Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wiosenne jazie i klenie – czyli nauki pod okiem mistrza - nowy artykuł na jerkbait.pl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 maj 2010 - 10:15

Cześć,
Kto z nas nie czeka na pierwsze promyki wiosennego słońca? Tylko najbardziej wytrwali przedzierają się przez śnieżne zaspy w pogoni za kropkowanymi salmonidami. Cała reszta spinningowej braci czeka na marzec - na pierwszą poważną odwilż, przebiśniegi, pierwsze krokusy, choćby te na miejskim chodniku, bazie... W tym artykule znajdziecie zestaw moich obserwacji i wspólnych doświadczeń z Andrzejem Lipińskim w połowie wiosennych jazi i kleni. Ryb, które na przedwiośniu doskonale wypełniają lukę po coraz bardziej ubogich w pstrągi wodach Dolnego Śląska.

Zapraszamy do trzeciego artykułu z cyklu Łowcy prezentują..., w którym Baloo oraz Andrzej Lipiński opiszą swoje sposoby łowienia kleniojazi na woblery autorstwa Andrzeja. Artykuł ten jest specjalny z kilku powodów: po pierwsze, Andrzej Lipiński, jeśli ktoś jeszcze tego nie wie, to wieloletni członek kadry spinningowej Polski, z licznymi sukcesami w zawodach w Polsce i za granicą. Po drugie, Mateusz i Andrzej od paru lat są regularnie jednymi z najaktywniejszych forumowych łowców kleniojazi, szczególnie właśnie na przedwiośniu. Po trzecie, zawsze ich zgłoszenia okraszone są pięknymi zdjęciami – czego również nie zabraknie w tym artykule. Po lekturze, tradycyjnie, zapraszamy do dyskusji, związanej z tematyką artykułu, na naszym Forum.

Bardzo dziękuję Mateuszowi (Baloo), Andrzejowi za chęć podzielenia się nami swoją wiedzą! Dziękuję również Marcineszowi za prowadzenie niniejszej serii artykułów. Świetna wpółpraca i świetne artykuły.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Monk

Monk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 postów
  • LokalizacjaWieruszów/Wrocław

Napisano 07 maj 2010 - 13:19

Super artykuł koledzy! No i ilustracje prawie jak w Catch Magazine Wielkie dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Z moich skromnych doświadczeń również wynika, że przy pierwszych wiosennych promieniach słońca dobrze sprawdzają się na jasiach głębiej chodzące i o dość agresywnej akcji wobki 4-5 cm.

#3 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 maj 2010 - 09:02

Cześć,
Kleni i jazi nie łowię ale artykuł z wielkim zainteresowaniem przeczytałem. Daje on wiele do myślenia, a co dla mnie wartościowe to po jego przeczytaniu można lecieć nad wodęi próbować złowić te piękne rybki bo wiele zostało w nim poruszone i wyjaśnione. Baloo, fajne jest też to, że dajesz świetny przykład, że biorąc aparat nad wodę czas ten można skutecznie zamrozić i powracać do wypraw długo, długo po niej. Na prawdę świetnie zilustrowany artykuł!

Pozdrawiam
Remek

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 maj 2010 - 11:42

Bardzo dobry artykuł, moim zdaniem jeden z najlepszych opublikowanych do tej pory na portalu. Zdjęcią bardzo dobrze ilustrują tekst - również dlatego że prezentują wiele typowych miejscówek jaziowych. Jak ktoś do tej pory nie miał okazji sprówbować jaziowych łowów - to moim zdaniem po tym artykule może śmiało iść nad wodę.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie artykułu i jego publikację

#5 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 maj 2010 - 11:49

podpisuje sie pod tym co napisal Friko. Jeden z najlepszych art. na tym portalu. Wyjasnil mi po latach kilka spraw ktore mogly miec wplyw na to, ze moje wczesnowiosenne kleniowanie bylo dosc nieprzewidywalne. Tzn ryby zawsze byly w lowisku, widzialem slady zerowania, a lowilem je nieregularnie... :unsure:

Teraz choc jestem prawie 5 tys kilometrow od moich kleniowych miejscowek, wiem gdzie popelnialem blad..

Wielkie dzieki dla Baloo i A. Lipinskiego za ten tekst.




JW :D

#6 OFFLINE   Sobol

Sobol

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 08 maj 2010 - 21:55

Super artykuł :D :D

#7 OFFLINE   szwagier.janusz

szwagier.janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:**********

Napisano 08 maj 2010 - 22:10

Baloo, super I te świetne zdjęcia. *****

#8 OFFLINE   judo 1988

judo 1988

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Imię:andy

Napisano 08 maj 2010 - 22:23

A nie wiecie jaka jest cena wobków Andrzeja Lipińskiego?

#9 OFFLINE   Daniel Wirek

Daniel Wirek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaWrocław / Nowa Sól
  • Imię:Daniel

Napisano 08 maj 2010 - 22:26

A nie wiecie jaka jest cena wobków Andrzeja Lipińskiego?


Zostaw Andrzejowi wiadomość na priv, często tu bywa więc pewnie odpisze
Poszperaj także na stronie Andrzeja, może tam znajdziesz info.
www.wobler.com.pl

#10 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 09 maj 2010 - 12:54

Fajny artykuł chłopaki. Przypomniałem sobie jak jeszcze niedawno ganiałem za tymi rybami, jednak przyszedł czas na kropki (też mi do łba strzeliło ... Mazowsze i kropki).

#11 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 09 maj 2010 - 17:31

Dzięki chłopaki i cieszę się, że się podoba. Mam nadzieję, że każdy znajdzie kilka wskazówek. łowienie wczesną wiosną jest dość specyficzne, im później tym repertuar zagrywek i przynęt wzrasta.

pozdrawiam

#12 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 maj 2010 - 21:32

Jako redagujący serię Łowcy prezentują..., od siebie dodam, że sprawia mi ogromną satysfakcję, że ta seria artykułów, którą zaproponowałem Remkowi, chwyciła i Wam się podoba :D . A nawet, jak widać w wątku kleniowym, artykuł Mateusza i Andrzeja potrafił pobudzić do wyjścia nad wodę, uwieńczonego sukcesem :D . Główne ogromne podziękowania należą się oczywiście autorom artykułów, którzy dali mi się namówić na spisanie swej wiedzy i doświadczeń w łowieniu danego gatunku. W tym przypadku: Mateusz, Andrzej - wielkie dzięki :D !!! Ponadto, ten artykuł, podobnie jak poprzedni, wartościową treścią, wyróżnia się dodatkowo wyjątkowo pięknymi fotkami. Cieszę się, że udaje mi się tak zebrać treść i fotki w całość, że dobrze i przyjemnie Wam się to czyta :D .

Aby narobić trochę tzw. smaka ;) - dodam tylko, że w kolejce czeka kolejny artykuł z tej serii, którym mam nadzieję, również się nie zawiedziecie :unsure: ...

#13 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 10 maj 2010 - 09:13

@Baloo, @Andrzej,

Co tu napisać...po prostu fajny tekst podparty doświadczeniem i godzinami spędzonymi nad wodą :mellow: Wasze miejscówki znacząco różnią się od moich na Wiśle, to jednak dużo z waszego tekstu można się dowiedzieć a jazie i klenie są rybkami w moich stronach bardzo kapryśnymi. Na obecny sezon mam kilka patencików na jaziory ale nie wiem czy uda się je wypróbować to bym się podzielił ze wszystkimi...ech, jak to będzie to nie wiem bo choruję na boleniozę :lol: mimo to spróbować trzeba będzie bo woblerki Andrzeja w pudełkach czekają <_<

#14 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 10 maj 2010 - 09:46

Tresciwy artykul i merytorycznie i wizualnie. Kilka cennych uwag o rzeczach na ktore nie zwracalem uwagi np.: refleksy sloneczne z sprzetu. Troche przemyconego prodakt plejsmentu

Zabraklo mi jedynie informacji co zrobic zeby nam klejnoty nie odpadly przy brodzeniu wiosna

#15 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 maj 2010 - 10:55

Troche przemyconego prodakt plejsmentu
Zabraklo mi jedynie informacji co zrobic zeby nam klejnoty nie odpadly przy brodzeniu wiosna

Produkt plejsment jest celowy - ideą tego artykułu jest opisywanie łowienia na konkretne przynęty - tak więc polecanie tego, co dobre :D . A jeśli współautorem jest przy okazji wytwórca danej przynęty - dlaczego nie, nawet tym lepiej, bo któż lepiej ją opisze niż jej autor :D ?
A co do klejnotów - to próbowałeś neoprenów? Tak jak w lecie można się w nich zaparzyć, tak właśnie wiosną i jesienią dla mnie jest w nich przyjemnie chłodno :unsure: ...

#16 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 10 maj 2010 - 13:43

taki plejsment jest w porzadku
Baloo tam na paru zdjeciach brodzi w spiochach i tak sie zastanawiam jak daje rade



#17 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 10 maj 2010 - 14:30

Baloo tam na paru zdjeciach brodzi w spiochach i tak sie zastanawiam jak daje rade



Baloo ma na sobie oddychającą i termiczną bieliznę (np. Krafft lub Evaporatory Geoffa Andersona) i bawełniany dresik. Na kilka godzin starczy. na cały dzień będzie mało, ale bardzo wczesną wiosną rzadko cały dzień łazi się w wodzie. W zasadzie wchodzimy tylko tam, gdzie musimy (podmokł brzegi lub zielsko oddzielające łowisko od brzegu). 75% czasu łowi się z brzegu. Ryby na przedwiośniu stoją pod brzegiem lub w zasadzie w brzegu (wszelkie podmycia, mini zatoczki, przeszkody, umocnienia), dopiero gdy woda się ociepli zajmują stanowiska bliżej głównego nurtu i wówczas można je spotkać nawet na środku rzeki.

Takzę dramatu nie ma, a wolę mieć śpiochy na sobie, bo czasem ten jeden krok głebiej pozwoli uratować cennego wobka, przejść jakiś podwyższony wiosną kanałek lub wystawić kij za nadbrzeżne krzaczory.

#18 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 10 maj 2010 - 16:58

Ale super artykuł ! :D Czapki z głów. Świetnie uchwycony klimat takiego łowienia, sporo konkretów, lekki język, robiące wrażenia fotki, które pokazuję jak samemu sobie można zrobić zdjęcie. Widać i charakterystyczne miejscówki, i radość z łowienia, i ładne rybki. Estetycznie i szkoleniowo baaardzo przyjemny materiał
Seria artykułów już bardzo udana, a i smaka ma się na więcej

Gratuluję, dziękuję i pozdrawiam. B) No super, no ! :mellow:
Grzesiek

#19 OFFLINE   pawelekk

pawelekk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 90 postów
  • LokalizacjaGórzyca

Napisano 10 maj 2010 - 18:12

Świetny artykuł reklamowy :D

#20 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 10 maj 2010 - 19:56

Świetny artykuł reklamowy :D


łojej, tam reklamowy ;)
@pawelekk, zrób swoje woby (chyba, że już robisz) i śmigaj tak jak chłopaki piszą, będzie fun :D
Aaaa i nie zapomnij paru fotek na Forum wrzucić ! :mellow:

Hehe, pozdrawiam :D
Grzesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych