Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mapy batymetryczne Humminbird Autochart WYMIANA MAP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
442 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Stafford

Stafford

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Rafał

Napisano 10 wrzesień 2017 - 17:12

Domyslam sie ze Navionics to karta ale skoro (podobno) wbudowana mapa zyskuje po wsadzeniu Zero Lines to zastanawialem sie jak to jest z Navionicsem (mam dwa sloty).
Zainstalowalem sobie na tablecie darmowego Navionicsa trekingowego i jezeli Boat jest podobnie szczegolowy to Zero Lines nie jest potrzebna - lepiej byc nie musi.
Wody potrzebne mi sa - sprawdziłem na stronie Navionics.

Wiem że ZL nie da mi map. Ale tam gdzie ewentualnie Navionics mi nie ogarnie lub bedzie malo dokladny przyda sie ZL z AC.
Szkoda ze Hm nie ma darmowych map jak Lowrance... ale za to SI z 1kW wyrazniejsze niz z totalscana.
Coś za coś...

Użytkownik Stafford edytował ten post 10 wrzesień 2017 - 17:20


#122 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 10 wrzesień 2017 - 18:56

Domyslam sie ze Navionics to karta ale skoro (podobno) wbudowana mapa zyskuje po wsadzeniu Zero Lines to zastanawialem sie jak to jest z Navionicsem (mam dwa sloty).
Zainstalowalem sobie na tablecie darmowego Navionicsa trekingowego i jezeli Boat jest podobnie szczegolowy to Zero Lines nie jest potrzebna - lepiej byc nie musi.
Wody potrzebne mi sa - sprawdziłem na stronie Navionics.

Wiem że ZL nie da mi map. Ale tam gdzie ewentualnie Navionics mi nie ogarnie lub bedzie malo dokladny przyda sie ZL z AC.
Szkoda ze Hm nie ma darmowych map jak Lowrance... ale za to SI z 1kW wyrazniejsze niz z totalscana.
Coś za coś...

Jakie konkretnie modele porównujesz?  Możesz opisać co i jak? Chętnie poczytamy każdą opinię.

Co do ulepszania map navico poprzez AC nie mam wiedzy, natomiast będzie to działało na zasadzie regulacji przeźroczystości jednej z warstw, którą możesz dobierać wg. potrzeb.

Zasadniczy problem map do HB polega na tym,że to echo generuje je z folderu na karcie ZL. Nie ma mapy jako pliku graficznego ani jakiegokolwiek innego skalibrowanego. Wymiana map może w tym wypadku polegać wyłącznie na wymianie plików docelowych w folderze AC na karcie ZL i tylko pomiędzy posiadaczami kart ZL - bez nich nie ma mapy w echu.


  • Stafford lubi to

#123 OFFLINE   Stafford

Stafford

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Rafał

Napisano 10 wrzesień 2017 - 20:32

Mialem Simrada XSE G07 i zamienilem na Humminbirda 999. Nie mam niestety screenow z obu sond ale imho roznica w obrazowaniu SI jest duza na korzysc Hm. Czystosc obrazu, separacja małych obiektow zdecydowanie lepsza. Jak dla mnie.

Zastanawiam sie jak to jest z Navionicsem. Czy gdy kupię teraz mapy na 999 to bede mogl ich uzywac na Helix Mega gdybym kiedyc wygrał w totka? Bo jeżeli nie to chyba lepiej kupic mapy w wersji na tableta. Tańsze rozwiazanie i bardziej uniwersalne.

#124 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 10 wrzesień 2017 - 21:17

Na stan mojej wiedzy to urządzenia są kompatybilne z mapami, na odwrót nie ma to sensu - nikt by nie kupił różnych kart mając np helixa i starszy model na łodzi



#125 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 11 wrzesień 2017 - 07:08

Urządzenia są zwykle powiązane z jakimś określonym formatem mapy. To producent urządzenia określa który format mapy będzie wspierał w swoich urządzeniach. Często jest to kilka formatów (np. Navionics + C-Map + format własny), no może z wyjątkiem Garmina który działa tylko ze swoimi mapami.



#126 OFFLINE   Stafford

Stafford

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Rafał

Napisano 11 wrzesień 2017 - 09:15

Czyli wg Was mapy kupione na 999 pójdą na Heliksie? Bo już się gubię 😐
Oczywiście zanim kupię dowiem się u sprzedawcy ale może ktoś z Was ma taką wiedzę.

Użytkownik Stafford edytował ten post 11 wrzesień 2017 - 09:21


#127 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 11 wrzesień 2017 - 09:58

Oczywiście, że tak. Mam wszystko o czym piszesz (echosondy i mapy) i mogę potwierdzić, że wszystko działa. Oczywiście jeśli dotyczy to map Navionicsa.


  • Stafford lubi to

#128 OFFLINE   nowy76

nowy76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów

Napisano 24 wrzesień 2017 - 16:53

Witam,

 

ma ktoś może mapę zalewu zegrzyńskiego i mapy jezior Augustowskich (Necko, Białe, Studzieniczne )



#129 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów

Napisano 23 październik 2017 - 21:49

Witam
Pytanie do znawców programu Auto Chart Pro.
Zaczàłem się bawić w tworzenie map. Coś nagrałem, przełożyłem na komputer i nawet ładny zapis się zrobił: widok 3D i inne bajery. Nie wiem tylko czy uda mi się to zobaczyć na echu- czas pokaże. Czy i Wam nie działajà niektòre funkce programu? Mi np. nie działa opcja zaznaczania przedziałów głębokości. Nie wiecie gdzie tkwi problem?
A tak w ogóle to chętnie bym przeszedł jakiś kurs obsługi programu, bo w sieci strasznie ubogo- po polsku to mało co jest.

#130 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 październik 2017 - 05:49

Nie załamuj się, AC też po polsku nie jest, nie ma doń nawet polskiej instrukcji......Nie wiem na ile Normarki mają pojęcie sami o tym sofcie, widocznie jest z tym słabo.

Na echu mapy 3d nie zobaczysz zdecydowanie. Jakie zaznaczanie przedziałów głębokości? Czy chodzi o depthlabels? Znaczy izobaty na mapie. Kliknij PPM i powinien się rozwinąć pasek z opcjami do wyboru, zaznacz wspomniane depthlabels. By przerzucić mapę do echa potrzebna jest jak wiesz karta zerolines Europe, wszelkie obrobione pliki updatujesz na tę kartę podczas pracy z programem AC. Wtedy ładujesz to w echo i w opcjach mapy wybierasz warstwę podstawową AC i powinieneś ją zobaczyć na echu. Dalszym krokiem jest wybór ilosci kolorów na mapie - to też robisz z poziomu echa. I to tak mniej więcej wszystko. A, jedna sprawa - poczytaj i pooglądaj amerykańskie pdf o tym programie, tam nawet z ilustracji można się podszkolić. By mapa była prawidłowa powinieneś dodać shoreline do niej, czyli linię brzegową zrobioną na podstawie plików w Google Earth.

Z jakim echem pływasz?


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 24 październik 2017 - 05:50


#131 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów

Napisano 24 październik 2017 - 09:16

Dzięki.

Pływam z 999CI HD SI.

Depthlabels mam, ale jest tam też taka opcja, że mogę zaznaczyć jakiś wybrany przedział głębokości. Gość na filmie z normarku nagranego na zegrzu coś podobnego pokazywał, ale to w sumie mało istotne.

Ostatnio nagrałem 2 ścieżki, obrobiłem w programie, ale nie mogę ich zapisać jako jeden plik. Robiłem Add data do pierwszego pliku, dogrywał się się kolejny, ale po zapisaniu i odpaleniu programu od nowa zapisana była tylko jedna ścieżka. Nie mogę coś się połapać dlaczego.

Kartę Zerolines mam, ale nie ma na niej np. jeziora Bełdany- jest tylko zółta plama. Wisła w Warszawie jest, jakieś inne jeziora też. Dziwna sprawa.

 

Jeszcze jedno pytanie: Jak sprawdzić czy to co obrobiłem na kompie nagrało się na kartę? Echo mogę podłączyć dopiero na łodzi i tam sprawdzić, bo tam mam przetwornik na stałe.



#132 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 październik 2017 - 09:31

Właśnie tu jest problem - AC nie generuje mapy jako pliku graficznego, tylko  zbiory danych układanych przez echo na podstawie karty zero lines. Jeżeli otworzysz folder karyt zero lones,t o zobaczysz tam podfolder AC. O ile dobrze pamiętam,to właśnie tam przechowywane są pliki z georeferencjami - strawnymi dla echa. Jeżeli się tam dokopiesz, to możesz na zasadzie sortuj wg daty modyfikacji zobaczyć ile plików dodałeś. Nie wiem,czy można zapisywać ścieżki jako plik, to raczej polega na dołożeniu ich na kartę zero lines. Co do braku na karcie linii brzegowych to niestety tak jest i można wysyłać do normark/hb zapytania czy i kiedy zaktualizują dane. Możesz sobie pomóc w generalnych ustawieniach programu wybierając open street map jako podkład.

Moim zdaniem ten program jest dość trudny w operowaniu, do zabaw w domu lepszy jest reefmaster, natomiast ból jest taki, że bez karty Zero lines nie ma map na echu.



#133 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów

Napisano 24 październik 2017 - 10:14

Dzięki. Coś będę próbował, bo zajarałem się tworzeniem map... Super to wszystko widać, w szczególności w 3D. Mam kilka miejscówek, które chciałbym dokładnie opłynąć i nagrać, a potem dodać waypointy. Mam nadzieję, z e z biegiem czasu wszystko będzie łatwiejsze. Trochę amerykańskich stron oglądam. wcześniej w wątku też jest link do instrukcji pdf dodawania linii brzegowej. U mnie open street map też chyba nie działa- muszę sprawdzić.

A tak btw: ostatnio ktoś mnie zaczepił na Mazurach i chciał sprzedać mapy robione przez C. Karpińskiego tylko, że na urządzenia Lowrance. Widział ktoś te mapy? To coś podobnego jak własnoręcznie tworzone w AC, czy jakieś bardziej ogólne?



#134 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 24 październik 2017 - 10:41

To zależy które mapy. Jeśli to ostatnie wydanie MaxiMapy to są bardzo dobre. 



#135 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 październik 2017 - 11:14

Dzięki. Coś będę próbował, bo zajarałem się tworzeniem map... Super to wszystko widać, w szczególności w 3D. Mam kilka miejscówek, które chciałbym dokładnie opłynąć i nagrać, a potem dodać waypointy. Mam nadzieję, z e z biegiem czasu wszystko będzie łatwiejsze. Trochę amerykańskich stron oglądam. wcześniej w wątku też jest link do instrukcji pdf dodawania linii brzegowej. U mnie open street map też chyba nie działa- muszę sprawdzić.

A tak btw: ostatnio ktoś mnie zaczepił na Mazurach i chciał sprzedać mapy robione przez C. Karpińskiego tylko, że na urządzenia Lowrance. Widział ktoś te mapy? To coś podobnego jak własnoręcznie tworzone w AC, czy jakieś bardziej ogólne?

Pamiętaj o korekcji ustawień echa - ws. różnic w poziomie wody. U mnie w tym roku to były zmiany rzędu 1m. Trzeba skompensować poprzez odpowiednie ustawienia w echu lub w sofcie. Dodatkowo - jak masz najnowszą aktualizację AC to jest możliwość korekcji logów, bo niestety HB potrafi zasadzić pingi nawet 1,4m pod dnem zbiornika i wychodzą cyrki typu odpływasz od brzegu odpychając się wiosłem po dnie a głębokość 2,5m. To też ma duży wpływ na dokładność późniejszych map. Jeżeli chcesz napływać w punkt, to musisz mieć interpolację 25m i jak najgęstsze ścieżki z zapisami pingów. Robienie całego jeziora w ten sposób jest masakrycznie długie, a w strefie ciszy to już zupełnie na elektryku.


  • tatar lubi to

#136 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów

Napisano 24 październik 2017 - 11:49

Całego jeziora nie będę robił tak dokładnie, tylko co ciekawsze elementy: górki, fajniejsze cyple itp.

I jeszcze jedno. Czy da się powtórnie obejrzeć to co oglądałem płynąć i nagrywając? Czyli po prostu w domu na spokojnie patrzeć sobie na ekran komputera i oglądać sobie zapis z echosondy.



#137 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 październik 2017 - 12:28

Programik humviewer pozwala na oglądanie widoków si DI, 2d w trzech oknach na raz.

Znajdziesz go w sieci.

Edyta: druga opcja to odtworzenie zapisu w echu.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 24 październik 2017 - 12:35


#138 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów

Napisano 24 październik 2017 - 12:40

thx



#139 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 24 październik 2017 - 13:22

Prosty i skuteczny do przeglądania plików .xtf jest również program Deep View FV 3.0. 

Należy jednak pamiętać, że zarówno w przypadku DeepView jak i Humviewer pliki z logiem sonaru należy najpierw skonwertować z formatu .son (tak zapisuje Humminbird) do formatu .xtf

Służy do tego darmowy program do pobrania ze strony humminbird.com (dostępne po rejestracji urządzenia)  son2xtf. 



#140 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4759 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 październik 2017 - 14:40

Krzysztof, w humviewerze wskazujesz folder z plikiem dat, wyskakuje komunikat o przygotowaniu file B000,B001 itp. Nie trzeba osobnego narzędzia.

BTW, Reefmaster też daje możliwość podglądu zapisanych logów na echach HB.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych