Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Switch na pstragi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
265 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 15 luty 2022 - 13:53

Cześć.

Jakiś czas już łowię DH i lepiej lub gorzej się w tym odnajduję... Z grubsza jestem w stanie "zbudować zestaw" i dobrać ciężar głowic do wędki, z resztą jest o tym dużo w necie. Od niedawna próbuje się bawić w switch-e i tzw. "micro switch-e" i nie ukrywam, ze trochę się w tym gubię. Co producent to oznacza to inaczej i jest z tym spore zamieszanie. Jestem szczęśliwym posiadaczem ;) Sage ZAXIS 5110 czyli 11 stopową #5-tkę którą przezbroiłem na "dwuręczną". Mam pytanie: co oznacza ta "piątka" czy to raczej "piątka" SH czy DH, bo to jakieś trzy klasy AFTM różnicy... Jaka powinna być właściwa masa głowicy np. typu skagit do tej wędki? Czy bardziej 250 grain czy bardziej 350 grain?

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam

Sławek

wg Visiona do switch rods #5:

1. scandi - 16g/250 gr

2.scagit - 23g/350 gr (mam, mogę odsprzedać, nówka, taka: https://www.hurch.pl...i/hybrid-body/)

 

mam też dwie cięższe scandi, 390 i 420



#222 OFFLINE   Leonryba

Leonryba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • Imię:Leon
  • Nazwisko:Ryba

Napisano 15 luty 2022 - 15:45

Dziękuję za odpowiedź, próbowałem ją ze skagitem 350 i daje radę ale mam wrażenie, że jest to zbyt dużo. Z OPST 220 gr też leci...  I bądź tu mądry ;)

Ponawiam pytanie, czy to #5 to "piątka" wg DH czy SH (trout).

Wg RIO (Intouch skagit trout spey) 350 gr to by był coś pomiędzy 4/5 "spey rod" i 7/8 "Trout rod"
 

Załączone pliki



#223 OFFLINE   Leonryba

Leonryba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • Imię:Leon
  • Nazwisko:Ryba

Napisano 15 luty 2022 - 15:57

Generalnie nie wiadomo (lub tylko ja nie potrafię) jak należy rozumieć oznaczenia na wędkach typu Switch. Oczywiście gdy są oznaczane tylko numerem AFTM, zamiast zakresem ciężaru głowic odpowiednich do danej wędki...



#224 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 15 luty 2022 - 16:28

Czołem! Łowiłem kiedys tym switchem. Nie pamiętam jaką głowica niestety.
Jezeli chodzi o dobranie linki do switcha.
To switch oznaczony #5 będzie smilgal pod linka #8 czyli ok 290gr trzymając się oznaczen do kijów jednoręcznych. "Rule of thumb" czyli do oznaczenia kija DH należy dodać trzy klasy wędki jednoręcznej

Ps.
Polecam stronę Rio. Tam są rekomendacje do starych/ nieprodukowanych już modeli wędzisk. Jest tam również switch z axis.

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 15 luty 2022 - 17:00


#225 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 15 luty 2022 - 17:53

Do ww. kija dobierałem jakiś dłuższy czas temu linkę koledze. Miałem też okazję nią połowić. 350 to dla niego już za grubo. Generalnie nie lubię obciążać zbytnio kijów, więc sparowałem go z Rio Skagit Max Short 250 grain i wg mnie było ok. Max co bym mu założył to 300grain. Gdybym miał teraz dobierać linkę, to wybór padłby na Rio Single Hand Spey #5 w wersji 3D.

 

Edit:

 

Tu rekomendacja Rio:

 

http://cdn-tp2.mozu....77-c0e5f6f5d11f


Użytkownik venom_666 edytował ten post 15 luty 2022 - 17:59


#226 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 15 luty 2022 - 18:37

Jestem szczęśliwym posiadaczem ;) Sage ZAXIS 5110 czyli 11 stopową #5-tkę którą przezbroiłem na "dwuręczną". Mam pytanie: co oznacza ta "piątka" czy to raczej "piątka" SH czy DH, bo to jakieś trzy klasy AFTM .....

Pozdrawiam

Sławek

Cześć.

 

A możesz doprecyzować, co masz na myśli że #5 przezbroiłeś na dwuręczną?

Czy z jednoręcznej 5 zrobiłeś dwuręczną, pytam bo nie wiem czy z axis był robiony jako jednoręczny w takiej długości , czy może poprostu switch'a 5110 używasz tylko jako dwuręcznej, więc to nie do końca "przezbrojenie".......

 

Sam przezbrajałem 11 stopowego CTS i Loop w niskich klasach na switch'e więc to jak najbardziej ma sens.

 

Nie czepiam się..... :D  ale wydaje mi się że powyższy detal ma pewnie znaczenie 

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 15 luty 2022 - 18:37

  • Paweł Bugajski lubi to

#227 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 15 luty 2022 - 19:10

Część ludzi zbroiła te blanki jaki kije do nimfy... Pewnie stąd powiedzenie o przezbrojeniu...



#228 OFFLINE   Leonryba

Leonryba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • Imię:Leon
  • Nazwisko:Ryba

Napisano 15 luty 2022 - 21:38

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Zwłaszcza za link do: https://www.scientif...om/spey-charts/  - sporo wyjaśnia. Warto rozmawiać ;)

A jeśli chodzi o "przeróbki", to kupiłem tą wędkę uzbrojoną w uchwyt na kołowrotek u dołu (jak jednoręczne), zdarłem uchwyt i korek i uzbroiłem na nowo. Oczywiście, "przezbrojenie" nie zmienia klasy wędki! Pytając o klasy wędek to sugerowałem tylko, że nie zawsze jest oczywiste co mają na myśli producenci wędek typu Switch pisząc jakąś klasę na danej wędce. Tzn. czy dana klasa odpowiada klasie wędek DH czy SH - ta o różnica trzech klas.

Załączone pliki


Użytkownik Leonryba edytował ten post 15 luty 2022 - 21:43


#229 OFFLINE   Leonryba

Leonryba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • Imię:Leon
  • Nazwisko:Ryba

Napisano 15 luty 2022 - 22:16

Do ww. kija dobierałem jakiś dłuższy czas temu linkę koledze. Miałem też okazję nią połowić. 350 to dla niego już za grubo. Generalnie nie lubię obciążać zbytnio kijów, więc sparowałem go z Rio Skagit Max Short 250 grain i wg mnie było ok. Max co bym mu założył to 300grain. Gdybym miał teraz dobierać linkę, to wybór padłby na Rio Single Hand Spey #5 w wersji 3D.

 

Edit:

 

Tu rekomendacja Rio:

 

http://cdn-tp2.mozu....77-c0e5f6f5d11f

Wg tabeli RIO głowica tej linki waży 200 gr. czyli ok. 13g. Wydaje mi się, że to mało dla tej wędki. Mało do rzutów "kotwiczonych".

Załączone pliki


Użytkownik Leonryba edytował ten post 15 luty 2022 - 22:18


#230 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 15 luty 2022 - 23:28

Jak sama nazwa wskazuje - Single Hand Spey - służy jak najbardziej do rzutów kotwiczonych. i jest przeznaczona do kijów jednoręcznychi krótszych switchy. Możesz wziąć #6, one mają dosyć specyficzny profil ułatwiający takie właśnie rzuty. Ja używam takiej linki w klasie 8 do 10' # 8 i 11'5" #7. Lata równie dobrze znad głowy i kotwiczonymi.



#231 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 16 luty 2022 - 00:47

Hej.

RIO SHS wagowo odpowiada jak sama nazwa wskazuje wędkom w klasach jednoręcznych, o te 2 gramy przeciążona bo jakoś trzeba tą kotwicę zrobić.

Fajna linka do mokrej. Do streamera podawanego switch'em lepiej nadają się zintegrowane z rozbiegówką głowice scandi, guideline takie robi. 

 

Ten wspomniany z axis to normalny switch, 13 gram SHS będzie za mało.

 

- 250 grain scandi

- 275 grain skagit plus "trochę" T8 

w obu przypadkach z mono runningiem. Mono z racji swojej dużo niższej wagi pozwala zejść z masą głowic żeby osiągnąć ten sam rezultat. Lżejszy zestaw w większości przypadków daje same plusy i uśmiech na twarzy.

 

tomaszek11



#232 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 16 luty 2022 - 00:49

Nie mam doświadczenia że switchami i wędkami speyowymi producentów europejskich, ale za oceanem te kije prawie zawsze są opisane jak kije dwuręczne. czyli do wskazanego wcześniej kija zaxis 5110 będzie przeznaczona głowica rzutowa do wędki DH #5. Jeżeli zaś chcemy użyć do takiej wędki linki nominalnie zrobionej do kija jednorecznego to musimy tu dodać 3 klasy . Tu dobrym przykładem będzie głowica royalwullf ambush. Teraz głowice coraz czesciej opisane są w grainach, ale z jakiejś przyczyny nie idą za tym producenci wedek. Oczywiscie są tu wyjątki jak chociazby RB Meiser który zawsze opisuje swoje kije i klasa i "grain window" co pozwala bardzo precyzyjnie dobrać głowice. Poza tym myślę że dobrym pomysłem jest kontaktować się z producentem danego kija. Zawsze można uzyskać potrzebna rekomendacje.
Pozdrówka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

#233 OFFLINE   Leonryba

Leonryba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • Imię:Leon
  • Nazwisko:Ryba

Napisano 16 luty 2022 - 10:42

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim za cenne informacje! Odzyskuję wiarę w Ludzi... Jestem tu od dawna, lecz zniechęcony tym co się dzieje na forum flyfishing-u raczej nie przejawiałem aktywności.

Pozdrawiam wszystkich Kolegów.

 

Ps.1.

Równolegle uzbroiłem (od zera) blank firmy Bloke 11' #4 - jest zdecydowanie delikatniejszy od tego Z-AXIS-a, też jestem w stanie testów. Jak coś dobiorę to napiszę jak działa.

Ps.2.

W przeciwieństwie do typowych wędek DH, gdzie zdecydowanie preferuje głowice typu scandi, to wydaje mi się, że do tego typu wędek (micro switch) raczej właściwsze są głowice typu skagit niż scandi. Może Ktoś ma jakieś doświadczenia?



#234 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 16 luty 2022 - 21:34

Ps.2.

W przeciwieństwie do typowych wędek DH, gdzie zdecydowanie preferuje głowice typu scandi, to wydaje mi się, że do tego typu wędek (micro switch) raczej właściwsze są głowice typu skagit niż scandi. Może Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Witam.

Nie mam jakiegoś olbrzymiego doświadczenia, ale widzę że switche w niskich klasach są chętnie wykorzystywane na bardzo małych ciurkach, gdzie standardowe głowice scandi są po prostu za długie.

Stąd może wzięła się taka opinia i konieczność stosowania wszelkich "shortów" i jeszcze krótszych głowic skagitowych (?)

Pozdrawiam.



#235 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 16 luty 2022 - 22:23

To jeśli mogę coś od siebie.
Otóż posiadam TFO ticrx #7 i #8 które są kijami SH i tak są opisane ale po małym zabiegu i użyciu ,,Conversion Kit" wędki stają się DH i to pełną gębą otóż producent zaleca głowice odpowiednio 450gr i 480gr a są opinie że #8 naj lepiej pracuje pod 510gr.
Czyli nie do końca tak jasno te klasy na cokolwiek wskazują.
https://varuste.net/...-conversion-kit

#236 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 16 luty 2022 - 23:00

Zauważ że w tym swoim kicie masz dodatkowe dwie sekcje, które podnoszą i długość i zalecaną masę głowicy, bo dodatkowy element przenosi większe obciążenia.

Gdybyś próbował uzyć takiej wagi głowic na wędzisku złożonym jako jednoręczne, mógłbyś mu zrobić małe kuku...



#237 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 16 luty 2022 - 23:19

Owszem ale górne trzy sekcje pozostają z wędki jednoręcznej a masa linki #7 SH to teoretycznie około 200gr a u mnie dostaje versitip 485gr i nic się nie dzieje gdzie Redington Dually Swich #8 przy tej samej lince klękał.

#238 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 16 luty 2022 - 23:41

A to ciekawe co piszesz, zwłaszcza że sugerowana waga głowicy do tego Reddingtona #8 to 550 grain...

No i waga głowicy rzutowej (nie 9,14 wg AFTM) #7 to nie 200 a +/- 260grain.


Użytkownik venom_666 edytował ten post 16 luty 2022 - 23:42


#239 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2291 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 17 luty 2022 - 01:01

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim za cenne informacje! Odzyskuję wiarę w Ludzi... Jestem tu od dawna, lecz zniechęcony tym co się dzieje na forum flyfishing-u raczej nie przejawiałem aktywności.
Pozdrawiam wszystkich Kolegów.

Ps.1.
Równolegle uzbroiłem (od zera) blank firmy Bloke 11' #4 - jest zdecydowanie delikatniejszy od tego Z-AXIS-a, też jestem w stanie testów. Jak coś dobiorę to napiszę jak działa.
Ps.2.
W przeciwieństwie do typowych wędek DH, gdzie zdecydowanie preferuje głowice typu scandi, to wydaje mi się, że do tego typu wędek (micro switch) raczej właściwsze są głowice typu skagit niż scandi. Może Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Czołem!
Rozumiem że kolega łowi pstrągi?
Chciałem zapytać czy aby nie za grubo?
Kiedy kilka lat temu zaczynałem łowić pstrągi speyem podobnie wystartowałem z axisem #5.
Z czasem okazało się że to chyba za grubo.
Nie wiem jakie kolega łowi ryby, ale u mnie i potoki i teczki powyzej 60cm nie mają szans z obecnym kijem który używam ( Loomis #3 11'11)
Taki kij pociągnie bez problemu 10' t8 a przy tym jest bardzo lekki i finezyjny.
Dodam jeszcze że łowię również skandi ( airflo Rage) dobrze to działa. Tu nie używam już żadnego tipa. Tylko przypon koniczny.
Pozdrówka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

#240 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 17 luty 2022 - 06:56

A to ciekawe co piszesz, zwłaszcza że sugerowana waga głowicy do tego Reddingtona #8 to 550 grain...
No i waga głowicy rzutowej (nie 9,14 wg AFTM) #7 to nie 200 a +/- 260grain.


Opis tego kija był głównym powodem zakupu niestety ma się nijak do własności tej wędki.
Co do wagi #7 to Brytyjczycy mają zgoła odmienne zdanie
https://www.troutcat....asp?ID=1680710




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych