chodzie słońca  aż do kompletnego zmroku. Mógłbyś ilustrować poradniki majster :D


  • Fiskare i Spawciu lubią to

#13 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 03 lipiec 2015 - 07:09

Ja by skombinował jakieś pływadełko np. bellyboat i spróbował je od ogona. Jeśli nie masz takiej możliwości pozostaje Ci wykonywanie rzutów tak jak dotychczas. Ewentualnie rozwiązanie stosowane często na trociowych rzekach, tzn rzut przynętą w górę rzeki, jak najdalej się da. Oczywiście w pasie wody, która Cię interesuje. Następnie na podniesionym wędzisku wypuszczamy linkę, tworzy się "balon", linka spływa poniżej naszego stanowiska, ale pod przeciwległym brzegiem. Zaczynamy prowadzenie wabia. Przynęta defiluje pod przeciwległym brzegiem (strefa brań u Ciebie). Ten sposób wydaje mi się najsensowniejszy, niemniej możesz spodziewać się dużo pustych brań - luźna linka, napinana tylko przez prąd, oraz rwania przynęt z racji trudności z odczepieniem. Zalecałbym nieco grubszą linkę (ja stosuję 0,25 - w większości wypadków pozwala na rozgięcie kotwicy w przynętach kleniowych. Sprawa przynęty wydaje się drugorzędna w tej sytuacji, w ten sposób da radę poprowadzić niemal każdy wabik.



#14 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 03 lipiec 2015 - 08:32

@pablom, dzięki za podpowiedź. Nasunął mi się pomysł żeby spróbować z kulą wodną, która zapewni odpowiednie napięcie żyłki. Pozostaje tylko wybór przynęt, które pozwolą się tak holować i eksperymenty w praktyce. Widziałem kiedyś magika, który próbował łowić okonie, na przepływankę ze spławikiem i ... paprochami. Ale czy to jeszcze spinning ?  ;)



#15 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 03 lipiec 2015 - 09:03

@pablom, dzięki za podpowiedź. Nasunął mi się pomysł żeby spróbować z kulą wodną, która zapewni odpowiednie napięcie żyłki. Pozostaje tylko wybór przynęt, które pozwolą się tak holować i eksperymenty w praktyce. Widziałem kiedyś magika, który próbował łowić okonie, na przepływankę ze spławikiem i ... paprochami. Ale czy to jeszcze spinning ?  ;)

 

W PL nielegalne ;)



#16 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 03 lipiec 2015 - 09:23

W PL nielegalne ;)

 

:doh:  :doh: dzięki za otrzeźwienie ! Myślałem, że kula wodna będzie ok, ale RAPR precyzuje to dokładnie. Kombinuję dalej. 



#17 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 03 lipiec 2015 - 09:41

:doh:  :doh: dzięki za otrzeźwienie ! Myślałem, że kula wodna będzie ok, ale RAPR precyzuje to dokładnie. Kombinuję dalej. 

 

Też kombinowałem kiedyś podobnie tylko ze sbirulino. Napisałem maila do PZW, po dwóch tygodniach dostałem odpowiedź że jest to wskaźnik brań i ze nie można, przynajmniej z tym pływającym, tonące już nie jest wskaźnikiem brań... trochę to dla mnie nie zrozumiałe ale tak jest.



#18 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 03 lipiec 2015 - 09:45

Też kombinowałem kiedyś podobnie tylko ze sbirulino. Napisałem maila do PZW, po dwóch tygodniach dostałem odpowiedź że jest to wskaźnik brań i ze nie można, przynajmniej z tym pływającym, tonące już nie jest wskaźnikiem brań... trochę to dla mnie nie zrozumiałe ale tak jest.

 

Dokladnie jak napisales, taka jest interpretacja PZW. Jest gdzies caly temat o tym u nas na forum, jakie mozna sbirulino uzywac w PL itd.



#19 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 03 lipiec 2015 - 13:15

@pablom, dzięki za podpowiedź. Nasunął mi się pomysł żeby spróbować z kulą wodną, która zapewni odpowiednie napięcie żyłki. Pozostaje tylko wybór przynęt, które pozwolą się tak holować i eksperymenty w praktyce. Widziałem kiedyś magika, który próbował łowić okonie, na przepływankę ze spławikiem i ... paprochami. Ale czy to jeszcze spinning ?  ;)

Nurt rzeki wykona całą pracę.

 

 Też takiego gościa widziałem, ale zamiast kuli\spławika lepiej użyć sznura muchowego ( czyt. muchówki) większa frajda.



#20 OFFLINE   BartoszR

BartoszR

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaMirkowice
  • Imię:Bartosz
  • Nazwisko:Rożek

Napisano 05 lipiec 2015 - 09:47

Spróbuj na małe ciężkie obrotówki od dna